Klimaktérium a menopauza sú dve rôzne veci

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Na slovíčko s MUDr. Milanom Krivošom, gynekológom z kúpeľov Lúčky.

Našou témou je klimaktérium. Rady tohto skúseného lekára pomohli nejednej žene. Na začiatku sa MUDr. Krivoš rozhovoril zoširša.

„Každá žena má nástup klimaktéria – ľudovo prechodu – v inom veku. Je to ovplyvnené genetickou výbavou, niektorými ochoreniami, napr. autoimúnnymi, cukrovkou, ale aj fajčením!“

A ďalej: „Jedna tretina žien nemá žiadne symptómy, no tretina ich má také, že sa musia liečiť. Asi 10 % má tieto problémy aj po sedemdesiatke. Okrem fyzických prejavov, objavujú sa aj ťažkosti neurovegetatívne a psychické. Prispieva k tomu aj prostredie, v ktorom ženy žijú: zmeny v rodine, deti odchádzajú do škôl, alebo sú ženy na vrchole pracovnej kariéry. Akosi veľa zmien naokolo…

„Týmto zmenám sa treba prispôsobiť. Je čas niečo zmeniť: životný štýl, fyzickú aktivitu, hygienu spánku, jedálniček, prestať fajčiť… Treba hľadať pozitívne stránky života, tešiť sa z každodenných maličkostí, nájsť si vhodný koníček, obklopiť sa priateľmi, radovať sa z detí, vnúčat… Hľadať pozitívne veci, podeliť sa o ne.“

„Určite dokážete klimakterické ťažkosti (ak ich máte) celkom slušne prekonať. Tak, ako ich prekonali vaše mamy aj staré mamy…,“ povedal nám na úvod MUDr. Krivoš.

Obdobie prechodu: Ako mamina, tak aj dcéra

Lekár zdôrazňuje, že klimaktérium nie je choroba, ale obdobie, ktorým si musí prejsť každá žena. Menopauza a klimaktérium sú skrátka dve rôzne veci.

Menopauza je posledné menštruačné krvácanie, ktoré je riadené vaječníkmi. Klimaktérium predstavuje celú prechodovú fázu – začína sa zhruba od 45 rokov a končí (najčastejšie) v 60-ke.


Priemerný vek ženy v menopauze je 51 rokov. U žien pred 45-kou hovoríme o skorej menopauze. 1 % žien má menopauzu pred 40-kou. Samozrejme, existujú určité vplyvy, napr. rôzne ochorenia, životný štýl aj genetika.

Žena, ktorá začína menštruovať neskôr, povedzme v 16-tich, „dostane“ klimaktérium skôr. To preto, lebo u tejto ženy je genetická výbava hormonálneho náboja menšia – neskôr sa prejaví, ale o to skôr skončí.

V prípade klimaktéria často platí: ako mamina, tak aj dcéra.

klimakterium-menopauza-matka-dcera

Klimakterický syndróm

Priemerná žena má viac ako 2 milióny vajíčok. Keď pohlavne dospieva, začína menštruovať – to sa u nej zopakuje asi 500-krát za život. Pri menopauze je počet vajíčok zhruba 10 – 15 tisíc, čo je obrovský pokles. A to je aj dôvod, prečo idú dole hladiny hormónov – estrogénov. Ak nevieme presne, či máme dosť hormónov, dajú sa zistiť z krvi.

Prvé príznaky klimaktéria sú:

  • menštruačné poruchy,
  • návaly tepla, nadmerné potenie,
  • nervozita, precitlivenosť, strach, úzkosti,
  • problémy so spánkom,
  • nezáujem o sex,
  • búšenie srdca,
  • tŕpnutie rúk,
  • bolesti kĺbov, bolesti hlavy,
  • priberanie na váhe (hlavne na bruchu).

Potrebujete liečbu klimakterického syndrómu?

Klimakterický syndróm vzniká buď „normálne“ – fyziologicky, inokedy lekári mu „pomôžu“ operáciou – navodia ho. MUDr. Milan Krivoš uvádza, že u žien sa mení komfort močenia, sliznice sú suchšie, slabne obranyschopnosť. Bežná pH v pošve 4,4 sa zvyšuje, čím vznikajú vhodné podmienky na to, aby sa množili baktérie, ktoré tam nemajú byť.

Prsia taktiež prechádzajú zmenami: koža stráca pružnosť. Menia sa aj vlasy, nechty a metabolizmus. Ženy môžu mať vysoký tlak, či osteoporózu (po menopauze ubúda z kostnej hmoty).

Aj keď žene chýbajú estrogény, nie je to koniec sveta. Pokiaľ je zdravá, mala by si (pod vedením lekára) dopĺňať hormóny. Určite ale nie dlhodobo, teda nie viac ako 5 rokov. Zároveň by lekár neodporučil túto terapie pri onkologických a pri niektorých iných závažných ochoreniach.


„Dnes máme rôzne náhrady estrogénov. Rozhodujeme sa, či pôjdeme cestou západnej medicíny, alebo tej „nezápadnej“. Máme dostatok možností, ako sa „vyšantiť “: máme fytoestrogény, rôzne bylinné zmesi, akupunktúru, elektroterapie, cvičenia. Spomínané terapie nemajú kontraindikácie. Na druhej strane – nikto ich do hĺbky neskúmal. Ale prečo ich nevyskúšať? Žena sama uvidí, čo jej pomáha, a čo nie. Čo by som vypichol – ak už máte takéto ťažkosti, tak je dobré zmeniť životný štýl. Pohyb a strava vedia výrazne ovplyvniť prejavy klimakterického syndrómu. Treba si nájsť čas na seba, venovať sa svojmu telu, aj v tom „večnom kolotoči,“ radí MUDr. Krivoš.

klimakterium-menopauza-gynekolog

Klimaktérium a hormonálne lieky: estrogény a progestíny

Hormonálna liečba v klimaktériu sa nazýva hormonálna substitučná (podporná) terapia. Keďže znižujúce sa koncentrácie hormónov môžu spôsobiť vyššie spomínané ťažkosti, na ich zmiernenie sa zvyknú podávať hormóny – estrogény, pričom u žien, ktorým nebola vyoperovaná maternica, sa môžu užívať spolu s progestínmi.

Ako všetky lieky, aj hormonálna terapia má (okrem prospešnosti) aj svoje riziká. Ak užívate hormóny, robte to v najmenšej dávke, a čo možno najkratší čas.

U mnohých žien sa spomínané ťažkosti postupne (spontánne) upravia. Iným ženám lekár navrhne liečbu hormonálnymi prípravkami.

Hormonálna liečba zaberá najmä pri potláčaní návalov tepla, nočného potenia, či suchosti pošvy. Počas doby užívania hormónov sa spomaľuje rednutie kostí, hormóny pôsobia aj ako prevencia rakoviny hrubého čreva.

(U žien s maternicou estrogény zvyšujú možnosť výskytu rakoviny maternice. Pridaním progestínov toto riziko znižujeme).

Pri zhoršovaní pamäte však hormonálnu liečbu neužívajte. Hormóny by nemali užívať ani ženy:

  • ktoré predpokladajú, že sú tehotné,
  • majú problémy s vaginálnym krvácaním,
  • mali niektorý druh rakoviny,
  • prekonali mozgovú porážku alebo infarkt,
  • trpia na zápaly žíl,
  • majú chorú pečeň.

Prospešnosť hormonálnej liečby je rovnaká u tabliet, náplastí, krémov aj gélov.

Liečba myómov: hysterektómia

Hysterektómia je chirurgický zákrok, ktorý so sebou nesie výhody, aj riziká. Hysterektómia má vplyv najmä na hormonálnu rovnováhu. Lekári ju indikujú pri tvorbe nezhubných nádorov – myómov, ktoré nemožno odstrániť jednotlivo. Myómy najčastejšie spôsobujú silné, nepravidelné krvácanie, ktoré nereaguje na liečbu.

Hysterektómia sa využíva aj vtedy, ak máte tieto zdravotné problémy:

  • ochorenie sliznice maternice (polypy),
  • prednádorové zmeny, počiatočné štádium rakoviny,
  • zhubný nádor maternice, alebo tela maternice,
  • skoré štádium rakoviny krčku maternice,
  • endometriózu,
  • poranenie maternice, neutíšiteľné krvácanie po pôrode, prasknutú maternice,
  • zrasty v maternici,
  • vrastenú placentu,
  • chronickú panvovú bolesť.

klimakterium-menopauza-kupele

Rehabilitácia po operácii: kúpele

Pri zotavovaní sa po zákroku, ženám pomáha termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína (o teplote 32 °C) a termálna voda z prameňa HGL-3, ktorá sa v prirodzenej forme používa v bazénoch, napr. aj v kúpeľoch Lúčky. Návrh na kúpeľnú liečbu vypisuje gynekológ, schvaľuje ho vaša zdravotná poisťovňa.

Kúpele Lúčky sú na strednom Slovensku, pri Ružomberku. Majú dlhoročnú tradíciu v liečbe gynekologických ochorení. Minerálne termálne vody v kúpeľoch Lúčky sú klasifikované ako prírodné, liečivé, slabo mineralizované, síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté, uhličité vody, hypotonické, vlažné.

Kúpeľné liečenie gynekologických ochorení musí byť komplexné. Ťažisko liečby spočíva vo fyzioterapeutických úkonoch, ktoré sa opierajú o využívanie prírodných liečivých zdrojov.

Typy hysterektómie:

  • radikálna hysterektómia – pri tejto operácii sa odstráni celá maternica, krčok maternice, pošva a závesný aparát maternice,
  • celková hysterektómia – úplné odstránenie maternice a krčka, vaječníky nemusia byť odstránené,
  • subtotálna hysterektómia – odstráni sa maternica, ale krčok sa ponecháva.

Život žien po hysterektómii (po vybratí maternice z tela)

  • Hojenie trvá po klasickej operácii 4 až 6 týždňov, po laparoskopii asi 3 týždne, nutná je hospitalizácia v nemocnici.
  • Zbavíte sa silného krvácania a bolestí, ktoré vám myómy spôsobovali, a tým aj stresu; po zahojení môžete ďalej intímne žiť.
  • Po odstránení maternice definitívne prichádzate o možnosť mať (ďalšie) dieťa, keďže ide o orgán, kde sa plod vyvíja.

klimakterium-menopauza-cvicenie

Čo viete urobiť pre zlepšenie zdravia v klimaktériu

  1. Povedzte lekárovi o svojich zdravotných ťažkostiach, chodievajte na preventívne prehliadky.
  2. Nefajčite, správne sa stravujte, kontrolujte si hmotnosť, pravidelne cvičte.
  3. Konzultujte s vaším lekárom užívanie prípravkov na kosti.
  4. Merajte si tlak krvi, hladiny cholesterolu a cukru v krvi; dodržiavajte terapiu, pokiaľ sa už na spomínané problémy liečite.
  5. Venujte sa samovyšetrovaniu prsníkov, absolvujte lekárske vyšetrenie prsníkov.

Klimaktérium môže byť obdobím vašej „druhej mladosti“. Je to čas, keď môžete nanovo objavovať seba a svojho partnera, alebo svoje koníčky.

Buďte vždy sama sebou, a nezabudnite, že klimaktérium prejde!

Tešte sa zo života!

Redakčne upravené (jam)

2 odpovedí na “Klimaktérium a menopauza sú dve rôzne veci

Pridaj komentár