Hormonálna antikoncepcia: Ako funguje a na čo si dávať pozor?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

„Antikoncepčnú tabletku“ možno dnes označiť za dôchodkyňu. Má vyše 60-ročnú históriu.

Do praxe bola zavedená v roku 1944 v USA. V priebehu „svojho životného cyklu“ priniesla prospech miliónom žien, a prekonala aj dve vážnejšie krízy, počas ktorých ju dávali do súvisu s vyšším rizikom rozvoja rakoviny materniceprsníka.

Polemika sa skončila kompromisom, so záverom, že riziko (pre rakovinu maternice) zvyšuje antikoncepcia, pri ktorej sa užívajú iba estrogény (ženské pohlavné hormóny). Kombinácia estrogénov a progesterónov toto riziko nezvyšuje.

Ak chceme pochopiť prínosy a riziká antikoncepcie vo všetkých súvislostiach, musíme sa vrátiť k „cyklickej podstate ženy“.

Hormonálna antikoncepcia-vajicko

Čo tvorí základ hormonálnej antikoncepcie

Novonarodené dievča má vo svojich vaječníkoch asi 200 000 – 400 000 vajíčok. Za celý život ženy dospeje k ovulácii (vyplaveniu do maternice) len asi 400 z nich. Z toho len niekoľko vajíčok je oplodnených a dá základ novému jedincovi. Ostatné sú dôležitým zdrojom ženských pohlavných hormónov – estrogénov.

Estrogény sú prirodzene tvorené vo vaječníkoch. Sú potrebné pre uvoľnenie vajíčka (ovuláciu). V puberte podporujú rast pohlavných orgánov, a zároveň aj vývoj druhotných pohlavných znakov (napríklad prsníkov).

Progesterón je pri hormonálnej antikoncepcii tiež dôležitý, keďže bráni rozvoju rakoviny maternice. Fyziologický (telom produkovaný) progesterón, tvorený bunkami žltého telieska, tzv. corpus luteum, je u ženy nevyhnutný na prípravu a udržanie tehotenstva.

Hormóny obsiahnuté v antikoncepcii, sa svojím usporiadaním podobajú na telu vlastné hormóny – estrogény a progesteróny.

Keďže ľudské hormóny sú po prehltnutí zle vstrebateľné a nedosahujú potrebné množstvo v krvi, malými obmenami prirodzených molekúl boli získané štruktúry s dobrou vstrebateľnosťou.

Hormonálna antikoncepcia-uzivanie

Ako funguje?

Tableta hormonálnej antikoncepcie obsahuje zvýšené množstvo estrogénov. Po jej prehltnutí dochádza k zvýšeniu hladiny estrogénov v organizme, čo zabráni vylučovaniu tých estrogénov, ktoré si produkuje telo samo. Výsledkom je cyklus bez ovulácie, a neuvoľnenie vajíčka, ktoré mohlo byť (po stretnutí so spermiou) oplodnené.

Takisto sa zvýši hustota hlienu v pošve, čo bráni prieniku spermií k vajíčku, a oslabí sa aj schopnosť vajcovodov, aby netransportovali vajíčko do maternice.

Od akého veku môžem začať užívať hormonálnu antikoncepciu?

Celosvetové odporúčania hovoria, že hormonálnu antikoncepciu môžu začať užívať dievčatá, ktoré mali aspoň 3 až 6 pravidelných menštruačných cyklov. Na Slovensku sa prikláňame skôr k druhému variantu, to znamená, že kandidátkou na hormonálnu antikoncepciu môže byť dievča alebo žena, ktorá má pravidelnú menštruáciu aspoň 6 mesiacov.

Do akého veku môžem užívať hormonálnu antikoncepciu?

Horná hranica veku pre hormonálnu antikoncepciu v súčasnosti neexistuje – tablety možno užívať až do skončenia pravidelných menštruačných cyklov, teda až do klimaktéria (prechodu).

S čím hormonálnu antikoncepciu nekombinovať?

Ak ochorieteváš zdravotný stav bude vyžadovať liečbu, neváhajte a informujte sa u lekára a lekárnika, či vaša liečba ovplyvňuje účinnosť antikoncepcie, a aké opatrenia je potrebné urobiť, aby antikoncepcia fungovala, a liečba bola účinná. V kombinácii s niektorými liekmi môže totiž antikoncepcia zlyhať, alebo (naopak), môžu sa vystupňovať jej nežiaduce účinky.

Kedy môže zlyhať:

  • ak sa liečite na záchvatovité ochorenie mozgu (epilepsia), alebo psychiatrické ochorenie,
  • pri liečbe antibiotikami,
  • pri užívaní ľubovníka bodkovaného.

V týchto prípadoch je namieste použitie bariérovej antikoncepcie (kondóm, pesar), aj 7 dní po skončení liečby.

Hormonálna antikoncepcia-gynekolog

Nežiaduce účinky

Počas užívania hormonálnej antikoncepcie, sa môžete stretnúť s nasledovnými nežiaducimi účinkami, ktoré je potrebné konzultovať s vaším lekárom:

  1. Hormonálna antikoncepcia znižuje libido – znižuje pohlavnú túžbu. Podávanie konštantných dávok antikoncepčných hormónov zabraňuje tvorbe vlastných pohlavných hormónov vo vaječníkoch, ktoré sú rozhodujúcimi hormónmi ženskej sexuality.
  2. Nevoľnosť, nepravidelné krvácanie, zmeny nálad, depresie, prírastok hmotnosti, bolesti hlavy, kvasinkové ochorenia – kvôli týmto najčastejším nežiaducim účinkom prestane v priebehu prvého roka užívať hormonálnu antikoncepciu 30 – 50 % nových užívateliek.
  3. Tromboembolizácia – zvýšená zrážanlivosť krvi. Pri moderných prípravkoch s nižším obsahom hormónov, je však toto riziko minimálne. Vzrastá ale u silných fajčiarok (viac než 10 cigariet na deň).
  4. Rakovina prsníka – relatívne riziko vzniku je väčšie pri dlhšom, ako 10 ročnom užívaní antikoncepcie. Významným ochranným faktorom je však tehotenstvo.
  5. Srdcový a mozgový infarkt – možnosť infarktu je vyššia u užívateliek antikoncepcie. Napríklad – fajčenie u žien mladších ako 35 rokov zvyšuje riziko srdcového infarktu 10-krát, u žien starších ako 35 rokov 100-krát.
  6. Vplyv na maternicu – hormonálna antikoncepcia pôsobí nefyziologicky (neprirodzene) na jej sliznicu, pretože syntetické hormóny dodáva do tela nie cyklicky (ako pri menštruačnom cykle), ale súčasne, alebo dodáva do tela len časť hormónov potrebných pre normálne fyziologické pochody maternice. To má za následok, že zmeny na sliznici maternice znižujú možnosť uhniezdenia oplodneného vajíčka nielen počas užívania hormonálnej antikoncepcie, ale ešte aj niekoľko mesiacov po vysadení.

Užívanie hormonálnej antikoncepcie má byť preto definitívnym rozhodnutím ženy. Pri vzniknutých komplikáciách, je neskoro obviňovať netolerantného partnera, ktorý nesúhlasil s alternatívnymi spôsobmi antikoncepcie, alebo gynekológa, ktorý pacientku dostatočne nevyšetril, neposúdil optimálne jej zdravotný stav, neinformoval ju.

Základné odporúčania pri užívaní antikoncepcie

Ak užívate, alebo sa chystáte hormonálnu antikoncepciu užívať, buďte zodpovedné k svojmu telu. Riaďte sa nasledovným:

  • Sledujte svoje telo. Každú odchýlku od normálneho stavu konzultujte s odborníkom (gynekológ, všeobecný lekár, lekárnik).
  • Informujte sa. Hľadajte dôveryhodné, odborníkmi garantované informačné zdroje.
  • Výber hormonálnej antikoncepcie dôkladne konzultujte s gynekológom, aby vyhovovala vášmu telu.
  • Pri ochoreniach v rodine, spojených so zvýšenou zrážanlivosťou (infarkt, embolizácia, mŕtvica), žiadajte o vyšetrenie krvnej zrážanlivosti.
  • Pozorne si prečítajte príbalový leták.
  • Zvážte svoje riziká –  najmä fajčiarky, obézne pacientky.
  • Rozhodnite sa bez nátlaku (zo strany gynekológa, partnera, okolia), samostatne a zodpovedne.

Autorka vyštudovala na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

1 odpovedí na “Hormonálna antikoncepcia: Ako funguje a na čo si dávať pozor?

Pridaj komentár