Pes a parazity: Ktoré psie choroby sú prenosné na človeka?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Len ten, kto má psa, chápe, akým právoplatným členom rodiny sa časom stáva. Pes je náš verný priateľ a ochotne pre neho robíme veci, na ktoré by nás nikto iný nenahovoril. V rámci starostlivosti dávajme väčší pozor, aby nás naši miláčikovi nenakazili nejakou chorobou či parazitom. Lepšie povedané – aby sa ani oni nenakazili.

Prečo si dvorový pes vyžaduje väčšiu starostlivosť ako bytový? A v čom?
Čo by ste nemali dovoliť psovi v domácnosti?
Ako sa patogénu prenášajú zo zvieraťa na človeka?
Aké choroby najčastejšie trápia psov a sú prenosné na človeka?
Môžete dostať od psa hlísty alebo iné parazity?
Ako týmto rizikám predísť?

Bytový verzus dvorový

Väčšie riziko prenosu chorôb je u psov, ktorí sa voľne pohybujú. Majitelia ich vtedy nedokážu kontrolovať a nevedia, s čím počas potuliek prišli do kontaktu. Rizikovejšie sú teda tie psy, ktoré žijú voľne vo dvoroch, pretože sa mohli stretnúť s iným infikovaným zvieraťom, ktoré iba prechádzalo okolo.

Ešte obozretnejší buďme pri voľnom túlaní sa psov, lebo vtedy môžu prísť do kontaktu so zdochlinami, výkalmi a inými zdrojmi nákazy. Ak máte bytového psa, držte si ho vždy na vôdzke, riziko chorôb sa tým znižuje.

Nebude sa vám to páčiť, ale pes nie je človek

Láska k vášmu psovi by mala mať určité hranice. Svojmu domácemu miláčikovi nikdy nedovoľte olizovať kuchynský riad, ktorý používate aj vy. Pokiaľ mu dávate niečo z taniera, tak by vám nemal olizovať prsty.

Obmedzte aj tzv. psie bozky, pri ktorých vás pes olizuje jazykom tvár. Po manipulácii s exkrementmi si vždy umyte ruky, aj keď pri zbieraní používate ochranné rukavice alebo iné pomôcky.

Formy prenosu

Všimli ste si na psíkovi príznaky choroby? Nikdy neviete, čo presne je príčinou, preto sa poraďte so  zverolekárom. Nielen kvôli samotnému psíkovi, ale aj kvôli vám. Mnohé choroby či parazity sa prenášajú zo zvieraťa na človeka, odborne im hovoríme zoonózy. Z infikovaného psa na nás môžu prejsť týmito spôsobmi:

  • priamym kontaktom s chorým zvieraťom – keď sa s ním hráme, alebo ho hladkáme,
  • kontaktom s kúskami mŕtveho zvieraťa – napríklad s kožou,
  • kontaktom s výkalmi chorého zvieraťa – na neudržiavanom pieskovisku,
  • infikovaným hnojom, ktorý sa použije na pestovanie zeleniny alebo ovocia,
  • prostredníctvom kontaminovanej vody alebo potravín,
  • pohryzením,
  • poštípaním hmyzom, ktorý predtým uštipol nakazeného psa.

Vírusové ochorenia psov:

Besnota

Najznámejším ochorením, prenosným zo psa na človeka, je besnota. Je to  vírusové ochorenie, ktoré sa medzi zvieratami prenáša bezprostredným kontaktom. Keď besnota napadne nervový systém, zvieratá sú agresívnejšie, v pokročilom štádiu veľa slintajú (majú okolo papule penu). Človek sa nakazí po uhryznutí.

Besnota v prvých momentoch pripomína len chrípku, no potom už prechádza do nervového systému.

Uhryzol vás cudzí pes? V prvom rade zistite, či bol očkovaný proti besnote. Ak sa neviete dopátráť tejto informácie určite sa poraďte s lekárom.

Najlepšou ochranou pred besnotou je pravidelné očkovanie psa.

psie-výkaly-choroby
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ďalšie virózy u psov

Domáci miláčik prenáša na človeka aj rôzne vírusové ochorenia. Ak trpíte nejakým autoimunitným ochorením, prekonali ste viac chorôb v krátkom čase, alebo máte onkologické problémy, riziko prenosu nákazy zo psa na človeka rastie. Dochádza k nemu väčšinou prostredníctvom psích slín.

Bakteriálne ochorenia psov:

Salmonelóza

Psy prirodzene ovoniavajú rôzne výlučky, ktoré zanechávajú ostatné zvieratá. Lenže keď sa pes obtrie o exkrementy ňufákom, papuľou, alebo ich olízne, spolu s informáciami o iných zvieratách nachytá aj baktérie salmonelózy. Tie potom majú otvorenú cestu do ľudského tela.

Salmonelóza sa u človeka prejavuje silnými hnačkami, malátnosťou, dehydratáciou a zvracaním. Je dôležité, aby sme dozerali na psov, čo robia von, a nedovolili im, aby jedli „cudzie“ exkrementy, hoci nám budú niektorí psíčkari tvrdiť, že pes si takto iba „dopĺňa minerály“.

Infekcia E.coli

Rovnakým spôsobom sa na človeka prenášajú baktérie Escherichia coli (E. coli). Pokiaľ máme dobrú imunitu, baktérie nám nespôsobia žiadne problémy. No ak sme práve prekonali ťažšie ochorenie, sme v ohrození. Hlavným príznakom nákazy sú silné krvavé hnačky, ktoré sa neskôr spájajú s anémiou.

Leptospiróza

Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré sa prenáša močom. Človek nemusí prísť so psím močom do priameho kontaktu, môže sa napríklad kúpať vo vode so psími výlučkami, a tak sa parazit dostane do tela. Obozretní buďme najmä vtedy, ak máme na tele nejakú ranku.

Prvým príznakom leptospirózy je náhle zvýšenie teploty nad 40 stupňov. Neskôr už zápal prechádza celým organizmom a postihuje hlavne mozog, obličky alebo pečeň. Inkubačná doba je od 3 do 14 dní.

Parazitárne ochorenia psov:

Toxokaróza škrkavka

Toto nebezpečné parazitné ochorenie, ktoré spôsobujú škrkavky. Tie majú podobu dlhých bielych červíkov, ktoré žijú v črevách zvieraťa. Tam kladú vajíčka, ktoré sa dostávajú von stolicou.

Veľmi nebezpečné je, že škrkavky časom prenikajú aj do iných orgánov. Preto psíka pravidelne odčervujte. Ak sa po užití tabletky objavia v stolici škrkavky, po niekoľkých dňoch to musíme zopakovať, až sa červov úplne zbavíme.

Toxokaróza sa na domáceho miláčika prenesie kontaktom so stolicou nakazeného zvieraťa – hlodavca, vtáka alebo iného cicavca. Parazity prejdú na človeka po kontakte s kontaminovanými potravinami alebo vodou. Aj preto musíme dávať pozor, aby nám pes neurobil potrebu medzi pestovanými plodmi.

Opäť platí, že musíme dodržiavať hygienu. Larválna toxokaróza je nebezpečnejšia pre deti a ľudí so slabšou imunitou – môže dôjsť až k zlyhaniu jednotlivých orgánov. V tretej podobe sa toxokaróza prejaví ako červíky, ktoré sa usadia v očiach. Človek nemusí dlhé roky o nakazení nič tušiť.

Echinokokóza pásomnica pečeňová

Hlavným prenášačom týchto parazitov sú psovité šelmy. Človek sa infikuje kontaktom s vajíčkami týchto lariev, ktoré sa nachádzajú v stolici domácich miláčikov. Keď sa larvy dostanú do jedla, ľahko sa prenesú aj do organizmu.

Larvy sa najčastejšie usádzajú v pečeni. Šíria sa lymfatickou cestou a vytvárajú cysty, ktoré napádajú celé telo. Na začiatku je echinokokóza úplne bezpríznaková, až neskôr sa objavia problémy s fungovaním pečene. Pri liečbe sa najprv musí chirurgicky odstrániť hlavné ložisko parazitov, až potom sa nasadzujú lieky.

choroby-psov-príznaky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dirofilarióza tenké červy

V tomto prípade ide o tenké červy, ktoré prežívajú v organizme psov. Zviera sa infikuje po poštípaní od komára, ktorý prenesie infekciu z iného nakazeného živočícha. Parazity sa usadia pod kožou, odkiaľ sa premiestňujú na iné miesta v organizme, najmä do ciev pri srdci. Do srdca však prechádzajú iba v pokročilom štádiu.

Parazity vyzerajú ako tenké vlásky, preto ich nazývajú aj vlasovec psí. Pri pohybe ich dokonca priamo vidieť pod kožou. Parazity treba operačne odstrániť.

Na človeka sa dirofilarióza prenáša rovnakým spôsobom, ako v prípade psa – čiže keď nás uštipne infikovaný komár. Avšak neublíži nám. Červy v organizme dlho neprežívajú, iba vytvoria drobné uzlíky pod kožou, alebo v niektorom orgáne.

kožné choroby psov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Psia pásomnica a hlísty

Psík sa nakazí zvyčajne kontaktom s výkalmi iného chorého cicavca. Nákaza sa ďalej prenesie zo psa na človeka. Neohrozí ani psa ani majiteľa, oboch však oberá o výživné látky, kvôli čomu sa objavia hnačky, alebo chudnutie. Pásomnicu a hlísty najlepšie rozoznáte podľa pozostatkov v stolici.

Svrab u psa zákožka

Príčinou svrabu je parazit – zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Samčekovia zákožky žijú na povrchu kože, samičky si vŕtajú chodbičky v koži a tam kladú vajíčka.

To, že má váš domáci miláčik svrab zistíte ľahko – koža vyzerá v poriadku, ale pes sa neustále škriabe. Iní môžu mať zase viditeľné príznaky: vypadaná srsť, chrasty, šupinatá alebo červená koža, vyrážky, povrchové krvácanie.

Psík je nepokojný. Svrab si majitelia psov najčastejšie všimnú na ich ušiach, v okolí očí a na brušku.

Toto svrbivé kožné ochorenie sa ľahko prenesie nielen medzi psami, ale aj zo psa na človeka.

Toxoplazmóza parazit Toxoplasma gondii

Nielen mačky, ale aj psy môžu mať toxoplazmózu, ktorá je postrachom najmä pre tehotné ženy. Lenže, na rozdiel od mačiek, pes vás nenakazí. Túto chorobu môžete získať iba konzumáciou psieho mäsa, čo je tradícia v niektorých ázijských krajinách.

Pridajte si nás na Facebook.

https://youtu.be/wNP0kRPQfVQ

Zdroje:

https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/zoonozy

http://www.ruvzdk.sk/app/uploads/2014/06/Echinkokóza.pdf

http://www.ruvzbj.sk/oddelenia.files/ppl_a_toxikologia.files/ppl-zdrav-vych.mat/leptospiroza.html

https://pets.webmd.com/dogs/news/20180711/report-dog-illness-can-spread-to-humans#1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5319273/
https://www.cdc.gov/healthypets/pets/dogs.html
https://www.cpha.ca/human-diseases-transmitted-dog-poop

http://www.pethealthnetwork.com/dog-health/dog-diseases-conditions-a-z/what-can-i-catch-my-dog

http://www.veterinarna-ambulancia.eu/psy/

Pridaj komentár