Click here!

Choroby psov – ktoré z nich sú prenosné na človeka? Čo robíme zle?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Len ten, kto má psa, chápe, akým právoplatným členom rodiny sa časom stáva.

Psov berieme za svojich verných priateľov a ochotne pre nich robíme veci, na ktoré by nás nikto iný nenahovoril.

No pri tej nekonečnej láske, asi by sme mali dávať väčší pozor, aby nás naši miláčikovi nenakazili nejakou chorobou.

Rozdiel medzi bytovým a dvorovým psom

Väčšie riziko prenosu chorôb je u psov, ktorí sa voľne pohybujú. Majitelia ich vtedy nedokážu kontrolovať a nevedia, s čím počas potuliek prišli do kontaktu. Rizikovejšie sú teda tie psy, ktoré žijú voľne vo dvoroch, pretože sa mohli stretnúť s iným infikovaným zvieraťom, ktoré iba prechádzalo okolo.

Ešte obozretnejší buďme pri voľnom túlaní sa psov, lebo vtedy môžu prísť do kontaktu so zdochlinami, výkalmi a inými zdrojmi nákazy. Ak máte bytového psa, držte si ho vždy na vôdzke, riziko chorôb sa tým znižuje.

Nebude sa vám to páčiť, ale pes nie je človek

Láska k vášmu psovi by mala mať určité hranice. Svojmu domácemu miláčikovi nikdy nedovoľte olizovať kuchynský riad, ktorý používate aj vy. Pokiaľ mu dávate niečo z taniera, tak by vám nemal olizovať prsty.

Obmedzte aj tzv. psie bozky, pri ktorých vás pes olizuje jazykom tvár. Po manipulácii s exkrementmi si vždy umyte ruky, aj keď pri zbieraní používate ochranné rukavice alebo iné pomôcky.

baktérie-od-psa
Zdroj foto: AdobeStock.com

Formy prenosu

Pokiaľ pes vykazuje známky choroby, čo najskôr to riešte so zverolekárom. Choroby prenosné zo zvieraťa na človeka sa odborne nazývajú zoonózy. Z infikovaného psa na nás môžu prejsť týmito spôsobmi:

  • priamym kontaktom s chorým zvieraťom – keď sa s ním hráme, alebo ho hladkáme,
  • kontaktom s kúskami mŕtveho zvieraťa – napríklad s kožou,
  • kontaktom s výkalmi chorého zvieraťa – môže ísť aj o infikovaný hnoj, ktorý sa použije na pestovanie zeleniny alebo ovocia,
  • cez kontaminovanú vodu alebo potraviny,
  • pohryzením,
  • ak sme uštipnutí hmyzom, ktorí predtým uštipol nakazeného psa.

Besnota

Najznámejším ochorením, prenosným zo psa na človeka, je besnota. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa medzi zvieratami prenáša bezprostredným kontaktom. Keď besnota napadne nervový systém, zvieratá sú agresívnejšie, v pokročilom štádiu veľa slintajú (majú okolo papule penu). Človek sa nakazí po uhryznutí.

Besnota v prvých momentoch pripomína len chrípku, no potom už prechádza do nervového systému. Po uhryznutí cudzím psom vždy zisťujte, či bol očkovaný proti besnote. Ak bolo zviera túlavé, alebo sa nepodarilo dopátrať k informácii o očkovaní, pacient musí byť okamžite hospitalizovanývyšetrený.

Najlepšou ochranou pred besnotou je pravidelné očkovanie psa. Ešte donedávna bolo očkovanie proti besnote povinné zo zákona 1x ročne. Od 1.11.2011 platí nový zákon, ktorý mení túto povinnosť – psy musia byť zaočkovaní v intervale, ako uvádza výrobca použitej vakcíny. U väčšiny vakcín je platnosť 2 roky.

O besnote si môžete u nás prečítať rozsiahly článok.

psie-výkaly-choroby
Zdroj foto: AdobeStock.com

Salmonelóza

Psy prirodzene ovoniavajú rôzne výlučky, ktoré zanechávajú ostatné zvieratá. Lenže keď sa pes obtrie o exkrementy ňufákom, papuľou, alebo ich olízne, spolu s informáciami o iných zvieratách nachytá aj baktérie salmonelózy. Tie potom majú otvorenú cestu do ľudského tela.

Salmonelóza sa u človeka prejavuje silnými hnačkami, malátnosťou, dehydratáciou a zvracaním. Je dôležité, aby sme dozerali na psov, čo robia von, a nedovolili im, aby jedli „cudzie“ exkrementy, hoci nám budú niektorí psíčkari tvrdiť, že pes si takto iba „dopĺňa minerály“.

Baktérie E.coli

Rovnakým spôsobom sa na človeka prenášajú baktérie E. Coli. Pokiaľ máme dobrú imunitu, baktérie nám nespôsobia žiadne problémy. No ak sme práve prekonali ťažšie ochorenie, sme v ohrození. Hlavným príznakom nákazy sú silné krvavé hnačky, ktoré sa neskôr spájajú s chudokrvnosťou.

Toxokaróza

Ide o nebezpečné parazitné ochorenie, ktoré spôsobujú škrkavky. Tie majú podobu dlhých bielych červíkov. Tie žijú v črevách zvieraťa, kde ukladajú vajíčka, ktoré sa dostávajú von stolicou.

Veľmi nebezpečné je, že škrkavky sa časom môžu rozšíriť do iných orgánov. Preto je dôležité pravidelné odčervovanie psov. Ak sa po užití tabletky objavia v stolici škrkavky, po niekoľkých dňoch to musíme zopakovať, až sa červov úplne zbavíme.

Toxokaróza sa na psa prenesie kontaktom so stolicou nakazeného zvieraťa – hlodavca, vtáka alebo iného cicavca. Parazity prejdú na človeka po kontakte s kontaminovanými potravinami alebo vodou. Aj preto musíme dávať pozor, aby nám pes neurobil potrebu medzi pestovanými plodmi.

Opäť platí, že musíme dodržiavať hygienu. Larválna toxokaróza je nebezpečnejšia pre deti a ľudí so slabšou imunitou – môže dôjsť až k zlyhaniu jednotlivých orgánov. V tretej podobe sa toxokaróza prejaví ako červíky, ktoré sa usadia v očiach. Človek nemusí dlhé roky o nakazení nič tušiť.

Echinokokóza

Hlavným prenášačom týchto parazitov sú psovité šelmy. Človek sa infikuje kontaktom s vajíčkami týchto lariev, ktoré sa nachádzajú v stolici domácich miláčikov. Keď sa larvy dostanú do jedla, ľahko sa prenesú aj do organizmu.

Larvy sa najčastejšie usádzajú v pečeni. Šíria sa lymfatickou cestou a vytvárajú cysty, ktoré napádajú celé telo. Na začiatku je echinokokóza úplne bezpríznaková, až neskôr sa objavia problémy s fungovaním pečene. Pri liečbe sa najprv musí chirurgicky odstrániť hlavné ložisko parazitov, až potom sa nasadzujú lieky.

choroby-psov-príznaky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Leptospiróza

Ide o parazitné ochorenie, ktoré sa prenáša močom. Človek nemusí prísť so psím močom do priameho kontaktu, môže sa napríklad kúpať vo vode so psími výlučkami, a tak sa parazit dostane do tela. Obozretní buďme najmä vtedy, ak máme na tele nejakú ranku.

Prvým príznakom leptospirózy je náhle zvýšenie teploty nad 40 stupňov. Neskôr už zápal prechádza celým organizmom a postihuje hlavne mozog, obličky alebo pečeň. Inkubačná doba je od 3 do 14 dní.

Dirofilarióza

V tomto prípade ide o tenké červy, ktoré prežívajú v organizme psov. Zviera sa infikuje po poštípaní od komára, ktorý prenesie infekciu z iného nakazeného živočícha. Parazity sa usadia pod kožou, odkiaľ sa premiestňujú na iné miesta v organizme, najmä do ciev pri srdci. Do srdca však prechádzajú iba v pokročilom štádiu.

Parazity vyzerajú ako tenké vlásky, preto ich nazývajú aj vlasovec psí. Pri pohybe ich dokonca priamo vidieť pod kožou. Parazity treba operačne odstrániť.

Na človeka sa dirofilarióza prenáša rovnakým spôsobom, ako v prípade psa – čiže keď nás uštipne infikovaný komár. Dirofilarióza pre nás nie je nebezpečná. Červy v organizme dlho neprežívajú, iba vytvoria drobné uzlíky pod kožou, alebo v niektorom orgáne.

Dermatomykózy

Zo psa na človeka sa môžu prenášať aj kožné ochorenia. Vypadávanie srsti, šupinky na koži, či ekzém – psy takto často reagujú na problematické potraviny. Najmä vo vyššom veku často neznášajú konkrétny typ mäsa.

Človek opäť nie je v ohrození, no ak sa dermatomykóza objaví kvôli infekcii, vtedy sa nakazíte priamym kontaktom s iným človekom. Dermatomykóza sa lieči masťami, prípadne liekmi, ktoré utlmujú svrbenie.

kožné choroby psov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Psia pásomnica a hlísty

K nákaze dochádza po kontakte psa s výkalmi chorého cicavca. Nákaza sa ďalej prenesie zo psa na človeka. V oboch prípadoch nie je životu nebezpečná, no psa aj vás oberá o výživné látky, kvôli čomu sa objavia hnačky, alebo chudnutie. Pásomnicu a hlísty najlepšie rozoznáte podľa pozostatkov v stolici.

Vírusové ochorenia

Domáci miláčik prenáša na človeka aj rôzne vírusové ochorenia. Ak trpíte nejakým imunologickým ochorením, prekonali ste viac chorôb v krátkom čase, alebo máte onkologické problémy, môžete sa nakaziť. K prenosu dochádza väčšinou prostredníctvom psích slín.

Toxoplazmóza

Nielen mačky, ale aj psy môžu mať toxoplazmózu, ktorá je postrachom najmä pre tehotné ženy. Lenže, na rozdiel od mačiek, pes vás nenakazí. Túto chorobu môžete získať iba konzumáciou psieho mäsa, čo je tradícia v niektorých ázijských krajinách.

Zdroje:

https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/zoonozy

http://www.ruvzdk.sk/app/uploads/2014/06/Echinkokóza.pdf

http://www.ruvzbj.sk/oddelenia.files/ppl_a_toxikologia.files/ppl-zdrav-vych.mat/leptospiroza.html

https://pets.webmd.com/dogs/news/20180711/report-dog-illness-can-spread-to-humans#1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5319273/

https://www.cdc.gov/healthypets/pets/dogs.html

https://www.cpha.ca/human-diseases-transmitted-dog-poop

http://www.pethealthnetwork.com/dog-health/dog-diseases-conditions-a-z/what-can-i-catch-my-dog

http://www.veterinarna-ambulancia.eu/psy/

Pridaj komentár