Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Poslal vás lekár na „pečeňové testy“ alebo vám povedal, že ich máte zlé? Čo to pre vás znamená? „Pečeňové testy“ označujú hladiny štyroch enzýmov, ktoré signalizujú poškodenie pečene. Pečeňové enzýmy označujeme veľkými písmenami: AST, ALT, GMT, ALP (v anglosaskej literatúre sa skratky a názvy mierne líšia). Neprimerané hodnoty týchto enzýmov nemusia poukazovať len na pečeňovú poruchu. Na druhej strane, nemôžeme pečeňové testy používať ako jediný ukazovateľ poškodenia pečene.
Kedy a ako sa prejavia problémy s pečeňou?
Aké sú príčiny ochorenia pečene okrem alkoholu?
Čo znamená, že máte zlé pečeňové testy?
Aká je prevencia ochorení pečene a na čo si treba dať pozor?
Ak vám lekár zistí hodnoty pečeňových testov mimo normy, potrebné je kompletné vyšetrenie. Vyšetrenie pečene preto zahŕňa anamnézu, dôkladné klinické (fyzikálne) vyšetrenie, sonografiu brucha. Neskôr, podľa potreby aj iné zobrazovacie metódy (elastografia, magnetická rezonančná cholangiopankreatikografia – MRCP).
Lekár – okrem pečeňových enzýmov v krvi – zisťuje aj hladiny albumínu, bielkovín, bilirubínu, krvných doštičiek či parametre zrážanlivosti krvi.
Aké sú príznaky choroby pečene?
Príznaky poškodenia pečene sú napríklad únava, malátnosť, nechutenstvo, bolesti brucha pod pravým rebrovým oblúkom, tlak či ťah v tejto oblasti, zväčšenie obvodu brucha v nepomere k ostatným častiam tela, rozšírené žilky na bruchu či hrudníku, zožltnutie kože a očných bielok, sklon ku krvácaniu – nadmerná tvorba modrín, vracanie krvi, čierna mazľavá stolica, častejšie infekcie.
Pečeňové testy: Hodnoty
Hodnoty pečeňových testov sa môžu mierne líšiť medzi jednotlivými laboratóriami, avšak tieto rozdiely sú minimálne. Aké sú normálne hodnoty pečeňových enzýmov?
AST (aspartátaminotransferáza): muži do 0,85 μkat/l, ženy do 0,60 μkat/l
ALT (alanínaminotransferáza): muži do 0,80 μkat/l, ženy do 0,60 μkat/l
GMT (gamaglutamyltransferáza): muži 0,14 – 0,84 μkat/l, ženy 0,14 – 0,68 μkat/l
ALP (alkalická fosfatáza): muži 0,5 do 2,15 μkat/l, ženy 0,5 – 1,65 μkat/l
CDT (karbohydrát deficientný transferín): viac ako 6 % z celkového transferínu
Zlé pečeňové testy
Vyššie hodnoty pečeňových enzýmov nemusia znamenať poškodenie pečene. Ak áno, nemusí ísť o trvalú poruchu, ale len dočasnú.
Ak máte zvýšené hodnoty pečeňových testov, lekára zaujíma, ktoré z nich a o koľko sú vyššie. Ak hladiny dosahujú päť- a menejnásobok, ide o mierne zvýšenie pečeňových testov. Päť- až desaťnásobné zvýšenie je stredne vysoké. Viac ako desaťnásobok predstavuje významne zvýšené hodnoty pečeňových testov. Lekár bude zisťovať, či je zvýšenie stále alebo náhle a ako sa bude vyvíjať v čase.
Je dôležité uvedomiť si, že hodnota pečeňových testov nehovorí takmer nič o prognóze pacienta – teda o tom, či sa uzdraví, či bude mať poškodenie pečene trvalé následky, či je dlhodobé alebo krátkodobé.
Zlé pečeňové testy: Príčiny zvýšenia hodnôt AST, ALT
V zásade možno predpokladať, že ak sú zvýšené hodnoty najmä AST a ALT, je poškodená pečeňová bunka. Tieto enzýmy sa prirodzene vyskytujú v jej vnútri, pri jej poškodení sa vyplavujú do krvi. Enzým ALT sa vyplavuje už pri miernejšom porušení bunky, hodnota AST výraznejšie stúpa pri odumieraní a ťažkej poruche pečeňovej bunky.
Najčastejšie dôvody zvýšenia hodnôt AST a ALT zahŕňajú poškodenie pečene:
- alkoholom,
- liekmi,
- nedostatkom kyslíka (napr. pri COVID-19),
- nedostatočným odtokom krvi a stagnáciou krvi v pečeni, napr. pri zlyhávaní srdca,
- zápalmi pečene – vírusové hepatitídy alebo infekčná mononukleóza,
- otravami, napríklad hubami,
- autoimunitnými chorobami.
Pri otravách hubami môžu byť hodnoty pečeňových testov až extrémne vysoké a dosahovať aj tisícnásobok normy. Znamená to masívne a akútne poškodenie pečene. Neskorší pokles niekedy znamená zlepšenie stavu a je známkou regenerácie pečene. Inokedy, naopak, svedčí o zhoršení stavu, keď je poškodenie už také rozsiahle, že sa enzým nemá z akých buniek uvoľňovať.
Pomer hodnôt AST/ALT nám orientačne hovorí o príčine poškodenia pečene. Kým pri chronických chorobách pečene zvyčajne ALT prevýši AST, pri alkoholovom poškodení pečene, najmä alkoholickej cirhóze, býva AST vyššie ako ALT.
Zlé pečeňové testy: Príčiny zvýšenia hodnôt GMT, ALP
Enzýmy GMT a ALP sa považujú za takzvane cholestatické. Zvyšujú sa, ak dochádza v pečeni či za pečeňou k stagnácii žlče. Zvýšené hladiny týchto dvoch ukazovateľov sprevádzajú:
- zápal žlčníka, žlčníkovú koliku,
- poškodenie liekmi – napríklad antiarytmiká, ACE inhibítory,
- autoimunitné zápaly pečene – napríklad primárna sklerotizujúca cholangitída, primárna biliárna cholangitída,
- steatóza (stukovatenie) pečene,
- alkoholizmus – vtedy stúpne najmä samotné GMT,
- chronická hepatitída
Ak stúpne len hodnota ALP a nie GMT, príčina býva mimo pečene, najmä v kostiach. Ak vás trápi ulcerózna kolitída, môže byť vzostup hodnoty ALP známkou primárnej sklerotizujúcej cholangitídy, preto si zasluhuje pozornosť a ďalšie vyšetrenia.
Otrava paracetamolom a pečeň
Otrava paracetamolom (napr. Paralen, Panadol) je častou príčinou zlyhania pečene najmä vo Veľkej Británii. Paracetamol je bežne používaný voľnopredajný liek prítomný aj v niektorých horúcich nápojoch užívaných pri prechladnutí či chrípke.
Ak siahate po akomkoľvek, aj voľnopredajnom lieku, vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Paracetamol je vo vyšších dávkach alebo v kombinácii s alkoholom vysoko toxický pre pečeň.
Alkohol a pečeňové testy
Osobitným parametrom, ktorý je možné v krvi vyšetriť, je CDT. Práve ten vás môže usvedčiť z alkoholizmu. Ostáva zvýšený aj 2 týždne po začiatku abstinencie, preto dokáže odhaliť chronický alkoholizmus pomerne spoľahlivo aj vtedy, ak hladina etanolu dosahuje nulu. Nepatrí však medzi bežne vyšetrované parametre.
Pri alkoholizme bývajú často zvýšené aj hodnoty AST a ALT, prípadne aj všetkých štyroch bežne vyšetrovaných enzýmov. V krvi zvyčajne sledujeme makrocytózu – červené krvinky sú väčšie, ako je norma. Pokročilé štádiá alkoholizmu sú často sprevádzané poruchami zrážanlivosti krvi a nízkym počtom krvných doštičiek, čo sa prejavuje petéchiami. V takom prípade máte sklon ku krvácaniu.
Nebezpečenstvo pre pečeň predstavuje jednak dlhodobé popíjanie, ale aj jednorazové alkoholické excesy.
Kedy je normálne mať vyššie hodnoty pečeňových testov?
Asi 5 – 10 % populácie môže mať zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov aj napriek tomu, že sú zdraví.
Hladiny pečeňových testov kolíšu počas dňa. Bežne stúpajú napríklad po fyzickej námahe, v tehotenstve môže stúpnuť ALP, ako aj u dospievajúcich. Ženy užívajúce estrogény mávajú vyššie hodnoty GMT, rovnako aj osoby užívajúce lieky proti epilepsii. Zvýšenie hodnôt pečeňových testov však vyžaduje podrobnejšie vyšetrenie a zistenie príčiny.
Vysoká hladina cholesterolu a pečeň
Ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu a triglyceridov, zároveň trpíte cukrovkou, hrozí vám stukovatenie pečene (steatóza). Pri steatóze pečene hrozí vznik chronického zápalu a následný možný prechod do cirhózy aj bez užívania alkoholu.
Choroby pečene – prevencia
Aby ste svoju pečeň chránili, dodržiavajte základné zásady:
- vyhýbajte sa alkoholu,
- lieky užívajte len v odporúčaných dávkach na odporúčanie lekára,
- udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť,
- ak pracujete v rizikovom prostredí (zdravotníci), zvážte očkovanie proti hepatitíde typu B,
- zodpovedne pristupujte k pohlavnému životu.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Abnomarni-jaterni-testy.pdf
https://www.prozeny.cz/clanek/jatra-neposkozuje-jen-alkohol-jak-poznat-steatozu-67139
https://www.wikiskripta.eu/w/Biochemick%C3%A1_vy%C5%A1et%C5%99en%C3%AD_jater
https://www.prolekare.cz/tema/hepatitida-c/detail/choroby-jater-v-ordinaci-praktickeho-lekare-vyznam-jaternich-testu-7030
https://www.wikiskripta.eu/w/Parametry_po%C5%A1kozen%C3%AD_hepatocytu