Na pieskoviskách môžu číhať rôzne infekcie, dbajte na hygienu

Bratislava 25. júna (TASR) – Deti môžu v pieskoviskách ohroziť viaceré nástrahy, preto odborníci radia byť opatrní. “

„V rámci prevencie voči nákazám je dôležité venovať pozornosť preventívnym opatreniam. Čo sa týka pieskovísk, sú potrebné pravidelné kontroly, zabránenie vstupu zvierat a ich čistenie od ihiel a odpadkov,“ upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Zdravotné riziká z pieskovísk možno podľa jeho slov rozdeliť na mikrobiálne a mechanické. V rámci mikrobiálnych sa pri zlej hygiene deti môžu nakaziť bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami.

Hygiena je základ

„Rodičia by mali dbať na to, aby deti dodržiavali základné hygienické návyky a rešpektovať pokyny pediatra, pokiaľ ide o očkovanie dieťaťa. Zvieratá je potrebné pravidelne odčervovať a absolvovať s nimi všetky povinné očkovania,“ pripomenul Rovný. V prípade mechanického poranenia napríklad injekčnou striekačkou je nutné ranu ošetriť a dezinfikovať a informovať pediatra, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Tým môže byť napríklad očkovanie proti hepatitíde typu A a B, pravidelné sérologické vyšetrenia či sledovanie zdravotného stavu dieťaťa počas šiestich mesiacov.

Škrkavka

Pieskovisko môže byť zdrojom viacerých ochorení, medzi tie patrí napríklad aj parazitárne ochorenie toxokaróza. Pôvodcom je škrkavka psia a mačacia. Vajíčka sa nachádzajú v ich výkaloch. Škrkavka poškodzuje vnútorné orgány a vylučuje toxíny poškodzujúce organizmus. Ďalší parazit Toxoplazma gondii vyvoláva ochorenie toxoplazmóza. Zdrojom nákazy je mačací trus. Ochorenie prebieha zvyčajne bezpríznakovo a prejaví sa až v dospelosti vo forme uzlinovej, očnej, mozgovej, respektíve gynekologickej. U tehotných infekcia vyvoláva ťažké poškodenie plodu, respektíve potrat.

Giardióza, shigelóza, salmonelóza

V piesku sa môže skrývať aj prvok Giardia (lamblia) intestinalis, ten vyvoláva giardiózu. Prameňom pôvodcu nákazy je mačka. Ochorenie sa prenáša cystami prvoka a spôsobuje tráviace ťažkosti. Baktéria Shigeĺla sa ukrýva za ochorením shigelóza. Baktérie sa dostanú do úst dieťaťa špinavými rukami v znečistenom piesku. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Dieťa je ohrozené najmä dehydratáciou. Dieťa sa pri hre v znečistenom pieskovisku môže nakaziť aj salmonelózou. Pôvodcom hnačkového ochorenia je baktéria Salmonela enteritidis. Najzraniteľnejšou skupinou sú malé deti, ktoré sa infikujú pri hraní sa v piesku. Ochorenie prebieha pod obrazom vodnatých hnačiek, vysokých teplôt a bolestí hlavy.

Hepatitída typu C

Riziká z mechanického poškodenia predstavujú najmä poranenia injekčnými ihlami alebo rozbitým sklom. Okrem mechanického poranenia dieťaťa hrozia najmä vírusové infekcie – vírusové hepatitídyHIV. „Nakoľko vírus HIV je citlivý na vonkajšie prostredie, nehrozí pri poranení injekčnou striekačkou vysoké riziko infekcie. Naopak vírusy hepatitídy typu B sú stokrát infekčnejšie ako HIV a nakaziť nimi sa dá aj niekoľko týždňov zaschnutou krvou. Najnebezpečnejší je vírus hepatitídy typu C, vyvolávajúci závažné ochorenie, ktoré často prechádza do chronicity a je nevyliečiteľné,“ upozornil Rovný.

Požiadavky na čistenie a udržiavanie pieskovísk stanovuje vyhláška ministerstva zdravotníctva o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská. Podľa nej prevádzkovateľ pieskoviska pieskovisko čistí, prekopáva, prehrabáva a polieva pitnou vodou alebo vodou na kúpanie najmenej raz za dva týždne počas sezóny, teda od začiatku marca do konca novembra. Prevádzkovateľ je povinný zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie pieskoviska tak, aby nepredstavovalo riziko ohrozenia zdravia.

Pridaj komentár