Encefalitída: Zápal mozgu nespôsobuje len kliešť. Poznáte príznaky?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Encefalitída je zápal mozgu. Stav, ktorý síce nie je častý, ale o to vážnejší. Hoci príčin môže byť viacero, príznaky sú podobné a vyžadujú hospitalizáciu. Vplyv infekcie na mozog môže mať dlhodobé následky. Zápal mozgu zapríčiňuje aj uhryznutie infikovaným kliešťom, v tom prípade hovoríme o kliešťovej encefalitíde.

Aké príznaky sprevádzajú encefalitídu?
Ako zápal mozgu ovplyvňuje telo?
Prečo táto silná infekcia vlastne vzniká?
V čom je encefalitída odlišná od meningitídy?
Ako prebieha diagnostika a liečba encefalitídy?
Aké trvalé následky táto infekcia prináša?

Encefalitída – nebezpečný zápal mozgu – vzniká v dôsledku vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, na vine však môžu byť aj lieky alebo porucha imunitného systému. Bez ohľadu na príčinu si tento stav vyžaduje včasnú odbornú starostlivosť a liečbu v nemocnici.

Ako encefalitída ovplyvňuje telo a mozog?

Okrem toho, že vyvoláva výrazné príznaky – horúčka, bolesti hlavy, bolesti krku, ovplyvňuje tiež fungovanie mozgu (kognitívne funkcie). Výsledkom sú zmeny správania a zmätok. Ešte horšie je, keď v niektorých prípadoch tieto zmeny pretrvávajú aj po vymiznutí fyzických príznakov.

Aký je rozdiel medzi encefalitídou a meningitídou?

Oba stavy sú nezvyčajné, ale závažné. Hlavný rozdiel je v tom, že encefalitída je zápal samotného mozgu a meningitída je zápal mozgových blán – jemnej vrstvy tkaniva, ktoré chráni mozog a miechu.

Čo spôsobuje encefalitídu?

Pôvodcovia zápalu mozgu:

Vírusyherpes, enterovírusy, HIV, západonílsky vírus (západonílska horúčka) a vírusy prenášané kliešťami.

Problémy s imunitným systémom – nastávajú vtedy, keď pomýlený imunitný systém napadne mozog. Hovoríme o autoimunitnej encefalitíde.

Baktérie a parazity – v zriedkavých prípadoch môžu zápal mozgu zapríčiniť aj baktérie alebo parazity.

Čo je to kliešťová encefalitída?

Kliešťová encefalitída je ochorenie spôsobené vírusom. Môžete ho získať dvoma spôsobmi:

  1. uhryznutím infikovaným kliešťom,
  2. konzumáciou nepasterizovaných mliečnych výrobkov z kliešťami infikovaného mlieka kôz, oviec alebo kráv.

Problém je, že väčšina ľudí nakazených kliešťovou encefalitídou necíti zmenu stavu. Ak sa príznaky objavia, zahŕňajú horúčku, bolesti tela, bolesti hlavy, stratu chuti do jedla, nevoľnosť a vracanie. U niektorých ľudí sa rozvinie opuch mozgu a/alebo miechy, zmätenosť a zmyslové poruchy.

Kliešťová encefalitída môže spôsobiť aj smrť.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kde sú infikované kliešte?

Ochorenie v Európe a v Ázii prenášajú infikované kliešte najmä od apríla do novembra. Vysoké riziko znamenajú kempovanie, turistika a poľovníctvo v oblastiach, kde sa vyskytuje infekcia. Ochránite sa oblečením s dlhými rukávmi, dlhými nohavicami a repelentom, prípadne očkovaním. Sledujte aktuálne správy o miestach výskytu na Slovensku i v zahraničí – ak sa chystáte vycestovať.

Jedzte iba pasterizované mliečne výrobky.

Príznaky encefalitídy

Fyzické príznaky:

  • horúčka,
  • bolesť hlavy,
  • bolesť kĺbov,
  • svalová slabosť,
  • nevoľnosť,
  • stuhnutý krk.

Neurologické príznaky encefalitídy:

Ako sa diagnostikuje encefalitída? Čo vás čaká u lekára?

Ak máte príznaky, ktoré sme opísali vyššie, neváhajte čím skôr vyhľadať odbornú pomoc. Čím skôr sa dostanete do opatery lekárov, tým máte väčšie šance na úplné uzdravenie.

Diagnostika sa skladá z viacerých vyšetrení. Najskôr vás lekár prezrie a porozpráva sa s vami o príznakoch. Fyzickým vyšetrením skontroluje váš stav. Ďalej je potrebné neurologické vyšetrenie na posúdenie fungovania mozgu. Nemenej dôležité sú krvné testy a tiež zobrazovacie štúdie, ktoré pomôžu potvrdiť alebo vylúčiť encefalitídu. Významným vyšetrením je lumbálna punkcia (spinálna punkcia), ktorá zahŕňa odber vzorky miechovej tekutiny a jej vyšetrenie v laboratóriu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Liečba zápalu mozgu

Liečba encefalitídy závisí od typu encefalitídy a jej závažnosti. Základom liečby sú vhodne zvolené antibiotiká – ak ide o bakteriálnu infekciu, alebo antivírusové lieky – ak ide o vírusovú infekciu. Doplnková liečba zahŕňa lieky proti záchvatom, pomoc pri dýchaní vrátane kyslíka alebo dýchacieho prístroja, infúzie na udržanie hydratácie, steroidy na zníženie opuchu a tlaku v mozgu. Pri autoimunitnom stave vám lekár predpíše imunomodulátory – lieky, ktoré tlmia útoky imunitného systému.

Kedy sa budete cítiť lepšie?

Liečba zvyčajne zaberie už po pár dňoch, ale na úplné zotavenie neraz treba celé týždne, niekedy i mesiace. Záleží na miere poškodenia mozgu. U niektorých ľudí nastávajú zmeny, ktoré si vyžadujú aj rehabilitačné terapie a úpravy životného štýlu.

Ako sa chrániť pred zápalom mozgu?

Ochranu pred encefalitídou do veľkej miery poskytujú vakcíny proti chorobám, ktoré s encefalitídou úzko súvisia – proti osýpkam, mumpsu a ružienke – rubeole (MMR vakcína).

Ak často cestujete do zahraničia, všímajte si odporúčané očkovania a včas sa chráňte.

Najčastejšie je odporúčaná ochrana očkovaním pri riziku japonskej encefalitídy, besnoty a kliešťovej encefalitídy.

Komplikácie po encefalitíde

Vplyv infekcie mozgu na jeho fungovanie je individuálny a závisí aj od rýchlosti podania liečby. Niektorí ľudia sa uzdravia úplne, iní majú dlhotrvajúce príznaky.

Dlhotrvajúce príznaky encefalitídy zahŕňajú:

  • problémy s rovnováhou a s koordináciou,
  • ťažkosti so sústredením,
  • únavu,
  • stratu sluchu,
  • výkyvy nálad a iné zmeny správania,
  • problémy s pamäťou,
  • problémy s rečou a s jazykom,
  • zmeny osobnosti – napríklad náhly hnev.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Základom liečby dlhotrvajúcich príznakov je fyzická i psychická rehabilitácia, ktorá vám pomôže vyrovnať sa so zmenami v schopnostiach a zároveň obnoviť čo najviac funkcií. Precvičujete nielen telo, ale aj mozog. Naučíte sa opätovne zvládať na pohľad jednoduché každodenné úkony – obliekanie, hygienu, reč, komunikáciu s okolím. Telo s pomocou odborníkov a s využitím pomôcok znovu naučíte rovnováhe a koordinácii.

Ako sa o seba starať, aby ste si uľahčili liečbu či zotavenie?

Doprajte si jedlá, ktoré obsahujú veľa vitamínov a živín – ovocie, obilniny, chudé mäso, zeleninu a mliečne výrobky.

Urobte si reálny krátkodobý plán, ktorý sa budete snažiť dodržiavať. Najbližšie ciele si zapisujte viditeľne do kalendára a tešte sa z každého jedného dosiahnutého úspechu.

Spánok je mimoriadne dôležitý na obnovenie vášho zdravia. Dodržiavajte pravidelný nočný režim – vstávajte a choďte spať každý deň v rovnakom čase. Ak máte problém zaspať, doprajte si pred spaním relaxáciu bez techniky.

Zdroje:

https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/tickborne-encephalitis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/encephalitis/symptoms-causes/syc-20356136

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6058-encephalitis

Pridaj komentár