Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Petéchie – červené bodky na koži, sú malé, kruhové, nevyvýšené bodky či škvrny, ktoré vznikajú v dôsledku krvácania pod kožou alebo sliznicami. Najčastejšie si červené bodky môžete všimnúť na koži nôh v okolí členkov, ale aj v ústach a na očných viečkach. Objavujú sa v zhlukoch. Petéchie nie sú žiadnou kozmetickou chybou, neraz naznačujú podstatne vážnejší problém – nedostatok krvných doštičiek, trombocytov. Tento stav súvisí s viacerými ochoreniami, preto je dobré poznať aspoň základné fakty.
Ako vyzerajú petéchie?
Prečo vnikajú červené bodky na tele a s akými chorobami súvisia?
Viete o tom, že petéchie môžu zapríčiniť aj niektoré lieky?
Kedy by ste mali kontaktovať lekára a kedy rýchlu pomoc?
Ako sa liečia stavy, pri ktorých vznikajú petéchie?
Ako vyzerajú petéchie?
Petéchie často pripomínajú kožnú vyrážku. Avšak tieto škvrny tvoria drobné bodky tmavočervenej alebo fialovej farby. Na tmavších odtieňoch pleti sa môžu javiť ako hnedé. Keď po týchto miestach prejdete prstami, necítite žiadne výčnelky, teda na rozdiel od typických vyrážok netvoria hrbolčeky ani výstupky a tiež nestratia farbu pri stlačení.
Test – ako zistiť, či máte skutočne petéchie:
Tento test nazývame Tumblerov test pohárom. Na miesto, kde máte červené bodky alebo podozrivé vyrážky, priložte dnom pohár a jemne pritlačte. Ak zafarbenie do červena zmizne, nie sú to petéchie. Keď bodky zostávajú nezmenené napriek tlaku, naozaj ide o petéchie.
Tento test sa využíva aj pri stanovení meningitídy. Petéchie u detí môžu byť príznakom tohto nebezpečného ochorenia.
Prečo petéchie vznikajú? Čo je zle?
Petéchie sú znakom krvácania drobných krvných ciev, ktoré nazývame kapiláry. Cievky sa otvoria a krv presakuje do kože. Samotná príčina tohto stavu však spočíva hlbšie. Niektoré príčiny, prečo máte zrazu na nohách alebo iných miestach červené bodky, sú menej závažné, iné viac. Preto je dôležité, aby ste pri takomto náleze vždy vyhľadali lekára. Ten na základe ďalších vyšetrení určí diagnózu a navrhne vám liečbu.
Stavy, ktoré môžu viesť k vzniku petéchií:
- úpal,
- namáhavá činnosť, napríklad zdvíhanie závažia alebo pôrod,
- lokálne poranenie, úraz poškodzujúci kožu,
- rôzne autoimunitné, vrodené a hematologické ochorenia – leukémia, idiopatická trombocytopenická purpura, trombocytopénia, Fanconiho anémia, diseminovaná intravaskulárna koagulácia, hemolyticko-uremický syndróm, splenomegália, neonatálna aloimunitná trombocytopénia, Henochova-Schonleinova purpura, systémový lupus erythematosus, Ehlersov-Danlosov syndróm, Wiskott-Aldrichov syndróm, Glanzmannova trombasténia, Bernard-Soulierov syndróm, Von Willebrandova choroba, vaskulitída,
- nedostatok vitamínu K,
- vírusové infekcie – enterovírus, parvovírus B19, horúčka dengue a v niektorých prípadoch aj COVID-19,
- bakteriálne infekcie – najmä meningitída a šarlach,
- choroby prenášané hmyzom,
- prudké vracanie alebo kašeľ, najmä u novorodencov,
- sepsa,
- skorbut – nedostatok vitamínu C.
Červené bodky na koži môžete mať aj po ožarovaní alebo chemoterapii. Petéchie sú tiež vedľajším účinkom niektorých liekov (niektoré antibiotiká, antidepresíva, lieky proti záchvatom, na riedenie krvi (napr. warfarín), na srdcový rytmus, nesteroidné protizápalové lieky, lieky na znižovanie cholesterolu).
Kedy by ste mali vyhľadať lekára?
Odpoveď je jednoduchá: vždy, keď máte podozrenie na petéchie. Lekár posúdi vaše ďalšie príznaky a bude hľadať príčinu – či už je mierna, alebo závažná.
Dobrým pomocníkom pri diagnostike sú vaše zápisy o prípadných zmenách, napríklad o tom, či sa počet petéchií naďalej zvyšuje alebo sa strácajú. Ak je ich čoraz viac, príčinou môžu byť aj krvácavé poruchy. Tento stav si vyžaduje čo najskoršiu diagnostiku a liečbu, pretože v závažných prípadoch hrozí vykrvácanie a je potrebná transfúzia.
V rámci diagnostiky podstúpite odber krvi na kompletný krvný obraz – primárne kvôli kontrole počtu krvných doštičiek. Okrem neho môžu lekári odporučiť aj obličkové, pečeňové a koagulačné profily a test moču.
Ako sa petéchie liečia?
Keďže samotné červené bodky na tele nie sú chorobou, ale príznakom či dôsledkom určitých zmien v tele, liečba závisí od základnej príčiny.
Ak máte petéchie, napríklad ako reakciu na konkrétny liek, zmiznú, keď ho prestanete užívať.
Keď je príčinou vzniku malých bodiek vírusová alebo bakteriálna infekcia, zmiznú, keď infekcia ustúpi.
Samozrejme, sú aj vážnejšie príčiny petéchií, ktoré si vyžadujú konzultácie s odbornými lekármi, najmä hematológmi, imunoalergiológmi, onkológmi.
Ak máte petéchie, ktoré vznikli z dôvodu bakteriálnej infekcie, lekár vám predpíše antibiotiká. Pri zápalových a/alebo autoimunitných stavoch môžete dostať kortikosteroidy, prípadne lieky potláčajúce nadmerne aktívny imunitný systém. V prípade, že vám odborníci diagnostikujú rakovinu, navrhnú vám na mieru ušitú terapiu, ktorá zahŕňa biologickú liečbu, chemoterapiu alebo ožarovanie.
V prípade, že je výskyt petéchií výsledkom prešľapu v životnom štýle – úpal, dehydratácia, fyzické preťaženie, pomôže odpočinok a pitie množstva tekutín. Niektorí lekári odporúčajú užívanie liekov proti bolesti, ako sú ibuprofén alebo acetaminofén.
V každom prípade, samovoľne bez vyšetrenia a odporúčania lekára neužívajte nič. Stav si môžete voľnopredajnými liekmi alebo „babskými radami“ aj zhoršiť, čo je v tomto prípade skutočne zahrávanie si s ohňom.
Aké komplikácie sprevádzajú drobné červené bodky na koži?
Opäť si musíme uvedomiť, že petéchie nie sú choroba, ale len dôsledok nejakého stavu. Samotný výskyt petéchií nemá žiadne komplikácie – keď bodky a škvrny ustúpia, nebudete mať žiadne jazvy. Avšak, keď sú petéchie výsledkom základného ochorenia, môžu vám do snahy vyliečiť sa pripliesť určité komplikácie.
Podľa primárnej choroby sú to napríklad: poškodenie obličiek, pečene, sleziny, srdca, pľúc alebo iných orgánov; rôzne srdcové problémy a infekcie, ktoré sa môžu vyskytnúť v iných častiach tela.
Môžete zabrániť vzniku petéchií?
Prakticky nie. Jediným spôsobom, ako sa o to pokúsiť, je dodržiavanie zdravého životného štýlu. Tým pádom môžeme zmierniť riziko ochorení, ktoré so vznikom červených bodiek súvisia.
Tri základné pravidlá sú:
- snažiť sa zostať fit a zdravý,
- dodržiavať hygienu a vyhýbať sa infekciám,
- vyhýbať sa liekom, ktoré môžu petéchie vyvolať.
Samozrejme, nedokážeme zabrániť všetkým základným stavom, ktoré spôsobujú petéchie.
Aké ďalšie príznaky si treba všímať?
Výskyt petéchií často sprevádzajú aj iné zmeny. Čo si všímať (a určite povedať lekárovi)? Ak si všimnete podliatiny (hematómy), ťažko zastavíte krvácanie alebo sa vám ľahko tvoria modriny, určite je na mieste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Rovnako aj vtedy, ak si všimnete časté krvácanie z ďasien a nosa. U žien je dôvodom na lekársku kontrolu aj silné krvácanie počas menštruácie.
Kedy by ste mali zavolať sanitku?
Ak vy alebo vám blízky človek, ktorý má petéchie, prejaví ďalšie príznaky signalizujúce vážny stav:
- zmätenosť a strata vedomia,
- problémy s dýchaním,
- vysoká horúčka,
- extrémne krvácanie,
- veľmi nízky alebo vysoký tlak,
- silná bolesť hlavy.
V týchto prípadoch neváhajte ani chvíľku a vyhľadajte urgentnú zdravotnú pomoc.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/petechiae
https://www.mayoclinic.org/symptoms/petechiae/basics/causes/sym-20050724
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-are-petechiae
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320597