Kliešťová encefalitída: Ako sa chrániť pred kliešťami? Postačí nám repelent?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Aj vám sa už stalo, že sa príjemná prechádzka v lese, či v mestskom parku skončila nepekným prekvapením – v podobe prisatého kliešťa?

Našťastie, nie každý kliešť prenáša nebezpečné virózy alebo baktérie, to treba uviesť na pravú mieru. No človek si aj tak robí starosti – čo ak práve „tento“?

Čo je kliešťová encefalitída?

Ide o infekčné ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Je pravda, že vírus z rodu Flavivirus (rodiny Flaviviridae) prenášajú infikované kliešte, ale ochorieť môžete aj z niektorých potravín, najmä nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Priemerná inkubačná doba infekcie je 7 14 dní, ale môže to byť aj mesiac.

Samozrejme, že vírus sa v kliešťovi neuchytí „z ničoho nič“. Malý parazit získa infekciu prisatím na hrabošedomáce cicavce, ktoré sú základnými hostiteľmi nebezpečného vírusu. My sme len náhodnými hostiteľmi.

Infikovaný kliešť prenáša vírus počas celého života – z infekcie sa teda nevylieči. Infekcia však nie je prenosná z človeka na človeka, preto sa nemusíte obávať kontaktu s chorými. Výnimkou je tehotenstvo, keď hrozí prenos z matky na plod.

Dve fázy ochorenia

Kliešťová encefalitída sa najčastejšie prejavuje ako dvojfázové ochorenie. V lepšom prípade nemusí druhá fáza nastúpiť. Prvú fázu charakterizuje horúčka, únava, bolesti hlavysvalov, nevoľnosť. V druhej fáze už nastupujú príznaky meningitídy. K nej sa môže, ale nemusí pridať encefalitída.

Prvá fáza trvá priemerne 5 dní, druhá 7 dní, ale aj dlhšie. Horšie je, že príznaky si nemusíte hneď všimnúť. V každom prípade, ochorenie útočí na centrálny nervový systém, takže nám môže spôsobiť dlhodobé neurologické problémy, dokonca smrť.

Európsky podtyp kliešťovej encefalitídy prenášajú kliešte Ixodes ricinus. Infekcia má zvyčajne miernejší priebeh ako sibírsky alebo východoázijský podtyp. Ak hovoríme o európskom podtype, dôležité sú tieto tri údaje:

 • druhá fáza sa vyskytne u 20 30 % pacientov,
 • závažné neurologické následky má približne 10 % pacientov,
 • 0,5 2 % pacientov zomrie.

Encefalitída hrozí hlavne u pacientov nad 40 rokov. Ľudia nad 60 rokov majú často dlhodobé neurologické následky. Deti zvyčajne trpia „len“ meningitídou, nie encefalitídou.

Ak sa často pohybujete v rizikových oblastiach, zvážte očkovanie proti kliešťovej encefalitíde!

encefalitída-2019
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kde môžete natrafiť na infikovaného kliešťa?

V listnatých lesoch, lesoparkoch, parkoch, na lúkach a trávnikoch s listnatými krovinami. Kliešte majú najradšej trávnaté plochy a kry. Keď sú pripravené na „kŕmenie“, vychádzajú na steblá trávnižších rastlín, aby sa ľahšie dostali k hostiteľom. Stačí, keď sa ošuchnete nohou o trávu, a už máte kliešťa na oblečení. Cesta ku krvi – teda k cieľu, je potom už jednoduchá.

Na Slovensku by ste sa mali chrániť v oblastiach 800 metrov nad morom, a to najmä v okolí Nitry, Topoľčian, Rožňavy, Levíc, Nových Zámkov, Štúrova, Košíc a na Považí, kde žijú nebezpečné kliešte z rodu Ixodes. Vo väčších nadmorských výškach sa ich nemusíte obávať.

Kliešťom sa najviac darí počas vlhkých letných mesiacov, ale tiež vtedy, keď sú zimy len mierne. V strednej Európe máme najviac kliešťov v apríli a v máji, a potom ešte v septembri a v októbri.

A najlepšia prevencia pred kliešťovou encefalitídou?

Vhodné oblečenie, prikrývka hlavy

Najjednoduchší, ale pomerne účinný spôsob, ako sa ochrániť pred prisatím kliešťa, je oblečenie, ktorý prikrýva celé telo, teda dlhé rukávy a dlhé nohavice (zasunuté do vyšších ponožiek alebo podkolienok), ale tiež pevné topánky a čiapka (šiltovka).

Repelent je samozrejmosť

Ak idete do oblastí, kde je veľa kliešťov, nezabudnite na repelent. Môžete si ho nastriekať aj na oblečenie, ak chcete minimalizovať negatívny vplyvy chemikálií na kožu. Ak máte malé deti, vyskúšajte prírodné repelenty, napríklad z rozmarínuvínneho octu, klinčekov, či silíc (levanduľa, eukaluyptus).

kliešťová-encefalitída-očkovanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rýchle vybratie kliešťa

Po každom výlete v prírode, najmä v listnatých lesoch a lesoparkoch, si skontrolujte celé telo. Kliešť sa najradšej zachytí v zhyboch, ale prekontrolujte sa „od hlavy po päty“ – vrátane priestoru za ušami, medzi prstami, pod kolenami. Ak nájdete prisatého kliešťa, čo najskôr ho vyberte.

Ako správne vybrať kliešťa?

Zabudnite na rady starých mám, že kliešťa treba trochu pokvapkať olejom, liehom, natrieť krémom či mydlom, a potom ho otáčať proti smeru hodinových ručičiek. Takýmto spôsobom by sa dostal obsah jeho orgánov do vašej krvi (aj s infekciou, pokiaľ je nositeľom).

Kliešť nie je v koži len zavŕtaný, ale aj prilepený. Preto ho najlepšie vyberiete špeciálnou pinzetou, alebo jemnou pinzetkou so špicatými hrotmi, ktorou si pretrhávate obočie.

Kliešťa chyťte čo najhlbšie, ideálne pod hlavičkou. Jemne ním otočte alebo kývajte na obe strany. Potom ho priamo vytiahnite von. Miesto dezinfikujte liehom alebo mydlovou vodou.

Viete, že vybratého kliešťa môžete dať preveriť?

Kliešťa, ktorého ste si práve vybrali z kože, vložte do malého plastového vrecúška. Snažte sa ho nerozdrviť. Vrecúško v obálke pošlite na adresu: Oddelenie rickettsiológie Virologického ústavu BMC SAV v Bratislave. Nezabudnite priložiť vyplnenú objednávku z webovej stránky virologického ústavu.

Ak kliešťa nevytiahnete vcelku, môžete poslať i jeho časti.

ako vytiahnuť kliešta
Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika kliešťovej encefalitídy

Okrem špecifických neurologických príznakov, ktoré by mal každý praktický lekár považovať za možné varovné signály encefalitídy, existujú presné testy z krvi, alebo z mozgomiechového moku.

Aj keď neexistuje konkrétna terapia kliešťovej encefalitídy, podporná liečba často znamená záchranu života. Meningitída, encefalitída alebo meningomyelitída (zápal miechy a jej obalov), vyžadujú hospitalizáciu a odbornú starostlivosť.

Čo o kliešťoch (možno) neviete?

 • Kliešte nie sú hmyz, patria k pavúkovcom.
 • Majú dokonale vyvinuté zmysly. Človeka i zviera dokážu vycítiť na diaľku.
 • Samice po nacicaní zväčšia svoj objem niekoľkonásobne.

Kliešte už nežijú len vonku

Pre Slovensko neznámy druh kliešťa (Rhipicephalus sanguineus), našli vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) v jednom bratislavskom byte približne pred rokom. Tieto kliešte môžu prenášať patogény, ktoré sú netypické pre naše podnebné pásmo. Navyše, prežijú aj vnútri – v bytoch, v domoch.

Od kliešťov nemáme pokoj ani v zime

Kliešte nás ohrozujú aj v zime. Zimný druhom je kliešť lesostepný a na rozdiel od kliešťa obyčajného je aktívny od októbra do apríla, v lete spí. Kliešť lesostepný sa vyskytuje najmä v Slovenskom Krase, ale aj inde na rozhraní lesov a nížin.

Aj tento kliešť môže vyvolať zápal mozgových blán a preniesť na človeka lymskú boreliózu. Ani netušíme, že neraz nás ochránia tie vrstvy oblečenia, ktoré v zime automaticky nosíme.

prekonaná-kliešťová-encefalitída-borelióza
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kliešte a lymská borelióza

Kliešťová encefalitída je všeobecne považovaná za nebezpečnejšie ochorenie ako lymská borelióza. Má rýchlejší priebeh, postihuje mozog, hrozí nám smrť. Na druhej strane, lymskú boreliózu nespôsobuje vírus, ale baktéria Borellia burgdorfer. A ako zistíme, že sa niečo deje?

Najskôr sa okolo miesta prisatia kliešťa objaví červená vyrážka v tvare kruhu. Tá sa zväčšuje a postupne bledne jej stred. No nejde len o vyrážku. Či si ju všimneme, alebo nie, ochorenie postupuje do ďalších fáz, ktoré sa ťažšie liečia.

K najčastejším príznakom patrí únava, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny. Neliečená (alebo zle liečená) borelióza môže prejsť do chronického štádia a postihnúť ktorýkoľvek systém tela – srdce a cievy, nervový systém, kĺby.

Na to, aby ste sa nakazili boreliózou, musí byť kliešť prisatý aspoň 24 hodín. I keď očkovanie proti borelióze neexistuje, možno ju liečiť antibiotikami.

Zdravotná poisťovňa Union ponúka výhody: Prevencia nad rámec

Ak ste sa rozhodli pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, pripravte sa na 3 dávky očkovacej látky. Lekár vám pichne injekcie do svalu. Najvhodnejší termín na prvú dávku je koniec zimy. Druhú dávku dostanete mesiac po prvej, tretiu o ďalších 5 mesiacov. Po 3 rokoch je potrebné preočkovanie 1 dávkou.

ZP Union hradí svojim poistencom príspevok na každú z troch dávok očkovacej látky Encepur Children, Fsme – immin Junior, Encepur Adults, Fsme – immun, a to až vo výške 50 %.

Doplňujúce informácie nájdete na stránke https://www.union.sk/ockovanie-proti-kliestovej-encefalitide, alebo sa informujte na telefónnom čísle 0850 003 333.

Nie ste poistencom ZP Union?

Zmena zdravotnej poisťovne je rýchly a bezproblémový proces. Ak máte záujem o ďalšie benefity ZP UNION, ktoré pravidelne využívať jej poistenci, všetko potrebné sa dočítate tu: https://www.union.sk/zdravotne-benefity-za-viac-ako-1000-eur.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

 • union.sk,
 • https://www.npz.sk
 • https://ecdc.europa.eu/en/tick-borne-encephalitis/facts/factsheet
 • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/faq-tick-borne-diseases
 • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick#1
 • https://vedeckykaleidoskop.cvtisr.sk/e-noviny-2014/1-2014/klieste-su-aj-v-zime.html?page_id=1100

Pridaj komentár