Harmanček: Bylinka, ktorá zmierni úzkosť, podporí trávenie i krásnu pleť

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nežná bylinka podobná sedmokráske je charakteristická svojou vôňou, ktorá jemne pripomína jablko. Harmanček pochádza z Európy a západnej Ázie, dnes sa však vyskytuje už prakticky všade na svete. Existujú dve základné odrody harmančeka: nemecký harmanček (Matricaria recutita, rumanček kamilkový) a rímsky harmanček (Chamaemelum nobile, ruman rímsky). Nemecký harmanček je považovaný za silnejšiu odrodu, a preto sa používa na lekárske účely častejšie. Hovorí sa mu tiež harmanček pravý.

Aké má harmanček účinky?
Na aké ochorenia sa používal kedysi?
Čo o harmančeku hovoria novodobé výskumy?
Môže sa harmanček užívať v tehotenstve?
Na aké vedľajšie účinky treba dať pozor?

Všeliek z čias Hippokrata

Harmanček sa používa ako prírodný liečebný prostriedok už od čias Hippokrata, otca medicíny, teda zhruba od roku 500 pred naším letopočtom. Zoznam ochorení a stavov, na ktoré sa používal, je rozsiahly. Naši predkovia ním liečili: horúčku, bolesti hlavy, problémy s obličkami, pečeňou a močovým mechúrom, tráviace ťažkosti, svalové kŕče, úzkosť, nespavosť. Ale tiež podráždenú pokožku, modriny, dnu, vredy, reumatické bolesti, sennú nádchu, zápaly, hemoroidy, koliky a menštruačné poruchy.

Druhový názov harmančeka – Matricaria – (z latinčiny) znamená maternica a získal ho práve vďaka použitiu na liečbu porúch ženského reprodukčného systému. Nemeckí bylinkári označujú harmanček ako „alles zutraut“, čo znamená schopný všetkého. Harmanček bol skutočne považovaný za všeliek.

Proti úzkosti, na podporu trávenia aj na hojenie rán

Dnes užívame harmanček najčastejšie vo forme čajov a tinktúr, ako prírodný liek proti nespavosti, úzkostiam a pri tráviacich ťažkostiach. Skúma sa aj jeho vplyv na cukrovku. Harmančekové masti a krémy sú vhodné na lokálne potlačenie kožných ochorení a na pomoc pri hojení rán. I keď nie sú dostatočné štúdie o všetkých tradovaných výhodách tejto bylinky, liečivá sila harmančeka vyplýva zo skutočnosti, že jeho silice a kvetinové extrakty obsahujú viac ako 120 chemických zložiek.

Mnohé z nich sú farmakologicky aktívne, teda liečivé.

Z kvetov harmančeka sa vyrábajú čaje, tekuté extrakty, kapsuly alebo tablety. Bylinku si môžeme aplikovať aj na pokožku vo forme krému alebo masti či použiť ju ako ústnu vodu.

Najcennejšie látky harmančeka:

  • chamazulén – chemická zlúčenina s protizápalovým efektom,
  • bisabolol – olej s protizápalovými, antivirotickými a antimikrobiálnymi vlastnosťami,
  • apigenín – fytonutrient, ktorý pôsobí taktiež protizápalovo, antioxidačne, antibakteriálne a antivírusovo,
  • luteolín – fytonutrient s potenciálnou antioxidačnou, protizápalovou a protirakovinovou aktivitou.

Početné výskumy potvrdzujú, že harmanček naozaj dokáže zmierniť zápal, kŕče a plynatosť, navodiť pokoj a spánok. Taktiež má silu chrániť pred baktériami, ktoré spôsobujú žalúdočné vredy.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Harmanček ako liek na nespavosť

Harmanček je najznámejší práve vďaka svojmu upokojujúcemu efektu. Mnohí veria, že funguje proti úzkosti i ako pomoc pri spánku a na liečbu nespavosti. Doposiaľ však o týchto vplyvoch existuje málo spoľahlivých výskumov. Niektoré sú kontroverzné.

Napríklad v štúdii z roku 2011, do ktorej sa zapojilo 17 ľudí s nespavosťou, užívali 270 miligramov harmančekového extraktu dvakrát denne po dobu jedného mesiaca. Viedli si denník spánku. Keď vedci porovnávali ich denníky so záznamami účastníkov, ktorí užívali placebo, nenašli žiadny významný rozdiel v tom, ako rýchlo pacienti zaspali alebo ako dlho spali.

Naopak, štúdia z roku 2017 so 77 ľuďmi z domovov pre seniorov ukázala významné zlepšenie kvality spánku pri užívaní 400-miligramových kapsúl harmančeka v porovnaní s tými, ktorí nedostali žiadnu liečbu. Aj ďalšia štúdia z roku 2016 potvrdila, že dve šálky harmančekového čaju denne dokážu zmieriť problémy so spánkom a príznaky depresie. Žiaľ, všetky štúdie sú krátkodobé.

Výskum na zvieratách však naznačuje, že harmanček skutočne má jemné sedatívne účinky. Jedna zložka harmančeka – apigenín sa viaže na rovnaké receptorové miesta v mozgu ako benzodiazepíny. Iná štúdia ukázala, že výťažok z harmančeka v dávke 300 miligramov spôsobil výrazné skrátenie času zaspania potkanov.

Harmanček ako liek na úzkosť

Klinická štúdia výťažku z harmančeka v roku 2009 podporila predpoklad, že funguje proti úzkosti. A to predovšetkým u pacientov s miernou až stredne závažnou všeobecnou úzkostnou poruchou, ktorá je jednou z najčastejších úzkostných porúch. Účastníci užívali 200 až 1100 miligramov harmančeka denne počas ôsmich týždňov.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Harmanček ako liek na problémy s trávením

Podľa predbežných štúdií má harmanček schopnosť potláčať baktérie Helicobacter pylori, ktoré prispievajú k vzniku žalúdočných vredov. Taktiež je predpoklad, i keď zatiaľ neoverený, že harmanček pomáha pri znižovaní kŕčov hladkého svalstva, ktoré súvisia s rôznymi zápalovými poruchami tráviaceho traktu.

Štúdia na zvieratách z roku 2014 ukázala, že výťažky z harmančeka majú silné protihnačkové a antioxidačné vlastnosti.

Harmanček na rany, vyrážky i ekzémy

Už naše staré mamy vedeli, že harmančekový odvar alebo tinktúra, ktorú pridali do masti, je spôsob, ako urýchliť hojenie ránupokojiť podráždenú pokožku. Látky v harmančeku pri použití na kožu zabíjajú vírusy a baktérie. A to vrátane pôvodcu stafylokokových infekcií, ktorým je Staphylococcus aureus. Zároveň zmierňujú zápal a pleť čistia.

Harmanček odpradávna pomáhal hojiť rany zvierat i rany u ľudí. Dnes sa stále často používa na liečbu mierneho podráždenia pokožky, vrátane spálenia od slnka, vyrážok, vredov a dokonca aj očných zápalov. Lokálne aplikácie harmančeka pri liečbe ekzémov sa ukázali ako stredne účinné.

Harmanček ako pomocník pri liečbe cukrovky

Doposiaľ známe fakty nasvedčujú, že harmančekový čaj je dobrým doplnkom pitného režimu cukrovkárov. Pri dlhodobej pravidelnej konzumácii dokáže znížiť hladinu cukru a celkového cholesterolu v krvi diabetikov. Potrebné sú však rozsiahlejšie štúdie.

Harmanček pre zdravie ústnej dutiny

Potrebujete ústnu vodu a nechcete používať umelú chémiu? Skúste ústnu vodu z vyvareného harmančeka. Vďaka antimikrobiálnym a protizápalovým aktivitám významne znižuje zápal ďasien, likviduje povlak.

Harmanček sa používa aj na naparovanie pri nádche a sinusitíde. Povarte sušené bylinky vo veľkom hrnci a ešte za horúca vdychujte paru nosom – pod uterákom alebo dekou.

harmanček kamilky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako si pripraviť harmančekový čaj?

Na prípravu čaju namočte jednu vrchovatú čajovú lyžičku kvetov harmančeka do dvoch tretín šálky vriacej vody. Lúhujte 5 až 10 minút a potom sceďte. Takto pripravený čaj môžete použiť aj ako kloktadlo alebo na výplach úst. Podobný efekt dosiahnete, keď v 100 mililitroch teplej vody rozpustíte 10 až 15 kvapiek tekutého extraktu z nemeckého harmančeka (tinktúry).

Vedľajšie účinky harmančeka

I keď je harmanček všeobecne uznávanou liečivou bylinkou, predsa len môže u niektorých osôb vyvolať komplikácie. Patrí do rovnakej rodiny ako ambrózia a chryzantéma. Ak ste alergickí na tieto rastliny, harmanček nepoužívajte – ani vnútorne, ani zvonku. Určite sa čo najskôr poraďte s lekárom, keď po použití harmančeka pociťujete podráždenie pokožky, nutkanie na zvracanie alebo alergické reakcie (zvieranie na hrudníku, sipot, žihľavka, vyrážka, svrbenie).

Kto by nemal harmanček užívať?

Harmanček obsahuje kumarín, prirodzene sa vyskytujúcu zlúčeninu s antikoagulačnými účinkami (riedi krv). Nemal by sa preto kombinovať s warfarínom alebo inými liekmi a doplnkami na riedenie krvi. Nie je vhodný ani pre osoby s poruchami krvácania. Vzhľadom na obavy z krvácania by ste harmanček nemali užívať ani dva týždne pred operáciou a po operácii.

Nemecký harmanček môže v tele pôsobiť ako estrogén. Ak máte ochorenie, ktoré sa zvýšením hladiny estrogénu zhorší, vrátane stavov citlivých na hormóny (rakovina prsníka, rakovina maternice, rakovina vaječníkov, endometrióza alebo maternicové myómy), nepoužívajte ho bez konzultácie s lekárom.

harmanček
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Harmanček je doplnok, nie liek

Nech je minulosť harmančeka akákoľvek, majte na pamäti, že by ste ho mali používať len a len ako doplnok a nie ako náhradu za obvyklý liečebný režim. I keď bylinky majú určite veľkú silu, nedokážu všetko a ich efekt nie je vždy len pozitívny. Áno, aj príroda dokáže uškodiť – preto radšej opatrne.

Majte na mysli, že výživové doplnky sú do značnej miery neregulované. Obsah niektorých výrobkov sa môže líšiť od toho, čo je reálne uvedené na štítku výrobku. Harmanček v tehotenstve sa považuje za bezpečný vo forme čaju. Jeden hrnček denne neuškodí, výživové doplnky sú podstatne koncentrovanejšie, s nimi opatrne. Pri komplikáciách sa vždy poraďte vopred s lekárom.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Zdroje:

https://www.drugs.com/mtm/chamomile.html

https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-chamomile#1

https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-11-78

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jan.12836

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/chamomile-tea-used-potential-benefits-side-effects-types-more/

https://journals.lww.com/psychopharmacology/Abstract/2009/08000/A_Randomized,_Double_Blind,_Placebo_Controlled.13.aspx

Pridaj komentár