Click here!

Hojenie rán po operáciách: Ako ho môžeme urýchliť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kto z nás sa ešte nikdy neporanil?

Pri bežnej činnosti v domácnosti, v záhrade, na pracovisku, alebo pri športe?

V podstate rovnaká rana sprevádza každú operáciu. Rozdiel je len v tom, že poúrazová rana vzniká náhodne, kým rana po operácii po nevyhnutnom zásahu lekára.

Každá operácia je vedomým poranením

Z tohto hľadiska je každá operácia úmyselne prevedeným poranením, za účelom nápravy vzniknutého problému. Lekár chce pomôcť pacientovi, a preto poškodí tkanivo a zničí niektoré cievy.

Operačný zásah vyburcuje imunitný systém k ohraničeniu a vyčisteniu postihnutého miesta. Rozhodujúcu úlohu pri hojení pooperačnej rany zohráva zápal.

Zápal je prirodzená reakcia organizmu

Zápal sám osebe nie je nič zlé, naopak, patrí k základným nástrojom našej imunity. Jeho úlohou je ochrana proti škodlivinám, ktoré prenikli do rany, a tiež obnova poškodených tkanív.

Na zápale sa podieľajú faktory, ktoré zabezpečujú zrážanie krvi, cievny a lymfatický systém a najrôznejšie zložky imunity. Ideálne je, ak sa poškodenie a jeho následky zvládnu čo najrýchlejšie.

Väčšinou zápal prebehne ako akútna reakcia, a bez následkov odznie.

hojenie rán po operáciách zubár

Prečo sa niekomu rany hoja dlhšie

Rýchlosť hojenia rán po operáciách do značnej miery závisí od rozsahu samotnej rany – dlhšie bude trvať zahojenie rany po výmene bedrového kĺbu, než ranky po vytrhnutí zubu u zubára. Navyše, každý z nás sa „hojí“ inak.

K poruchám hojenia prispievajú cievne choroby (artérioskleróza, chronická žilová nedostatočnosť), ale tiež nedostatočná funkcia lymfatického systému. Rany sa všeobecne hoja horšie s pribúdajúcim vekom.

Zvlášť intenzívne trápi tento problém chorých s cukrovkou, no nevyhýba sa ani mladším ľuďom v produktívnom veku.

Pozor na možné komplikácie

Pooperačné rany obvykle sprevádzajú opuchy, krvné výrony podliatiny. To môže spomaľovať hojenie. Tieto javy bývajú jednou z hlavných príčin bolesti.

Závažnou komplikáciou sú aj rôzne infekcie, ktoré sa môžu do rany dostať. Potom je väčšinou nutné nasadiť antibiotiká.

Každá rana sa hojí jazvou. Pre výsledný kozmetický efekt operácie by mala byť pooperačná jazva podľa možnosti čo najmenšia – to je veľmi dôležité predovšetkým pri plastických operáciách.

Môžeme hojenie rán po operáciách urýchliť?

Rýchlosť hojenia je u každého individuálna. Napriek tomu môžeme tento prirodzený proces podporiť vhodnými prostriedkami.

V poslednom čase sa stále viac osvedčuje tzv. systémová enzýmoterapia – podávanie enzýmov. Tie usmerňujú priebeh zápalu, aby prebehol čo najúčelnejšie a najrýchlejšie. Zároveň minimalizujú vznik a rozvoj opuchov, krvných podliatin, a prispievajú k tvorbe menšej jazvy.

Dôležitá je aj dobrá životospráva a psychická pohoda. Zvlášť v prvých týždňoch po operácii sa treba vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe.

Informácie v článku „Hojenie rán po operáciách: Ako ho môžeme urýchliť?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

2 odpovedí na “Hojenie rán po operáciách: Ako ho môžeme urýchliť?

  1. mne s hojenim po sekcii fantastick ypomohli v KOšiciach so xantis pumpičkou na brucho … nečakala som taký efekt, ale naozaj bola super nakoľko som necítila bolesť ako po prvom cisarskom a to stalo za ten dopaltok…navyse sa analgetikum rozlozilo v rane a tak sa nedostalo do mlieka a ja som mohla vklude klidanko kojit

Pridaj komentár