Biofeedback terapia: Keď zdravá myseľ lieči choré telo. Ako to funguje?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Niektoré funkcie nášho tela vieme vedome ovplyvniť, iné nie. Chcete nejaké príklady?

Keď vidíme priateľa, zdvihneme ruku a zakývame na pozdrav.

Keď máme v krku priveľa slín, jednoducho preglgneme.

Avšak nedokážeme ovládať napríklad srdcový rytmus, krvný tlak, teplotu tela, či trávenie.

Alebo dokážeme?

Predstavte si, že existuje terapeutická metóda, pomocou ktorej môžete získať kontrolu nad týmito „samovoľnými“ aktivitami tela. Nazýva sa biofeedback. O čo ide?

Biofeedback – čo to je?

Biofeedback je terapeutická technika, pomocou ktorej sa učíme ovládať aj bežne „neovládateľnéfunkcie tela. Laicky povedané – keď spoznáme silu svojej mysle, získame väčšiu kontrolu nad vlastným telom aj zdravím.

Napriek vyspelým technológiám, ani dnes vedcom nie je úplne jasné, ako a prečo biofeedback funguje. V každom prípade, jeho sila sa ukazuje najmä pri kontrole bolesti, či niektorých psychických problémoch.

Jedno terapautické sedenie trvá približne 6090 minút. Prvé pozitívne zmeny uvidíte ešte pred 10. terapeutickým sedením, často aj skôr.

Prvoradé je, aby ste svojej mysli otvorili dvierka, inak kontrolu nad telesnými procesmi nezískate.

Aké zdravotné problémy rieši biofeedback?

1. Bolesti hlavy

Účinnosť biofeedbacku potvrdilo viacero štúdií. Zo svalového napätia bežne vznikajú migrény. Biofeedback uvoľňuje svalstvo a zmierňuje stres, a tým klesá aj frekvencia a závažnosť bolesti.

Najlepší efekt dosiahnete pri správnom pomere liekovterapie. Poraďte sa o tom s lekárom, spolu nastavte najúčinnejšiu kombináciu.

2. Chronická bolesť

Aj tu ide hlavne o uvoľnenie stiahnutého a napätého svalstva. Biofeedback terapia zmierňuje bolesti chrbta, bolesti brucha, či niektoré poruchy kĺbov. Len si predstavte, koľko ľudí pociťuje bolesti od momentu, keď vstanú, až kým nejdú spať. Biofeedback môže byť pre nich vyslobodením.

3. Úzkosť

Úzkosť patrí k najbežnejších dôvodov pre využitie biofeedbacku. V terapeutickom štúdiu vás naučia, ako si lepšie uvedomovať reakcie svojho tela, a špeciálne vtedy, keď ste v strese alebo úzkosti. Po niekoľkých testoch sa dozviete, ako svoj organizmus ovládať.

4. Močová inkontinencia

Biofeedback významne pomáha aj ľuďom, ktorí majú problémy s ovládaním vyprázdňovania. Ocenia to nielen ženy, ktoré si potrebujú posilniť svaly panvového dna, ale aj muži.

Ak terapia zaberie, už po niekoľkých sedeniach sa váš stav zásadne zmení. Na rozdiel od liekov na inkontinenciu, negatívne účinky biofeedbacku nie sú známe.

Biofeedback môže byť prospešný aj u detí, ktoré sa pomočujú, alebo nevedia kontrolovať stolicu.

A čo vysoký krvný tlak?

Aj keď sa zdá, že biofeedback mierne znižuje tlak, nie je taký účinný, ako štandardné lieky na vysoký tlak. Účinnosť biofeedbacku pri liečbe hypertenzie teda nie je potvrdená, a preto neodporúčame, aby ste sa na terapiu spoliehali.

Ďalšie využitie biofeedbacku

menším alebo väčším efektom, môžete biofeedback využiť aj pri týchto stavoch a diagnózach:

biofeedback-pre-deti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Biofeedback ako monitorovacia pomôcka

Na monitorovanie jednotlivých funkcií tela, odborníci využívajú rôzne typy prístrojov. Všetko záleží od diagnózy. Pravdepodobne sa stretnete s jednou z týchto metód.

  • Elektromyogram (EMG) – meria svalovú aktivitu a napätie. Používa sa pri bolestiach chrbta, hlavy, úzkostných poruchách, pri inkontinencii, alebo na „preškolenie“ svalov po zraneniach.
  • Thermal – reaguje na teplotu pokožky. Používa sa pri bolestiach hlavy, či cievnych ochoreniach, napríklad pri Raynaudovej chorobe.
  • Neurofeedback alebo elektroencefalografia (EEG) – sleduje stav mozgových vĺn. Používa sa na presnejšiu diagnostiku a liečbu porúch pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), epilepsiu a iné záchvaty.
  • Elektrodermálna aktivita (EDA) – lekári zisťujú, či sa nadmerne potíte. EDA sa používa na zmiernenie bolestí a úzkostí.
  • Variabilita srdcovej frekvencie (HRA) – terapia je zameraná na srdcový rytmus. Pomáha pri úzkostiach, nepravidelnom srdcovom rytme, astme a CHOCHP.

Biofeedback pre deti

Má vaše dieťa problémy s učením, pamäťou, komunikáciou, či so sústredením? EEG biofeedback terapia dáva reálnu šancu na zlepšenie. Zároveň je súčasťou komplexnej liečby pri psychických a zdravotných oslabeniach, predovšetkým psychosomatických, ale aj pri nervových a svalových poruchách:

EEG Biofeedback sa najčastejšie používa popri komplexnej liečbe, no metódu môžete využiť aj samostatne. Pri liečebných aplikáciách rozhoduje lekár, v iných prípadoch príslušný špecialista – logopéd, špeciálny pedagóg, psychológ.

biofeedback-prístroj
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo znamená tréning EEG Biofeedback?

Terapeut pripne na hlavu dieťaťa malú elektródu (kovový krúžok), a na každé ucho „štipcovú“ elektródu. Elektródy nevysielajú do hlavy žiadny signál, len snímajú EEG signál.

Softvér ho zapíše, zanalyzuje a vyhodnotí. Terapeut potom vypracuje individuálny tréningový program pre dieťa.

Ako prebieha tréning dieťaťa?

Je to veľmi podobné, ako pri videohre, ale dieťa sa hrá bez klávesnice, joysticku či myši. Všetko ovláda len svojimi myšlienkami – hýbe autíčkom, postavami, robotom, zvieratami.

Mozog vytvorí taký vzor EEG, aký zadal terapeut v nastaveniach tréningu. Vďaka tomu sa dieťa približuje k želanému výsledku. Dieťa dostáva za správnu reakciu odmenu: napríklad body, zvukové, či iné znamenia.

V prípade, že autíčko zíde z cesty, alebo sa zastaví (dieťa nebolo úspešné), body sa nezvyšujú, alebo zvukový signál nezaznie. Znamená to, že mozog nevytvoril očakávaný vzor EEG, a teda o tom dostáva jasnú informáciu.

Náš mozog sa rád učí

EEG biofeedback tréning zvyšuje neuroplasticitu a povzbudzuje regulačné mechanizmy, ktoré sa podieľajú na aktivácii mozgovej kôry. Vďaka systematickému tréningu sa náš mozog naučí vytvárať žiaduce mozgové vlny, a blokovať nežiaduce frekvencie.

Pri niektorých diagnózach je vysoká pravdepodobnosť, že chorý nebude musieť užívať lieky, alebo sa zníži ich dávkovanie. Dieťa sa zase zlepší v škole, nájde zaľúbenie v učení, bude kreatívnejšie, aj psychicky odolnejšie.

Kam ísť na biofeedback terapiu

Vyberte si certifikované štúdio, pretože iba vtedy máte istotu, že sa dostanete k odborníkom. Ešte predtým sa poraďte o vhodnej terapii s lekárom, ktorý pozná váš stav – s praktickým lekárom, neurológom alebo psychiatrom.

Tréning biofeedbackom prebieha v kancelárii terapeuta, ale dnes už existujú počítačové programy, ktoré spolupracujú s domácim prístrojom.

Biofeedback na doma?

Ak si kúpite prístrojstiahnete potrebné aplikácie, môžete si vytvoriť mini-terapeutické štúdio doma. V každom prípade, ak nemáte s biofeedbackom skúsenosti, vždy voľte odbornú pomoc – certifikované štúdio.

Skúsený terapeut vám ukáže relaxačné cvičenia, vďaka ktorým dokážete ovládať rôzne funkcie a stavy tela, napríklad potlačenie mozgových vĺn, ktoré sa prebúdzajú pri bolestiach hlavy.

Zdroje:

www.webmd.com

Pridaj komentár