Ako prekonať úzkosť, keď jej máme už dosť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Úzkosť (anxieta) prichádza náhle – rozbúcha sa vám srdce, začnete sa triasť, zrazu neviete dobre dýchať. Nastáva panika, ktorá častokrát postihuje celé telo.

Úzkosť má nekonečne veľa tvárí, veď aj každý človek je neopakovateľný originál.

Napriek tomu je veľmi pravdepodobné, že v nasledujúcom zozname sa nájdete aj vy sami.

Najčastejšie spúšťače úzkosti:

  1. Vyhýbate sa niektorým situáciám či miestam, kde vám nebolo dobre, a teraz sa obávate, že by sa všetko mohlo opakovať? Môže to byť v obchode, v kine, v dopravnom prostriedku, na ulici, ale aj doma.
  2. Máte problémy v sociálnom kontakte s cudzími ľuďmi, či pri verejných vystúpeniach? Bojíte sa napr. spýtať neznámeho človeka, koľko je hodín, alebo nedokážete hovoriť pred väčšou skupinou ľudí, hoci ste sa na vystúpenie dobre pripravili.
  3. Potrebujete pri sebe niekoho, s kým sa cítite bezpečnejšie? Veríte, že táto osoba vám v ťažkej situácii pomôže, “zachráni” vás, napríklad tým, že zavolá lekársku pomoc.
  4. Obávate sa nejakej choroby? Vyšetreniami vám nič závažné nezistili, vás to však upokojilo iba na krátky čas. Nemôžete si pomôcť, stále máte obavy. Veríte, že vás môže postihnúť infarkt, rakovina, dokonca AIDS.
  5. Zažili ste desivú situáciu, ktorá sa vám v spomienkach vracia a nepríjemne ovplyvňuje váš život? Najčastejšie ide o nehody, prepadnutia alebo znásilnenia.

Čo je to úzkosť?

Úzkosť je choroba ako každá iná. Úzkosť v miernej forme niekedy zažíva každý z nás, problém však nastáva, ak sa záchvaty začnú opakovať stále častejšie, sú čoraz silnejšie, až nám začnú brániť v jednoduchých činnostiach. Preto by sme liečbu úzkosti nemali podceňovať.

čo robiť proti úzkosti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Fyzické príznaky úzkosti:

  • zrýchlený tep (búšenie srdca),
  • nadmerné potenie,
  • tras, vnútorné chvenie,
  • zhoršené dýchanie,
  • bolesti, alebo nepríjemné pocity na hrudi,
  • návaly tepla (alebo chladu),
  • brušné nevoľnosti,
  • pocit slabosti, znecitlivenia, mravčenia v končatinách,
  • tetanický syndróm.

Psychické príznaky úzkosti:

  • závrat,
  • nepokoj,
  • panika,
  • strach z odpadnutia, zo straty kontroly,
  • strach, že sa “zbláznim”,
  • strach zo smrti.

Úzkostné stavy a homeopatia

Okrem klasickej liečby u psychiatra alebo psychológa, ktorá nesmie byť nikdy vynechaná, možno využiť aj alternatívnu terapiu – homeopatiká. Homeopat počas konzultácie hľadá spolu s klientom príčiny úzkosti. Zisťuje, kedy úzkosť vzniká a čo ju ovplyvňuje. Overuje, či sa úzkostné stavy objavovali pri určitej situácii už v detstve, prípadne hľadá jej aktuálne spúšťače.

Pre homeopata je najdôležitejšou informáciou to, ako konkrétne sa úzkosť prejavuje. Práve konkrétne príznaky odlišujú jedného klienta od druhého, čo ovplyvňuje konečný výber homeopatika. Aj preto môže homeopat odporučiť klientom s rovnakou diagnózou odlišné homeopatiká.

úzkosť liečba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prípad z homeopatickej praxe – ako sa zbaviť strachu a úzkosti?

Prichádza 35-ročná žena, ktorá trpí úzkostnými stavmi. Má diagnostikovanú tetániu. Diagnóza znie: larvovaná depresia. Toho času užíva anxiolytiká, ktoré jej predpísal psychiater.

Úzkosť sa u nej prejavuje „preskočením“ srdca, ťažobou na hrudníku, zrýchleným búšením srdca, točením hlavy, necitlivosťou v končatinách. Niekedy úzkosť vyvrcholí až do tetanického záchvatu, keď leží na zemi, trasie sa a nevie hýbať. Klientka má tiež nízky tlak.

Stavy úzkosti prichádzajú náhle, aj pri bežných činnostiach, ako je varenie, upratovanie, šoférovanie. Klientka je z prejavov svojho tela zmätená, nevie si ich vysvetliť, nevie o žiadnej inej životnej situácii, ktorá by ju tak hlboko ovplyvňovala a spôsobovala jej ťažkosti.

Napríklad sa bojí šoférovať auto, keď v ňom sedia jej deti, čo ešte viac zhoršuje záchvaty úzkosti. Pred nasadnutím do auta pociťuje nepokoj, pochytí ju strach až panická úzkosť, aby tieto stavy znova nenastali.

Homeopatická konzultácia

Počas konzultácie – homeopatického rozhovoru, postupne prechádzame celú jej anamnézu. Hovorila o detstve, keď otec odchádzal na týždňovky do zahraničia a nebol prítomný v rodine. Dôležitá bola aj jej túžba, aby získala uznanie v zamestnaní. Ale najcitlivejšou oblasťou boli jej vzťahy s inými ľuďmi a situácia v rodine. Práve tu bol zdroj jej úzkosti.

Po prvýkrát sa prejavy úzkosti dostavili počas dovolenky pri mori, kde boli okrem jej najbližších aj rodičia manžela. Dovolenku si nevedela užiť, musela byť stále v strehu a plniť očakávania svokry (ako správna nevesta). Celkovo s manželovými rodičmi nemá dobrý vzťah, zasahujú jej do rodinného života viac, ako by chcela.

príčiny úzkosti
Zdroj foto: Shuttertock.com

Najhoršie to s ňou bolo počas tehotenstva, keď jej svokra dávala vyslovene najavo, že ju neteší, že čaká chlapčeka, a nie dievčatko. Dokonca jej naschvál doniesla pre budúce bábätko aj dievčenské oblečenie. Doteraz ju to trápi, vníma to ako krivdu, a nevie na to zabudnúť. Reagovala na to tak, že keď svokra odišla, šaty hodila o zem a chcela jej ich vrátiť. Nič však napokon neurobila a v tichosti manželovu mamu ďalej “trpela”.

Na základe hlbšej analýzy situácie, pocitov a reakcií klientky, ktoré jednoznačne smerovali k manželovej matke, som jej odporučila homeopatikum vyrobené z rastliny zemežlč menšia (latinsky Centaurium erythraea), podľa systému rastlín holandského homeopata Jana Scholtena. Klientka mala hneď po podaní homeopatika dočasné zhoršenie stavu – mierne závrate. Ale už o niekoľko dní sa začala cítiť oveľa lepšie a mala viac energie.

Spolupráca alternatívnej a konvenčnej medicíny

Do mesiaca od užitia prvej dávky nemala klientka žiadne príznaky úzkosti, tetánie ani závratu. Taktiež sa zlepšil jej vzťah s manželovou mamou – na konflikty s ňou sa pozerá s väčším nadhľadom, a neberie ich tak osobne. Svokrine reakcie a názory už nie sú pre ňu najdôležitejšie.

S klientkou som naďalej v kontakte. Po dvoch rokoch od homeopatickej konzultácie nemá žiadne príznaky úzkosti a pod dohľadom psychiatra úplne vysadila anxiolytiká.

Autorka je členka Slovenskej komory homeopatov: www.komorahomeopatov.sk

Viac o homeopatii sa dočítate na stránkach: www.homeopatia.sk

Jedna odpoveď na “Ako prekonať úzkosť, keď jej máme už dosť?

Pridaj komentár