Spinning: Naozaj je taký skvelý pre vaše zdravie? Schudnete?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Lekcie indoorového bicyklovania sa stali obľúbenou súčasťou životného štýlu mnohých, najmä mladých ľudí. Hitom spomedzi nich je spinningenergetické skupinové cvičenie, ktoré vyvolalo ošiaľ na celom svete. I keď sa naň z každej strany sypú chvály, odborníci varujú, že má aj tienisté stránky. Pozrime sa na pre a proti, ktoré toto cvičenie so sebou prináša.

Aké benefity pre zdravie majú lekcie spinningu?

Dá sa zo spinningu schudnúť?

Kedy by ste sa mali intenzívneho indoorového bicyklovania vzdať?

Aké nevýhody so sebou spinning prináša?

Aj vás po lekcii spinningu bolí chrbát?

Spinning – cvičenie, ktoré baví

Takto o ňom hovoria fanúšikovia a tréneri. Keďže je to skupinové cvičenie, pri ktorom hrá hudba motivujúca k udržaniu intenzívneho rytmu, v tréningovej miestnosti vzniká súťaživá, no zároveň priateľská atmosféra. Práve vďaka tomu je spinning vhodný pre osoby, ktoré nemajú dobrú disciplínu pri cvičení osamote. Mnohí cvičiaci hovoria, že v týchto triedach vzniká až eufória, preto vnímajú potenie ako zábavu. Samozrejme, aj hudba má na tom svoj podiel.

Pozrime sa najskôr na pozitíva sa s ním spájajú: 

Zlepšuje zdravie srdca a ciev

Ak je vaším cieľom podporiť zdravie srdcovocievneho systému, potom je spinning dobrou voľbou. Vedci z University of Glasgow zistili, že jazda na bicykli znižuje riziko vzniku srdcových chorôb o takmer 50 percent. Spinning je náročné cvičenie s vysokou intenzitou, ktoré posilňuje srdce a zvyšuje kardiovaskulárnu výdrž – teda schopnosť bežať, kráčať, plávať, bicyklovať na dlhšie časové úseky.

Zlepšuje zdravie pľúc

Okrem srdca sa vám pri spinningu poriadne rozcvičia aj dýchacie cesty. Po niekoľkých lekciách sa zvýši kapacita pľúc a ich schopnosť okysličovať krv. Je to vďaka intenzite cvičenia a zodpovedajúcemu aktívnemu, hlbokému dýchaniu, ktoré je pri spinningu nevyhnutnosťou.

spining
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Spálite pri ňom veľa kalórií

Jedna hodinová lekcia spinningu pre vás môže znamenať približne mínus 400 až 600 kalórií – v závislosti od vašej námahy, výšky a hmotnosti. Mnoho spinningových tried patrí do programu vysoko intenzívneho intervalového tréningu. Cvičenia tohto typu formujú telo.

Cvičenie ventiluje stres

Cvičenie celkovo – nech je akéhokoľvek druhu – od chôdze po náročné intenzívne tréningy výborne odbúrava stres. Je to vďaka endorfínom, ktoré sa počas cvičenia uvoľňujú, a zároveň klesá hladina stresového hormónu kortizolu. Spinning nie je výnimkou. Navyše, vďaka hudbe a spoločnosti vzniká výborná atmosféra ľahšie, priam automaticky.

Spevňuje spodnú časť tela

Tento typ cvičenia je výborný, ak potrebujete alebo chcete zlepšiť svalový tonus stehenných a lýtkových svalov. Niektoré lekcie zahŕňajú aj cvičenie s hornými partiami tela – vyberte si podľa vašich predstáv.

Ak chcete z lekcie vyťažiť maximum, potrebujete správne nastaviť náročnosť cvičenia, podľa vašich daností a možností. Príliš nízka náročnosť znamená, že nezískate všetky výhody, ktoré spinning ponúka. Na druhej strane, keď to so záťažou preženiete, môžete si poškodiť menšie svaly.

Negatíva a nevýhody spinningu:

Má spinning nejaké negatíva?

Žiaľ, áno a určite nie je vhodný pre každého. V posledných rokoch začali odborníci v oblasti medicíny upozorňovať na poranenia chrbtapoškodenia svalov, ku ktorým došlo na lekciách spinningu. Rastúca skupina fyzioterapeutov a trénerov zároveň tvrdí, že toto cvičenie neponúka silový tréning, ktorý by pomohol pri chudnutí. Jedna štúdia dokonca ukázala, že hudba na hodinách spinningu môže poškodiť sluch.

Existuje len málo dôkazov, ktoré by naznačovali, že spinning je lepší ako akékoľvek iné cvičenia. Atmosféra „indoor party“ je nepopierateľne zábavná, ale výborné výsledky môžete dosiahnuť aj prirodzeným cvičením úplne bez strojov.

Lekcia spinningu
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chudnutie zo spinningu je diskutabilné

Podľa profesora fyziológie, cvičenia a výživy na Univerzite v Severnej Karolíne v Chapel Hill, ktorý sa zaoberal štúdiami ohľadom spinningu – Anthonyho Hackneya, PhD, žiadne konkrétne „dôkazy nenaznačujú, že je účinnejší než akékoľvek iné cvičebné rutiny“.

Ako je to možné? Chudneme vtedy, ak vytvárame kalorický deficit. Teda vydáme viac energie, ako jej prijmeme. Keď cvičíme s nízkym odporom, taký deficit, ktorý by nám pomohol zhodiť kilá, vôbec nedosiahneme. Optimálne nastavenie pri spinningu pre výdaj energie je okolo 80 až 90 otáčok za minútu – ale toto tempo sa prakticky nedá dlho udržať, najmä keď sa odpor zvýši.

Ďalší problém je, že takéto intenzívne cvičenie vyvolá hlad, ktorí si mnohí utišujú veľkou porciou nezdravého jedla „za odmenu“.

Nepoužívate ani polovicu svalov

Ďalšou nevýhodou spinningu – myslíme teraz klasický, bez cvičenia s hornými partiami – je, že aj keď dosiahnete dokonalú rovnováhu odporu a rýchlosti, väčšinou pracujete len so svalmi v spodnej časti tela. V ľudskom tele je 616 svalov a toto cvičenie nevyužíva ani polovicu z nich. Čo to znamená? Viac dosiahnete svižnou prechádzkou. Výborne funguje kruhový tréning, pri ktorom postupne zapájate rôzne časti tela. Čím viac svalov zapojíte do činnosti, tým viac energie vynaložíte.

Zvyšuje riziko poranenia chrbta

Jedným z najčastejších negatív v súvislosti so spinningom sú problémy s chrbtom. Inštruktori vám budú pripomínať, aby ste tlačili ramená dozadu, aby ste sa nad bicyklom nehrbili, ale túto polohu je ťažké udržať si počas celej lekcie. Keď sa od únavy zvalíte na riadidlá, vzniká veľké napätie v krížovej oblasti chrbta. Niektorí odborníci neodporúčajú spinning práve z tohto dôvodu. Podľa nich by ľudské telo nikdy nemalo sedieť v ohnutej polohe a pritom vykonávať stovky, ak nie tisíce opakovaných pohybov nohami.

Štúdia z roku 2017 uverejnená v časopise American Journal of Medicine ukázala, že nováčikovia, ktorí sa pustia do indoorového bicyklovania, sú citliví na stav nazývaný rabdomyolýza. Je to svalový syndróm, ktorého dôsledkom môže byť až zlyhanie obličiek. Tento stav často vzniká pri dopravných nehodách alebo iných formách úrazov svalu. Ak je príčinou cvičenie, zvyčajne je ním silový tréning a zdvíhanie extrémne ťažkých závaží.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Podčiarknuté a zrátané

Spinning nie je najideálnejšia forma cvičenia, ale ak sa vám páči a vo vašom prípade funguje, robí vám dobre, pokojne pokračujte. Dobré je, ak ho kombinujete aj s inými druhmi cvičení.

Je nespochybniteľné, že slúži ako forma kardiovaskulárneho cvičenia, ktoré rozprúdi krv v žilách a pomáha predchádzať zdravotným problémom, ako sú vysoký krvný tlak, srdcové chorobycukrovka (alebo ich lepšie zvládať).

Ak neznášate všetky ostatné formy cvičenia a rozhodujete sa, či sedieť na gauči alebo sa prihlásiť na spinning, odpoveď je jasná – zvoľte spinning. Tajomstvo pre zdravie je byť dôsledný a cvičiť pravidelne, inak to nefunguje. Ak mesiac necvičíte a vyberiete sa na lekciu intenzívneho spinningu, môžete si len a len ublížiť (aj keď v príjemnej atmosfére).

Spinning môže byť skvelý spôsob, ako tráviť čas s priateľmi pri cvičení a zabaviť sa, ale ak máte problémy s chrbticou, necítite sa na to, radšej si vyberte jemnejšie a vzhľadom na váš cieľ vhodnejšie cvičenie.

Zdroje:

https://www.backroads.com/pro-tips/biking/spinning-what-are-the-health-benefits

https://time.com/4703017/spinning-cycling-stationary-bike/

https://www.businessinsider.com/spinning-bad-for-your-health-2019-5

https://www.topfitnessmag.com/indoor-bike-reviews/what-is-spinning-class/

https://www.livestrong.com/article/1011941-fitness-experts-hate-spinning/

Pridaj komentár