Protialkoholické liečenie: Kedysi antabus, dnes je tu nalmefén

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pacienti závislí od alkoholu stroskotávajú na snahe o okamžitú abstinenciu.

Tá je pre mnohých z nich nereálnou métou.

Od leta tohto roku je zdravotnými poisťovňami čiastočne hradený liek nalmefén, ktorý ­– spolu s psychosociálnou podporou – pomáha pacientom, aby postupne znižovali dávky prijímaného alkoholu.

Liečbu nalmefénom už podstupujú prví slovenskí pacienti.

Závislosť od alkoholu je diagnóza

Alkohol je u nás stále legálnou, tolerovanou drogou číslo jeden. Vedci sa zhodujú v tom, že závislosť od alkoholu je ochorením mozgu, a nie slabosťou charakteru.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, postihuje závislosť od alkoholu na Slovensku viac ako 200 000 ľudí.

Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií však vyplýva, že ambulanciu psychiatra vyhľadá ročne len cca 10 % z nich.

Odhaduje sa, že aj s podporou odborníkov a blízkych, dosiahne dlhodobejšiu, napríklad ročnú abstinenciu, len asi tretina liečených.

nalmefén protialkoholické liečenie závislosť

Prestať s pitím zo dňa na deň?

Problém s dosiahnutím abstinencie ilustruje aj príbeh pána Antonína:

„Nevedel som si predstaviť, prestať s pitím zo dňa na deň. Celý deň som myslel len na to, kedy si dám ďalší pohárik. Navyše som sa bál, že sa začnem potiť a triasť,“ hovorí 59-ročný zamestnanec útulku pre zvieratá, ktorý sa rozhodol skoncovať s pitím.

Psychiatrička, MUDr. Silvia Lúčna z NsP Nové mesto nad Váhom, ho dopĺňa:

„Z mojej 22-ročnej psychiatrickej praxe môžem potvrdiť, že pacienti prichádzajú za mnou až v rozvinutom štádiu závislosti. Obmedziť pitie postupne je vtedy priechodnejšia možnosť.“

Ambulantne ju navštevoval aj pán Antonín. Začali s liekom na podporu redukcie pitia, v júli tohto roka. O tri mesiace neskôr už Antonín dobrovoľne nastúpil na protialkoholické liečenie na Prednej Hore.

Jeho denná dávka alkoholu pozostávala zo 4 pív a 15 poldecových pohárikov

Postupná redukcia pitia ho priviedla k tomu, že sa rozhodol úplne abstinovať.

Nalmefén nerieši celý problém

MUDr. Lúčna zároveň zdôrazňuje, že vziať si tabletku, nestačí – bez psychoterapeutickej podpory to nepôjde.

Vôľa závislého od alkoholu je narušená, a nutkanie “napi sa“ je veľmi silné. Pacient si počas liečby môže viesť denník, do ktorého si zapisuje záznamy o konzumácii alkoholu.

Dôležitý je pritom vzorec pitia. Spomínaný liek pôsobí na opioidné receptory v mozgu, čím znižuje „pocit odmeny“ po požití alkoholu.

Liečbe závislosti od alkoholu sa venujú psychiatri, ktorí určujú i cielenú farmakologickú liečbu. Pacienti alebo rodinní príslušníci sa môžu obrátiť aj na všeobecných lekárov.

Ako sa užíva nalmefén

Pacient užije liek 1 – 2 hodiny pred predpokladaným časom pitia. Klinické výsledky viacerých štúdií preukázali zníženie počtu dní ťažkého pitia v 12-mesačnom období o 64 %. Objem skonzumovaného alkoholu pri liečbe Namalfénom klesol za pol roka o 61 %.

Ak si pacient udrží zníženú spotrebu alkoholu, zníži u seba riziko:

Dlhodobé zníženie spotreby alkoholu prináša viaceré benefity, vrátane lepších vzťahov, zvýšenej produktivity a potlačenia nástupu depresie.

Liek nalmefén je indikovaný u tých dospelých pacientov s hlbokou závislosťou od alkoholu, ktorí sa aspoň 2 týždne neúspešne pokúšali o abstinenciu.

Vygooglili sme pre vás, že…

Antabus (disulfiram) je prvý a najznámejší liekový preparát v liečbe závislých na našom území. Blokuje normálny rozklad alkoholu v pečeni, čím dochádza k istému druhu otravy, nepríjemným fyzickým následkom, vrátane zvracania.

V EÚ sú na liečbu alkoholovej závislosti v súčasnosti povolené štyri lieky:

  • akamprosát,
  • disulfiram,
  • naltrexón,
  • nalmefén.

Sú vhodné pre rizikovo pijúcich ľudí, ktorí sú sami motivovaní, aby brali liek proti chuti na alkohol.

Predpisovanie týchto liekov je v kompetencii lekára!

Každý alkoholik je iný

Neexistuje jediná liečba, ktorá funguje u každého. Akýkoľvek terapeutický program si vyberiete, mal by byť „ušitý na vašu mieru“. Pri zvládaní svojho problému budete oveľa istejší, ak máte okolo seba ľudí, o ktorých sa môžete oprieť.

Závislosť od alkoholu ide väčšinou ruka v ruke s inými poruchami. Je preto dobré, porozprávať sa so svojím lekárom. Ten vám vie nastaviť liečbu aj na sprievodné ťažkosti, ktorými trpíte.

nalmefén protialkoholické liečenie psychiater

A ako ste na tom s pitím alkoholu vy?

Dozviete sa, po vyplnení online testu na stránke:

www.pi-menej.sk

Pridaj komentár