Nespavosť: Kde hľadať príčinu a ako sa (konečne!) kvalitne vyspať?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Máte plytký spánok, často sa prebúdzate alebo sa v noci dlhé hodiny namiesto spánku len pozeráte do stropu a nedokážete zaspať? Môže to signalizovať, že trpíte nespavosťou.

Nespavosť môže raz za čas potrápiť každého. Medzi najčastejšie príčiny nespavosti patrí stres. Myšlienky na prácu, povinnosti, rodinné problémy vám prúdia hlavou aj v noci – nedokážete myseľ „vypnúť“ a kvalitne sa vyspať. Nie je to však jediná príčina.

Kde hľadať pôvod nespavosti a ako sa jej zbaviť?

Čo je nespavosť?
Čo je príčinou nespavosti?
Aké voľnopredajné prípravky pomáhajú proti nespavosti?
Treba hneď siahať po liekoch?
Kedy vyhľadať lekára?

Čo je nespavosť?

Nespavosť alebo odborne nazývaná insomnia je spánková porucha, ktorá spôsobuje narušenie bežného spánkového režimu. Najčastejšie prejavy nespavosti sú:

  • problém večer zaspať,
  • časté prebúdzanie sa v noci,
  • plytký spánok počas noci,
  • príliš skoré ranné prebúdzanie,
  • častá únava v priebehu dňa alebo horšia schopnosť sústrediť sa z dôvodu nedostatočného spánku v noci.

Ako dlho trvá vaša nespavosť? Pár dní či celé mesiace?

Pri nespavosti je dôležité rozlišovať dĺžku trvania problému. Rozlišuje sa, či ide o krátkodobú insomniu – vtedy sa spánkový režim upraví do niekoľkých dní až týždňov a nie je potrebné siahať po liekoch. Niekedy však nespavosť môže potrápiť až niekoľko mesiacov – hovoríme o dlhodobej alebo chronickej nespavosti a vtedy je dôležité hľadať príčinu.

Nech už trpíte akoukoľvek nespavosťou, nemusíte sa vzdávať myšlienok na kvalitný a pokojný spánok. Niekedy postačí zmeniť večernú rutinu alebo siahnuť po bylinkách, ktoré si s týmto problémom hravo poradia.

Nespavosť: Kde hľadať jej príčiny?

Častým dôvodom nespavosti okrem už spomínaného stresu je rozhádzaný denný režim. Nočné alebo naopak skoré ranné pracovné služby, časté časové posuny v dôsledku cestovania môžu ľahko rozhádzať váš normálny režim, čo vedie k zhoršenému spánkovému režimu.

Je ešte veľa ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku, ako napríklad konzumácia ťažkých jedál alebo kofeínových nápojov krátko pred spaním, nadmerný hluk alebo svetlo v izbe, nevhodná posteľ či matrac.

U starších ľudí sa často nespavosť spája aj s užívaním niektorých liekov a ochoreniami. Vekom sa mení efektivita spánku, čo má za následok skrátenie REM fázy spánku a tým je spánok plytkejší.

Horší spánkový režim často trápi aj ženy menopauze či v tehotenstve. Ženy v prechode majú zníženú hladinu estrogénu, následkom čoho sa znižuje aj hladina hormónu melatonínu, ktorý má vplyv na spánok. V tehotenstve, naopak, môže za nespavosť predovšetkým tlak plodu na maternicu a močový mechúr, čo spôsobuje v pokročilom štádiu diskomfort.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prvá pomoc pri nespavosti

Ak vás raz za čas potrápi nespavosť, netreba hneď siahať po liekoch. Je niekoľko spôsobov, ako môžete bojovať s nekvalitným spánkom. V prvom rade je dôležité prísť na pôvod a príčinu nespavosti.

Zmeňte svoje návyky

Niekedy príčinou zhoršeného spánkového režimu môžu byť aj vaše návyky. Pýtate sa, ako ich zlepšiť v prospech kvalitného spánku? Vyskúšajte niektorý z nasledovných tipov:

  • nastavte si pravidelný spánkový režim (zaspávajte a vstávajte vždy v rovnaký čas),
  • večer pred spaním sa vyhýbajte ťažkým jedlám,
  • aspoň 6 hodín pred spánkom nepite kávu ani čierny čaj,
  • hýbte sa pravidelne,
  • spite v tmavej a tichej miestnosti,
  • dbajte na výber kvalitnej postele a matraca,
  • odložte mobil aspoň hodinu pred spaním (radšej uprednostnite knihu, pri ktorej vypnete myseľ).

Nájdite na nespavosť tú správnu bylinku

Na trhu existuje veľké množstvo bylinných prípravkov, ktoré majú upokojujúce účinky a prispievajú ku kvalitnému spánku.

Pri nespavosti môžete zvoliť prípravky s obsahom valeriány lekárskej alebo ľubovníka bodkovaného, ktoré majú upokojujúce účinky na organizmus. Väčšinou sa užívajú večer pred spaním, aby neovplyvnili vaše fungovanie počas dňa. Ak máte náročné a stresujúce obdobie, siahnite po prípravkoch s obsahom levandule alebo medovky. Pomáhajú relaxovať a uvoľniť duševné napätie. Dobrou voľbou sú aj prípravky s obsahom mäty piepornej, chmeľu, či rumančeka.

Pre pokojný spánok si môžete dopriať večer pred spaním aj čaj pripravený z niektorej zo spomínaných bylín. Nielenže vám pomôže uvoľniť sa, ale dopraje vám aj očakávaný kvalitný spánok. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Melatonín: spánkový hormón

Počuli ste už niekedy o melatoníne? Je to hormón, ktorý má v našom tele nezastupiteľnú funkciu. Melatonín sa fyziologicky tvorí v našom tele a reguluje spánok. Najviac melatonínu sa tvorí medzi 22. až 2. hodinou v noci. Jeho tvorba je vo veľkej miere ovplyvnená intenzitou svetla, v dôsledku čoho sa v noci tvorí v tele až desaťnásobne viac melatonínu ako cez deň.

Ak hovoríme o poruche spánku, tak jedno z najviac skloňovaných slovíčok je práve melatonín. Na trhu sú totiž dostupné rôzne voľnopredajné prípravky s obsahom tohto hormónu, ktoré vám môžu pomôcť v boji s nespavosťou. Nájdete ich vo forme tabliet, ale aj sprejov. Veľkou výhodou týchto prípravkov je, že nie sú návykové, pretože siahate po telu vlastnej látke.

Nedávajte hneď zelenú liekom

Možno vás láka myšlienka dať si večer tabletku pred spaním a ráno sa zobudíte oddýchnutý a plný energie. Tá myšlienka je len navonok lákavá. Lieky na liečbu nespavosti – tzv. hypnotiká, sú lieky, ktoré majú za cieľ nastaviť normálny spánkový režim. Ich užívanie sa však odporúča len krátkodobo, maximálne 3 – 4 týždne, a jedine pod dohľadom lekára. Sú to lieky, pri ktorých je vysoké riziko závislosti a tolerancie a naše telo si na tieto látky dokáže ľahko zvyknúť.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak dlhodobo trpíte problémami so spánkom, vyskúšali ste dlhý rad prípravkov, či už s obsahom byliniek alebo melatonínu, a napriek tomu nemáte kvalitný spánok, tak neváhajte a poraďte sa s odborníkom, ktorý vám s týmto problémom pomôže.

 

Zdroje:

9 bylín, ktoré pomáhajú navodiť spánok a zrelaxovať sa

https://lekar.sk/clanok/nespavost-a-jej-priciny

https://www.healthline.com/health/insomnia#treatment

Insomnia: Symptoms, Causes, and Treatments

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167

Pridaj komentár