Spánkové apnoe: Poruchy dýchania v spánku vážne ohrozujú zdravie

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aj keď prespíte celú noc, budíte sa unavení, s boľavým hrdlom a opuchnutými očami. Spánok neprináša zrelaxovanie, ráno vás bolí hlava a popoludní potrebujete aspoň pol hodinku na gauči. To všetko nemusí naznačovať len to, že starnete. Na vine môžu byť poruchy dýchania v spánku.

Život sa začína nádychom a končí výdychom. Dýchanie je základnou potrebou aj funkciou ľudského organizmu. Aj preto zrejme každého prekvapí, ak od partnera počuje, že počas spánku sa mu dych opakovane zastavuje aj na niekoľko desiatok sekúnd. Pre mnohých ľudí ide o desivé zistenie, ktoré treba diagnostikovať a správne liečiť.

Aké príznaky má spánkové apnoe?
Kto je  najviac ohrozený poruchami dýchania v spánku?
Aké dôsledky má spánkové apnoe?
Prečo problémy s dýchaním v spánku netreba odkladať?

Spánkové apnoe

Spánkové apnoe radia odborníci k poruchám spánku. „Je preň typické opakované prerušovanie dýchania v rámci spánkového cyklu. Toto prerušenie sa nazýva apnoe. Vzniká tým, že sa mäkké tkanivo v dýchacích cestách uvoľní. Vytvorí tak prekážku vstupu kyslíka do pľúc a v dýchaní dochádza k prestávke,“ vysvetľuje MUDr. Dana Lauková, pneumologička z Fakultnej nemocnice Nitra. K prestávkam v dýchaní môže dôjsť aj u zdravého človeka, spravidla po stresujúcom a vyčerpávajúcom dni či po požití alkoholu. „Ak je takýchto prestávok dýchaní v spánku viac ako desať za noc, už sa považujú za chorobné. Spánkové apnoe sa vyskytuje aj u detí, za chorobné sa považuje pri počte dvakrát za noc,“ dodáva odborníčka. Pri apnoe sa znižuje objem dýchania na 20 až 0 percent bežného objemu. Okrem neho odborníci rozlišujú ešte tzv. hypopnoe, pri ktorom sa dychový objem znižuje na 50 až 20 percent.

Desiatky sekúnd

Prestávky v dýchaní počas spánku sú badateľné u mnohých ľudí. Treba spozornieť, ak trvajú viac ako 10 sekúnd a sprevádzajú aj hlasné chrápanie. „Apnoická pauza zvyčajne trvá 10 až 40 sekúnd. U niektorých pacientov ide o prerušenie aj na 120 sekúnd. Apnoe sa počas spánku opakuje viackrát a možno ho pozorovať aj 200 až 700-krát počas jednej noci,“ upozorňuje lekárka. Takéto prestávky s vysokou frekvenciou často vyľakajú partnera pacienta, ktorý ich počas noci spravidla aj spozoruje. Pacient si totiž túto poruchu sám neuvedomuje, a preto lekára bežne nevyhľadáva.

Kto je ohrozený?

Poruchami dýchania v spánku je ohrozený každý. Ide o poruchu, ktorá sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách. Najvyšší výskyt však odborníci zaznamenali u mužov vo veku od 40 do 59 rokov. Podľa odhadov trpí touto poruchou 4 až 8 % mužov z tejto vekovej kategórie. Ochorenie sa však objavuje aj medzi ženami a stretnúť sa s ním možno už u malých detí. Istú rolu pri ňom zohráva obezita.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prejavy poruchy dýchania v spánku

U mnohých pacientov trvá dlhšie, kým na poruchu prídu a začnú ju riešiť s odborníkom. „Prerušované dýchanie si pacient sám nevšimne. Obvykle ho na to upozorní partner, prípadne známi a priatelia po spoločnom pobyte na dovolenke či konferencii,“ uvádza pneumologička. Okrem prestávok v dýchaní počas spánku má ochorenie aj tieto prejavy:

  • hlasité chrápanie v rôznych polohách,
  • pocit dusenia a lapania po dychu v spánku,
  • nepokojný spánok,
  • priberanie,
  • opuchy očí.

„Pacienti majú ráno po prebudení často pocit nevyspatia a spavosť cez deň je u nich zvýšená. Ráno často pociťujú bolesti hlavy, ktoré súvisia s chrápaním. Po prebudení môžu mať podráždené hrdlo. V noci sa vyskytuje aj časté močenie, výnimkou nie sú sexuálne poruchy. V tomto prípade treba u mužov vylúčiť problémy s prostatou,“ dodáva MUDr. Dana Lauková.

Poruchy dýchania v spánku majú vážne dôsledky

Poruchy dýchania v spánku sa spájajú s celým radom závažných zdravotných problémov. „Tieto poruchy vplývajú na metabolizmus pacienta. To súvisí s obezitou, tvorbou tuku pri zníženom okysličení tkanív. Vzniká aj nedostatočne kontrolovaná či korigovaná arteriálna hypertenzia. V niektorých prípadoch môže mať neriešené spánkové apnoe nenávratné, až smrteľné následky,“ upozorňuje pneumologička.

Následky neliečenej poruchy dýchania v spánku:

  • nepravidelná srdcová frekvencia,
  • obezita,
  • diabetes 2. typu,
  • vysoký krvný tlak,
  • ochorenia srdca, fibrilácia predsiení
  • mozgová porážka,
  • poruchy sekrécie niektorých hormónov,
  • polycytémia – zhustenie krvi.

„Nemenej vážnym následkom sú nehody, ktoré sa stanú v dôsledku spánku za volantom. Vyskytujú sa aj nehody a úrazy v práci, najmä ak ide o prácu v rizikových podmienkach, vo výškach, v linkových prevádzkach. Pacienti s poruchami spánku trpia aj zhoršením pamäti, poruchami sústredenia a ďalšími poruchami mentálneho výkonu,“ vysvetľuje lekárka.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Problémy neodkladajte

Už vyššie spomenuté sprievodné zdravotné ťažkosti by mali byť jednoznačným dôvodom, prečo treba poruchy spánku riešiť s odborníkom. Pacienta odporučí k pneumológovi všeobecný lekár. „Pacient absolvuje pneumologické, teda pľúcne vyšetrenie, po ktorom nasleduje vyšetrenie skríningovým nočným pulzoximetrom. Je to malý prenosný prístroj, ktorý sa zapožičiava pacientovi domov a  zapája sa na noc. Zaznamenáva viaceré parametre na odlíšenie spánkového apnoe, najmä zmeny okysličenia krvi, dychovej a srdcovej frekvencie,“ vysvetľuje lekárka. Pacient následne opäť navštívi pneumológa, ktorý posúdi aj potrebu vyšetrenia v spánkovom laboratóriu.

„Tam sa už realizuje komplexné polysomnografické vyšetrenie. Pacient prespí noc v laboratóriu, kde sledujeme mnoho faktorov – od chrápania cez činnosť mozgu, polohu brady, dýchanie, okysličovanie krvi aj pohyby hrudníka a brušnej steny,“ dodáva odborníčka. Na základe toho vedia lekári určiť diagnózu aj jej závažnosť a nastaviť liečbu. „Základným krokom pri nej je dodržiavanie spánkovej hygieny. Pacient musí upraviť životosprávu, režim dňa a noci, dostatočne oddychovať. Vhodné je znížiť príjem alkoholu, nikotínu, sedatív a kofeínu. Najvýznamnejším krokom je však redukcia telesnej hmotnosti,“ dodáva MUDr. Dana Lauková.

Redakčná úprava: Sabína Zavarská

Tento článok vyšiel v  Moja liečba 3/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.

Pridaj komentár