(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Mykoplazmy sú zvláštnym druhom baktérií.
Hoci existuje len 5 škodlivých druhov z 200, môžete mať to „šťastie“, že chytíte práve tie problematické.
Ak máte problémy pri močení, dýchaní, alebo cítite bolesť pri intímnom styku, lekár môže vysloviť podozrenie na infekciu mykoplazmami.
Čím sú mykoplazmy špecifické?
Ako sa prenášajú a ako liečia?
Čo sú mykoplazmy
Mykoplazmy sú prokaryotické mikroorganizmy, čo inými slovami znamená, že ide o veľmi jednoduché bunky. Celkovo existuje približne 200 druhov mykoplazmových baktérií, väčšina z nich je však neškodná.
Na rozdiel od iných bežných baktérií, mykoplazmy nemajú bunkovú stenu. To je zároveň dôvod, prečo ich nedokážu zničiť niektoré druhy antibiotík, napríklad penicilín. Ten zabíja baktérie tým, že oslabí ich steny. V tomto prípade, keďže mykoplazmy steny nemajú, penicilín fungovať nebude.
Týchto 5 druhov nám spôsobuje problémy:
- Mycoplasma pneumoniae.
- Mycoplasma genitalium.
- Mycoplasma hominis.
- Ureaplasma urealyticum.
- Ureaplasma parvum.
Mykoplazmy na pľúcach
Typ Mycoplasma pneumoniae spôsobuje len pľúcne infekcie. Vyznačujú sa miernou formou zápalu pľúc, u detí býva diagnostikovaná tracheobronchitída – zápal priedušnice a priedušiek. Infekciu môžete ľahko získať v prítomnosti chorej osoby, a to kvapôčkovou (vzdušnou) cestou, teda pri kašľaní, kýchaní alebo smrkaní chorého.
Baktéria bola po prvýkrát izolovaná zo sekrétu (hlienu) pacienta v roku 1944. Dlho panovalo presvedčenie, že ide o vírus, keďže vtedy známe antibiotiká na ňu nefungovali.
Táto baktéria je veľmi šikovná, za čo vďačí svojej malosti. Aj preto dokáže prechádzať cez ľudské filtre, ktoré bežné baktérie nepustia ďalej. Baktériu nedokáže rozpoznať ani mikroskop.
Tenký obal bunky a neprítomnosť bunkovej steny má však aj svoje nevýhody: kvôli tomu je Mycoplasma pneumoniae mimoriadne náchylná na vysychanie.
Najčastejšie príznaky mykroplaziem na pľúcach:
- bolesti hrdla,
- kašeľ,
- horúčka,
- únava,
- bolesť hlavy.
Na liečbu sa používajú antibiotiká typu fluorochinolóny, makrolidy alebo tetracyklíny.
Genitálna infekcia
Vyvoláva ju typ Mycoplasma genitalium. Problémom je, že sa prenáša pohlavným stykom, ale pritom nositeľ nemusí mať žiadne príznaky.
Žena, ktorá trpí infekciou, pociťuje bolesť pri sexe, má vaginálne krvácanie po akte, alebo výraznejší výtok z pošvy. Muž môže pozorovať výtok z penisu, opuch močovej rúry, pálenie alebo rezanie pri močení.
Jedinou istotou, ako zistíte, či ste infikovaní, je test. Nedá sa kúpiť niekde v lekárni, musíte ho absolvovať u lekára – zo vzorky moču, steru z močovej rúry, steru z pošvy, či krčka maternice.
Na liečbu sa používajú rovnaké antibiotiká ako pri pľúcnych mykoplazmách, ale nie vždy musí prvá liečba zabrať. Ak prvý liek nefunguje, lekár vám predpíše iný.
Dôležité je súbežné preliečenie partnera, aby ste si ochorenie ďalej neodovzdávali, prípadne neinfikovali nasledujúcich partnerov. Prezervatív chráni pred infikovaním iba čiastočne.
Upozornenie!
Infekcia sa šíri nielen vaginálnou cestou, ale aj orálnym, análnym sexom, sexuálnymi hračkami, či ručným kontaktom s pohlavnými orgánmi alebo konečníkom chorého!
Mykroplazmy a neplodnosť
Infekcia genitálií, spôsobená mykoplazmami, môže potenciálne spôsobiť aj ženskú neplodnosť. Zápalové ochorenia panvy, vyvolané baktériou Mycoplasma genitalium, môžu viesť až k poškodeniu vaječníkov, podobne ako pri chlamýdiách alebo kvapavke.
Infekcie močových ciest
Baktérie Mycoplasma hominis žijú v močovom trakte a v genitáliách (prakticky bez problémov) u viac ako polovici žien a mužov. Ak máte dobré celkové zdravie, nemusíte sa obávať. Ak však máte oslabený imunitný systém, infekcia sa môže prejaviť.
Najviac ohrozené sú ženy s oslabenou imunitou, ktoré chytia infekciu najskôr pri pohlavnom styku. U budúcich mamičiek hrozí, že baktéria prejde pri pôrode aj na ich dieťa.
Prítomnosť tohto druhu mykoplaziem lekár zisťuje na vzorke z vagíny alebo močovej rúry. I v tomto prípade sa môžete ochrániť pred infikovaním (i prenášaním ochorenia) ochranou pri pohlavnom styku. Liečba pozostáva z antibiotík.
Príznaky ochorenia:
- zápal panvy,
- infekcia v reprodukčných orgánoch,
- ak ste tehotná – mimomaternicové tehotenstvo, predčasný pôrod, potrat, horúčka,
- infekcia u novorodenca.
Ureaplazmy – čo to je?
Baktérie Ureaplasma urealyticum alebo Ureaplasma parvum má väčšina žien bežne v pošve alebo na krčku maternice. U mužov sú skôr zriedkavé, i keď menšie percento ich môže mať v močovej rúre.
Baktérie zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy, to však neznamená, že sa nemôžu šíriť pri pohlavnom styku. Takisto sa môžu preniesť pri pôrode z matky na dcéru. Infikovaní muži trpia zápalom močovej rúry.
Ženy majú tieto príznaky:
- bolesť pri močení,
- bolesť v pravom boku,
- páchnuci výtok z pošvy,
- opuch v okolí ústia močovej rúry,
- únik moču.
Ureoplazmy v tehotenstve
Infekcia počas tehotenstva môže zapríčiniť nízku pôrodnú hmotnosť, zápal pľúc u novorodenia, dokonca život ohrozujúcu septikémiu. Viac sa na túto tému dočítate tu. Infekciu baktériami Ureaplasma urealyticum a Ureaplasma parvum možno diagnostikovať z:
- krvi,
- plodovej vody,
- tkaniva placenty,
- krčku maternice,
- močovej rúry.
Lekár zvolí najvhodnejšiu liečbu spomedzi 3 druhov antibiotík: fluorchinolóny, makrolidy alebo tetracyklíny. V prípade infikovania počas tehotenstva môže potrebovať liečbu aj novorodenec.
Zdroje:
webmd.com
institutomarques.com
cdc.gov
ncbi.nlm.nih.gov
verywellhealth.com