Zápal vaječníkov nechytíte na studených schodoch

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Možno si spomínate na varovania vašich mám a starých mám, aby ste nesedeli na studenej zemi, lebo vám prechladnú vaječníky a nebudete môcť mať deti.

Pod týmto tvrdením sa skrýva iba časť pravdy. Zápal vaječníkov si nespôsobíte sedením na chladných schodoch, iba si tým priťažíte. Chcete vedieť, čo sa naozaj skrýva za takzvaným „prechladnutím“?

Ako a prečo vzniká zápal vaječníkov?
Aké má zápal vaječníkov príznaky? Patria k nim aj bolesti brucha?
Čo treba vedieť o diagnostike ochorenia?
Ako sa zápal vaječníkov lieči?
Prečo sa neoplatí ochorenie „prechodiť“?

Čo je to zápal vaječníkov?

Pod laickým názvom „prechladnutie“ vaječníkov sa rozumie ich zápal. Zápal vaječníkov, alebo odborne panvové zápalové ochorenie (PZD) nevyvoláva zima ani chlad, ako sa mylne domnievame. Vinníkom sú  baktérie.

Pôvodcami sú najmä Neisseria gonorrhoeae (vyvoláva kvapavku) a Chlamydia trachomatis. S týmito infekciami je spájaná aj Mycoplasma genitalium. Panvové zápalové ochorenie môžu spôsobiť aj baktérie, ktoré sa vo vaginálnej flóre bežne nachádzajú:

Tieto baktérie sú pre vagínu neškodné, no v iných častiach tela môžu spôsobovať problémy. Infekcia môže postupovať od krčka maternice (smerom „vyššie“) a napadnúť vaječníky, vajíčkovody, maternicu a jej okolie. Dokonca hrozí absces – ohraničená dutina, ktorá je vyplnená hnisom.

Ako sa môžem nakaziť?

Nakazenie spomínanými baktériami hrozí pri rizikovom pohlavnom styku, pod čím rozumieme nechránený styk s partnerom, o ktorého zdravotnom stave nemáme dostatok informácií, alebo naopak vieme, že často strieda sexuálnych partnerov.

Samozrejme, vyhnúť by sme sa mali aj sedeniu na studenej zemi. Chlad síce chorobu nevyvolá, avšak môže zhoršiť jej priebeh, resp. dopomôcť k slabšej obranyschopnosti organizmu. Rizikovými faktormi je aj poškodenie krčka maternice po pôrode, potrate alebo zavedení vnútromaternicového telieska.

Ako sa prejavuje zápal vaječníkov?

Aké má zápal vaječníkov prejavy? Príznaky sú rôzne. Najčastejšie: bolesti brucha, presnejšie bolesť v podbrušku (zvyčajne súmerná, nevyskytuje sa len na jednej strane), vaginálne krvácanie (mimo menštruačného), bolesť pri pohlavnom stykumočení, vaginálny výtok alebo zvýšená teplota (nad 38°C).

Pri pociťovaní uvedených príznakov vyhľadajte gynekológa, aby potvrdil alebo vyvrátil vaše podozrenie. Niektoré podobné príznaky sa totiž môžu vyskytnúť aj pri týchto stavoch:

  • mimomaternicové tehotenstvo,
  • zápal slepého čreva,
  • endometrióza (prerastanie tkaniva maternice mimo maternicu),
  • prasknutie cysty.

Zápal vaječníkov však môže prebiehať aj asymptomaticky, teda bez pociťovania príznakov. Preto nepodceňujte preventívne prehliadky u gynekológa, aj keď máte pocit, že je všetko v poriadku.

Existuje dokonca odporúčanie, aby boli na kvapavkuchlamýdie preventívne testované všetky sexuálne aktívne ženy do 25 rokov, ak majú:

  • nového partnera,
  • partnera, ktorý prekonal nejaké sexuálne prenosné ochorenie,
  • viacerých sexuálnych partnerov.

Čo robiť/nerobiť, keď mám zápal vaječníkov?

Vyšetrenie by mal v každom prípade podstúpiť aj váš sexuálny partner. Vyšetrenie sa odporúča u všetkých sexuálnych partnerov minimálne pol roka dozadu, ako sa objavili prvé príznaky.

Samozrejme, zdržte sa nechráneného pohlavného styku, kým sa celkom nedoliečite, pretože by ste mohli opätovne nakaziť partnera (alebo niekoho „nového“). 

Ako prebieha vyšetrenie

Gynekológa bude v prvom rade zaujímať váš sexuálny život. Napríklad, či máte stáleho alebo nového partnera, viacerých sexuálnych partnerov, alebo či používate prezervatív. Podrobne mu popíšte, aké ťažkosti pociťujete, v akej intenzite a kedy sa začali.

Vyčerpávajúce informácie pomôžu lekárovi v správnom diagnostikovaní nákazy, čo nie je vždy ľahké. Diagnostiku sťažuje hlavne fakt, že príznaky zápalu vaječníkov nie sú jedinečné len pre dané ochorenie, aj ich intenzita býva u jednotlivých žien rôzna.

Po rozhovore vám lekár vyšetrí pošvu. Ak uzná za potrebné, urobí výter, aby rozlíšil, o akú infekciu ide. Nákazu naznačuje aj prítomnosť hnisavého výtoku a zvýšený počet bielych krviniek.

Veľký význam pri diagnostike zápalov v panvovej oblasti má laparoskopické vyšetrenie. Ide o drobný operačný zákrok, pri ktorom sa do brušnej dutiny vsunie malá kamera. Keďže je to invazívny zákrok, vykonáva sa najmä v ťažších prípadoch.

Ak sa u vás potvrdilo panvové zápalové ochorenie, odporúča sa aj otestovanie na HIV, chlamýdiekvapavku, pokiaľ nebolo vykonané pri určovaní diagnózy.

zápal vaječníkov vyšetrenie
Vyšetrenie u gynekológa neodkladajte, ak máte nezvyčajný výtok, bolesti v podbrušku, či poruchy menštruačného cyklu. Nezabúdajte ani na preventívne prehliadky. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zápal vaječníkov: liečba

Našťastie, zápal vaječníkov sa dá úspešne vyliečiť – antibiotikami. Konkrétne antibiotiká na zápal vaječníkov vyberie gynekológ na základe mikrobiologických testov. Liečba trvá približne 2 týždne, čo sa môže u jednotlivých pacientok líšiť.

Zápal vaječníkov v tehotenstve je zriedkavý stav, avšak aj nebezpečný – zvyšuje sa riziko komplikácií pre matku aj plod, predčasný pôrod a mimomaternicové tehotenstvo. Lekár vás pravdepodobne ihneď odporučí do nemocnice, kde vás vyšetria, vylúčia mimomaternicové tehotenstvo a nasadia najvhodnejšiu liečbu.

Antibiotiká nie sú obyčajné lieky

Určite si antibiotiká nenasadzujte sami! Keď si svojvoľne „ordinujete“ nevhodné antibiotikum, nielenže predĺžite liečbu ochorenia (čo môže mať vážne následky), ale prispejete tiež k tvorbe bakteriálnej rezistencie voči antibiotikám.

Pri užívaní antibiotík platia určité pravidlá. Mali by sme ich brať v predpísaných časoch a dobrať celú predpísanú dávku, a to aj vtedy, keď sa cítime lepšie už po polovici balenia. Nedobratie dávky totiž môže viesť k nedostatočnému preliečeniu.

A čo lieky od bolesti?

Ak je priebeh ochorenia veľmi bolestivý, lekár vám môže predpísať lieky od bolesti. Voľnopredajné lieky si môžete zaobstarať aj po konzultácii s lekárnikom, ako napríklad paracetamol alebo ibuprofén. Ktorý z nich je pre vás vhodnejší, sa dočítate tu.

Komplikácie PZD

V prípade, že ide o vašu prvú skúsenosť s panvovým zápalovým ochorením, pričom ste situáciu začali včas riešiť u gynekológa, závažnejšie komplikácie by vás mali obísť. Žiaľ, pri silných a komplikovaných zápaloch sa zvyšuje riziko poškodenia plodu, respektíve mimomaternicového tehotenstva.

Pravdepodobnosť komplikácií zvyšujú aj opakované zápaly vaječníkov. Platí rovnica, že riziko opätovného nakazenia sa zdvojnásobuje, pokiaľ ste zápal vaječníkov už raz mali. U 30 % žien, ktoré už ochorenie prekonali, sa môže vyskytovať chronická bolesť panvovej oblasti. S komplikáciami rátajte aj vtedy, ak zápal prerástol do abscesu, alebo keď sa rozšíril na vnútornú vrstvu panvovej dutiny.

Autorka je farmaceutka

Bibliografia:

  1. Prof. Ross a kol., 2012 European Guideline for the Management of Pelvic Inflammatory Disease,
  2. http://www.nhs.uk/Conditions/Pelvic-inflammatory-disease/Pages/Complications.aspx
  3. Centers for Disease Control and Prevention, https://www.cdc.gov/std/pid/treatment.htm

Pridaj komentár