Click here!

Zápal vaječníkov nechytíte na studených schodoch

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Možno si spomínate na varovania vašich mám a starých mám, aby ste nesedeli na studenej zemi, lebo vám prechladnú vaječníky a nebudete môcť mať deti.

Pod týmto tvrdením sa skrýva iba časť pravdy. Zápal vaječníkov si nespôsobíte sedením na chladných schodoch, iba si tým priťažíte.

Chcete vedieť, čo sa naozaj skrýva za tzv. „prechladnutím“?

Čo je to prechladnutie vaječníkov?

Pod prechladnutím vaječníkov sa rozumie ich zápal. Odborne sa tento stav nazýva panvové zápalové ochorenie (PZD). Jeho príčinou nie je zima ani chlad, ako sa mylne domnievame, ale baktérie.

Pôvodcami sú najmä Neisseria gonorrhoeae (vyvoláva kvapavku) a Chlamydia trachomatis, aj keď s týmito infekciami je spájaná aj Mycoplasma genitalium. Panvové zápalové ochorenie môžu spôsobiť aj baktérie, ktoré sa vo vaginálnej flóre bežne nachádzajú:

 • streptokoky,
 • stafylokoky,
 • Escherichia coli,
 • Haemophilus influenzae.

Tieto baktérie sú pre vagínu neškodné, no v iných častiach tela môžu spôsobovať problémy. Infekcia môže postupovať od krčka maternice (smerom „vyššie“) a napadnúť vaječníky, vajíčkovody, maternicu a jej okolie. Dokonca hrozí absces – ohraničená dutina, ktorá je vyplnená hnisom.

Ako sa môžem nakaziť?

Nakazenie spomínanými baktériami hrozí pri rizikovom pohlavnom styku, pod čím rozumieme nechránený styk s partnerom, o ktorého zdravotnom stave nemáme dostatok informácií, alebo naopak vieme, že často strieda sexuálnych partnerov.

Samozrejme, vyhnúť by sme sa mali aj sedeniu na studenej zemi. Chlad síce chorobu nevyvolá, avšak môže zhoršiť je priebeh, resp. dopomôcť k slabšej obranyschopnosti organizmu. Rizikovými faktormi je aj poškodenie krčka maternice po pôrode, potrate alebo zavedení vnútromaternicového telieska.

zápal vaječníkov domáca liečba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako sa prejavuje zápal vaječníkov?

Príznaky prechladnutia vaječníkov sú rôzne. Napríklad bolesť v podbrušku (zvyčajne súmerná, nevyskytuje sa len na jednej strane), vaginálne krvácanie (mimo menštruačného), bolesť pri pohlavnom stykumočení, vaginálny výtok alebo zvýšená teplota (nad 38°C).

Pri pociťovaní uvedených príznakov vyhľadajte gynekológa, aby potvrdil alebo vyvrátil vaše podozrenie. Niektoré podobné príznaky sa totiž môžu vyskytnúť aj pri:

 • mimomaternicovom tehotenstve,
 • zápale slepého čreva,
 • endometrióze (prerastanie tkaniva maternice mimo maternicu),
 • prasknutí cysty.

Zápal vaječníkov však môže prebiehať aj asymptomaticky, teda bez pociťovania príznakov. Preto nepodceňujte preventívne prehliadky u gynekológa, aj keď máte pocit, že je všetko v poriadku.

Existuje dokonca odporúčanie, aby boli na kvapavkuchlamýdie preventívne testované všetky sexuálne aktívne ženy do 25 rokov, ak majú:

 • nového partnera,
 • partnera, ktorý prekonal nejaké sexuálne prenosné ochorenie,
 • viacerých sexuálnych partnerov.

Čo robiť/nerobiť, keď už mám prechladnuté vaječníky?

Vyšetrenie by mal v každom prípade podstúpiť aj váš sexuálny partner. Vyšetrenie sa odporúča u všetkých sexuálnych partnerov minimálne pol roka dozadu, ako sa objavili prvé príznaky.

Samozrejme, zdržte sa nechráneného pohlavného styku, kým sa celkom nedoliečite, pretože by ste mohli opätovne nakaziť partnera (alebo niekoho „nového“).

Riziko znížite aj používaním kondómu, nestriedaním partnerov, pravidelnými kontrolami a nezamlčovaním informácií u gynekológa.

voľnopredajné lieky na zápal vaječníkov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako prebieha vyšetrenie

Gynekológa bude v prvom rade zaujímať váš sexuálny život. Napríklad, či máte stáleho alebo nového partnera, viacerých sexuálnych partnerov, alebo či používate prezervatív. Podrobne mu popíšte, aké ťažkosti pociťujete, v akej intenzite a kedy sa začali.

Vyčerpávajúce informácie pomôžu lekárovi v správnom diagnostikovaní nákazy, čo nie je vždy ľahké. Diagnostiku sťažuje hlavne fakt, že príznaky PZD nie sú jedinečné len pre dané ochorenie, aj ich intenzita býva u jednotlivých žien rôzna.

Po rozhovore vám lekár vyšetrí pošvu. Mal by vám spraviť výter, aby rozlíšil, či ide o chlamýdiovú alebo kvapavkovú infekciu. Negatívny výsledok pritom nemusí znamenať, že PZD nemáte. Nákazu naznačuje aj prítomnosť hnisavého výtoku a zvýšený počet bielych krviniek.

Veľký význam pri diagnostike PZD má laparoskopické vyšetrenie. Ide o drobný operačný zákrok, pri ktorom sa do brušnej dutiny vsunie malá kamera. Keďže je to invazívny zákrok, vykonáva sa najmä v ťažších prípadoch.

Ak sa u vás potvrdilo panvové zápalové ochorenie, odporúča sa aj otestovanie na HIV, chlamýdiekvapavku, pokiaľ nebolo vykonané pri určovaní diagnózy.

Liečba zápalu vaječníkov

Našťastie, PZD sa dá úspešne vyliečiť – antibiotikami. Konkrétne antibiotikum vyberie gynekológ na základe mikrobiologických testov. Liečba trvá približne 2 týždne, čo sa môže u jednotlivých pacientok líšiť.

V tehotenstve je PZD zriedkavé, avšak aj nebezpečné – zvyšuje sa riziko komplikácií pre matku aj plod, predčasný pôrod a mimomaternicové tehotenstvo. Lekár vás pravdepodobne ihneď odporučí do nemocnice, kde vás vyšetria, vylúčia mimomaternicové tehotenstvo a nasadia najvhodnejšiu liečbu.

aké antibiotiká na zápal vaječníkov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Antibiotiká nie sú obyčajné lieky

Určite si antibiotiká nenasadzujte sami! Keď si svojvoľne „ordinujete“ nevhodné antibiotikum, nielenže predĺžite liečbu PZD (čo môže mať vážne následky), ale prispejete tiež k tvorbe bakteriálnej rezistencie voči antibiotikám.

Pri užívaní antibiotík platia určité pravidlá. Mali by sme ich brať v predpísaných časoch a dobrať celú predpísanú dávku, a to aj vtedy, keď sa cítime lepšie už po polovici balenia. Nedobratie dávky totiž môže viesť k nedostatočnému preliečeniu.

A čo lieky od bolesti?

Ak je priebeh ochorenia veľmi bolestivý, lekár vám môže predpísať lieky od bolesti. Voľnopredajné lieky si môžete zaobstarať aj po konzultácii s lekárnikom, ako napríklad paracetamol alebo ibuprofén. Ktorý z nich je pre vás vhodnejší, sa dočítate tu.

Komplikácie PZD

V prípade, že ide o vašu prvú skúsenosť s panvovým zápalovým ochorením, pričom ste situáciu začali včas riešiť u gynekológa, závažnejšie komplikácie by vás mali obísť. Žiaľ, pri silných a komplikovaných zápaloch sa zvyšuje riziko poškodenia plodu, resp. mimomaternicového tehotenstva.

Pravdepodobnosť komplikácií zvyšujú aj opakované zápaly. Platí rovnica, že riziko opätovného nakazenia sa zdvojnásobuje, pokiaľ ste PZD už raz mali. U 30 % žien, ktoré prekonali PZD, sa môže vyskytovať chronická bolesť panvovej oblasti. S komplikáciami rátajte aj vtedy, ak zápal prerástol do abscesu, alebo keď sa rozšíril na vnútornú vrstvu panvovej dutiny.

Autorka je farmaceutka

Bibliografia:

 1. Prof. Ross a kol., 2012 European Guideline for the Management of Pelvic Inflammatory Disease,
 2. http://www.nhs.uk/Conditions/Pelvic-inflammatory-disease/Pages/Complications.aspx
 3. Centers for Disease Control and Prevention, https://www.cdc.gov/std/pid/treatment.htm

Pridaj komentár