Horské slnko: Kam nechodí lekár, tam chodí Slnko

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Horské slnko vstúpilo na svoju púť v bývalom Československu niekedy v 60. rokoch dvadsiateho storočia.

Už o niekoľko rokov neskôr bolo také obľúbené, že ste ho našli v takmer v každej domácnosti. Ľudia totiž pochopili, že slnečné svetloteplo sú blahodárne životabudiče.

Výhodou horského slnka je celoročné používanie. Vo svojich začiatkoch ho však majitelia využívali hlavne na to, aby si opálili tvár.

Neskôr sa prišlo na širší terapeutický záber horského slnka. Začalo sa využívať pri prechladnutiach, ťažkostiach s dutinami, alebo problémoch s krčnou chrbticou.

Dnes sa na horské slnko akosi pozabudlo, no stále je v ponuke niektorých predajní na internete. Prečo pouvažovať o kúpe „domáceho“ slnka?

Horské slnko – svetlo „Slnka“

Svetlo, ako ho poznáme na našej planéte, je z fyzikálneho hľadiska elektromagnetické vlnenie. Viditeľné svetlo má vlnovú dĺžku 380 – 760 nm. Vlnenie s kratšou vlnovou dĺžkou, od 180 do 380 nm, je ultrafialové (UV) žiarenie – sem spadá aj horské slnko.

Infračervené (IR) žiarenie má vlnovú dĺžku nad 760 nm.

Solux – infralampa

Infračervené žiarenie vydávajú infražiariče, známe tiež ako soluxy. Sú to žeravé infražiarivky s IR žiarením a zdrojom tepla, teplota vlákna je 2200 – 3000 °C.

Soluxy používame, ak potrebujeme vystaviť teplu určité miesto na tele (napríklad zo zdravotných dôvodov).

Ako funguje horské slnko

Horské slnko využíva ultrafialové UV žiarenie s vlnovou dĺžkou do 400 nm. Keďže má kratšiu vlnovú dĺžku ako infračervené žiarenie, aj ako viditeľná časť spektra, vyvoláva výrazné zmeny v povrchových vrstvách kože. Ožarovanie prebieha cez farebné filtre, najčastejšie červený alebo modrý.

Žiarenie preniká cez pokožku do svalového tkaniva. Súčasťou liečby je svetlo a teplo, ktoré uvoľňuje stuhnuté svalstvo. Teplo z horského slnka prehrieva svaly a tkanivá hĺbkovo. Procedúru môžeme kombinovať s masážou tela.

horske-slnko-infralampa
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako správne ho správne používať?

„Domáce“ slnko funguje na princípe vyžarovania UV lúčov. Pred žiarením sa však treba chrániť – najmä očipokožku. Oči si chránime kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom, pokožku opaľovacím krémom s UV filtrom.

Horskému slnku by ste sa nemali vystavovať dlhšie ako 15 minút a najviac 2 – 3-krát týždenne, aj to iba po porade s lekárom a podľa diagnózy. Horské slnko musí byť v dostatočnej vzdialenosti, preto dodržte odstup aspoň 1 meter.

Toto umelé slnko dokáže uľaviť nielen dutinám a krku, ale má aj estetickú funkciu. Podobne ako pravé slnko, vytvára vitamín D. Zároveň sa aj opálite, krátkodobé začervenanie je normálne.

Pozor však na vysoké dávky UV žiarenia! Hrozia pigmentové škvrny, skoršie starnutie pokožky, pri nerozumnom používaní dokonca rakovina kože!

Ak vám horské slnko neodporučil kožný alebo iný lekár, radšej sa mu vyhnite!

Kedy vám horské slnko pomôže?

Okrem spomenutých problémov, horské slnko pomáha pri chronických a degeneratívnych ochoreniach pohybového aparátu. Odporúča sa pri bolestiach chrbtice, chronických bolestiach svalov a kĺbov, aj pri gynekologických ťažkostiach.

Horské slnko má antibakteriálne účinky, zvyšuje svalovú výkonnosť, pozitívne vplýva na krvotvorbu. Okrem toho je vhodným nástrojom pri liečbe:

Pobyt pred horským slnkom sa však neodporúča:

  • pri akútnych ochoreniach,
  • pri nádorových ochoreniach,
  • pri užívaní liekov, ktoré zvyšujú citlivosť na ultrafialové žiarenie,
  • pri krvácavých stavoch,
  • po rádioterapii.
horské-slnko-vitamín-D
Zdroj foto: AdobeStock.com

Liečba depresie denným svetlom – SAD lampa

Horské slnko zažilo vrchol svojej slávy v 70. rokov minulého storočia. Dnes však nastúpila nová metóda, takzvané “light boxy s denným svetlom”, alebo SAD lampy.

SAD lampy sa využívajú pri svetelných terapiách. Prinášajú používateľovi špeciálne svetlo, ktoré je podobné prirodzenému vonkajšiemu svetlu.

Svetlo zo SAD lampy má pozitívny vplyv na tvorbu serotonínumelatonínu, čo sú hormóny, ktoré riadia cyklus spánku a bdenia. Serotonín zmierňuje úzkosť a zlepšuje náladu, no jeho nízke hladiny môžu viesť k depresii.

SAD lampy sú úspešné v liečbe sezónnej afektívnej poruchy (SAD). Ide o typ depresie, ktorá sa objavuje počas jesene a zimy, keď je menej slnečného svitu. Práve vďaka týmto účinkom dostala SAD lampa svoje pomenovanie.

Informácie v tomto článku nenahrádzajú vyšetrenie v zdravotníckom zariadení. Uvedenú liečbu by mal odporučiť lekár, ktorý pozná váš zdravotný stav.

1 odpovedí na “Horské slnko: Kam nechodí lekár, tam chodí Slnko

Pridaj komentár