Čakanka obyčajná: Napraví vám trávenie a posilní nervy. Ako ju užívať?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čakanka je obľúbený modrý kvietok, ktorý rastie všade popri cestách či voľne na lúkach. Podľa známej povesti je v nej zakliata modrooká dievčina, ktorá čakala na milého z vojny. Pre mnohých je však iba obyčajnou burinou. Opak je však pravdou – vylieči viaceré neduhy.

Aké má čakanka účinky?
Ktoré časti sa zbierajú?
Môžeme si ju aj vypestovať?
Ako si doma pripravíte čakanku do kávy?
Pomôže vám čakanka schudnúť?

Ako vyzerá čakanka?

S inými kvetmi si ju nepopletiete, hoci nevädza má veľmi podobný tvar, aj farbu kvetov. Čakanka má tmavo-belasú farbu, ktorá prechádza až do purpurovej. Tvarom kvetov sa podobá na svoje “kolegyne” z čeľade astrovitých – napríklad na sedmokrásku či nechtík lekársky.

Môže dorásť až do výšky 1 metra. Nazbierate ju na pasienkoch, lúkach, aj na vyschnutej lesnej pôde.

Pozor však! Pod názvom čakanka sa ukrýva aj listová zelenina. V tomto prípade ide o iné druhy rastlín – existuje čakanka biela, červená aj šalátová.

Všetky listové druhy čakanky sú vhodné do šalátov, na varenie, či zapekanie. Nájdete ich v bežných obchodoch – v oddelení zeleniny.

Kedy sa zbiera čakanka a aké časti zužitkujete?

Najlepšie obdobie na zber čakanky prichádza v júnioktóbri. Kvety sa otvárajú iba za slnečného počasia a poobede sa zatvárajú. Ideálne je, keď zbierate čerstvo rozkvitnuté kvety, aby ste mali čo najčerstvejšiu bylinku.

Zbierajú sa listy, kvety, prípadne aj tenšie stonky. Nazbierané rastlinky sušíme prirodzeným teplom. Kvetinou však manipulujeme opatrne, lebo z nej suché kvietky ľahko opadnú. Vysušenú rastlinu skladujeme mimo dosahu svetla, tepla a vlhka. Korene vyberáme na jeseň.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké látky čakanka obsahuje?

Čakanka obyčajná obsahuje množstvo prospešných látok. Nájdeme v nej napríklad cholín – pre zdravú nervovú sústavu, v koreni rastliny je až 49 % inulínu – táto látka sa používa pri liečbe cukrovky.

Okrem toho nájdeme v rastline silicu, živicu, betakaroténtriesloviny, cenné vitamíny – A, B, C, EK, aj dôležité minerály – železo, horčík, vápnik, draslík a selén.

Liečivé účinky čakanky – vnútorné použitie:

  • zlepšuje funkciu pečene,
  • pôsobí protizápalovo,
  • udržuje normálnu hladinu cukru v krvi,
  • je močopudná a žlčopudná,
  • povzbudzuje trávenie,
  • upravuje vyprázdňovanie,
  • zlepšuje činnosť srdca a nervového systému,
  • lieči obličkové kamene.

Čakanka na vonkajšie použitie

Čakanka je účinná aj pri vonkajšom užívaní. Odvarom sa liečia kožné vyrážkyekzémy, masť zas zmierňuje opuchy a zápaly kĺbov. Tieto problémy dokáže zmierniť, niekedy i vyliečiť, ale všetko závisí od závažnosti stavu.

Čakanková káva – zdravšia náhrada kofeínu

Povedal vám lekár, aby ste obmedzili klasickú kávu? Alebo len chcete skúsiť podobný osviežujúci nápoj? Možno ste už počuli, že z čakanky sa vyrába bezkofeínová káva – cigória.

Cigória sa pila hlavne v časoch núdze. Dnes ju kúpite ako samostatný nápoj, alebo býva súčasťou obilninových zmesí. Pripravuje sa jednoducho – zvyčajná dávka je 1,5 kávovej lyžičky, zalejete vriacou vodou. Môžete si ju ochutiť medom alebo smotanou do kávy.

Čakanková káva je vhodná najmä pre tehotné ženy, ktoré sa musia načas vzdať kofeínu. Oproti klasickej káve má aj ďalšiu výhodu – zlepšuje rovnováhu krvi a plazmy. Okrem toho znižuje riziko ochorení srdca a ciev.

Domáca káva z koreňov čakanky: Ako si ju pripravíte?

Čakanka primiešaná do kávy sa v Európe stala populárnou po Veľkej francúzskej revolúcii. Čoskoro sa rozšírila do celého sveta. Maximálne tolerované množstvo čakanky v káve bolo 20 percent. Vtedy sa ešte nevedelo o jej pozitívach, tak káva s vyšším obsahom čakanky bola považovaná za falzifikát.

Ako si pripravíte čakankovú kávu doma?

Potrebujete korene čakanky, ktoré vydrhnete, nakrájate na tenké plátky a rozdrvíte v kuchynskom robote alebo v drviči. Rozdrvené korene uložíte na plech vystlaný papierom na pečenie a dáte sušiť do rúry vyhriatej na 90 až 95 stupňov Celzia. Po pol hodine ich ponatriasajte, pootáčajte a pokračujte v sušení celkovo hodinu a pol. Každých desať minút korene prehadzujte, aby sa rovnomerne usušili.

Rastlinku nechajte vychladnúť, bude voňať ako karamel. Vychladnuté korene môžete pomlieť alebo rozdrobiť prstami a pridať do kávy. Potom stačí zaliať vriacou vodou, po chvíli môžete usadeninu scediť a nápoj podľa potreby dochutiť sladidlom, smotanou či mliekom.

Čakanková káva je vhodná najmä pre osoby, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu veľa kofeínu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čaj z kvetov čakanky

Liečivá sila byliny sa sústreďuje predovšetkým v kvete. Čaj pripravíte zo sušenej, ale aj z čerstvej čakanky. Čaj má mierne horkú chuť, čo však zmiernite lyžičkou medu alebo kvapkou citróna.

A pre koho je vhodný čakankový čaj? Pomáha diabetikom, pri zlom trávení, alebo ak si chcete očistiť obličky a močové cesty. Samozrejme, čaj si môžete dať len tak na chuť – v rámci pitného režimu.

Dávkovanie:

1 čajová lyžička bylinky na 0,25 dl vody. Zmes sa lúhuje 10 minút. Aby sa mohli prejaviť liečivé účinky, zápar pite 2-krát denne, najlepšie ráno a večer. Neprekročte však odporúčané denné množstvo – 3 šálkyveľa.

Čaj z koreňa čakanky

Odvar z koreňa má trochu odlišnú prípravu. Nestačí ho len zaliať vriacou vodou, ako sme zvyknutí pri bylinných čajoch. Účinné látky sa z neho uvoľňujú pomalšie – preto 1 čajovú lyžičku necháme prevariť v 0,25 litri vody, asi 23 minúty, a po prevarení ešte lúhujeme 10 minút, až potom scedíme.

Čaj je nápomocný pri nechutenstve a žlčníkových ťažkostiach. Po prekonaní infekčných ochorení pečene, napríklad po žltačke, si pečeň zregenerujeme. Pri týchto zdravotných problémoch sa odporúčajú 23 šálky denne.

Čakanka na chudnutie – je fakt či to mýtus?

Keďže táto bylinka pôsobí priaznivo na tráviacu sústavu, mnohí ju vyhľadávajú pri snahe o chudnutie. Je pravda, že znižuje chuť do jedla, no v kombinácii so zlatobyľom, kvetom bazy a slivkou trnkovou, je tento účinok ešte silnejší.

Samotná rastlinka vám však žiadnym zázračným spôsobom „nezruší“ nadbytočné kilá. S tým vám pomôže jedine vyvážená strava a dostatok pohybu. Pri chudnutí ju popíjajte len ako doplnok stravy.

Rastlina je močopudná, takže sa vyplavujú aj toxické látky z tela. To je pri chudnutí veľké plus.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa pestuje čakanka?

Ako mnohé iné liečivé bylinky, aj táto bylinka sa dá pestovať v záhradke. Uchytí sa v takmer každej záhradke,  potrebuje však dostatok humusu. Pôda by mala byť pravidelne zavlažovaná, pretože sa jej darí vo vlhkej zemi.

Sadíme ju do hĺbky 3 centimetrov, pričom kvetiny by mali byť od seba vzdialené aspoň 10 centimetrov. Aby vám kvitla čo najdlhšie, musíte ju chrániť pred burinou.

Koreň čakanky

Koreň, na rozdiel od kvetov, vykopávame len na jeseň. Treba ho ihneď umyť a nakrájať na dlhšie kusy. Koreň by sme mali sušiť umelým teplom, pri 40 50 stupňoch Celzia.

Využitie koreňa je široké. Môžete ho upražiť alebo nastrúhať, spraviť si z neho odvar alebo čaj. Koreň z čakanky zlepšuje trávenie a podporuje vylučovanie žlče z tela.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Má čakanka negatívne účinky?

Ako sú bylinky zdravé, tak môžu človeku uškodiť. Pri čakanke obyčajnej však doposiaľ neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. V primeranom množstve je vhodná naozaj pre každého, dokonca aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Treba si však dať pozor, aby ste to nepreháňali s jej popíjaním. Dôležitou podmienkou je pestrá strava. Pri zlom stravovaní a pití čakanky, sa totiž z tela vyplavujú dôležité minerály.

Zaujímavosti o čakanke

Okrem toho, že si túto rastlinku spájame so zakliatou modrookou dievčinou, odpradávna jej boli pripisované nezvyčajné účinky. Táto kvetinka údajne prinášala krásu a úspech.

Ľudovo sa nazýva aj „korenie svätého Petra“. Prečo? Ak ste ju odtrhli na svätého Petra, mala vám údajne priniesť šťastie v láske.

V minulosti bola bohato využívaná aj v kuchyni. Rimania ju jedávali aj čerstvú. Pripravovali si z nej nielen spomínané odvary, ale aj obklady a kúpele.

Zdroje:

  1. https://zdravoteka.sk/byliny/cakanka-obycajna/
  2. https://www.zdravie.sk/clanok/53778/cakanka-vylieci-nielen-vasu-pecen
  3. https://zdravina.sk/cakanka-obycajna/
  4. agardenerstable.com, roastycoffee.com

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Pridaj komentár