Hluchavka: Žihľava, ktorá nepŕhli. Na čo sa v domácej liečbe používa?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Hluchavka biela (Lamium album) a hluchavka purpurová (Lamium purpureum) – to sú najznámejšie hluchavky z hľadiska efektu pre zdravie. Na liečebné účely sa používa najmä hluchavka biela. Má biele kvety, dorastá do výšky 30 až 100 centimetrov, a kým nekvitne, veľmi pripomína žihľavu, avšak nepŕhli. Preto dostala tiež názov „hluchá žihľava“ či dokonca „mŕtva žihľava“. Bylinkári ju po stáročia používajú ako rastlinu, ktorej kvet má protizápalové a močopudné účinky, uľahčuje vykašliavanie a má význam aj pri liečbe ženských ochorení. Čo potrebujete o tejto bylinke vedieť?

Na čo sa používa kvet hluchavky bielej?
Ako môže hluchavka podporiť vaše zdravie?
Aké príznaky zmierňuje?
Poznáte vedľajšie účinky hluchavky?
Ako dávkovať výrobky z hluchavky a na čo si dať pozor?

Bylinkári od nepamäti používajú biely kvet hluchavky na kožné problémy, najmä na liečbu ekzému a podráždenej pokožky, ale tiež na bolesť hrdla, abnormálne silné krvácanie počas menštruácie (menorágia) a mnoho ďalších stavov. Vedecké štúdie dodnes nepriniesli jednoznačné dôkazy o účinkoch na všetky uvedené ochorenia a problémy, výskumy a overovania pokračujú.

Ako funguje hluchavka biela?

Kvety hluchavky bielej obsahujú chemikálie, ktoré pomáhajú znižovať opuchy a uvoľňujú hlieny.

Neexistujú však dostatočné dôkazy, že zmierňovali menštruačné krvácanie, boli prospešné pri dlhodobom zápale dýchacích ciest v pľúcach, zápaloch kože, výtoku. Rovnako nie je dostatok hodnoverných dôkazov o tom, či môžete výťažok z hluchavky používať v tehotenstve a aké môže mať vedľajšie účinky.

V tehotenstve a pri dojčení sa rozhodne vyhýbajte všetkým bylinkám, ktoré nie sú výslovne povolené a dôsledne otestované aj v týchto obdobiach života ženy.

„Ženskábylina

Veľkou obdivovateľkou tejto bylinky bola Svätá Hildegarda z Bingenu (1098 – 1179), nemecká abatiša, spisovateľka a kresťanská mystička. V spisoch spomína výhody a liečivé vlastnosti hluchavky. Postupne sa pridávali ďalší obdivovatelia byliny a mnohí verili, že má protizápalové, diuretické a upokojujúce vlastnosti, a tiež sa používala proti kŕčom – najmä menštruačným.

Hluchavka biela bola primárne považovaná za „ženskú bylinu“. Bylinkári ju predpisovali ako prírodný liečebný prostriedok na bolestivé a nepravidelné menštruačné krvácanie, na zápalové ochorenia panvy, vaginálny výtok a ako tonikum pre maternicu. Dnes je však určite namieste pri týchto problémoch vyhľadať odborníka a nerobiť na sebe pokusy, ktoré môžu stav ešte skomplikovať.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Hluchavka purpurová, sestra hluchavky bielej

Mnohí bylinkári uvádzajú, že aj hluchavka purpurová zdraviu prospešné vplyvy. Je pre ňu charakteristická štvorhranná stonka, ktorá drží trojuholníkové listy v tvare srdca, pokryté jemnými chĺpkami. Na koncoch každej rastliny rastú drobné ružové alebo ružovo-fialové kvietky.

I táto bylinka patrí do čeľade hluchavkovité, do ktorej patrí tiež mäta pieporná. Zvyčajne rastie na opustenom mieste a bez kontroly sa dokáže veľmi rýchlo šíriť. Niektorí záhradníci a krajinári ju považujú za invazívnu rastlinu, iní domáci pestovatelia a bylinkári o nej hovoria ako o jedlej rastline plnej živín, s liečivými vlastnosťami. Isté je, že hluchavky milujú aj včely, a tak k vám do záhrady pritiahnu prospešný hmyz.

Kvety z oboch druhov hluchaviek zberajte v plnom rozkvitnutí, nie keď už vädnú. Odkvitnuté rastliny si tiež môžete ľahšie pomýliť s inými, neraz jedovatými.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako ju zužitkujete v kuchyni?

Keďže hluchavka je jedlá rastlina (pozor, nepomýľte si ju s inými podobnými!), sú pestovatelia, ktorí ju radi využívajú v kuchyni. Je bohatá na živiny, najmä vitamín C, železo, vlákninu, olej v jej semenách je plný silných antioxidantov.

Najčastejšie sa používajú kvety a listy – sušené – na prípravu čaju, mladé listy sa dajú použiť aj ako špenát alebo kel a tiež do šalátov či polievok.

Ak pestujete hluchavku vo vlastnej záhradke, skoro na jar podstrihnite prvých 5 až 10 cm kvitnúcich vrcholkov a zužitkujte ich podľa svojich predstáv.

Okrasná hluchavka škvrnitá

Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum) sa v našich záhradách pestuje ako okrasná rastlina a bolo z nej vyšľachtených viacero odrôd s bielymi, ružovými, fialovými až purpurovými kvetmi. Dekoratívne farebné listy sa ukážu až po odkvitnutí, sú na nich rôzne sfarbené škvrny.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prírodné neznamená vždy bezpečné

To, či sa rozhodnete vyskúšať prípravok z hluchavky, je vašou osobnou voľbou. Rozhodne však, ak trpíte dlhodobým chronickým stavom, horúčkami, zvracaním, hnačkami, dehydratáciou, bolesťami, vyhľadajte lekára a neužívajte žiadne bylinkové preparáty. Poviete si – veď to je príroda. Áno, sú prírodné (i keď pri rôznych výrobkoch len do istej miery), ale aj dary prírody môžu byť nebezpečné a priniesť nečakané vedľajšie účinky. Znamená to, že i keď hluchavka nie je označená ako jedovatá, pri niektorých stavoch môže vyvolať vedľajšie účinky – ako mnoho iných rastlín.

Vhodné dávkovanie výrobkov z kvetu hluchavky závisí od viacerých faktorov: vek používateľa, jeho zdravotný stav, lieky, ktoré užíva. Keďže v súčasnosti nie je dostatok vedeckých informácií na určenie vhodného rozsahu dávok produktov z hluchavky, poraďte sa vopred s lekárom, ktorý vás pozná, a vždy dodržiavajte jeho odporúčania a pokyny uvedené na obaloch produktov.

Zdroje:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-344/white-dead-nettle-flower

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28371943/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15793525/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7766379/

https://www.outdoorapothecary.com/purple-dead-nettle/

https://www.herbal-supplement-resource.com/white-dead-nettle-herb.html

Pridaj komentár