Baza čierna: Účinky, zloženie, riziká. Ako zužitkovať bazu?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Baza čierna je ker či malý stom, ktorého kvety a plody naši starí a prastarí rodičia poctivo zužitkúvali – kedykoľvek ho objavili voľne v prírode. Hoci liečivé efekty bazy sú známe po stáročia, stále pribúdajú nové výskumy, ktoré poukazujú na jej výhody pre zdravie. Na druhej strane, baza čierna môže byť aj jedovatá. Viete kedy? Ako si z nej pripravíte bezpečné domáce liečivá?

Čo je to baza?

Aké zdravotné výhody má baza čierna?

Aké vitamíny a minerály sa nachádzajú v baze?

Poznáte vedľajšie účinky bazy čiernej?

Ako zužitkovať bazu, aby podporila vaše zdravie?

Čo je vlastne baza?

Baza je ker alebo malý strom s bielymi drobnými husto rastúcimi kvetmi, ktoré sa premenia na malé čierne alebo modrasté bobuľovité strapce plodov. V našich končinách rastie často vo voľnej prírode. Baza čierna sa botanicky nazýva Sambucus nigra. Jej plody zvyčajne dozrievajú začiatkom či v polovici septembra.

Zdravá, ale nie liek na všetko

Európski bylinkári používajú bazu čiernu po celé stáročia, a to kvôli benefitom pre zdravie, ktoré ponúkajú jej plody. Baza obsahuje antioxidanty a ďalšie prospešné látky, ktoré dokážu zmierniť prechladnutie, bojovať proti chrípke a posilniť imunitný systém. Na druhej strane, existuje len málo vedeckých výskumov o reálnych účinkoch bazy na ľudské zdravie. Preto sme si bazu čiernu zobrali pod lupu a prinášame fakty, ktoré sú podložené vedeckými štúdiami.

Nutričné zloženie bazy čiernej

Ešte skôr, než si vymenujeme benefity bazy pre zdravie, pozrime sa na to, čo vlastne obsahuje.

Jedna šálka bazy čiernej obsahuje približne tretinu odporúčaného denného príjmu vlákniny, veľa vitamínov a živín, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie.

1 šálka bazy obsahuje: 106 kcal, 26,68 g sacharidov, 10,2 g vlákniny, 870 mg vitamínu A, 406 mg draslíka, 52,2 mg vitamínu C, 9 mg folátu, 55 mg vápnika, 2,32 mg železa, 0,7 g tuku a 1 g bielkovín.

Vysoký obsah vlákniny v plodoch bazy čiernej má nemálo výhod pre zdravie (odporúčané množstvo je 34 g pre mužov a 28 g pre ženy denne):

  • zabraňuje zápche,
  • podporuje zdravú funkciu čriev,
  • chráni pred kolorektálnym karcinómom (rakovina konečníka a hrubého čreva),
  • znižuje krvný tlak,
  • chráni pred ochoreniami srdca a ciev,
  • znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
  • podporuje udržanie zdravej hmotnosti.
baza
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Baza čierna a jej overené prínosy pre zdravie

Nedá sa spochybniť, že baza obsahuje zlúčeniny a látky, ktoré môžu mať priaznivý vplyv na zdravie, avšak nemôžeme z nej robiť všeliek ani ňou nahrádzať liečbu odporúčanú lekárom.

Tieto efekty sú vedecky potvrdené:

Baza je účinná v boji proti prechladnutiu a chrípke

Vedecký prehľad z roku 2010 dospel k záveru, že baza má významné antioxidačné a antivírusové účinky. Tento fakt podporili aj ďalšie výskumy, ktoré ukazujú na pozitívny efekt pitia bazového sirupu pri prechladnutí a chrípke.

Ďalšia zaujímavá štúdia poukázala na to, že pastilky s obsahom 300 g výťažku z bazy čiernej zmierňujú príznaky podobné prechladnutiu po cestovaní v lietadle. Samozrejme, treba ich užívať aspoň týždeň vopred.

Baza ako liek na akné

Plody bazy čiernej obsahujú vysokú hladinu flavonoidov, ktoré majú silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Pomáhajú chrániť zdravé bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Práve voľné radikály zohrávajú úlohu pri mnohých chronických stavoch a tiež pri kožných problémoch.

Pleťová voda s výťažkom bazy čiernej môže byť tak celkom dobrý spôsob, ako zmierniť akné, pretože má protizápalové účinky.

Viete o tom, že už starí Egypťania bazu používali na zlepšenie kvality pleti a hojenie popálenín?

Baza redukuje vrásky

Všímate si prejavy starnutia na svojej pokožke? I v tomto prípade je baza dobrým pomocníkom. Bazové plody majú vysokú hladinu vitamínu A. Vďaka svojmu zloženiu pomáhajú upokojiť podráždenú alebo zapálenú pokožku, zmierňujú výskyt stareckých škvŕn, a čo je najlepšie: dokážu spomaliť tvorbu vrások a zjemniť ich!

V ľudovom liečiteľstve sa sušené bobule alebo šťava z bazy používajú na liečbu chrípky, infekcií, ischiasu, bolestí hlavy, zubov, srdca a nervov a tiež aj ako preháňadlo.

Kedy je baza čierna škodlivá?

Jediné, čo sa z čiernej bazy dá jesť nielen varené, ale aj surové, sú kvety. Majú muškátovú arómu. Surové plody, listy a kôra kríka obsahujú toxickú látku (typ kyanidu nazývaného glykozid), ktorá spôsobuje nevoľnosť, zvracanie a hnačku. Pri väčších množstvách otravu.

Ako zužitkovať bazu?

Výborným domácim prípravkom je bazový sirup. Sirup z plodov bazy čiernej si pripravíte ľahlo – povarením bobúľ v zmesi vody a cukru. Na trhu sú tiež dostupné kapsule, pastilky s výťažkom z bazy čiernej, rovnako ako aj sirupy určené na liečbu prechladnutia alebo chrípky. V špecializovaných predajniach a online určite nájdete aj prípravky na starostlivosť o pleť na báze bazy čiernej.

bobule bazy
Nezrelé alebo nedostatočne tepelne upravené bobule a iné časti rastlín môžu spôsobiť nevoľnosť, zvracanie a hnačku. Pri väčšom množstve hrozí otrava. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tipy, ako si doma pripraviť bazu

Ako sme už naznačili, nikdy nejedzte surové časti bazy, pretože môžu byť jedovaté. Pripraviť si ju môžete na viaceré spôsoby.

Ďalšie veci, ktoré treba mať na pamäti:

  • bazu čiernu a výrobky z nej neužívajte v tehotenstve alebo pri dojčení,
  • ak máte problémy s imunitou, môže vaše telo zareagovať na bazu nečakaným spôsobom,
  • ak po vypití sirupu alebo iného výrobku z bazy dostanete vyrážku alebo máte problémy s dýchaním, signalizuje to alergiu – v prípade dusenia ihneď vyhľadajte lekársku pomoc,
  • baza čierna je diuretikum, preto buďte opatrní, keď užívate aj lieky, ktoré vás odvodňujú.

Domáci bazový sirup

Očistite bobule od stoniek a povarte ich vo vode a v cukre (1 : 1), podľa chuti môžete pridať citrón, škoricu, klinčeky, prípadne badián. Varte, kým sa tekutina zredukuje na požadovanú hustotu – teda kým nenadobudne konzistenciu podobnú sirupu.

Sirup prelejte do sterilných sklených fliaš.

Môžete ho riediť vodou a piť ako nápoj, ale tiež pridať na ovocný pohár, jogurt či do koktailov.

Domáci bazový čaj

Na bazový čaj potrebujete 2 polievkové lyžice sušených kvetov. Zalejte ich 0,5 l vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Preceďte a čaj podávajte buď nesladený, alebo sladený medom.

Zdroje:
https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323288
https://www.ema.europa.eu/documents/herbal-report/final-assessment-report-sambucus-nigra-l-fructus_en.pdf
https://nccih.nih.gov/health/euroelder

http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/147323000403200205
https://www.verywellhealth.com/elderberry-for-colds-and-flu-can-it-help-89559
https://www.healthline.com/nutrition/elderberry

Pridaj komentár