(Zdroj foto: AdobeStock.com)
V predchádzajúcom článku sme sa venovali dôležitým minútam a hodinám po CMP, vrátane hospitalizácie a prvotnej liečby.
Rýchly zásah lekárov je najdôležitejší, pokiaľ ide o život pacienta, či jeho šancí na zostavenie sa. Ale čo potom?
Nemôžete očakávať, že po takom závažnom stave, ako je CMP, vás po pár dňoch prepustia z nemocnice, a doma sa už nebudete musieť liečiť.
Práve naopak. Spoľahnite sa, že lekári vám okrem liekov odporučia aj zmenu stravovania, pravidelné cvičenie a minimalizovanie stresu.
Dosiahnutá úroveň života závisí nielen od kvality komplexnej liečby, ale predovšetkým ochoty pacienta, aktívne pracovať na svojom uzdravení.
Prvé týždne a mesiace sú najkomplikovanejšie
Kto už raz mal cievnu mozgovú príhodu, po zvyšok života je rizikový pacient. Štatistiky hovoria, že 1 zo 4 ľudí, ktorí prežili CMP, ju dostane znovu do 5 rokov. Dokonca aj po mini-CP je riziko mŕtvice v prvých 90 dňoch väčšie.
Najvyššie riziko opakovania CMP je v prvom mesiaci, hlavne ak primárny problém nie je odstránený. Okrem toho, nasledujúce mozgové príhody bývajú obvykle závažnejšie. Túto pravdu treba brať s plnou vážnosťou a minimalizovať hlavné rizikové faktory.
Rehabilitácia
Mnoho pacientov potrebuje po návrate z nemocnici intenzívnu rehabilitáciu, keďže sa musia odznova naučiť veci, ktoré boli pre nich kedysi jednoduché a samozrejmé. Rehabilitácia sa zvyčajne začína už počas pobytu v nemocnici, pri odchode ešte dostaneme odporúčania, ako v nej pokračovať.
U väčšiny ľudí nastane spontánne zotavenie sa, ale tento proces treba cielene podporiť. Nespochybňujte predpísanú rehabilitáciu a spolupracujte s liečebným kolektívom, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, ale tiež minimalizovali riziko opakovania CMP.
Zmenené pocity, premýšľanie, reč
Poškodenie mozgu mŕtvicou môže byť natoľko významné, že to zmení spôsob, akým chodíte, premýšľate alebo rozprávate. Prejavy sú najzreteľnejšie krátko po mŕtvici. Ak ste včas prišli do nemocnice, ďalej sa bude váš stav len zlepšovať, i keď v niektorých prípadoch to trvá celé týždne a mesiace.
Práve na to sú zamerané rehabilitačné programy. Hoci nedokážu celkom zvrátiť poškodenie mozgu, umožnia vám, aby ste sa dostali do čo najlepšej formy. V rámci možností sa váš mozog opäť naučí všetko, čo vedel predtým, samozrejme s určitými obmedzeniami.
Prehĺtanie a vylučovanie
Okrem problémov s rečou, či s pohybom, môžete mať aj ťažkosti s prehĺtaním. Niektorí pacienti potrebujú asistenciu pri stravovaní, aby nevdýchli potravu. Po CMP sú zvyčajne oslabené aj zvierače, z čoho vyplývajú komplikácie pri vyprázdňovaní a močení. Ale aj tieto problémy môžeme rehabilitačnými postupmi zmierniť až odstrániť.
Návrat do spoločenského života
Posledná fáza rehabilitácie už smeruje k návratu do spoločenského života. Mnohí ľudia sa dokážu vrátiť k pôvodnému zamestnaniu alebo obľúbeným činnostiam, za čo vďačia nielen rýchlemu zásahu lekárov, ale aj rehabilitácii.
Na druhej strane, u niekoho trvá rehabilitácia prakticky po celý zvyšok života. Človek sa musí naučiť žiť s obmedzeniami, ktoré vyplynuli z mŕtvice. Napríklad, niektorí ľudia si už nevedia zaviazať šnúrky na topánkach, nedokážu odomknúť dvere, alebo sa musia naučiť písať druhou rukou.
Zapojenie rodiny
Popri odbornej rehabilitácii, ktorú zabezpečujú špecializovaní terapeuti, je rodina hlavnou oporou zotavujúceho sa pacienta. Rodina pozdvihuje jeho psychický stav, pomáha mu zvládať každodenné úkony, či návštevy u lekára. Existujú aj také rehabilitačné programy, ktoré sa odohrávajú priamo v domácnosti pacienta.
Podporné pomôcky
Mnoho ľudí po CMP potrebuje pomôcky – invalidný vozík, chodítko, pomôcky na kúpanie, obliekanie, stravovanie, bezpečnostné zariadenia, komunikačné pomôcky. Myslite na to, že obydlie pacienta treba upraviť tak, aby ľahko prešiel, kam potrebuje, a aby sa minimalizovalo riziko pádu.
Väčšinu pomôcok vám preplatí zdravotná poisťovňa. Vhodné pomôcky môže predpísať neurológ alebo rehabilitačný lekár (lekár FBLR), ktorí aj poradia pri ich výbere.
Terapie v rámci rehabilitácie
Môžeme ich rozdeliť do 4 základných skupín. Lekári podľa intenzity a druhu problémov určia, ktoré z nich sú prínosné, resp. nevyhnutné.
- Rečová/logopedická terapia. Väčšina ľudí má problémy s rečou, s hľadaním slov, alebo pochopením toho, čo hovoria ostatní. Tento stav sa nazýva afázia. Logopéd pomáha pacientovi v znovuobnovení rečových schopností. Logopéd a pacient sa budú spolu stretávať niekoľko týždňov až mesiacov.
- Fyzická terapia. CMP môže už od prvých príznakov spôsobovať problémy s pohybom. Častá je paralýza alebo strata svalových funkcií na jednej strane tela. Vďaka terapii získate späť svoju silu, koordináciu a rovnováhu. „Dokonalosť“ pohybu závisí od toho, ako veľmi bol poškodený mozog.
- Terapia samostatnosti. Profesionálni terapeuti a rehabilitačné sestry vám pomôžu získať späť základné zručnosti starostlivosti o seba samého. Týka sa to aj takých problémov, ako je kontrola moču a stolice. Naučia vás, ako si pripraviť jedlo, ako upratať, ako si naplánovať prechádzku.
- Psychologické poradenstvo. CMP často vyvolá chemické zmeny v mozgu, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým človek myslí, cíti, ako sa správa. Rehabilitácia je v tomto smere dlhodobá a náročná. Netrpí len telo, ale aj duša. Mnohí budú potrebovať poradenstvo v oblasti duševného zdravia, dokonca lieky na depresiu, úzkosť, frustráciu a hnev.
Depresia po CMP
Často sa stáva, že človek po CMP upadne do pocitov úzkosti a smútku. Pokiaľ však ide o depresívne stavy, tie už musíme liečiť. Najčastejšími príznakmi ťažkej depresie sú:
- pocity nekonečného smútku, beznádeje,
- strata záujmu o veci, z ktorých sme sa predtým tešili,
- nepokoj, neschopnosť „obsedieť“ na mieste,
- pocity bezcennosti alebo viny,
- zmena chuti do jedla (priberanie/chudnutie),
- strata energie, neustála únava,
- problémy so spánkom, alebo priveľa spánku,
- bolesti hlavy.
Prevencia pred ďalšou mŕtvicou
Súčasťou prevencie môže byť užívanie liekov na riedenie krvi (po ischemickej CMP), úpravu vysokého krvného tlaku, prevenciu tvorby krvných zrazenín alebo odstránenie tukových usadenín z tepien.
Bez ohľadu na to, či vás postihla ischemická alebo hemoragická CMP, mali by ste zmeniť svoj životný štýl – pravidelne sa hýbať, vyvážene sa stravovať, nerozčuľovať sa nad nepodstatnými vecami.
Ani po dôkladnej rehabilitácii a úspešnom návrate do bežného života však nemožno vylúčiť ďalšiu mozgovú príhodu. Riziko rastie s postupujúcim vekom, ale aj:
- vysokým krvným tlakom,
- cukrovkou,
- vysokým cholesterolom,
- obezitou,
- ochorením srdca,
- fajčením,
- alkoholizmom alebo užívaním drog.
Po prekonaní cievnej mozgovej príhody, nech je zdravie vašou absolútnou prioritou! Na zdravý život nie je nikdy neskoro!
Zdroje:
http://www.strokecenter.org/app/uploads/2011/08/Recovering-After-a-Stroke.pdf
https://www.everydayhealth.com/stroke/guide/treatment/
https://www.cdc.gov/stroke/treatments.htm
https://www.webmd.com/stroke/home-after-stroke#1
1 odpovedí na “Starostlivosť po CMP: Kvalita života závisí aj od toho, či sa ochotne liečime”