(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Ak máte vo svojom okolí človeka, ktorý utrpel cievnu mozgovú príhodu (CMP), asi vám už vysvetlil, že o jeho ďalšej budúcnosti rozhodovali prvé minúty „po tom“.
Od nástupu prvých príznakov CMP je cenná každá minúta. V tomto momente sa rozbehnú neúprosné hodiny, ktoré rozhodujú o našom živote a smrti.
Vieme, ako sa zachovať?
Vieme podať prvú pomoc?
Aby nebolo neskoro
Povedomie verejnosti o CMP je dnes lepšie ako v minulosti, no napriek tomu mnohí pacienti prichádzajú do nemocnice neskoro. Dokonca niektorým počas prvých príznakov okolie poradilo, aby sa len dobre vyspali a najedli, a celé ich to „prejde“.
Ide o fatálne zlyhanie pacientov, ako aj ich „poradcov“. Každý z nás by mal preto poznať základné charakteristiky CMP, ktoré naznačujú, kedy už človek potrebuje rýchlu pomoc. Sú vyjadrené anglickou skratkou FAST, čo v preklade znamená „rýchlo“:
- F – FACE – tvár – jedna strana tváre klesá alebo znecitlivie.
- A – ARM – rameno/ruka – jedna ruka je slabá alebo znecitlivená.
- S – SPEECH DIFFICULTY – problémy s rečou. Človek hovorí prerušovane, nezrozumiteľne, nemôže hovoriť, alebo mu my neporozumieme.
- T – TIME TO CALL. Najvyšší čas na zavolanie rýchlej záchrannej služby: 155 alebo 112.
Ktorýkoľvek z týchto príznakov treba brať vážne! Ak sa vyskytnú viaceré z nich, alebo aj všetky naraz, neváhajte ani sekundu a privolajte zdravotnú pomoc!
Fungovalo, a zrazu nefunguje?!
Ak vaše telo prestane zo sekundy na sekundu normálne fungovať – nemôžete pohnúť rukou alebo nohou, nedokážete jasne uvažovať, nemôžete si spomenúť na jednoduché veci – môže ísť o mŕtvicu. Keďže väčšinou neprichádza bolesť, mnohí ľudia vyčkávajú, kým príznaky odoznejú.
Úľava však nenastane, naopak – každú sekundu odumierajú ďalšie a ďalšie mozgové bunky. A čo urobia niektorí ľudia? Najskôr konzultujú svoj stav s rodinou, namiesto toho, aby ihneď zavolali prvú pomoc.
Prečo rýchlo zavolať sanitku?
Pretože presun súkromným autom nás oberá o tie cenné minúty, ktoré spomíname na začiatku. Keď však privoláme sanitku, už počas prevozu môže lekár urobiť základnú diagnostiku a poskytnúť ošetrenie.
Výhodou pri prevoze sanitkou je i to, že v nemocnici bude všetko pripravené na diagnostiku a odborný zásah. Na pacienta tam bude čakať tím lekárov, ktorí už vedia (alebo predpokladajú), že ide o cievnu mozgovú príhodu.
Len ak je reálny predpoklad, že pacienta dopravíte do nemocnice skôr, ako by prišla prvá pomoc, choďte vlastnou cestou na centrálny príjem.
Čo robiť, kým je pomoc na ceste?
- Keď pomáhate inému človeku. Zavolajte sanitku a zostaňte pri ňom. Sledujte jeho stav a reakcie. Môžete si ich aj zapisovať – časové údaje sú dôležité, veľmi tým pomôžete lekárom. Zostaňte na linke, kým príde sanitka na miesto. Zdravotníci budú s vami komunikovať, aby cez vás sledovali stav pacienta. Buďte im plne k dispozícii.
- Keď pomáhate sami sebe. Čo najskôr zavolajte prvú pomoc, lebo o pár sekúnd to už možno nedokážete. Nemárnite čas konzultáciami s rodinou! Ak môžete, zapíšte si, kedy sa objavili prvé príznaky. Lístok odovzdajte záchranárom, alebo ho majte pri sebe. V prípade, že ste sami a zvládate to, upozornite susedov, že čakáte na sanitku, aby sprístupnili vchod. Vždy však až po privolaní prvej pomoci, nie predtým!
Čo robia záchranári, keď prídu k pacientovi?
V prvom rade skontrolujú jeho životné funkcie a stabilizujú ho. Pravdepodobne mu poskytnú aj kyslík. Naďalej udržiavajú jeho životné funkcie v norme, obmedzia veľkosť blokády ciev a zabránia ďalším zdravotným problémom. Ak tieto postupy uskutočníme v prvej hodine po CMP, je vysoká šanca na ďalší život pacienta, bez poškodenia mozgu a zdravotných obmedzení.
Čo sa deje po príchode na centrálny príjem nemocnice?
Po príchode na centrálny príjem pacienta preberie tím odborníkov, vrátane neurológa. Pacientovi odoberú krv, urobia mu EKG a CT mozgu, aby určili druh CMP. Následne vyhodnotia výsledky a nasadia najúčinnejšiu liečbu.
Koľko trvá diagnostika?
Nemocnica potrebuje približne 60 minút na to, aby pacienta diagnostikovala a začalo sa s liečbou. V prvom rade musia lekári zistiť, či cievnu mozgovú príhodu spôsobilo krvácanie do mozgu, alebo to bola zrazenina. Od toho sa odvíja aj ďalšia liečba. Na diagnostiku sa využíva magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia.
Ischemická CMP – keď je príčinou zrazenina
Najdôležitejším krokom je rozpustenie zrazeniny. Túto liečbu treba podať do do 4,5 hodiny. Vtedy sú dobré predpoklady na uzdravenie. Každú minútu, počas ktorej do mozgu (alebo jeho časti) neprúdi krv s cennými živinami a kyslíkom, odumrú 2 milióny mozgových buniek.
Každá ďalšia minúta má ničivý vplyv na mozog, a tým pádom na pohyblivosť, ovládanie končatín, rečové možnosti a celkové zotavenie.
Hemoragická CMP – keď je príčinou krvácanie do mozgu
Pri hemoragickej CMP dochádza k odumieraniu mozgových buniek, ku ktorým neprúdi kyslík a živiny. Navyše sa tu hromadí krv. Tento stav sa rieši minimálne invazívnymi endovaskulárnymi postupmi, alebo operáciou na zastavenie krvácania.
Chirurgické riešenie je potrebné aj vtedy, keď je tlak krvi na mozog veľký, alebo keď došlo k opuchu mozgu. Zákroku predchádza dôkladná diagnostika, ktorou sa odhaduje sklon ku krvácaniu počas operácie.
Včasné komplikácie CMP
V priebehu prvých 24 hodín, resp. dní sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie – napriek odbornej pomoci a rýchlemu zásahu. Najčastejšie ide o:
- edém (opuch) mozgu,
- záchvaty,
- kŕče končatín,
- hypertenziu,
- horúčku,
- upadnutie do bezvedomia,
- zápal pľúc.
Asi už všetci chápeme, prečo nesmieme zaváhať, keď sa objavia prvé príznaky CMP. Drahocenná je každá minúta. 155 alebo 112 sú tie správne čísla, nie náš sused, ktorý nedoštudoval medicínu.
Informácie v článku „Prvá pomoc pri cievnej mozgovej príhode: Drahocenné prvé minúty“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.
Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130228093406.htm
https://www.novanthealth.org/healthy-headlines/time-is-brain
https://www.saebo.com/first-24-hrs-stroke/
1 odpovedí na “Prvá pomoc pri cievnej mozgovej príhode: Drahocenné prvé minúty”