Click here!

Piata choroba, šiesta choroba: Nenápadné vírusové ochorenia

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Piata choroba, šiesta choroba.

Niekomu tieto názvy možno znejú zvláštne, no ak sa pohybuje medzi ľuďmi, ktorí majú menšie deti (v predškolskom a školskom veku), z ich rozprávania sa o týchto chorobách nakoniec dopočuje.

O aké ochorenia ide? Ako sa prejavujú?

Koho najviac postihujú? Sú nebezpečné? A prečo práve takéto názvy?

Skúsime si celú problematiku podrobne vysvetliť.

Piata choroba – čo to je?

Piata choroba sa odborne nazýva erythema infectiosum. Ide o ochorenie vírusového pôvodu, spôsobené ľudským typom parvovírusu B19. Objavuje sa najčastejšie na konci zimy a začiatkom jari.

V detskom kolektíve dochádza k šíreniu nákazy veľmi ľahko a rýchlo. Infekcia postihuje hlavne deti vo veku 315 rokov, no vylúčená nie je ani nákaza u dospelého človeka.

Prečo názov „piata choroba“?

Názov vznikol začiatkom 20. storočia, keď sa infekčné ochorenia, ktoré postihujú najmä deti, a ktorých spoločným znakom je kožný nález, uvádzali v takomto poradí:

  1. osýpky
  2. šarlach
  3. rubeola
  4. Rubeola scarlatinosa
  5. Erythema infectiosum (piata choroba)
  6. Exanthema subitum (šiesta choroba)

Piata choroba – spôsob prenosu a inkubačná doba

Zdrojom nákazy je chorý človek, prípadne osoba, ktorá je nosičom vírusu, ale príznaky sa u nej neprejavili. K prenosu dochádza vzduchom – pri kýchaní, rozprávaní, alebo priamym kontaktom – cez dotyky, pri použití toho istého pohára a pod.

Pravdepodobnosť nákazy pri stretnutí s infikovaným človekom je dosť vysoká: 50 – 60 %. Práve preto sú najviac ohrozené deti, ktoré navštevujú kolektívne zariadenia. Inkubačná doba je 4 – 21 dní.

piata-choroba-ruky-nohy-ústa
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako predchádzať piatej chorobe?

Prevencia voči akémukoľvek vírusovému ochoreniu spočíva v dobrých hygienických návykoch – umývanie rúk pred jedlom, po príchode z vonkajšieho prostredia, používanie vlastného uteráka, pohára na pitie, príboru atď. Vzhľadom na rýchle a ľahké šírenie piatej choroby, však dokonalá prevencia nie je možná.

V každom prípade, nikdy nie je na škodu, keď si každý deň budujeme silnú imunitu. Pravidelným pobytom na čerstvom vzduchu, či stravou bohatou na vitamín C, sa najlepšie pripravujeme na útok vírusov.

Počiatočné príznaky piatej choroby

Prvé fázy pripomínajú bežné infekčné ochorenie. Dieťa pociťuje únavu, bolesti hlavy, škrabanie v hrdle, môže mať výtok z nosa, či zvýšenú teplotu. U menších detí sa zvyčajne pridružia aj problémy tráviacej sústavy, ako bolesť brucha, nechutenstvo, hnačky.

Vzhľadom na to, že tieto príznaky sú typické aj pre chrípku, či obyčajné „prechladnutie“, na začiatku je takmer nemožné, správne identifikovať piatu chorobu.

V niektorých prípadoch sa dokonca počiatočné príznaky vôbec nevyskytnú, a napriek tomu – človek je prenášačom ochorenia. A potom sa rovno ukážu kožné problémy, keď už prenášačmi nie sme.

Kožný nález

Intenzívnejšie prejavy na pokožke, ako vyrážky alebo začervenanie, okamžite vyvolajú obavy z alergickej reakcie, prípadne z kožného ochorenia. Ak u dieťaťa nedošlo k iným príznakom vírusového ochorenia, rodičia si to naozaj môžu vysvetliť takto.

Kožný nález pri piatej chorobe má však svoje typické rysy. Objavuje sa v druhej fáze ochorenia, hlavne u detí do 10 rokov. Začína sa ako začervenanie na tvári motýľovitého tvaru (nie v okolí úst), pripomína spálenie slnkom.

Začervenanie sa postupne šíri na zvyšok tela, hlavne končatiny, do oblasti sedacích svalov, menej na hrudníku. Na spodku chodidiel, ani na dlaniach, sa nevyskytuje.

Ako vyzerá začervenanie?

Ide o plošné začervenanie, červeno-fialovej farby. Nezvykne svrbieť, no počas dňa mení svoj odtieň. Zvýrazňuje sa hlavne po pobyte v teple, na slnku, alebo po kúpeli. Do 10 – 14 dní začervenanie celkom vymizne.

Ústup sa začína blednutím centrálnej časti. Pri oslabenej imunite, zvýšenej námahe, či pri strese, sa kožný nález môže po niekoľkých týždňoch znovu objaviť, ale už nie v takej výraznej podobe, a obvykle zmizne aj bez liečby.

Piata choroba u dospelých

Dá sa povedať, že väčšina detí piatu chorobu prekoná, pričom si vytvoria na daný vírus imunitu. V mnohých prípadoch sú príznaky len veľmi mierne, či dokonca žiadne, takže človek ani nemusí vedieť, či túto chorobu v detstve mal.

V prípade, že piatu chorobu v detstve neprekonáme, nie je vylúčené, že sa nám pripomenie v dospelosti. Vtedy však môžeme očakávať závažnejšie problémy. U dospelých sa piata choroba neprejavuje kožným nálezom, ale silnými bolesťami celého tela, hlavne kĺbov (kolien, lakťov, zápästia), slabosťouúnavou.

Piata choroba v tehotenstve

U gravidných žien je nákaza vždy rizikom, hlavne kvôli možnému postihnutiu plodu, keďže k prenosu dochádza aj cez placentu. Ak sa piatou chorobou nakazí tehotná žena, alebo príde do kontaktu s niekým, kto túto chorobu má, musí čo najskôr informovať svojho gynekológa.

Závažné problémy sú síce výnimočné, pretože väčšina žien piatu chorobu v detstve prekonala, a tak sú voči nej imúnne. Možné riziko však netreba podceňovať, hrozí napríklad ťažká anémia (chudokrvnosť) plodu.

piata-choroba-u-dospelých
Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika a liečba piatej choroby

Lekár stanoví piatu chorobu vcelku jednoducho – na základe príznakov. V osobitných prípadoch sa diagnóza potvrdzuje z odberu krvi a vyšetrenia protilátok proti vírusu.

Keďže ide o ochorenie vírusového pôvodu, lekár vám nepredpíše antibiotiká. Liečba je zameraná len na tlmenie príznakov. Proti horúčkam sa podávajú antipyretiká.

Vyrážky na tele nezvyknú svrbieť, no pri citlivejšej pokožke sa dieťa na svrbenie môže sťažovať. Podávajú sa proti tomu antihistaminiká.

Telu treba dopriať dostatok tekutín, odporúča sa diétnejšia strava, aby sme zbytočne nedráždili pokožku. Dieťa by malo veľa ležať, oddychovať, spať, absolútne vylúčme namáhavejšie telesné aktivity.

Mali by sme vedieť, že vírus napáda nezrelé červené krvinky ešte v kostnej dreni, a preto spôsobuje chudokrvnosť. To je však len dočasný stav, po vyliečení sa krvný obraz dá do poriadku.

V prípade silnejších bolestí kĺbov, čo je častejšie u dospelých, sa o vhodných liekov poraďte s lekárom.

Aký je rozdiel medzi piatou a šiestou chorobou?

Rozdiel oproti piatej chorobe spočíva v pôvode. Tiež ide o vírusové  ochorenie, no tentokrát ho spôsobuje herpesový vírus. Nepríjemné je, že tento vírus ostáva v tele aj po vyliečení, a preto sa môže o pár rokov znovu prejaviť.

Šiesta choroba (odborne Exantéma subitum) je veľmi podobná piatej, najmä čo sa týka šírenia nákazy (tiež ide o kvapôčkovú infekciu). Aj príznaky sú podobné, pripomínajú chrípku alebo prechladnutie. Inkubačná doba je 512 dní.

Šiesta choroba sa taktiež vyskytuje hlavne u detí, lenže u menších – vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov. Navyše, choroba môže mať výraznejšie príznaky, napr. zväčšenie lymfatických uzlín, či vysoké horúčky, ktoré trvajú aj 3 dni.

Pri horúčkach sa niekedy dostavujú febrilné kŕče.

Prejavy na koži

Kožný nález má podobu vyrážok, ktorý sa obvykle „vysypú“ na tretí deň od prepuknutia choroby, keď už vysoké teploty ustupujú. Sú to ružovo-červené malé fliačiky, ktoré sa objavujú na tvári, krku, hrudníku a končatinách. Po stlačení ostane dané miesto biele. Tak ako pri piatej chorobe, kožný nález po niekoľkých dňoch mizne.

Liečba šiestej choroby je rovnako zameraná iba na tlmenie príznakov. Vysoké teploty sa snažíme znižovať, aby sme neoslabovali detský organizmus. Poraďte sa s lekárom, či sú vhodné chladivé zábaly.

Záver

Piata a šiesta choroba sú pomerné časté ochorenia. Ich liečba prebieha bez výraznejších komplikácií, aj bez následkov v budúcnosti. Nie je to však dôvod, aby sme čokoľvek zanedbávali. Oslabená imunita sa nám zvykne vypomstiť.

Zdroje:

Pridaj komentár