Sarkoidóza sa nemusí týkať len pľúc: Aké príznaky si všímať?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Sarkoidóza je zápalové ochorenie, ktoré zasahuje viac orgánov v tele. Zvyčajne sú to pľúca a lymfatické uzliny – čo určite neznie najlepšie. V postihnutých orgánoch vznikajú abnormálne malé zhluky (granulómy) zložené zo zápalových buniek. Problém nastáva vtedy, keď menia normálnu štruktúru orgánu. Kvôli zmenenej štruktúre býva totiž poznačená aj jeho funkcia.

Ktoré príznaky sarkoidózy sú najčastejšie?
Máte vysoké riziko tohto stavu?
Aké orgány najčastejšie sarkoidóza postihuje?
Ako sa lieči sarkoidóza?
Dá sa tomuto stavu predísť?

Nie je sarkoidóza ako sarkoidóza

Už v úvode sme naznačili, že sarkoidóza sa môže vyskytnúť v rôznych orgánoch nášho tela. Preto sa aj príznaky líšia podľa toho, ktorý orgán alebo orgány ochorenie napadne. Väčšina pacientov v začiatkoch pociťuje pretrvávajúci suchý kašeľ, únavu a dýchavičnosť.

Ďalšie príznaky:

  • jemné červenkasté hrbolčeky či škvrny na koži,
  • červené slziace oči alebo rozmazané videnie,
  • opuchnuté a bolestivé kĺby,
  • zväčšené a citlivé lymfatické uzliny na krku, v podpazuší a v slabinách,
  • zväčšené lymfatické uzliny v hrudníku a okolo pľúc,
  • zachrípnutý hlas,
  • bolesť rúk, nôh alebo iných častí tela kvôli cystám v kostiach,
  • obličkové kamene,
  • zväčšená pečeň,
  • arytmia, zápal obalu (perikardu) srdca (perikarditída) alebo zlyhanie srdca.

Ochorenie má tiež negatívne účinky na nervový systém. Nie sú zriedkavé stavy ako strata sluchu, meningitída, záchvaty, ale ani psychiatrické poruchy (napríklad demencia, depresia, psychóza).

Náhle a silné alebo mierne a pomalé

Keďže sarkoidóza nie je ochorenie, ktoré cieli na jeden orgán u každého a všetci máme rôzne zdravotné dispozície, niekedy príznaky začnú náhle a intenzívne, inokedy ich vôbec nemusíme cítiť. A to aj napriek tomu, že už sú v niektorom orgáne zápalové granulómy. Inokedy sa objavujú pomaly a postupne silnejú – počas dlhého časového obdobia.

Čo majú spoločné pacienti so sarkoidózou?

Zaujímavé je, že s týmto stavom sa častejšie stretávajú ženy ako muži. Zvyčajne sa objavuje medzi 20. a 40. rokom života. Podstatne viac trápi černochov (10- až 17-krát častejšie) ako belochov. Vyšší výskyt je aj medzi Škandinávcami. Úlohu v šírení ochorenia zohráva tiež genetika. Do akej miery, je otázne.

Čo spôsobuje sarkoidózu?

Presná príčina sarkoidózy nie je známa. Vedci však predpokladajú, že ide o typ autoimunitného ochorenia. Podľa tohto predpokladu je abnormálnou imunitnou odpoveďou tela na zatiaľ nezistený spúšťač. Môže ním byť neznámy vírus, baktéria alebo látka. Taktiež je stále predmetom štúdií spôsob, ako sa sarkoidóza šíri z jednej časti tela do druhej, z jedného orgánu do ďalšieho.

Sarkoidóza môže postihnúť akýkoľvek orgán ľudského tela vrátane mozgu a nervov, srdca, pečene, kĺbov a žliaz tvoriacich hormóny. Áno, aj sluch. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Orgány, na ktoré sarkoidóza mieri najčastejšie

Pľúca – sú zvyčajne prvou oblasťou, ktorú sarkoidóza zasiahne. Až 9 z 10 pacientov s touto diagnózou má nejaký typ postihnutia pľúc. Sarkoidóza pľúc je však často závažná, pretože zjazvené tkanivo (fibróza) v pľúcach narúša dýchanie. Príznakmi sú pretrvávajúci suchý kašeľ, dýchavičnosť, sipot a bolesť v hrudi. Nie je to však zápal pľúc.

Koža – pre ochorenie sú typické kožné vyrážky alebo červené hrčky (erythema nodosum) na nohách, členkoch, rany na nose, lícach a ušiach, tmavšie alebo svetlejšie oblasti kože.

Oči2030 % chorých má problémy s očami – zápal, začervenanie, slzenie, citlivosť na svetlo alebo tiež vnútorné krvácanie. V pokročilom štádiu sa pridávajú ďalšie komplikácie: katarakta, glaukóm, dokonca aj slepota.

Obličky – sarkoidózne granulómy niekedy súvisia s vysokými hladinami vápnika v krvi a moči. Veľa vápnika znamená tiež vyššie riziko obličkových kameňov.

Srdce – ochorenie môže napadnúť aj srdce. V tomto prípade príznaky zahŕňajú bolesť v hrudi, dýchavičnosť, mdloby, únavu, nepravidelný srdcový tep, chvenie srdca (palpitácie) a opuch spôsobený prebytočnou tekutinou.

Nervový systém – forme sarkoidózy, ktorá postihuje nervový systém – mozog, miechu alebo periférne nervy, hovoríme neurosarkoidóza. V tomto prípade môžete mať podobné príznaky ako pri cievnej mozgovej príhode. Zapríčiňuje aj závraty, hromadenie krvi alebo stratu sluchu.

Kedy vyhľadať lekára?

Určite vtedy, keď:

  • máte kašeľ, ktorý nezmizne,
  • objavíte si nevysvetliteľnú kožnú vyrážku,
  • náhle schudnete bez toho, že by ste chceli,
  • ste stále unavený, aj keď na to nemáte dôvod.

Čo vás čaká na diagnostike?

Ak váš lekár vyjadril podozrenie, že by ste mohli mať sarkoidózu, vedzte, že diagnostika tohto stavu nie je úplne jednoduchá. Prečo? Pretože takmer všetky príznaky a výsledky vyšetrení vrátane zápalových faktorov sa môžu vyskytnúť aj pri iných ochoreniach. Zvyčajne potrvá dlhšie, kým lekári vylúčia ostatné stavy, ktoré prichádzajú do úvahy.

Diagnostika sarkoidózy zahŕňa tieto vyšetrenia:

  • RTG hrudníka,
  • CT s vysokým rozlíšením, ktoré umožňuje detailnejší pohľad na pľúca a lymfatické uzliny,
  • testy funkcie pľúc,
  • bronchoskopia – vloženie malej trubice (bronchoskopu) do priedušnice a do pľúc.
CT hrudníka lekárovi umožní detailnejší pohľad na pľúca a lymfatické uzliny. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Existujú lieky proti sarkoidóze?

Keďže dodnes presne nevieme, čo tento stav spôsobuje, nemôžeme poznať ani liek, ktorý by sarkoidózu vyliečil. Pravdou však je, že choroba sa môže časom sama od seba zlepšiť. Mnohí pacienti majú len slabé príznaky, iní pociťujú úľavu vďaka symptomatickej liečbe.

Liečba je teda zameraná na zmiernenie príznakov, zníženie zápalu postihnutých tkanív a zachovanie správnej funkcie postihnutých orgánov. Najčastejšie používanými liekmi pri sarkoidóze sú kortikosteroidy. Vyžadujú si pravidelné kontroly, aby lekár vyhodnotil postup liečby a odsledoval prípadné vedľajšie účinky. Ďalšie možnosti liečby zahŕňajú najmä hydroxychlorochín, metotrexát.

Ak chcete minimalizovať príznaky sarkoidózy, je namieste viac sa starať o vlastné zdravie. To znamená dodržiavať:

  • pravidelné kontroly u lekára,
  • vyváženú stravu s množstvom čerstvého ovocia a zeleniny,
  • pitný režim,
  • spánok 68 hodín každú noc.

Ak vám to stav dovolí, nezabúdajte na každodenný pohyb a udržiavajte si zdravú hmotnosť. Nefajčite.

Čo ak sarkoidóza postupuje ďalej?

Sarkoidóza sa niekedy objaví len nakrátko a vzápätí zmizne – dokonca bez toho, aby sme o nej vôbec vedeli. Avšak, pravdou je, že pre 2030 % chorých znamená trvalé poškodenie pľúc. Môže poškodiť aj iné orgány.

I keď sarkoidóza sama osebe nie je smrteľná (respektíve len zriedkavo), komplikácie, ktoré z ochorenia vyplynú, môžu ohroziť život chorého. Najmä ak zasiahnu pľúca, srdce alebo mozog.

Podčiarknuté a zrátané

Keďže nie je jasná príčina tohto stavu, neexistujú ani spôsoby, ako mu predísť. Základným odporúčaním odborníkov je zdravý životný štýl s dostatkom spánku, vyváženou stravou a pravidelným pohybom. Buďte v súlade s vlastným telom, a keď cítite, že niečo nie je v poriadku, riešte to. Nečakajte, kým sa nabalia ďalšie a ďalšie komplikácie.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sarcoidosis/symptoms-causes/syc-20350358

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11863-sarcoidosis

https://www.healthline.com/health/sarcoidosis

https://sazch.sk/sarkoidoza/

Pridaj komentár