Hemoroidy: Nie je všetko zlato, čo sa blyští

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Môže to byť prekvapivá informácia, ale hemoroidy máme všetci.

Špeciálne hemoroidálne tkanivo tvoria krvné cievy, spojivové tkanivo a malé množstvo svalov.

Toto tkanivo je umiestnené vo vnútri análneho kanála a v okolí konečníka. Slúži ako ohybný, vodeodolný uzáver, ktorý napomáha pri udržanívyprázdňovaní stolice.

Kým je tkanivo zdravé, netušíme, že ho máme. Problém nastáva pri jeho zväčšení, zápale, alebo inej zmene.

Vtedy hovoríme o hemoroidálnom ochorení, ľudovo „zlatej žile“, ktorá obťažuje prekvapivo až 75 % súčasnej populácie nad 25 rokov.

Keďže ide o háklivý problém, len malé percento navštívi lekára a lieči sa.

Čo sú hemoroidy?

Hemoroidy sú nadmerne rozšírené krvné cievy sliznice konečníka. Pre lepšiu predstavu ich môžeme prirovnať ku kŕčovým žilám, ktoré často trápia naše nohy.

Rozlišujeme dva základné typy:

  • Vnútorné hemoroidy – vyskytujú sa vo vnútri konečníka. Sú pokryté špeciálnym slizničným tkanivom, ktoré nie je citlivé na dotyk, bolesť, napnutie alebo zmenu teploty. Tieto hemoroidy sú preto zväčša (v nižších štádiách) nebolestivé. Objavia sa pri nadmernej námahe pri vyprázdňovaní, u ľudí, ktorí dvíhajú ťažké predmety, trpia chronickým kašľom či kýchaním, u tehotných žien a po pôrode.

Vnútorné hemoroidy delíme na 4 štádiá, podľa stupňa vystúpenia z konečníka. Pri miernejších formách hemoroidy nevystupujú von z konečníka, alebo sa po vyprázdnení samovoľne vrátia späť. Môžete pociťovať svrbenie alebo pálenie, niekedy býva na toaletnom papieri prítomná krv.

V poslednom štádiu vystupujú žily z konečníka trvalo. Sliznica je neustále dráždená, svrbíkrváca, a pridružujú sa silné bolesti.

  • Vonkajšie hemoroidy – vyzerajú ako modrasté uzly pod kožou. Vznikajú v okolí análneho otvoru, ako dôsledok nadmernej záťaže pri vyprázdňovaní, keď sa krv hromadí v žilách, rozširuje ich, a žily potom tlačia na okolité tkanivá. Ide o menej častý, ale o to bolestivejší typ hemoroidov.

hemoroidy zlatá žila krv v stolici

Ako spoznám, že mám hemoroidy?

Pozornosť zvýšte pri pocitoch tlaku v konečníku, pri svrbení, pálení, či inom podráždení análneho otvoru. V okolí konečníka môže tiež dôjsť k opuchu, alebo k vzniku uzlíkov (rozličnej veľkosti).

Hlavne vonkajšie hemoroidy sú spájané so silnými bolesťami, znemožňujúcimi sedenie, státie aj chôdzu. Na toaletnom papieri, či priamo v stolici, býva prítomný hlienprímes krvi.

Práve krvácanie je najzávažnejším dôsledkom hemoroidov. Nadmerné straty krvi môžu prerásť až do anémie – stavu, keď je znížené množstvo červeného krvného farbiva (hemoglobínu) v krvi a znížený počet červených krviniek.

V organizme dochádza k poruche prenosu kyslíka k bunkám, čo sa prejavuje:

Pri akomkoľvek krvácaní z konečníka či análneho otvoru, by ste mali navštíviť lekára, pretože môže ísť o oveľa závažnejšie ochorenie, než zlatú žilu.

Ak trpíte hemoroidmi, a nie ste milovníkmi zimného obdobia, vedzte, že pacienti často hlásia prechodné zmenšenie hemoroidov a zlepšenie stavu práve v zime.

hemoroidy zlatá žila bolesti

Príčiny – čo spôsobuje hemoroidy?

Na rozvoji hemoroidov sa podieľa viacero faktorov. Žiaľ, nie všetky môžeme ovplyvniť. Ochorenie sa rozvíja najmä vo vyššom veku (45 až 65 rokov). Starnutím organizmu dochádza k postupnému ochabovaniu svalstvazníženej peristaltike (črevným pohybom), objavujú sa ťažkosti s vyprázdňovaním, zápcha.

Ďalším typickým obdobím pre rozvoj ochorenia je tehotenstvo. Rastúci plod v maternici tlačí na panvové dno a okolité cievy. Samotný pôrod k problému len prispeje. Netreba však zúfať, lebo postupom času dochádza u mamičiek k ústupu hemoroidov.

Vyššie riziko ochorenia majú aj pacienti s:

  • vrodenou nedostatočnosťou žilovej steny (napr. pacienti s kŕčovými žilami),
  • tráviacimi a pečeňovými ochoreniami,
  • chronickým kašľom,
  • vysokým krvným tlakom.

Veľký vplyv na stav hemoroidov má aj náš životný štýl. Rozhodne im prospieva (a nám neprospieva):

Dôležité sú aj naše návyky na toalete – nevhodné je zadržiavanie stolice, keď pocítime potrebu, a aj dlhé vysedávanie na toalete.

hemoroidy zlatá žila sedenie na WC

Aj niektoré športy môžu u náchylnejších jedincov prispieť k rozvoju ochorenia. Je to najmä cyklistika, jazda na koni, či fitness, pri ktorom dochádza k dvíhaniu ťažkých bremien.

Spôsobuje hemoroidy análny pohlavný styk?

Častou otázkou, ktorú sa pacienti ostýchajú položiť lekárovi, ale zapĺňa internetové diskusie, je vplyv análneho sexu na hemoroidy. Môžete ostať pokojní, doposiaľ nebol preukázaný žiadny vzťah medzi spomenutým druhom pohlavného styku a vznikom ochorenia.

Pri dodržaní všetkých hygienických zásadzvýšenej lubrikácie, môžete análny sex praktizovať, aj keď sa vás hemoroidy už týkajú. Vždy však s ohľadom na aktuálny stav a prítomné príznaky.

Liečba hemoroidov

Hemoroidy nie sú nebezpečné a život ohrozujúce ochorenie. Príznaky sa zvyčajne objavujú cyklicky, a pretrvávajú len niekoľko dní.

Ak ich už spozorujete, prehliadanie nie je na mieste. Najlepšie je navštíviť lekára, ktorý zhodnotí vaše problémy a vykoná vyšetrenie análneho otvorukonečníka (pohmatom). Niekedy použije o trochu nepríjemnejšie, endoskopické vyšetrenie, za použitia špeciálnej vyšetrovacej trubice, ktorú zavedie do konečníka.

Podľa stupňa ochorenia, lekár zvolí liečbu. Vo väčšine prípadov stačí úprava životného štýlu. Zvýšený pitný režim, či strava bohatá na vlákninu, postupne vedie k zmäknutiu stolice a uľahčeniu jej prechodu. Zníži sa tak tlak na hemoroidy pri vyprázdňovaní.

Bohatým zdrojom vlákniny je ovocie, zelenina (najmä strukoviny), či celozrnné potraviny. Prípravky s obsahom vlákniny dostanete aj v lekárni.

hemoroidy zlatá žila strukoviny

Dlhé vysedávanie na toalete je tabu!

Mali by ste dbať o zvýšenú hygienu po vyprázdnení. Drsný toaletný papier nahraďte jemnejším, prípadne detskými (vlhčenými) obrúskami.

Odporúča sa vybudovanie pravidelného režimu vyprázdňovania. Stolicu by ste nikdy nemali zadržiavať, a mali by ste sa rozlúčiť so všetkými časopismi – dlhé vysedávanie na toalete je absolútne tabu!

Pokiaľ máte hemoroidy, tieto pravidlá treba dodržiavať dlhodobo. K režimovým opatreniam patrí aj dostatok pohybuposilňovanie panvového dna.

Sedacie kúpele, masti a čapíky

Pri náhlom objavení sa príznakov, pomáha konzervatívna liečba. Tá síce hemoroidy nevylieči, ale vedie k odstráneniu nepríjemností. Zahŕňa voľnopredajné masti, krémyčapíky, ktoré obsahujú látky, zlepšujúce funkciu ciev v konečníku, a majú aj protizápalový účinok. Navyše, prítomné lokálne anestetikum pomáha uľaviť od bolesti.

Masti, krémy a čapíky môžete použiť pri vnútorných aj vonkajších hemoroidoch. Doplnkovou liečbou sú rôzne čajesedacie kúpele. Odporúča sa hlavne dubová kôra, aloe vera, rumančekpagaštan konský.

Ak sú vám čapíky a masti nepríjemné

K dispozícii sú aj lieky (voľnopredajné, i na predpis), s obsahom aktívnych prírodných flavonoidov, diosmínu, hesperidínuaescínu. Sú určené na posilnenie ciev. Pri dlhodobom užívaní prispievajú k zlepšeniu stavu.

hemoroidy zlatá žila chirurgický zákrok

Ťažšie stavy a chirurgické zákroky

Pri ťažších stavoch, keď domáca liečba nezaberá, sa pristupuje k invazívnejším chirurgickým výkonom, ktoré hemoroidy úplne odstraňujú:

  • vyrezanie (Longova metóda, laserom),
  • podviazanie gumeným prstencom,
  • sklerotizácia – lekár vstrekne špeciálny chemický roztok do krvnej cievy, čo vedie k zmenšeniu hemoroidov,
  • kryoterapia (použitie tekutého dusíka),
  • infračervená fotokoagulácia – tepelné zmenšovanie hemoroidov.

Zákrok vyberá lekár – po konzultácii a vyšetrení, na základe svojich skúseností a náročnosti stavu. Zákrok však nie je preplácaný zdravotnou poisťovňou, navyše, aj keď vám hemoroidy odstránia, môže dôjsť k ich návratu.

S liečbou teda treba začať „zdola“, od životného štýlu, a nespoliehať sa iba na chirurgiu.

Ak ste sa v článku našli a tušíte, že sa hemoroidálne ochorenie týka aj vás, vedzte, že v tom nie ste sami. Zahoďte hanbu a navštívte vášho všeobecného lekára! Úprava životného štýlu a správna liečba vedie k úľave nepríjemných príznakov a opätovnému zvýšeniu kvality života.

A taká banálna vec, ako návšteva toalety, nebude už viac strašiakom.

Autorka študuje na FaF UK

Zdroje:

Čo sú hemoroidy

http://www.hemoroidy-hemeroidy.sk/

www.fascrs.org (The American Society of Colon and Rectal Surgeons, Inc. :Rivadeneira et al.:Practice parameters for hemorrhoids-informačný materiál)

http://www.niddk.nih.gov/

Pridaj komentár