Rastlina Aloe vera je liečivý elixír

Aloe vera patrí do čeľade ľaliovitých. Dokáže žiť bez vody, rovnako ako kaktusy. Táto jedinečná rastlina patrí do veľkej rodiny rastlín, ktoré sa nazývajú sukulenty. História využívania účinkov Aloe vera siaha do starých civilizácii, kedy rastlina dostala pomenovanie “božský nápoj” alebo “jeruzalemský elixír”.

Nie každá Aloe lieči

Produkty vyrábané z rastlinky Aloe vera poskytujú veľké množstvo živín, ktoré podporujú imunitný systém, a ten potom posilňuje ľudské telo v samoliečbe. Z 511 druhov Aloe však len štyri majú požadovanú výživovú a liečebnú hodnotu. Nutričnú hodnotu má vnútorná rôsolovitá hmota listu.

Dôležitý je aj spôsob pestovania a spracovania tejto hmoty. Rôsolovitá hmota listu, vystavená pôsobeniu kyslíka (viac ako 4 h), totiž oxiduje, a stáva sa bezcennou – podobnú reakciu poznáte na rozkrojenom čerstvom jablku, keď rýchlo zhnedne. Aloe sa preto musí stabilizovať.

Stabilizácia je patentovaný proces (spracovanie za studena), ktorý zaistí, že Aloe vo forme nápoja, gélu, či pleťovej vody ostane presne také, ako keby ste list Aloe práve zrezali sami. Pri tomto procese nie je použité teplo (stabilizačný proces prebieha pri teplote okolo 30°C), ani sa nepoužívajú žiadne chemické látky, ktoré by zničili účinné zložky Aloe.

Obsah živín v Aloe vera:

proteíny (jednoduché bielkoviny), vitamíny – A, B1, B2, B6, B12, C, E a ďalšie, minerálne látky, draslík, vápnik, horčík, sodík, mangán, meď, zinok, chróm, železo a ďalšie stopové prvky, aminokyseliny (stavebné zložky bielkovín), cukry (sacharidy), enzýmy (termolabilná látka), mastné kyseliny (cholesterol), campestorol a D-sitosterol, saponíny (čistiace a antiseptické látky), lignín (drevitá látka, so schopnosťou prieniku cez pokožku), sliznice a antrachinóny (analgetické, antibakteriálne a virucídne účinky).

Pôsobenie Aloe vera v tele:

– podporuje imunitný systém,

– znižuje toxicitu organizmu,

– zlepšuje fungovanie celej tráviacej sústavy,

– harmonizuje metabolické funkcie,

– pôsobí ako silné vnútrobunkové antioxidatívum,

– podieľa sa na regenerácii buniek,

– užíva sa na zápalové ochorenia (napr. pri reumatoidnej artritíde),

– využíva sa pri psychiatrických a neurologických diagnózach,

– pomáha pri alergiách a proti syndrómu chronickej únavy.

Dostupné produkty z Aloe vera

Nápoje očisťujú telo od toxínov, regenerujú a optimalizujú trávenie. Podporujú metabolizmus a imunitu. Pitie Aloe Vera gélu pomáha pri prekyslení žalúdka a pri pálení záhy. Pravidelné pitie nápojov z Aloe vera výrazne zabraňuje tvorbe ľadvinových kameňov.

Kozmetika čistí pleť a vyživuje vlasy.

Potravinové doplnky sú výborné na detoxikáciu tela.

Výrobky dentálnej hygieny sú vhodné pre citlivé krčky a na hojenie ďasien.

Farmaká z Aloe vera majú anestetické a očisťujúce účinky, zmierňujú bolesti (aj hlboko vo svaloch). Nechýba im protizápalový účinok, redukujú krvácanie a zvlhčujú kožu.

Zdroj: http://aloevera-info.webnode.sk/ a http://aloeprezdravie.webnode.sk/

Redakčne spracované (taj)
Ilustračná fotografia

Pridaj komentár