Click here!

Výmena bedrového kĺbu – ako sa čo najrýchlejšie zotaviť?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

K operácii bedrového kĺbu dochádza v prípade vážneho poškodenia a opotrebovania chrupavky, s následným narušením samotnej kosti.

Človek trpí bolesťami a veľmi často aj výrazným obmedzením hybnosti. Operácia je náročná a rekonvalescencia zdĺhavá.

Ako prebieha výmena bedrového kĺbu?

Výmena bedrového kĺbu je náročný operačný zákrok, pri ktorom lekári nahradia poškodený kĺb titánovou náhradou. Tá sa skladá z dvoch častí: jamkyhlavičky. Preto sa titánový kĺb nazýva totálna endoprotéza.

Cieľom tejto operácie je zlepšenie kvality každodenného života, aby sa pacient mohol vrátiť späť k bežným aktivitám, či dokonca k športu.

„K výmene kĺbu pristúpime až po vyčerpaní všetkých liečebných možností a vtedy, keď je zrejmé, že pacientovi zmeníme kvalitu jeho života. Takéto riešenie je úplne na konci v rade ortopedických liečebných postupov. Samozrejme, vždy pod podmienkou, že sa pacient dostal naozaj k špecialistovi a bol liečený adekvátne. Tíšenie bolesti tabletkami nie je tou najšťastnejšou cestou,” hovorí MUDr. Jakubík zo špecializovanej nemocnice v odbore ortopédia.

operácia bedrového kĺbu
Zdroj foto: Shutterstock.com

Koľko a ako rehabilitovať?

Rehabilitácia sa začína bezprostredne po operácii, vďaka dobre zvládnutej liečbe bolesti. Za účasti školených fyzioterapeutov a rehabilitačných pomôcok, ako sú napríklad motorové dlahy, prebieha cvičenie buď priamo na lôžku pacienta, alebo v priestoroch na to určenej telocvične.

Začína sa s cvičením na chrbte. V stoji sa potom absolvuje nácvik chôdze na dvoch francúzskych barlách po rovine. Po jej zvládnutí sa učí chôdza po schodoch.

Vďaka poctivému cvičeniu môže pacient už do 3 dní od zákroku opustiť nemocničné zariadenie ako samostatne chodiaci. Doma by mal pokračovať presne podľa pokynov lekárov a podrobnej písomnej informácie o spôsobe cvičenia. Ako prevencia embólie sú vždy nutné podkožné injekcie na riedenie krvi a lieky na opuchy a bolesti, ktoré predpísal lekár.

Prvých 6 týždňov po operácii prebieha proces „vhojovania“ kĺbu. Pacient v tomto čase nesmie končatinu zaťažovať naplno a chodiť by mal s dvoma francúzskymi barlami. Po uplynutí tohto obdobia môže odložiť barlu na operovanej strane, a túto stranu stále viac namáhať, pokiaľ sa nenaučí súmerne chodiť.

„Pacient po operácii musí nohu zaťažovať, ideálne bicyklom, severskou chôdzou alebo podobným dostupným športom, aby spevňoval svalový aparát. Zlepší sa tak komfort chodenia, ale najmä životnosť kĺbu,“ dodáva MUDr. Tomáš Jakubík.

Z dlhodobého hľadiska by mal pacient s novým kĺbom dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o endoprotézu, s čím súvisí optimálnosť a stabilita telesnej hmotnosti a okamžitá liečba v prípade akejkoľvek infekcie, ktorá by sa krvnou cestou mohla dostať k implantátu.

Pozrite si video, ako prebieha operácia bedrového kĺbu:

4 odpovedí na “Výmena bedrového kĺbu – ako sa čo najrýchlejšie zotaviť?

  1. Nechcem sa lekárom pliesť do remesla ale nedávno mi vymenili už druhý bedrový – v inom zariadení ako predtým – ale to rehabilitácia bezprostredne mi akosi nesedí. Neposudzujem len podľa seba – ale aj iných operovaných pacientov – do ruky – jedna infúzia, do oblasti chrbta – druhá infúzia, z rany hadička na odtok krvi – to by bolo divné cvičenie. Ja som z pacientov nalepšie „zvládol“ operáciu a aj tak som si mohol sadnúť, urobiť prvé kroky a trochu cvičiť až tretí deň ! Väčšina ostatných pacientov mala bolesti a museli brať infúzky a neboli schopní a aj ochotní robiť dáke cvičenie. Nejdem to ďalej rozvádzať, ale zdá sa mi, že odchod na tretí deň po svojich, je trochu silné kafe …

  2. Ja som absolvoval v apríli výmenu v bratislavskom zariadení MUDr. Jakubíka. Na kliniku som prišiel v pondelok 7:00, v utorok sme niekoľkokrát cvičili na posteli, v stredu ma postavili a naučili chodiť po schodoch, vo štvrtok som už obedoval v Nitre. Bolesti boli(určite aj vplyvom liekov) znesiteľné. Odporúčam. Nemám žiadne komplikácie. Chodím už bez bariel.

  3. Som nesmierne rád,že som našiel kliniku „Svet zdravia“v Dunajskej strede pod vedením pána primára Almásiho.V utorok po poludní my vymenili oba bedrové kľby a o týždeň na to v utorok o 9:00.som išiel domov.Na druhý deň 16 hodín po zákroku som už cvičil na posteli a o 5 hodín nato som sa prvý krát prešiel na izbe.Tak jasne môžem povedať,že sa dá cvičiť aj s kanilou,aj vyvedeným drénom.Ale zuby má človek určite zaťaté.Týmto by som sa poďakoval celému personálu a pánovi primárovi,za odvedenú prácu a ich prístup.

Pridaj komentár