Telo má vlastné mechanizmy, aby sa s vyššími teplotami vysporiadalo. Intenzívnym potením sa ochladzuje, ale takto aj rýchlejšie stráca tekutiny.
Objem krvi sa zníži, srdce začne pracovať intenzívnejšie. Pokiaľ je človek práve preťažený, alebo v strese, môže byť kandidátom na infarkt, úpal, či „aspoň“ dehydratáciu.
Pobyt v teple, bez prísunu tekutín, spôsobuje prehriatie tela. Zvlášť nebezpečné sú jazdy v aute bez klimatizácie.
Prečítajte si, čo na vás striehne v páľave tohto leta, a ako sa môžete ochrániť.
Nepríjemné vyrážky a spálená koža
Nevítaná alergia na slnko, sa prejavuje nepríjemnými vyrážkami – žihľavkou. Je lepšie, vyhýbať sa ostrému slnku, zahaľovať sa.
Po spálení je koža začervenaná, bolestivá na dotyk. Pomáha staré-dobré: natrieť, priložiť biely jogurt, uhorku alebo zemiak.
Zapálené ucho
Zápal stredného ucha sa ozýva hlavne v období letného kúpania, potápania – infekcia (podráždenie) sa dostaví rýchlejšie. Symptómy sú nepríjemné – neutíchajúca bolesť, zaľahnutie v uchu, apatia.
Voda z uší vytečie, ak ich dobre pretrasieme, alebo keď poskáčeme na jednej nohe, s hlavou naklonenou na stranu, kde nám zaľahlo.
Ak ani to nepomôže, a voda nevytečie ani počas spánku, lekár vám ucho ošetrí, a predpíše antibiotiká.
Angína
Letná angína sa začína bolesťami v hrdle. Pri liečbe sa postupuje spravidla rovnako, ako pri bežnej angíne – treba preliečiť hrdlo, hlasivky. Nesklamú šalvia a mäta, a samozrejme, lieky predpísané lekárom.
Uštipnutie hmyzom, odstránenie kliešťa
Hmyz zanecháva v mieste bodnutia jed, ktorý pre alergika znamená ohrozenie na živote, ak pri sebe nemá pohotovostný balíček s adrenalínom.
Po návrate z prírody, si dôsledne prehliadnite telo, či niekde neobjavíte prisatého kliešťa. Vyberáme ho po dezinfekcii, kývavým pohybom. Dezinfikujeme jódom, septonexom, peroxidom. Ideálny je betadinový roztok – neobsahuje alkohol, a v rane nepáli.
Ak miesto prisatia na koži sčervená, je nutné navštíviť lekára. Môže ísť o prvý príznak lymskej boreliózy.
Kliešťovú encefalitídu signalizujú symptómy, ako pri chrípke. Objavujú sa týždeň, až dva týždne po pokúsaní kliešťom.
Prenosné ochorenia a zápaly
Infekcie v močových cestách vznikajú častejšie v lete, prevažne u žien. U niekoho stačí, keď sa „pozabudne“ v mokrých plavkách, kúpe v špinavej vode, či prechladne pri sedení na betónovom múriku…
Gynekologický zápal sa prejavuje pálením, svrbením, a často aj výtokom. Hrozí najmä v teplom počasí, keď sa prehrievame, „zapotíme“, sme vo vode.
Voda v prírodných kúpaliskách je plná mikróbov, a ani chlórová voda v bazénoch nie je ideálna. Kým sa liečite antibiotikami, počítajte s „prestojmi“ v intímnom živote.
Kvapavka, syfilis, chlamýdie
Typickými „dovolenkovými“ pohlavnými chorobami sú: kvapavka, syfilis a chlamýdie. Rizikové je aj bozkávanie a orálny sex.
U žien sú klinické prejavy závažnejšie, resp. dlho neviditeľné. Jediná, aj keď nie 100 % ochrana proti nákaze, je – vystríhať sa intímnemu styku s neznámymi ľuďmi a používať mechanickú ochranu, prezervatív.
Vyhľadať pomoc kožného lekára, gynekológa alebo urológa, by sme mali pri subjektívnom pocite nákazy, zvýšenej teplote, bolesti, výtoku, krvi v moči a zväčšení lymfatických uzlín.
Pokazený žalúdok, zažívacie ťažkosti, otrava hubami
Cez letnú sezónu sú rozšírené poruchy činnosti čriev a zažívacie ťažkosti. Dôvodom je aj nesprávne skladovanie a podávanie potravín.
Naozaj záleží od toho, čo si dávame do úst… „Istia“ nás základné hygienické návyky – dôkladné umývanie rúk a kvalitná pitná voda.
Otrava hubami z lesíka, je jedna z tých, ktoré nás „vedia“ dostať nemocnice. Vyhneme sa tomu tak, že nejeme nepoznané hríby.
Pri konzumácii muchotrávky zelenej, hrozí až smrť. K lekárovi so sebou prineste zvyšky húb, ktoré ste jedli – kvôli identifikácii.
Úrazy pri športe a nehody na cestách
Ľudia sa na dovolenke venujú aktivitám, ktoré bežne nerobia, a chcú to rýchlo dohnať. Patria sem prestížne športy, ako napríklad jazda na koni, skoky z mosta za pružnom lane, či rafting. Letný úraz nám ale môže zmeniť život od základov…
Chrbtica je nosný pilier tela, chráni miechu. Stačí zle našliapnuť v nerovnom teréne, a máme vyvrtnutú nohu. Po prudkom pohybe, máme vykĺbené rameno. A pomliaždenie končatiny nás potrápi rovnako, ako zlomenina v dlahe, či ortéze…
Neskáčte do neznámej vody, nechoďte do vody, keď ste prehriati. Opatrní majú byť kardiaci, či pacienti s chronickými ochoreniami. Pamätajte si, že nafukovacie kruhy na kúpanie nemusia neplavcov zachrániť.
Cez prázdniny vyrážajú na cesty sviatoční šoféri. Nie sú zvyknutí na pohyb v hustejšej premávke, nedokážu vždy odhadnúť svoje schopnosti. Navyše, v letnej páľave sa každý skôr unaví, a rýchlejšie stratí na ostražitosti.
Akonáhle pocítite za volantom únavu, zastavte, nadýchajte sa vzduchu, napite sa, urobte si prestávku.
Desatoro v období letných horúčav
- Popíjať vodu, aj keď nepociťujeme smäd.
- Jesť stráviteľné, vyvážené, čerstvé jedlo.
- Kúpať sa vo vode, ktorá je monitorovaná.
- Správne nastaviť, a aj vyčistiť klimatizáciu (na jar, pred letom).
- Zastierať žalúzie, vetrať, púšťať ventilátor (ak nemáte klimatizáciu).
- Umývať si riadne ruky, aby boli dosť čisté.
- Obliecť si prírodný odev, chrániť si hlavu.
- Slniť sa s ochranným krémom, byť viac v tieni.
- Upraviť denný režim, organizáciu práce (podľa aktuálnej teploty).
- Obmedziť aktivity na slnku, vonku sa zdržiavať minimálne.
Redakčne upravené (jam)
Ilustračné fotografie