ČO ROBIŤ, KEĎ: chcete znížiť riziko rakoviny krčka maternice?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakovina krčka maternice je reálnou hrozbou, ktorá sa často vyskytuje v produktívnom veku. Najlepším liekom je prevencia – a to už od mladosti. Na čo nezabúdať?

V tomto článku sa dozviete:
Čo treba vedieť o rakovine krčka maternice?
V čom spočíva prevencia proti tomuto zhubnému ochoreniu?
Ako prebieha skríningové vyšetrenie krčka maternice?
Kedy sa dozviete výsledky?

Viete o tom, že na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice viac ako 600 žien? Štatistiky nepoľavujú, rakovina krčka maternice najčastejšie potrápi ženy v produktívnom veku okolo 45 rokov. Dobrou správou je, že ak pravidelne absolvujete preventívne prehliadky a skríning, ste na najlepšej ceste ochoreniu predísť, aspoň jeho vážnejším štádiám. Rakovina krčka maternice je totiž v skorom štádiu ľahko diagnostikovateľná a efektívne liečiteľná.

Prečo teda ženy na rakovinu krčka stále zomierajú?

Zdá sa ťažko pochopiteľné, že každá tretia žena s diagnózou rakovina krčka maternice zomiera – veď predsa máme preventívne programy a včasné možnosti liečby. Áno, lenže, ak ich ignorujete, ochorenie sa veľmi ľahko rozšíri a rozvinie do fázy, ktorá je horšie liečiteľná. Za úmrtiami zvyčajne stojí neskorá diagnostikazanedbávanie preventívnych prehliadok u gynekológa.

PAP test a očkovanie proti HPV

Ako skríningové vyšetrenie zamerané na rakovinu krčka maternice funguje takzvaný Pap test. Je to cytologické vyšetrenie krčka maternice, ktoré sleduje prípadné znaky abnormálnych buniek. Tie môžu byť skorým príznakom rakoviny.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Máte nárok na skríningové vyšetrenie?

Skríningové vyšetrenie je určené všetkým ženám vo veku 23 až 64 rokov. Prvé dva roky absolvujete stery každý rok a následne s odstupom každé tri roky, ak vám gynekológ neodporučí inak. Ak ste neboli na gynekologickom vyšetrení posledné 3 roky, určite si dohodnite termín prehliadky u svojho gynekológa.

Nemáte zmluvu so žiadnym gynekológom? Kontaktujte najbližšiu gynekologickú ambulanciu v mieste bydliska, prípadne vám ju odporučí praktický lekár alebo vaša zdravotná poisťovňa.

Ako sa pripraviť na skríningové vyšetrenie?

Doma sa osprchujte a oblečte si praktické oblečenie, ktoré si ľahko vyzlečiete a oblečiete, aby ste zbytočne nepredlžovali čas strávený v ambulancii. Na dohodnutý termín sa dostavte do ambulancie gynekológa.

Výsledok vyšetrenia

Výsledky steru z krčka maternice sa nedozviete hneď. Zvyčajne sa na ne čaká aj niekoľko týždňov.

Už pri vyšetrení si s lekárom dohodnite spôsob, ako vás o výsledkoch bude informovať.

Mnohé ambulancie dnes posielajú výsledky e-mailom aj s komentárom, iné podávajú informácie o výsledkoch telefonicky alebo vás oboznámia iba v prípade horších výsledkov, ktoré si vyžadujú ďalšie postupy.

Ochrana pred rakovinou očkovaním

Ďalším spôsobom, ako sa chrániť pre rakovinou krčka maternice, je očkovanie proti HPV. Až 99 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje totiž vírus HPV (Human Papillomavirus). Napriek tomu, že s vírusom sa stretne prakticky každá žena v pohlavne aktívnom veku, u niektorých dôjde k rakovinovým zmenám v tkanivách.

14 vysokorizikových typov, najčastejšie sú dva

Prítomnosť HPV vírusu odhalí aj krvný test, nie všetky druhy HPV znamenajú hneď rakovinu. Existuje celkovo 14 vysokorizikových HPV typov, pričom 70 percent prípadov rakoviny krčka maternice spôsobujú HPV 16 a HPV 18.

Laboratórny test na prítomnosť vysokorizikových HPV vám lekár navrhne iba v niektorých prípadoch:

  • ak máte menej ako 30 rokov a cytologické vyšetrenie potvrdilo nález atypických dlaždicových buniek neistého významu,
  • po konizácii alebo ablačných zákrokoch na krčku maternice z dôvodov liečby dysplázie alebo mikroinvazívneho karcinómu,
  • v iných prípadoch podľa indikácie lekára so špecializáciou onkológia v gynekológii.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Test novej generácie

Aj v tomto smere vývoj vedy pokračuje. Nový HPV DNA test je testom novej generácie, ktorý dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov do budúcnosti, ale aj naopak – odhalí príčinu ochorenia ešte skôr, ako sa rozvinie. Tento test však zatiaľ u nás nepatrí medzi primárne skríningové metódy.

Ak máte akékoľvek gynekologické problémy, čo najskôr vyhľadajte gynekológa a dohodnite si s ním vyšetrenie, prípadne ďalší postup.

Tento materiál slúži na pomoc a lepšiu orientáciu pacientov pri riešení zdravotných problémov. Nenahrádza však konzultáciu s lekármi ani odporúčania farmaceutov.

Zdroje: health.gov.sk, nierakovine.sk, cdc.gov, cancer.net

Pridaj komentár