Kolposkopia a konizácia krčka maternice

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Preventívna prehliadka u gynekológa, žiaľ, stále nie je pre mnohé ženy samozrejmosťou. Tieto vyšetrenia majú však veľký význam v prevencii nielen rakoviny. Vďaka preventívnej prehliadke lekár včas zbadá zmeny, ktoré môžu viesť k rakovine. Zisťuje prípadné abnormality na pošve, vonkajších pohlavných orgánoch, prsníkoch, krčku maternice, maternici či vaječníkoch. Ide o veľmi užitočnú prevenciu viacerých ochorení. Ak sú zachytené včas, dajú sa dobre a pomerne jednoducho liečiť.

Načo nám je gynekologická preventívna prehliadka?
Ako prebieha cytologické vyšetrenie?
Čo je kolposkopia a ako súvisí s rakovinou krčka maternice?
Čo je HPV?
Ako si vysvetliť pojem konizácia krčka maternice?
Môžu byť ženy po konizácii zaočkované proti HPV?

Čo je cytológia krčka maternice

Súčasťou bežnej preventívnej prehliadky je od 23. roku života v určitých stanovených intervaloch aj cytologický ster z krčka maternice. Niekedy býva dôvodom k ďalším vyšetreniam.

Cytologické vyšetrenie pomáha zisťovať, či sa na krčku maternice nedejú nežiaduce zmeny. Tie nastávajú skôr, ako pocítite akékoľvek príznaky. Samotné cytologické vyšetrenie prebieha v laboratóriu, kam lekár zašle ster z krčka maternice. Ster vám odoberie pri gynekologickom vyšetrení špeciálnou kefkou priamo z krčka maternice tak, aby obsahoval bunky krčka. Vyšetrenie môže byť pre niektoré ženy mierne nepríjemné, ale trvá krátko a dá sa vydržať.

Vďaka pravidelným preventívnym prehliadkam tak predchádzate nebadanému rozvoju rakoviny alebo predrakovinových štádií. Ak rakovinu odhalíte včas, liečba býva spravidla úspešná a nebude pre vás taká náročná ako v neskorších štádiách. Investovať svoj čas do „preventívky“ sa preto určite oplatí.

Čo znamenajú výsledky cytológie?

Váš gynekológ vás informuje o výsledkoch cytológie. V minulosti sa na hodnotenie používala PAP klasifikácia, od ktorej sa ustupuje. V krátkosti PAP I znamená negatívny výsledok, PAP V rakovinu. V súčasnosti sa používa revidovaný systém Bethesda, ktorý popisuje zvlášť dlaždicovité a zvlášť žľazové bunky krčka maternice.

Ak je výsledok cytológie negatívny, je to v poriadku. Ak sa zistí karcinóm, vyžaduje si skorú liečbu. Hraničné výsledky cytológie potrebujú podrobnejšie skúmanie vzorky na prítomnosť HPV, prípadne na genetické zmeny svedčiace pre rakovinové zmeny. V niektorých prípadoch vás zavolajú na častejšie sledovanie, prípadne lekár zopakuje odber.

Určité výsledky cytologického vyšetrenia sú dôvodom na kolposkopiu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo je kolposkopia

Kolposkopia je špeciálne gynekologické vyšetrenie za pomoci kolposkopu. Nie je súčasťou bežnej preventívnej prehliadky. Kolposkopiu absolvujete, ak sa lekárovi pri štandardných vyšetreniach niečo nezdá alebo si ich potrebuje upresniť. Dôvodom môže byť napríklad, ak sa u vás objavili genitálne bradavice, ktoré svedčia o infekcii HPV, alebo ste mali zhoršený alebo nejasný výsledok cytologického vyšetrenia, ak sú na krčku maternice známky zápalu a podobne.

Pri kolposkopii gynekológ detailne prezerá stav vašej pošvy a krčka maternice. Najprv vloží do pošvy gynekologické zrkadlá a pomocou kolposkopu prezerá steny pošvy. Kolposkop sa nezavádza do pošvy, ale ostáva mimo nej. Zjednodušene ho možno prirovnať k baterke s lupou. Lekár pri kolposkopii hľadá prípadné nežiaduce zmeny sliznice, podozrivé útvary či známky zápalu. Vyšetrenie môže byť mierne nepríjemné, ale trvá len zopár minút. Kolposkopia je bezpečná aj v tehotenstve.

Kolposkopia krčka maternice umožňuje gynekológovi priamy prístup ku krčku a podrobnejšie skúmanie prípadných abnormalít.

Vyšetrenie krčka maternice

Pri kolposkopickom vyšetrení môže lekár urobiť biopsiu, pri ktorej odoberie vzorku podozrivého tkaniva. Kolposkopia umožní vidieť presné miesto, odkiaľ je potrebné vzorku tkaniva odobrať. Nezľaknite sa veľkosti klieští na biopsiu, v skutočnosti odcvaknú len veľmi maličký kúsok tkaniva veľkosti zopár milimetrov. Samotná biopsia trvá zopár sekúnd.

Po takomto zákroku si niekedy všimnete drobné krvácanie. Nezachytávajte ho tampónom, ale vložkou. Niekoľko dní po biopsii sa vyhnite pohlavnému styku, aby ste znížili riziko infekcie.

Ak biopsia krčka maternice nezodpovedá tomu, čo lekár reálne vidí kolposkopom, budete intenzívnejšie sledovaná a niektoré vyšetrenia sa môžu u vás zopakovať. Je umením lekára správne vyhodnotiť výsledky vyšetrení, citlivo vnímať celkový obraz prípadných abnormalít a správne určiť ďalší postup.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo je konizácia krčka maternice

Ak histológia a kolposkopia ukážu predrakovinové alebo rakovinové zmeny krčka maternice, lekár vám môže navrhnúť konizáciu krčka maternice.

Konizácia krčka maternice je pomerne jednoduchý, niekoľko minút trvajúci operačný zákrok, pri ktorom lekár odstráni časť krčka maternice, ktorá je postihnutá rakovinou alebo predrakovinovými zmenami. Krčok sa tak skráti. Konizácia prebieha v celkovej narkóze alebo dokonca len v spinálnej narkóze. Ak bola rakovina zachytená včas, býva konizácia jedinou liečbou bez potreby ďalšej terapie.

Hoci je konizácia krčka maternice nevýhodná pre prípadné neskoršie tehotenstvo, môže vám zachrániť život. Lekári vám z krčka vezmú len nevyhnutne nutné množstvo tkaniva, aby odstránili „zlé“ tkanivo a ponechali čo najviac zdravého. Aj po konizácii za istých okolností môžete donosiť zdravé bábätko.

Po konizácii sa niekoľko dní nemôžete kúpať (sprchovať áno), nemajte pohlavný styk, nepoužívajte tampóny ani nič nevkladajte do pošvy. Slabé krvácanie je normálne. Dôvodom na návštevu lekára po konizácii je krvácanie silnejšie ako menzes, teploty, zapáchajúci výtok.

Čo je HPV vírus a ako súvisí s rakovinou krčka maternice?

Human papillomavirus (HPV) spôsobuje ťažké zmeny na krčku maternice, ktoré môžu vyústiť do rakoviny. Nie všetky typy HPV spôsobujú rakovinu. Na druhej strane, až 99 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje práve HPV.

Niektoré typy HPV sa prejavia vznikom bradavíc, iné sa nemusia prejaviť vôbec. Veľa závisí aj od vášho imunitného systému, či dá infekcii dostatočný priestor. Za normálnych okolností si náš imunitný systém dokáže poradiť s vírusom za 7 – 24 mesiacov.

HPV vírusy nespôsobujú len rakovinu krčka maternice, ale aj rakovinu vulvy, vagíny, penisu, análneho otvoru, mandlí, podnebia či koreňa jazyka. Vírusy sa prenášajú pohlavným stykom alebo dotykom rúk či úst, nachádzajú sa na koži a slizniciach.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Očkovanie proti HPV

Potešujúce je, že existuje vakcína proti HPV.

U nás dostupné vakcíny sa líšia počtom a druhom kmeňov HPV, proti ktorým sú zamerané. Existuje dvojvalentná (zameraná proti dvom typom HPV), štvorvalentná proti štyrom typom HPV alebo deväťvalentná vakcína. Cielia na vysoko rizikové druhy HPV. Ak máte možnosť výberu, najlepšie je chrániť sa deväťvalentnou vakcínou, ktorá pokrýva širšie spektrum typov HPV.

Vakcína proti HPV neobsahuje živý vírus, ale len maličkú časť z neho, bielkovinu, ktorá vyvoláva tvorbu protilátok v našom tele. Pri stretnutí so skutočným celým HPV vírusom tak telo má k dispozícii protilátky, ktorými ho zničí.

Ako sa očkuje proti HPV

Očkovanie prebieha ako bežné očkovanie injekciou do ramena. Vakcína býva dvojdávková u detí do 15 rokov. Odstup medzi dávkami je pol roka. U ľudí starších ako 15 rokov sa používajú tri vakcíny, pretože u detí sa predpokladá silnejšia imunitná odpoveď. Pri trojdávkovej schéme dostanete druhú dávku dva mesiace a tretiu 6 mesiacov po prvej. Vakcínu predpisuje a podáva pediater, gynekológ alebo obvodný lekár.

Najlepšie je dať sa očkovať ešte pred začatím pohlavného života. Preto sa očkovanie odporúča najmä dievčatám a chlapcom vo veku od 9 rokov. Môžete sa však dať očkovať aj neskôr, dokonca aj potom, ako ste sa už s vírusom stretli. Dôvodom je fakt, že nakaziť sa môžete opakovane.

Môžete sa dať očkovať aj po konizácii krčka maternice, aby ste zabránili opätovnej infekcii.

Očkovanie chlapcov proti HPV

Vieme, že má zmysel očkovať aj chlapcov. HPV spôsobuje aj rakovinu penisu alebo análneho otvoru. Chlapci a muži bývajú často prenášačmi HPV, môžu tak nakaziť svoju partnerku s neblahými dôsledkami. Austrália napríklad plošne očkuje nielen dievčatá, ale aj chlapcov.

Rakovina krčka maternice – prevencia

  • pravidelné gynekologické preventívne prehliadky a cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice,
  • očkovanie proti HPV,
  • včasná konizácia krčka, ak sa zistia rakovinové/predrakovinové zmeny na krčku,
  • posilňovanie imunitného systému vhodnou stravou, dostatkom pohybu, zdravými spánkovými návykmi,
  • nefajčite – podľa štúdií fajčenie predlžuje pretrvávanie HPV v tele.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje:

https://www.wikiskripta.eu/w/Prebioptick%C3%A9_vy%C5%A1et%C5%99ovac%C3%AD_metody_v_gynekologii

https://cancerscreening.hscni.net/pdf/Cervical_Screening_results_edit_2_SLOVAK_FINAL.pdf

https://www.ogama.sk/pre-pacientky-cytologicka-klasifikacia

https://zdravie.pluska.sk/rodina-a-tehotenstvo/znepokojive-vysledky-cytologie-biopsii-da-vyhnut-vysetrenim-3-1

https://www.msd.sk/patient/disease/Cervical-cancer-and-other-HPV-diseases/

https://www.promama.sk/mamina/hpv-rakovina-krcka-maternice-kolposkopia-konizacia

https://lekar.sk/clanok/kolposkopia

https://www.promama.sk/mamina/ockovanie-proti-hpv-dolezite-nielen-pre-dievcata-zeny

Pridaj komentár