Nosová hygiena: Ako si správne vyčistiť nos?

Zmeny v jesennom počasí podporujú množenie vírusovmikroorganizmov.

Tie sa ľahko šíria, a útočia na zníženú obranyschopnosť tela.

Nos – ako vstupná brána vzduchu do organizmu – je týmito procesmi ohrozený, a my by sme mali vedieť, ako sa oň postarať.

Patríte k ľuďom, ktorí by mali venovať zvýšenú pozornosť svojmu nosu?

Mohli by sme povedať, že rovnakú pozornosť, ako zubomústnej dutine, by sme mali všetci venovať nášmu nosu. Špeciálne to platí pre malé detistarších ľudí, ktorí majú slabšiu obranyschopnosť, než ľudia v produktívnom veku.

V jesennom období by však mali byť citliví na svoj nos všetci tí, ktorí denne prichádzajú do kontaktu s väčším počtom ľudí (napr. v obchode, zamestnanci vo verejnej doprave). Takéto prostredie je ideálne na šírenie infekcií, a zlá nosová hygiena je v tomto prípade rizikovým faktorom rozvoja kvapôčkovej infekcie.

nosová hygiena jeseň kvapôčková infekcia

Dôležitá funkcia nosa

Nozdry obsahujú veľké množstvo chĺpkov, ktoré sú dôležité na mechanickú filtráciu vzduchu od nečistôt. Okrem chĺpkov, ju zabezpečuje aj lepkavá sliznica nosovej dutiny. V nose zároveň dochádza k zohrievaniu vzduchu na potrebnú teplotu.

Ako sa správne starať o svoj nos

Ideálna starostlivosť predstavuje pravidelné čistenie nosanosovej dutiny, teda na dennej báze. Na čistenie sa používa izotonický alebo hypertonický roztok morskej soli (tzv. morskú vodu).

Hypertonický roztok (s vyššou koncentráciou solí v porovnaní s naším telom) nie je nutné kupovať v lekárni, ale môžete si ho pripraviť aj sami, a to rozpustením 1 lyžičky soli (najlepšie morskej) v 1 litri vody. Použitie hypertonického roztoku sa odporúča na zmiernenie opuchu nosa, súčasne s jeho prečistením.

Okrem hypertonického roztoku morskej soli, môžeme na prepláchnutie nosovej dutiny použiť bylinné preplachy z výťažkov šalvie, repíku alebo kamiliek.

Na dlhodobé používanie, sa zase odporúča izotonický roztok. Ten zvlhčuje nosovú sliznicu, má regeneračný účinok, pričom ho môžeme používať už od narodenia, ale aj počas tehotenstvadojčenia.

Rovnako je vhodné, aby sme si častejšie (niekoľkokrát za deň) nos „vyfúkali“. Odstráni sa tak prachom zanesený hlien, ale aj tuhé častice, ktoré sa v nosovej dutine zachytili.

nosová hygiena nosné dierky

Vyfúkať by sme si mali každú dierku zvlášť. Na fúkanie by ste mali použiť jednorazové vreckovky, a po použití ich zahodiť. Pri opätovnom používaní totiž existuje riziko opätovného zavedenia mikroorganizmov do nosa, a vzniku infekcie.

Túto procedúru by mal náš nos „absolvovať“ 2 – 3x denne, avšak všetko záleží od prostredia, v ktorom sa väčšinu času nachádzame. Minimálne by sme ale mali dbať o to, aby sme preplach nosa uskutočnili niekoľkokrát do týždňa.

Je správna nosová hygiena dôležitá aj u malých detí?

Detský organizmus je vystavený vysokému riziku vzniku infekcie. Infekcia zavedená do nosa, sťažuje dieťaťu dýchanie, a v určitých prípadoch môže byť aj život ohrozujúcim stavom. Na čistenie nosa u detí môžeme použiť kvapky alebo sprej.

U novorodencovmalých detí, sa odporúča začať izotonickým prípravkom. Ak tento roztok dostatočne nezriedi hlien a nevyčistí sliznicu, použijeme hypertonický prípravok.

Poloha ležmo

V prípade nosových kvapiek, si „nastavíme“ dieťa tak, aby ležalo s hlavou v miernom záklone. Do každej nosovej dierky dáme 2 – 3 kvapky (u detí nad 12 rokov), a necháme niekoľko minút pôsobiť (ideálne 5 minút). U mladších detí aplikujeme 1 – 2 kvapky. Postup môžeme zopakovať 3 až 4 za deň.

nosová hygiena kvapky pre deti

Kvapky zriedia hlien, a dieťatku buď stečú do ústnej dutiny, kde ich prehltne (vzhľadom na zriedenie kvapkami nehrozí dráždenie tráviaceho sústavy), alebo ich vyfúka (prípadne mu v tom pomôžeme).

Druhá možnosť je – hlieny odsať odsávacím zariadením (určeným na tento proces). V prípade použitia spreju, môže dieťa stáť alebo sedieť, a následne hlavu na pár minút zakloníme. A opäť hlieny odstránime – odsatím, alebo vyfúkaním.

Čo môže spôsobiť zlá hygiena nosa?

Hlavným prejavom zlej hygieny nosa je suchý nos. Pocit suchého nosa mávame často hlavne v zimnom období, v prekúrených priestoroch, ale aj pri chorobe, či pocite prechladnutia. Typickým prejavom nesprávnej hygieny je vyschnutie sliznice, a tým zvýšené riziko krvácania z nosa.

Čo robiť pri krvácaní nosa?

Postihnutú osobu dáme do predklonu, aby sme zabránili stekaniu krvi do tráviacej alebo dýchacej sústavy. Nahromadená krv totiž ľahko vytvorí v nose krvnú zrazeninu. Po chvíľke môžeme skúsiť zrazeninu vyfúknuť a nos prepláchnuť.

nosová hygiena krvácanie z nosa

Následne nos ošetríme mastičkou, alebo olejovými kvapkami, aby sme zjemnili sliznicu. Môžeme na to použiť napr. bielu vazelínu.

Ako postupovať pri antibiotických nosových kvapkách

Pokiaľ ide o bakteriálnu infekciu, a vy používate antibiotiká práve vo forme kvapiek, pred ich aplikáciou je vhodné nos očistiť (spomenutým postupom). Zabezpečí sa tak, že antibiotiká budú aplikované priamo na sliznicu, a nie na hlieny, čo podporí účinnosť kvapiek.

Záver

Nosová hygiena by mala byť súčasťou nášho každodenného rituálu. Vďaka pravidelnej starostlivosti o nos, zabezpečujeme vhodné prostredie pre hladký prechod vzduchu (cezeň), pričom ochránime dolnú časť dýchacej sústavy pred vplyvom teplotynečistôt.

Ale hlavne, vytvoríme si osobnú pohodu pre činnosť, ktorá je telu prirodzená, a nemala by nám spôsobovať žiadne ťažkosti – pre prísun kyslíka do pľúc.

Autor je farmaceut

Zdroj: FOLTÁN, V. – FOLTÁNOVÁ, T. – JANKYOVÁ, S. 2012. Voľnopredajné prípravky. Edukafarm 2012. 478 s. ISBN 978-80-970983-0-8.

Pridaj komentár