Ako naučíte deti vyfúkať si nos? Čo radia skúsení rodičia?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Smrkanie či vyfúkanie sa do vreckovky je pre nás „dospelákov“ každodenný spôsob očisty od prebytočných hlienov. Úplne nevyhnutné je, keď dostaneme nádchu. I keď bábätkám vieme hlieny z nosa bez väčších problémov odsať, príde čas, keď by sme mali naučiť svoje ratolesti čistiť si nos bez našej pomoci. Čím skôr sa to naučia, tým menej komplikácií budú mať pri rôznych virózach. Mnohé mamy vedia, že od nádchy nie je až tak ďaleko k zápalu dutín alebo k zápalu stredného ucha.

Prečo je dôležité naučiť deti vyfúkať sa do vreckovky?
Akými hrami si uľahčíte túto rodičovskú úlohu?
Čo ešte okrem fúkania je pri nosovej hygiene dôležité?
V akom veku by mali deti vedieť vysmrkať sa?
Aké účinné finty na to použili iní rodičia?

I keď nám sa fúkanie do vreckovky zdá nesmierne jednoduché, pre malé deti môže byť veľkým problémom pochopiť, čo od nich vlastne chceme. Preto s nácvikom treba začínať už zhruba od dvoch rokov, radšej pomaly a postupne. Pomôže k tomu niekoľko zábavných trikov, vďaka ktorým budú batoľatá s radosťou spolupracovať – pozor však, aby vám neušiel hlavný cieľ.

Čo je vlastne vyfúkanie sa do vreckovky?

Dobrým základom vyfúkania si hlienu z nosa je naučiť deti, čo je vlastne fúkanie – že je to prúd vzduchu, ktorý smeruje z nášho tela von, a je ho cítiť. Skúste napríklad fúkať bubliny z bublifuku alebo sfúknuť narodeninové sviečky. V tomto prípade ide o vyfukovanie vzduchu z úst. Teraz je namieste ukázať dieťaťu, ako je možné vyfúknuť vzduch nosom.

Hry, ktorými naučíte dieťa vysiakať si nos

Malé i väčšie deti sa rady učia hrou. Je dobrým pomocníkom, aj keď ich učíme pravidlá hygieny. Vopred sa vyzbrojte trpezlivosťou, pretože to nepôjde za deň a „tlačenie na pílu“ nikam nevedie. Nezabudnite deťom vždy pri týchto pokusoch podávať vreckovku a ukazovať im, ako do nej zachytia soplík.

Fúkanie papierikov nosom

Základom nácviku čistenia nosíka je hra so zatvorenými ústami, pri ktorej dieťatku môžete držať prst cez ústa. Povzbudzujte ho, aby vzduch vyfukovalo nosom – môže tak fúkať do pierka alebo nastrihaného jemného papiera na stole. Spravte si preteky, kto papier dofúka rýchlejšie na druhú stranu. Nezabudnite mu dať do ruky vreckovku, aby vždy zachytilo, čo mu z nosíka vychádza – dajte mu za to špeciálne body!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bublinky pod vodou

Aj pri kúpaní môžete nacvičovať fúkanie vzduchu nosom – pod vodou. Ukážte synovi či dcére, ako nosom robiť bubliny, a potom použite rovnakú techniku, keď majú upchatý nos. Môžete sa hrať na morského živočícha alebo sopku – fantázii sa medze nekladú.

Tancujúca vreckovka

Malé deti sú zázračné. Rozosmeje ich alebo ich udiví mnoho vecí, ktoré sú pre nás bežné – napríklad stačí, keď necháte vreckovku alebo tenkú látku tancovať podľa toho, ako pískate – lepšie povedané, ako fúkate z nosa, samozrejme. Pustite si k tomu rytmickú hudbu a poriadne fúkajte do vreckoviek v rukách. Nezabudnite dať malému víťazovi pochvalu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Najskôr z jednej dierky, potom z druhej

Keď dieťa ovláda princíp fúkania vzduchu z nosa, na rade je ďalší krok. Pri fúkaní do vreckovky najskôr zatlačte ľavú nosovú dierku, aby vyfúklo všetko potrebné z pravej. Potom postup opakujte s druhou nosovou dierkou. Vyzvite potomka, nech to po vás zopakuje. Ukážte mu tiež, ako to robíte vy – malé deti veľmi rady napodobňujú rodičov.

Myslite na to, že nos pri silnej nádche a častom čistení bolí, sliznice sú ošúchané a podobne aj okraje nosových dierok. Vysychaniu pokožky zabránite opakovaným použitím vazelíny.

Nielen vysmrkať sa, ale aj vyhadzovať použité vreckovky je dôležité

K hygiene patrí nielen správne zbavenie nosa hlienu, ale aj vyhadzovanie použitých vreckoviek. Čím skôr naučíte syna alebo dcéru dávať použité potenciálne infekčné vreckovky do odpadu, tým lepšie.

V akom veku sa dieťa naučí vyfúkať sa do vreckovky?

Nestresujte sa, ale pracujte na tom. Niektoré deti sa vedia vysmrkať ako trojročné, iné na princíp prídu o pár rokov neskôr. Nie je zriedkavé, že skutočne dobre si vysiakať nos dokážu až školáci vo veku okolo 8 rokov. Samozrejme, závisí aj od ich ochoty učiť sa, čomu môžete jemne napomôcť práve spomínanými hrami.

Úspešné finty rodičov, ako naučiť deti vyfúkať sa do vreckovky

  • Syna som naučil vysmrkať sa tak, že som z toho urobil hru. Zámerne som v tomto období siakanie zveličoval, bol som hlučný, aby som motivoval deti pridať sa. Keď prišla jeseň a prvé prechladnutia, mali sme fúkacie súťaže. Ešte dodnes si na to pamätajú, hoci som ich musel odnaučiť byť v spoločnosti hlučnými pri siakaní. Zabralo to však parádne.
smrkanie nosa u detí
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
  • Zoberte si na pomoc rozprávkové postavičky. Našla som jednu časť dcérinej obľúbenej rozprávky, kde bola hlavná hrdinka chorá a veľakrát sa vysmrkala. Podľa toho sme sa to učili a nebolo to až také náročné. Asi po dvoch mesiacoch zvládla vyfúkať sa do vreckovky na jednotku so všetkým, čo k tomu patrí. Mala vtedy okolo 5 rokov.
  • Keď mala moja dcéra zhruba 3 roky, povedala som jej, aby si dala prsty pod nos a pošteklila ich vzduchom, ktorý vyfúkne z nosa. Keď bola chorá, zopakovala som jej, aby urobila to isté, len podstatne silnejšie. Hneď sa jej to podarilo.
  • Pridržala som si vreckovku pred ústami a fúkala som na ňu, aby sa pohla. Potom som urobila to isté nosom. Povedala som synovi, nech to skúsi aj on. Keď deti vidia, že pri fúkaní z nosa niečo spôsobia alebo rozhýbu, „docvakne im“.
  • Povedala som mu, nech sa vysmrká ako ocko – ako slon (smiech).

Zdroje: babycenter.com, parents.com

Pridaj komentár