Kolostrum: Kravské alebo kozie? Ako vybrať kolostrum pre deti?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Zdravotné účinky kolostra (alebo mledziva) pozná moderná medicína už od 18. storočia.

Mledzivo sa používalo v domácej liečbe už aj predtým, išlo hlavne o prvé mlieko kráv a kôz.

Kolostrum je v súčasnosti uznávanou látkou v posilňovaní imunitného systému. Výťažky kolostra sú pridávané do liekov, ktoré podporujú imunitu.

Z čoho sa skladá kolostrum?

Pri ktorých zdravotných problémoch sa odporúča?

Môžeme ho užívať aj pri alergii na mlieko?

Ktoré kolostrum je účinnejšie – ľudské alebo zvieracie?

Čo je to kolostrum?

Z mliečnych žliaz cicavcov sa krátko pred koncom tehotenstvaprvé dni po pôrode vylučuje špeciálna tekutina – kolostrum. Toto prvé mlieko je veľmi cenné, preto odborníci stále hovoria o dôležitosti dojčenia od prvých chvíľ. Bábätko takto dostane vzácnu kombináciu ochranných látok, ktoré sa už neskôr neopakujú.

Hoci sa mledzivo tvorí len veľmi krátko, aj týchto pár dní často rozhoduje o imunite dieťatka. Na druhej strane, mledzivo má pozitívne účinky aj u dospelých ľudí. Z tohto dôvodu je už súčasťou liekov, ktoré sa používajú pri podpore imunity, či ako prevencia pred rôznymi ochoreniami.

Hlavné účinky kolostra

Najdôležitejší účinok sme už uviedli – je to podpora imunitného systému. Mledzivo pomáha pri „likvidácii“ vírusov a bacilov, aby telo ľahšie odrážalo infekčné ochorenia. Odporúča sa aj v období sychravého počasia, či pri rôznych tráviacich ťažkostiach.

Prvé mlieko má predovšetkým silné protizápalové účinky. Okrem toho urýchľuje hojenie rán po operáciách alebo úrazoch, a to vďaka rastovým hormónom.

Ako sa užíva kolostrum?

Mledzivo existuje vo forme liekov, resp. v tekutej podobe. V závislosti od koncentrácie mledziva a zdravotného stavu, budete užívať 1 2 dávky denne. Predtým sa však poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Čo obsahuje kolostrum?

 • Laktoferín – tento proteín stimuluje činnosť imunitného systému. Organizmus bude chránený pred vírusmi a baktériami, a teda pred infekciami. Laktoferín sa v menšom množstve nachádza aj vo väčšine telesných tekutín – v slinách, sekréte z nosu, v žlči, v bielych krvinkách.
 • Imunoglobulíny – proteíny rovnako bojujú proti vírusom a infekciám.
 • Rastové hormóny – súbor hormónov podporuje správny vývoj organizmu, či rast.
 • Cykotíny – sú to molekuly, ktoré povzbudzujú imunitný systém (podobne ako laktoferín). Cytokíny prenášajú informácie medzi bunkami.

V kolostre sú ešte:

 • minerálne látky,
 • magnézium,
 • tuky,
 • karbohydráty,
 • vitamíny A, B, C, E.
co-je-kolostrum
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kolostrum a imunita

Mledzivo sa odporúča hlavne u ľudí, ktorí majú často infekčné ochorenia, ako sú chrípky, nádchy alebo zápaly dýchacích ciest. Ak k nim patríte aj vy, začnite brať mledzivo v dostatočnom predstihu, ešte než sa začne sezóna týchto chorôb.

Kúru môžete opakovať aj počas kritického obdobia – povedzme uprostred zimy. Po užití odporúčanej dávky si však dajte pauzu, a to aspoň 3 – 4 týždne. Mledzivo sa užíva nalačno, najmenej pol hodinu pred jedlom.

Kolostrum a tráviace problémy

Mledzivo obvykle zaberá aj pri žalúdočných problémoch„pokazenom“ trávení. Užíva sa hlavne vtedy, ak máte narušenú prirodzenú mikroflóru, napríklad kvôli niektorým liekom. Lekár vám môže odporučiť mledzivo aj pri chronických zápalových tráviacich problémoch, ako je Crohnova choroba, alebo podráždenie žlčníka/pečene.

Ak máte ťažkosti s trávením, vezmite si 1 odporúčanú dávku mledziva, aby ste podporili rastové hormóny. Tie sa postarajú o nápravu porušených stien žalúdka a regeneráciu ostatných orgánov. Ďalšiu dávku už možno nebudete potrebovať.

Kolostrum sa používa aj v prevencii črevnej chrípky.

Kolostrum a hnačka

Prenasledujú vás na dovolenke hnačky? Najmä v exotických krajinách sa stáva, že nám prvé dni znepríjemňuje hnačka. Aj preto už týždeň pred dovolenkou užívajte lieky s kolostrom, v tomto prípade však počas jedla (nie pol hodiny pred ním).

Spomínané lieky pomáhajú aj pri infekčnej hnačke, salmonelóze alebo podráždení hrubého čreva (napríklad nejakými baktériami). Napravíte si črevnú mikroflóru, zlepší sa vyprázdňovanie.

Kolostrum a fyzická kondícia

Niekoľko štúdií už potvrdilo pozitívny vplyv kolostra na fyzickú kondíciu. Najjednoduchšie to zmeriate pri športe. Ak budete pravidelne užívať kolostrum, pričom neurobíte žiadnu zmenu v tréningoch alebo zvyklostiach, zaznamenáte zlepšenie výsledkov.

Rastové hormóny podporujú činnosť svalov, pomáhajú pri ich regenerácii. Aj preto sa kolostrum odporúča v prípade svalovej horúčky, alebo keď musíte v krátkom čase podať špičkové výkony. Čoskoro zistíte, že máte lepšiu výdrž a rýchlejšie si oddýchnete.

kozie-alebo-kravské-kolostrum
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kozie alebo kravské kolostrum?

Pre medicínske účely sa kolostrum získava z kravského alebo kozieho mlieka. Odoberá sa do 16 hodín od pôrodu, a potom sa z neho pripravuje prášok (sušením). Živočíšne kolostrum je podľa výskumov účinnejšie ako ľudské, keďže obsahuje väčší podiel imunoglobulínu.

Či sa rozhodnete pre kravské alebo kozie kolostrum, nie je také podstatné. Podľa niektorých odborníkov je prospešnejšie kozie kolostrum, pretože aj samotné mlieko z týchto zvierat má viac zdravotných benefitov (než kravské). Zásadnejší je však proces spracovania.

Kolostrum sa nesmie vysušovať pri vysokých teplotách, a ihneď pri odobratí sa musí schladiť! Ak užívate preparáty s kolostrom, všetky informácie o spracovaní nájdete v príbalovom letáku.

Tekuté kolostrum pre deti

Produkty s kolostrom existujú aj v tekutej forme. Tieto výrobky sú vhodnejšie pre deti. Sirupy sú totiž ochutené, a deti ich potom ľahšie prijmú.

Medzi tekutou a tuhou formou nie je žiaden rozdiel v účinku, ide iba o to, aký typ uprednostníte. Tak ako lieky, aj tekuté kolostrum sa užíva 30 minút pred jedlom.

Presné množstvo závisí od veku. Poraďte sa s pediatrom alebo lekárnikom.

Kolostrum počas tehotenstva

Napriek tomu, že ženy majú najmä v 1. trimestri tehotenstva oslabenú imunitu, lekári im neodporúčajú prípravky s kolostrom. Hlavným dôvodom je to, že pri tehotných ženách zatiaľ neboli skúmané, a preto nevieme vylúčiť prípadné vedľajšie účinky.

Navyše, imunitný systém je v tomto období nastavený úplne inak, a my ho nemôžeme ovplyvňovať.

Môžem užívať kolostrum, keď mám alergiu na mlieko?

Pokiaľ je kolostrum odtučnené, môžu ho užívať aj ľudia s alergiou na mlieko. Z odtučeného mlieka je totiž odstránený kazeín, ktorý spôsobuje typické ťažkosti. Tento údaj je uvedený v príbalovom letáku, kde výrobca musí upozorňovať aj na to, či je liek vhodný pri laktózovej intolerancii.

U ľudí s alergiou na mlieko sa odporúčajú skôr kozie kolostrum, keďže tráviaci systém ho dokáže lepšie spracovať.

U koho sa odporúča kolostrum:

 • deti,
 • seniori,
 • fyzicky aktívni ľudia,
 • ľudia s oslabenou imunitou alebo chronickými zápalmi,
 • ľudia po operáciách a úrazoch,
 • ľudia s opakovanými respiračnými ochoreniami,
 • astmatici,
 • alergici.

Zdroje:

 1. https://www.verywellhealth.com/colostrum-supplements-what-you-need-to-know-89040
 2. https://www.healthline.com/nutrition/bovine-colostrum
 3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-785/bovine-colostrum
 4. https://www.sovereignlaboratories.com/blog/benefits-colostrum-athletes/
 5. https://www.upspringbaby.com/blogs/vitamins-suplements/immune-system-boost-colostrum-flu-vaccine
 6. http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/prechladnutie-a-chripka/imunita/kolostrum-co-by-sme-o-nom-mali-vediet/

Pridaj komentár