Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Diastáza, odborne diastasis recti, znamená čiastočné alebo úplné oddelenie, odstúpenie priamych brušných svalov od seba. Sú to tie „tehličky“ na bruchu, o ktoré sa mnohí snažia. Jeden súbor „tehličiek“ máme od stredu brucha naľavo, druhý napravo. Ak sa tieto dva pásy priamych brušných svalov od seba odchýlia, uprostred vzniká medzera – oblasť bez brušných svalov, ktoré sa odtiahli do strán, teda diastáza.
Čo je diastáza a prečo sa týka najčastejšie tehotných žien a čerstvých mamičiek?
Aké sú príznaky diastázy?
Ako sa tento stav lieči?
Existujú spôsoby, ako zabrániť oddeleniu svalov na bruchu?
Aké komplikácie diastáza prináša?
S diastázou sa všeobecne najčastejšie stretávajú tehotné ženy a ženy po pôrode. Je to preto, že rastúca maternica naťahuje svaly na bruchu. Keď sa už nedokážu natiahnuť, ustúpia do strán. Tento stav nie je však problémom len budúcich a čerstvých mamičiek. Môže prekvapiť aj vás – kohokoľvek vrátane novorodencov a mužov rôznych vekových kategórií. Neraz sa s ním stretávajú mladí muži, ktorí prehnane a najmä nesprávne cvičia. Môže byť totiž výsledkom nesprávneho zdvíhania ťažkých závaží alebo vykonávania nadmerných či nebezpečných cvikov na brucho.
Poznáte príznaky diastázy?
Najčastejším príznakom diastázy je hrboľček alebo vydutie brucha v stredovej línii, najmä keď napínate alebo sťahujete brušné svaly. Hoci samotné oddelenie svalov nie je bolestivé, niektoré vedľajšie účinky k bolesti vedú.
K ďalším príznakom patria:
- bolesť krížov,
- zlé držanie tela,
- zápcha,
- nadúvanie.
Niekedy sa pridávajú aj bolesti panvy, únik moču pri kýchaní a kašľaní, zápcha alebo bolesť pri sexe.
Máte vysoké riziko oddelenia priečnych svalov brucha?
Riziko rastie vtedy, ak máte za sebou viacpočetné tehotenstvo alebo ste vynosili nadmerne veľké či ťažké dieťa, máte viac ako 35 rokov alebo máte veľmi drobnú stavbu tela.
Diastáza po pôrode a v tehotenstve
Počas tehotenstva si nemusíte všimnúť žiadne viditeľné príznaky toho, že sa vaše priečne brušné svaly od seba oddelili. Niektoré ženy v druhom alebo v treťom trimestri zaregistrujú vydutie alebo vyvýšené miesto v strede brucha. Môže sa objaviť nad, ale aj pod pupkom. Najvýraznejšiu zmenu uvidíte, keď chcete použiť brušné svaly pri vstávaní z ľahu alebo sedu.
Pozor: Ak pocítite akúkoľvek extrémnu bolesť brucha, chrbta alebo panvy, ihneď vyhľadajte lekára.
Odstúpenie brušných svalov od seba sa po pôrode prejavuje výraznejšie – vydutím, preto si ju väčšina žien všimne až po pôrode, hoci ju mohli mať už skôr. Niekedy to vyzerá tak, akoby ste stále boli tehotná.
Ako zistiť, či máte diastázu po pôrode?
- Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte, chodidlá položte rovno na podlahu.
- Mierne zdvihnite ramená nad podlahu, jednou rukou si podoprite hlavu a pozerajte sa dolu na brucho.
- Druhú ruku presuňte nad a pod pupok a pozdĺž brušných svalov v strednej línii. Pohmatom si skontrolujte, či sa vám do medzier medzi svalmi zmestia prsty.
- Ak cítite medzeru v dĺžke jedného až dvoch prstov, pravdepodobne máte stredný stupeň diastázy recti. Niekoľko týždňov po pôrode sa medzera začne zmenšovať. Keď svaly opäť naberú silu, priblížia sa k sebe.
Lekári a fyzioterapeuti používajú na diagnostiku diastasis recti merací nástroj alebo ultrazvuk. Výsledok je, samozrejme, presnejší.
Prečo sa vlastne svaly brucha od seba oddelia?
Diastázu vyvoláva nadmerný vnútorný brušný tlak. Počas tehotenstva na brušné svaly tlačí rastúca maternica, pridáva sa pôsobenie relaxínu. Aj tlačenie počas pôrodu môže viesť k oddeleniu svalov od seba a vzniku medzery.
Zaujímavé je, že hoci v minulosti za rizikové faktory tohto stavu považovali vysoký BMI a nadmerný prírastok hmotnosti počas tehotenstva, štúdia z roku 2015 nezistila významnú súvislosť medzi týmito faktormi.
Diastáza u detí
Oddelením brušných svalov z detí trpia najmä novorodenci, a to špeciálne predčasne narodení. Je to preto, že nemajú úplne vyvinuté a prepojené brušné svaly. Stav sa zvyčajne časom upraví sám, operácia je potrebná málokedy.
AKO SA LIEČI DIASTÁZA?
Ak vám diagnostikujú tento stav, v prvom rade sa šetrite od nebezpečných úkonov, aby ste oddelenie svalov nezvýraznili (neznamená to však úplne necvičiť):
- Vyhnite sa zdvíhaniu ťažkých bremien alebo inému namáhaniu brušných svalov.
- Trénujte správne držanie tela.
- Pri sedení si podopierajte kríže uterákom alebo vankúšom položeným za vami.
- Keď vstávate z postele, gauča alebo z podlahy, pokrčte kolená, prevážte sa na jeden bok, podoprite sa rukou a až tak vstaňte.
Cvičiť môžete aj počas tehotenstva. Vyberajte si však odborníkmi odporúčané cviky na spevnenie telesného jadra.
Upraví sa to samo?
Ako sme už naznačili, u niektorých žien sa diastáza po pôrode skutočne upraví sama, pretože brušné svaly opäť nadobudnú svoju stratenú silu. Ak však oddelenie brušných svalov od seba trvá viac ako osem týždňov po pôrode, zapojte do svojho denného režimu cviky určené na tento stav. Môžete cvičiť aj doma, v každom prípade najlepšie v spolupráci s fyzioterapeutom.
Komplikácie diastázy
Rovnako ako aj pri rôznych iných stavoch týkajúcich sa svalov, aj pri diastáze môžu vzniknúť komplikácie. Najčastejšie ju sprevádzajú:
- zhoršená stabilita a mobilita trupu,
- bolesť chrbta, panvové bolesti,
- zhoršené držanie tela,
- dysfunkcia panvového dna,
- v extrémnych prípadoch aj hernia (prietrž, pruh).
Ak pociťujete bolesť, ktorá narúša vašu schopnosť vykonávať každodenné činnosti, lekár vám môže navrhnúť chirurgický zákrok. Niektoré ženy volia operáciu aj z kozmetických dôvodov. Porozprávajte sa s lekárom o tom, aký liečebný plán bude pre vás najvhodnejší.
Diastáza: cviky, ktoré vám pomôžu
Základom riešenia problému oddelenia brušných svalov bez ohľadu na príčinu je správna (a jemná!) podpora telesného jadra. Zahŕňa cvičenie panvového dna a hlbokých svalov brucha. Predtým ako začnete cvičiť, poraďte sa s lekárom a postupujte podľa špecializovaného tréningu na diastázu.
Určite sa vyhýbajte tradičným cvikom na brucho: brušákom, sed-ľahom a plankom, tieto cviky môžu diastázu zhoršiť.
Ako nikdy nedostať diastázu?
Najlepšou prevenciou je pravidelné posilňovanie telesného jadra. Zahŕňa svaly panvového dna a šikmé svaly brucha. Pri „cvičení brucha“ je veľmi dôležité používať skutočne dobré cviky a cvičiť ich tak, ako je potrebné. Mnohí v posilňovniach či doma cvičia nesprávne, z čoho môžu vzniknúť len a len úrazy a nepríjemnosti. Vyhnite sa akémukoľvek cvičeniu, pri ktorom sa vám vydúva brucho alebo ktoré spôsobuje namáhanie chrbta. Najlepšie je cvičiť pod vedením kvalitného osobného trénera, ktorý pozná vaše nedostatky a váš celkový stav.
Zdroje:
https://www.webmd.com/guide/abdominal-separation-diastasis-recti
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22346-diastasis-recti
https://www.healthline.com/health/diastasis-recti
med.stanford.edu/newborns/professional-education/photo-gallery/abdomen.html#diastasis_recti
nfpt.com/blog/diastasis-recti-not-just-for-new-borns-and-pregnant-women
pelvichealthphysio.co.nz/For-Women/Abdominal-Muscle-Separation-in-Pregnancy
utswmedicine.org/stories/articles/year-2017/diastasis-recti-exercises.html