Abeceda tehotenstva: Druhý trimester prináša väčšiu psychickú pohodu

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Druhý trimester patrí k tým príjemnejším obdobiam tehotenstva.

Pomaly ustupujú nepríjemné ranné nevoľnosti a termín pôrodu ešte nie je „za dverami“.

Začínate zháňať prvé veci pre svoje dieťa a celkovo sa viac pripravujete na jeho príchod.

Radostnú novinku o novom prírastku oznamujete rodinepriateľom, pretože Vám už len ťažko skočia na výhovorku typu:

 „To som sa len prejedla!“ 🙂

Druhý trimester – kedy sa začína a kedy končí?

V prvom trimestri sme stále hovorili o embryu, teda o zárodku. Počas tohto obdobia sa formovali jednotlivé časti tela a orgány. V druhom trimestri už hovoríme o plode a bábätko sa jednoznačne podobá na človeka.

Toto prelomové obdobie nastáva okolo 12. – 13. týždňa tehotenstva. Ukončuje sa vývoj orgánov, plod rastie a mohutnie. Druhý trimester sa končí okolo 26. – 28. týždňa tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko v druhom trimestri?

Na začiatku druhého trimestra preberá funkciu výživy dieťaťa placenta. Základy orgánov sú vyvinuté, dieťatko v tomto období rastie veľmi rýchlo.

Napríklad si môžeme predstaviť, že v 13. týždni je veľké asi ako strúčik hrachu, v 16. ako avokádo a v 20. ako banán. Na konci druhého trimestra je veľké ako zrelý baklažán.

kedy začína druhý trimester
Zdroj foto: Shuterstock.com

Zmeny vo vývoji bábätka

Už teda vieme, ako bábätko rastie a že sa podobá na zrelého človiečika. Čo sa ešte počas 2. trimestra vyvíja a zdokonaľuje?

4. mesiaci tehotenstva začínajú dieťaťu rásť vlásky, obočie, mihalnicejemné ochlpenie, ktoré sa nazýva lanugo. Tieto jemné chĺpky postupne vypadajú a po narodení sa vyskytujú len v malom množstve, ak vôbec.

Na prstoch sa vytvárajú nechtíky. Ďalej sa vyvíjajú svaly a kosti, zdokonaľujú sa jednotlivé orgánové sústavy. V 5. mesiaci (cca 20. týždeň) zaznamenáte prvé pohyby. U žien, ktoré už boli tehotné, sa pohyby objavujú o 2 týždne skôr. Čiastočne dozrievajú kosti, v ďasnách sa vytvárajú zárodky mliečnych zúbkov.

Pre 6. mesiac tehotnosti je typické, že dieťa už počuje. Je citlivejšie na vyššie tóny, a najviac vníma hlas matky. V brušku je ešte veľa priestoru, preto môžete pociťovať najdivokejšie pohyby. Dokonca, ak sa dieťatko napije viac plodovej vody, dostane štikútku, ktorú pozorujete ako nadskakovanie bruška.

Chlapček alebo dievčatko?

V minulosti sa pohlavie dieťaťa určovalo napríklad podľa tvaru bruška, zmeny vzhľadu budúcej mamičky, či iných „babských múdrostí“. Dnes vieme pohlavie určiť takmer so 100 % istotou, a to pomerne skoro.

Pre zistenie pohlavia je ideálny 13. – 17. týždeň, no niekedy vie gynekológ určiť pohlavie aj v 12. týždni. Najbežnejšou a najmenej invazívnou metódou, ktorá sa využíva, je ultrazvuk.

Táto metóda má, samozrejme, aj svoje háčiky, a síce, že dieťa nemusí byť správne otočené, genitálie sú nedostatočne vyvinuté, a veľa záleží aj od kvality ultrazvuku a skúseností lekára.

Vyšetrenie klasickým ultrazvukom možno nahradiť 3D alebo 4D ultrazvukom. Poisťovňa ho však neprepláca a rodičia si ho hradia sami (cca 60 eur). K novodobejším metódam zisťovania pohlavia patrí DNA test z krvi matky.

Zisťovanie pohlavia z krvi

Za normálnych okolnosti sa v krvi matky vyskytujú malé fragmenty DNA plodu, teda akási základná genetická informácia o bábätku. Pomocou klasického odberu krvi a analýzy DNA lekári zistia pohlavie dieťaťa už v 10. týždni tehotenstva.

Toto vyšetrenie si opäť plne hradia rodičia. Jeho cena je približne 70 eur. Na trhu existujú aj voľnopredajné testy, ale ich spoľahlivosť je v porovnaní s ostatnými metódami veľmi nízka.

riziko potratu v druhom trimestri
Druhý trimester výraznejšie zmení vaše telo (Zdroj foto: Shuterstock.com)

Druhý trimester a zmeny vášho tela

Ako sme spomínali vyššie, pre vás, ako budúcu matku, sa začína to príjemnejšie obdobie tehotenstva. Väčšinou už ustupujú ranné nevoľnosti, ustáli sa aj hladina hormónov. No jednotlivé časti vášho tela sa začínajú viditeľne meniť.

Prsníky

V počiatočných štádiách nastáva rýchly rast prsníkov, ktoré sa pripravujú na produkciu mlieka. Okolo 20. týždňa sa začne v prsníkoch tvoriť kolostrum, čo je hustá tekutina s vysokým obsahom bielkovín. Ozajstné mlieko sa bude tvoriť až po pôrode.

Bruško

Ako rastie vaše bábätko, tak sa zväčšuje aj vaše bruško. Kvôli rýchleho rastu dieťaťa sa môžu objaviť strie, a to nielen na brušku, ale aj na stehnách, bokoch, prsníkoch. Tento kozmetický problém môžete eliminovať pravidelným používaním krému, telového mlieka alebo špeciálnych olejov.

Hmotnosť

Priberanie počas tehotenstva je normálne. Váhový prírastok počas druhého trimestra by mal byť okolo 8 – 9 kg. Ak to bude viac, určite si nad tým nelámte hlavu. Záleží to totiž od mnohých faktorov, ako váha placenty a plodovej vody, váha samotného dieťaťa, veľkosti prsníkov a pod.

Zmeny nálad

V neposlednom rade treba vyzdvihnúť psychickú stránku. V druhom trimestri sa vyrovnávajú hladiny hormónov, a tak vás na istý čas opustia výkyvy nálad. A ako bonus sa vám znovu vráti chuť na sex. Čiže – samé výhody.

Zdravotné ťažkosti

Maternica sa postupne zväčšuje, a tak utláča vnútorné orgány. Obvyklé sú zápchy, ťažkosti s trávením, plynatosť, pálenie záhy. S narastajúcim bruškom môžu prísť bolesti chrbtice, aj spánok bude ku koncu druhého trimestra o čosi nepohodlnejší. Rátajte s tým, že pri väčšej fyzickej námahe sa viac zadýchate.

bolesť podbruška v druhom trimestri
Zdroj foto: Shuterstock.com

Bolesť v podbrušku

V druhom trimestri môže byť bolesť spôsobená tým, že maternica rastie a naťahuje sa väzivo. Okolo 20. týždňa tehotenstva mnoho žien pociťuje stavy podobné kontrakciám, netrvajú však dlho a nie sú pravidelné.

Ženy vo vyššom štádiu tehotenstva sa často stretávajú s čiastočným tvrdnutím bruška. Toto môže nastať pri väčšej fyzickej námahe, nikdy nie v pokoji, a nestvrdne celé bruško naraz. Tvrdnutie bruška nikdy nepodceňujte, môže ísť o predčasný pôrod!

Pokiaľ sa k bolestiam v podbrušku pridá aj krvácanie, vodnatý výtok, znížená pohyblivosť plodu, silné a dlhotrvajúce bolesti hlavy, bolesti pri močení, či bolesti v krížovej oblasti, neváhajte kontaktovať lekára.

Riziko potratu

Riziko potratu v druhom trimestri (oproti prvému) výrazne klesá. Ak sa to predsa stane, najčastejšie ide o dôsledok vystavenia sa toxickej látke, zlého zdravotného stavu matky alebo poškodenia placenty.

O potrate hovoríme do 20. týždňa tehotenstva, neskôr sa už používa termín narodenie mŕtveho plodu. Umelé prerušenie tehotenstva môžete podstúpiť do 24. týždňa, avšak jedine vtedy, ak ide o geneticky chybný vývoj plodu.

Vyšetrenia v druhom trimestri:

  • 16. týždeň – na začiatku 16. týždňa podstúpite biochemický vyhľadávací test. Odoberú vám krv z predlaktia, stanovuje sa z nej hodnota sérového alfa proteínu. Pokles jeho hodnôt môže poukazovať na Downov syndróm a vzostup na rázštep chrbtice. Ak nastanú odchýlky, lekári vykonajú amniocentézu – odber plodovej vody. Ide o krátkotrvajúci zákrok pri lokálnej anestéze. Plodová voda sa odoberie cez brušnú dutinu ihlou. Celý proces sa sleduje pomocou ultrazvuku. Toto vyšetrenie spoľahlivo odhalí spomenuté vrodené chyby.
  • 18. – 19. týždeň – morflogické vyšetrenie plodu (ultrazvukom). Lekár sleduje najmä dĺžku kostí, obvod hlavičky, hľadá rôzne vývojové chyby, kontroluje všetky sústavy – tráviacu, obehovú, vylučovaciu, pohlavnú. Hodnotí sa aj množstvo plodovej vody, poloha placenty a jej charakter.
  • 24. – 28. týždeň – testovanie matky na tehotenskú cukrovku, tzv. orálny glukózový tolerančný test. V lekárni stojí niečo vyše eura. Testovanie pozostáva z vypitia vody nalačno, vypitia roztoku s obsahom glukózy a niekoľkých meraní cukru v krvi. Prvý odber sa robí pred vypitím roztoku, druhý a tretí po 60 120 minútach. Lekár potom vyhodnotí, či máte hladinu cukor v norme, alebo môže ísť o tehotenskú cukrovku.
  • 28. týždeň – pokiaľ ide o matku, ktorá má krvnú skupinu Rh-, zisťuje sa prítomnosť anti-Rh protilátok v krvi matky, keďže tie by mohli neskôr spôsobovať komplikácie. Matiek s Rh+ sa toto vyšetrenie netýka.
vyšetrenia v druhom trimestri
Druhý trimester a fajčenie? Nech vám to ani nenapadne! (Zdroj foto: Shutterstock.com)

Nepriaznivé vplyvy fajčenia

Je všeobecne známe, aj vedecky dokázané, že fajčenie poškodzuje naše zdravie. Cigaretový dym obsahuje obrovské množstvo chemických látok, ktoré pôsobia toxicky, rakovinotvorne. Dve najnebezpečnejšie látky v cigaretách sú nikotínoxid uhoľnatý.

V prípade tehotných žien to znamená, že všetky škodlivé látky sa dostávajú aj do krvi dieťaťa. Fajčenie má nepriaznivý vplyv na rast a vývoj, novorodenci fajčiarok mávajú nižšiu pôrodnú hmotnosť. Zvyšuje sa aj počet predčasne narodených detí. Vo vyššom veku trpia tieto deti častejšie astmou, poruchami správania a inými zdravotnými problémami.

Najlepšia rada? Prestaňte fajčiť už 2 roky predtým, ako plánujete otehotnieť! Telo sa dovtedy zbaví všetkých škodlivých látok, ktoré sa doň dostali kvôli cigaretám. Navyše, fajčenie znižuje schopnosť počatia.

Počas tehotenstva je nebezpečné aj takzvané „pasívne fajčenie“. Pasívni fajčiari sme všetci, pokiaľ nedobrovoľne vdychujeme dym z cigariet. Ako budúca matka by ste sa mali vyhýbať zafajčeným miestamkontaktu s fajčiarmi.

Strava počas druhého trimestra

Myslíte si, že počas tehotenstva musíte jesť „za dvoch“? Nie je to pravda. Oveľa dôležitejšia je kvalita stravy. Jedlo by ste mali prijímať v menších dávkach a pravidelnejšie. Prejedanie sa nie je zdravé a nadbytočné kilá iba zaťažia váš organizmus.

Preferujte čerstvé potraviny. Zeleninu a ovocie jedzte hlavne v surovom stave. Uprednostňujte ovocie a zeleninu z nášho regiónu, najlepšie z vlastnej záhradky. Zo stravy vylúčte surové mäso (tatarák, sushi, surový losos) a údeniny.

Nepreháňajte to ani s mliečnymi výrobkami. Niektoré nám dokonca odoberajú vápnik, napríklad tavené a plesňové syry. Počas tehotenstva sa neodporúčajú ani zázvor, oregano, škorica, alchimilka, keďže dráždia maternicu.

V každom prípade by ste sa mali riadiť svojimi chuťami a vyhýbať veciam, ktoré vám spôsobujú tráviace ťažkosti.

druhý trimester strava
Zdroj foto: Shutterstock.com

Cvičenie a pohyb

Ak si chcete zachovať fyzickú kondíciu aj počas tehotenstva, v cvičení môžete pokojne pokračovať, dokonca s ním aj začať. Ak máte rizikové tehotenstvo, zvýšená fyzická námaha sa neodporúča.

Cvičenie treba prispôsobiť tak, aby nebolo nebezpečné pre vás a vaše bábätko. Musíte znížiť náročnosť cvikov, aj intenzitu trvania. Cvičte 23 za týždeň, vždy 30 – 60 minút. Ak začnete pociťovať, že nevládzete, zvoľnite a nepremáhajte sa.

Najvhodnejšie cvičenia pre tehotné ženy:

  • aerobik,
  • gravid joga,
  • špeciálny druh pilates,
  • tanec,
  • Kegelove cviky – sú výborné na posilnenie svalstva panvového dna; toto svalstvo je počas pôrodu namáhané, čo môže neskôr spôsobovať inkontinenciu moču.

Video o tom, ako správne vykonávať Kegelove cviky v tehotenstve:

Zdroj video: Youtube.com

Zaznamenávajte dôležité okamihy z tehotenstva a zo života vášho bábätka. Získajte knižku Naše dieťatko od Union zdravotnej poisťovne.

Pridaj komentár