Detoxikácia organizmu: Detox pečene či očista dočista. Vážne to funguje?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Detoxikačné kúry boli hitom uplynulých rokov. V Európe ešte doznievajú, ale už ich vytláčajú fitness a wellness trendy.

Zrejme neexistuje žena, ktorá by o detoxe nepočula. Dokonca aj mnohí muži skúšali diéty na prečistenie organizmu, či rôzne prípravky, na ktorých svietia veľké nápisy: očista hrubého čreva, detoxikácia pečene, detoxikácia tela.

Na trhu sú najrôznejšie prípravky odbúranie toxínov, napríklad aj také, ktoré si pred spánkom pripevníte na chodidlá, a ráno zhíknete od prekvapenia, koľko páchnucich toxínov sa vám cez chodidlo vyplavilo z tela. Nie je to úžasné?!

Pozastavili ste sa však nad otázkou, či je detoxikácia organizmu takýmto spôsobom vôbec reálna?

Čo očakávať od voľnopredajných prípravkov, ktoré nám sľubujú „nové telo“?

Fungujú detoxikačné kúry?

V čom spočíva detoxikácia organizmu?

Je očista čriev skvelý krok, alebo zbytočnosť?

Fungujú detoxikačné kúry a prípravky, alebo je to len biznis?

Detoxikácia organizmu je založená na zdanlivo prostej myšlienke – zbaviť telo toxických alebo inak škodlivých látok. Propaguje ju množstvo webových stránok, kníh, ale tiež celebrít.

Obhajcovia očistných terapií tvrdia, že telo v sebe hromadí toxíny, ktoré po čase vyvolávajú rakovinu a ďalšie vážne choroby. No pokiaľ sa budeme pravidelne zbavovať týchto toxínov, čaká nás dobré zdravie, žiarivá pokožka a plno energie.

Je to však pravda?

Dá sa týmito kúrami zbaviť toxínov?

Pozrime sa na to bližšie.

detoxikácia organizmu očista čriev
Zdroj foto: AdobeStock.com

Detoxikácia organizmu: Čo o nej hovoria odborníci?

Experti z Drexel University vo Philadelphii, a nielen oni, v tom majú jasno. Podľa nich, neexistujú žiadne hodnoverné vedecké dôkazy o tom, že by niektorá z moderných očistných kúr vyplavila z tela toxíny.

Navyše, detoxikácia organizmu nie je ani potrebná, vlastne je to úplná zbytočnosť. Prečo? Pretože všetci máme v tele zabudovaný vlastný očistný mechanizmus.

Poznáte ľudské telo? Že ani veľmi nie?

Toto je kľúčová vec. Keďže nevieme o fungovaní ľudského tela prakticky nič, môžu nám nahovoriť prakticky čokoľvek. Ešte skôr, ako sa pustíte do detoxu z reklamy, či od kamarátky, teda zopár informácií.

Zdravá pečeňzdravé obličky odvádzajú skvelú prácu, čo sa očisty tela týka. Neustále, každodenne, bez prestávky čistia organizmus od škodlivín.

Samozrejme, ak pečeň alebo obličky nefungujú dobre, treba ich podporiť. Ale rozhodne s pomocou lekára, nie voľnopredajnými prípravkami a štýlom pokus-omyl.

Zhoršená činnosti obličiek i pečene, sa totiž ukáže na krvných testoch, resp. z moču, a to aj pri preventívnej prehliadke. Ak máte podozrenie, že niečo nie je v poriadku, poraďte sa so všeobecným lekárom.

detoxikácia organizmu s pomocou lekára
Zdroj foto: AdobeStock.com

Skutočne potrebujete detox pečene?

Pečeň je ústrednou čističkou nášho tela. Ide o najväčší vnútorný orgán, ktorý nám „narástol“ práve na detoxikáciu organizmu.

Všetko to, čo prehĺtame alebo dýchame, sa vstrebáva do krvného obehu, a ďalej vchádza do pečene. Tá plní v tele mnoho funkcií; okrem iného čistí krv od toxických, škodlivých alebo nepotrebných látok. Je to veľmi výkonný filter krvi.

Na mnohých produktoch, určených na očistu organizmu, si všimnete nápis: detoxikácia pečene. Toto spojenie však pre znalca ľudského tela vyznieva priam humorne.

Je pečeň nejakým páchnucim, nepriechodným sifónom, v ktorom sa nakopilo množstvo vlasov, chlpov a telesných „huspenín“, a vy zháňate granuly, ktoré by tieto usadeniny rozpustili?

Ak nemáte vážnejšie problémy, ako napríklad žltačku, rakovinu pečene, či cirhózu, tento orgán nie je miestom, kde by sa toxíny mohli ukladať. Práve naopak, pečeň nepretržite premieňa škodlivé látky na vo vode rozpustné chemikálie, ktoré ľahko vypotíme alebo vymočíme.

Pochopiteľne, ak vaše telo nefunguje dobre, ani pečeň nemusí zvládať svoju prácu. No vtedy sa v tele hromadia aj neškodné látky, ktoré sú toxické, ak ich telo nevylučuje.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Ale veď existuje veľa ľudí, ktorí tvrdia, že detoxikácia tela im pomohla!

Možno ste aj vy počuli takýto argument. Áno, je veľa ľudí, ktorí si očistnú kúru chvália. A prečo? Pretože zvýšený príjem ovocia a zeleniny, celozrnných potravín, či dostatočný pitný režim, reálne zlepšuje zdravie. Avšak – „neočisťuje“!

Je logické, že keď sa vyhneme fastfoodom, spracovaným potravinám a vyprážaným jedlám, a ešte pridáme pohyb, budeme sa cítiť lepšie. Nie je to však tým, že by z nás „povypadávali“ nahromadené škodliviny!

Tie sa v tele takto nehromadia. A tých, ktoré sa hromadia, sa pitím „zdravých“ štiav“ ani hladovkou nezbavíme. Škoda, že to nie je také jednoduché.

Čo je vlastne detoxikácia? Ako tento pojem správne používať?

Jediné správne použitie slova „detoxikácia“ súvisí s drogovou závislosťou, alkoholizmom alebo škodlivými chemikáliami z prostredia. Detoxikácia je tu procesom, pri ktorom telo zbavujeme drogy alebo škodlivej látky, a pritom zvládame príznaky abstinencie.

Čo sú to toxíny?

Pojmom toxíny označujeme viaceré škodliviny, no v prvom rade ​​sú to jedy. Toxínom je napríklad nikotín v tabakových listoch, ale aj metabolický odpad, ktorý vytvárajú bunky vnútri nášho tela. Fanúšikovia detoxikačných kúr radi odkazujú aj na človekom vyrobené chemikálie.

Naše telo pri dýchaní, jedení, pití, skutočne „nasáva“ niektoré prírodné, i človekom vytvorené toxíny. Ide predovšetkým o látky, ktoré znečisťujú ovzdušie, vodu a celkovo životné prostredie.

Tu sú niektoré z nich, aj s negatívnym dopadom na telo:

  • Ozón a oxid dusičitý zo vzduchu – zápaly dýchacích ciest, až rakovina.
  • Arzén vo vode – veľmi silný karcinogén.
  • Ortuť vo vode – rôzne poruchy nervového systému.

Zaberajú proti nim ovocné a zeleninové šťavy?

Nie, nepomôžu vám – nezbavíte sa toxínov rýchlejšie alebo efektívnejšie. Vaše telo sa musí samo zbaviť toxínov, a vy mu v tom iba pomôžete zlepšením životných podmienok alebo zdravšou stravou.

Všetko je to však proces, ktorý prebieha nonstop. Nie je to ako zahltená e-mailová schránka, ktorú radikálne prečistíte, aby fungovala naďalej.

Paradoxne, ani bio ovocie alebo zelenina nie je zárukou, že do tela nedostanete toxíny. Často sú to zdroje E. coli alebo salmonely!

Zdroj foto: AdobeStock.com

Očista čriev a očista hrubého čreva

Detox tráviaceho systému, špeciálne hrubého čreva, je často zmieňovanou, a samozrejme aj skvele predávanou „očistou organizmu“. Klystíry, črevné sprchy, preháňadlá, či rôzne bylinné prostriedky, však nie sú zo zdravotného hľadiska potrebné.

V skutočnosti takéto „čistenie“ hrubého čreva zvykne narobiť viac škody ako úžitku. Prečo? Opäť jednoduchá odpoveď pre toho, kto trošku pozná ľudské telo. V hrubom čreve totiž „býva“ mnoho prospešných mikroorganizmov. Sú to naši priatelia, ktorí nás udržiavajú zdravých.

Rovnováhu črevnej mikroflóry narušíme napríklad aj antibiotikami. Vyničíme síce zlé baktérie, ale spolu s nimi aj tie dobré. A keď sa tie zlé premnožia, máme problém. Žiaľ, presne toto je výsledok mnohých črevných očíst a detoxikačných kúr.

Detox hrubého čreva má rôzne vedľajšie účinky:

  • poškodenie hrubého čreva a konečníka,
  • nevoľnosť,
  • napínanie na zvracanie (až zvracanie),
  • hnačka,
  • bolesti brucha,
  • pokles hladiny elektrolytov,
  • zlyhanie obličiek a pečene,
  • vzduchové embólie,
  • infekcie krvi,
  • úmrtie kvôli úplavici.

Detoxom proti tukovým vankúšom

Očista tela od tukov, v poňatí propagátorov detoxikačných diét a kúr, zvyčajne znamená pôst, tekutú stravu (pitie zeleninových alebo ovocných štiav), alebo naopak surovú stravu. Odporúčajú sa tiež rôzne bylinkové čaje, ktoré sú „odbúravačmi“ nakopeného jedu.

Pekná predstava, ale realita je iná. Hodnoverné vedecké štúdie nepreukázali, že by niektoré potraviny alebo byliny reálne odstraňovali toxíny z krvi alebo orgánov.

Niektorí zástancovia amatérskeho detoxu preto začali tvrdiť, že pôst spaľuje len tukové bunky, pretože tie vraj obsahujú toxíny. Odborníci však majú iný názor: spaľovanie tukových buniek nijako nesúvisí s prirodzenou detoxikáciou tela.

Samozrejme, ak hladujete alebo len pijete šťavy, spočiatku chudnete. No po návrate k normálnej strave, nasleduje priberanie. Jojo efekt ako z učebnice.

Navyše, dramatické obmedzenie jedálnička, je pre telo neprirodzené a stresujúce. A čo potom hladovka? Často sa to končí dehydratáciou.

Myslíte si, že toto je cesta k zdraviu?

Zrátané a podčiarknuté

Naše telo má skvele fungujúci systém, ktorým sa priebežne zbavuje škodlivín. Bez toho, aby sme o tom vedeli, bez toho, aby sme sa o to pričinili. Pečeň, obličky a črevá, retušujú negatíva našej stravy a životného prostredia.

Pochopiteľne, pri ochoreniach ich treba podporiť. Ale hladovka, či detoxikačné kúry, nie sú správnou cestou. Ide o extrém, ktorý môže byť nebezpečný.

Áno, väčšina ľudí to „prežije“. Mnohí (dočasne) aj schudnú. Ale naozaj potrebujeme takto riskovať?! Radšej sa vzdelávajme, ako funguje naše telo.

Zdroje:

  1. https://www.livescience.com/34845-detox-cleansing-facts-fallacies.html
  2. https://www.nccih.nih.gov/health/detoxes-and-cleanses-what-you-need-to-know
  3. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/detox-diets/faq-20058040
  4. https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/05/detox-myth-health-diet-science-ignorance

Pridaj komentár