Detoxikácia organizmu: Ako rozpoznať klamstvá?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

,,Ujasnime si to,“ tvrdí profesor komplementárnej medicíny Edzard Ernst.

,,Existujú dva typy detoxu: jeden, ktorý funguje, a druhý, ktorý nie.“

Detox, ktorý funguje, je lekárska procedúra, zameraná na liečbu život ohrozujúcej situácie.

Detox, ktorý nefunguje, vytvorili šarlatáni. Ide o neefektívnu liečbu na neexistujúcu poruchu. Jediná vec, ktorej vás bezpečne zbaví, sú vaše peniaze.

Čo je to detoxikácia?

Detoxikácia, skrátene detox, je proces odstránenia toxických zlúčenín z ľudského tela, predovšetkým prostredníctvom pečene.

Čo zahŕňa detoxikácia?

Naše telo je vystavované nebezpečným toxínom. Nezdravé jedlo, znečistené ovzdušie, či lieky naše telo znečisťujú, a preto je potrebné, aby sme sa toxínov zbavili.

Ako na to?

Jednoducho, hovoria šarlatáni. Stačia vám na to ušné sviečky, výplachy čriev, náplasti, detoxikačné vody, kúpele nôh či rôzne diéty.

Predtým, než sa na jednotlivé procedúry pozrieme, ujasnime si, ako sa naše telo prirodzene zbavuje toxínov.

Prirodzené detoxikačné cesty organizmu: pečeň a obličky

Telo si v procese evolúcie vyvinulo veľmi sofistikované metódy na očistu od toxínov. Tieto metódy mu pomáhajú, aby si udržalo zdravé prostredie.

Pečeňobličky sú v tomto procese kľúčové. Zabezpečujú, že prijaté zlúčeniny budú buď spracované a využité, alebo odstránené.

Pokiaľ netrpíte na vážnu chorobu, ako je napríklad cirhóza pečene, vaša pečeň a vaše obličky vykonajú všetko potrebné čistenie. Odstránenie nebezpečných látok prebehne buď prostredníctvom obličiek, ktoré ich vylúčia z tela močom, alebo pomocou pečene, a v tomto prípade prebieha detoxikácia žlčou, ktorá je súčasťou stolice. Telo jednoducho označí nepriateľa, a pošle ho „preč“.

detoxikácia hrubého čreva
Zdroj foto: Shutterstock.com

Rôzni šarlatáni vám budú vravieť, že toxíny sa v pečeni a obličkách zachytávajú, že tieto orgány fungujú ako filtre vo vysávači, a preto ich treba pravidelne očisťovať. Takéto tvrdenia však nemajú ani náznak reálnosti, čo dokážete vyvrátiť aj poznatkami zo strednej školy.

Pečeň a obličky takýmto spôsobom nepracujú. Ak hovoríme o pečeni, tá odstraňuje toxické látky prostredníctvom série chemických reakcií. Pečeň je samočistiaca, a pokiaľ nemáte vážnu chorobu (ako spomínaná cirhóza), žiadne toxíny sa v nej neakumulujú. Tvrdiť, že tento orgán funguje ako filter, ktorý potrebuje prečistiť, znamená ignorovať poznatky o ľudskej anatómii, fyziológii a metabolizme.

Čistenie čriev ala Colon Cleansing

Veľa zástancov detoxikácie ospevuje a propaguje „čistenie čriev“ ako najhlavnejšiu a najdôležitejšiu zo všetkých čistiacich metód. Potreba čistenia čriev stavia na domnienke, že potrava stagnuje v hrubom čreve a vytvára toxíny, ktoré potom kontaminujú ľudské telo. Stagnujúca potrava vraj vytvorí na stene čreva tzv. plak, ktorý spôsobuje všemožné ochorenia.

Ako túto domnienku vyvrátime?

Jednoducho. Opýtali sme sa kompetentného človeka, ktorý sa zaoberá presne touto činnosťou.

Na otázku: „Koľko hrubých čriev, plných „nánosov a špiny“, ste videli počas 15-tich rokov vykonávania kolonoskopických vyšetrení čriev?“, odpovedal prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, doc. MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD., takto: „Žiadne.“

Potrava sa v črevách neusadzuje. Peristaltika (pohyby svaloviny črevnej steny) zabezpečuje, aby potrava nezostávala „na mieste“. Žiadna stolica sa teda na črevá nestihne nalepiť.

Navyše, výstelku čreva tvoria bunky, ktoré rýchlo regenerujú, pričom každých 72 hodín sú nahrádzané novými.

detoxikácia vodou
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aqua detox: očista pomocou kúpeľa na nohy

Aqua detox sľubuje, že vás zbaví toxínov prostredníctvom kúpeľa na nohy. Stačí pridať „špeciálny“ soľný roztok do „špeciálnej“ nádoby na nohy, nastaviť potrebné energetické pole, a už len vložiť nohy.

O chvíľku sa voda zafarbí dočervena. Diagnóza je jasná – vaše telo je plné toxínov, ktoré sa viditeľne uvoľnili do roztoku. Musíte zmeniť svoj životný štýl!

Ako si overíme, či je toto tvrdenie pravdivé?

Jednoducho. Urobíme slepý pokus. Všetko nastavíme, „ako má byť“, a spustíme detoxikačnú kúru. Avšak – s jedným „malým“ rozdielom. Nevložíme do kúpeľa nohy.

Tento pokus vykonala jedna vedecká skupina. Jeho výsledok si ľahko vypátrate na internete (viď odkaz na konci článku).

Ako ste predpokladali, voda sa zafarbí aj bez prítomnosti nôh. A akoby toho nebolo málo, ľudia hlásia, že tieto nepríjemné toxíny cítia.

Prečo je to tak?

„Zázračný“ roztok, ktorý sa do kúpeľa pridáva, je vlastne kuchynská soľ, chemicky – chlorid sodný. Chlorid pod vplyvom elektrického prúdu mení svoje skupenstvo a uvoľňuje sa vo forme plynu (chlóru), ktorého bublinky potom na nohách cítite.

Detoxikačné náplasti
Zdroj foto: Shutterstock.com

Detoxikačné náplasti

„ACE detoxikačné náplasti pohlcujú škodlivé látky z tela aplikáciou na chodidlá. Cez pokožku sú vstrebávané toxíny z krvného a lymfatického systému. Náplasti majú tiež stimulačný účinok na akupresúrne reflexné zóny. Je možné aplikovať ich aj na iné bolestivé a opuchnuté miesta tela,“ tvrdí nemenovaný webový portál, propagujúci tento produkt.

Aplikácia týchto náplastí je veľmi jednoduchá. Vyzerajú ako čajové vrecúška s lepivou vrstvou. Vďaka tejto vrstve, si vrecúška pripevníte na pokožku nôh, keď idete spať.

Po prebudení objavíte vrecúška plné páchnuceho, mazľavého materiálu. Môžete hádať, čo sa nachádza v týchto vrecúškach. Samozrejme, toxíny to nie sú.

Ak sa dôkladne pozrieme na zloženie vrecúšok, objavíme, že obsahujú dubový drevený ocot. Tento prášok má jednu zaujímavú vlastnosť – hygroskopiu. To znamená, že silno viaže vodu, podobne ako malé vrecúška v nových topánkach.

ACE detoxikačné náplasti obsahujú tiež dextrín, čo je vlastne cukor. Čo sa stane s cukrom, keď je vystavený vlhkosti? Začne sa lepiť.

Takže tu máme látku, ktorá naberá vlhkosť, a látku, ktorá túto vlhkosť premení na mazľavú tekutinu. Zasa žiadne toxíny. Rovnaký výsledok dosiahnete, ak na náplasť kvapnete vodu a chvíľu počkáte.

Ušné sviečky AURECON plus

„Sú to bavlnené trubičky, napustené zmesou včelieho vosku a parafínu. Teplo vytvorené horením sviečky zmäkčuje nahromadený maz a vytvorený podtlak ho komínovým efektom vysaje. Zároveň dochádza k vyrovnávaniu tlaku cez Eustachovu trubicu v celej oblasti hlavy a krku. Tepelný vplyv pozitívne ovplyvňuje prípadné zablokované toky energie v meridiánoch. Meridiány sú také energetické vedenia, ktorých úlohou je preprava a rozdelenie životnej energie v organizme človeka. Po zapálení vzniká vo vnútri sviečky hmla, ktorá prúdi smerom dole do vnútra ucha. Táto hmla prepravuje účinné látky sviečky do celého ušného ústrojenstva,“ mystifikujú majstri detoxikácie.

detoxikácia ušné sviečky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Odhliadnuc od vedou nepotvrdených pojmov, ako „rozdelenie životnej energie“ a „meridiány“ – ako zistíme, či dané sviečky skutočne dokážu vytvoriť dostatočne silný podtlak, aby vysali ušný maz?

Zapálime ušnú sviečku nad jemným prachom a budeme sledovať, či sa prach rozvíri. Vedci totiž jednotlivé alternatívne terapie nezavrhujú vopred, ale dôkladne ich testujú.

V časopise Laryngoscope bol publikovaný tento pokus, a zistili neprekvapivú skutočnosť – ušné sviečky nevyvolávajú žiadne satie. Tým pádom sa v sviečke nenachádza ušný maz, ale vosk, ktorý pochádza zo sviečky. V praxi dokonca existuje veľké množstvo prípadov, keď tieto sviečky spôsobili ušné poranenie.

Detoxikácia pomocou vody, alebo ako sa zbaviť nadbytočného tuku?

Veľa detoxikačných kúr ponúka nielen očistenie tela od toxínov, ale aj odstránenie prebytočného tuku. Stačí si vraj kúpiť špeciálnu vodu s výťažkom z uhorkyzázvoru, alebo pridať do vody citrón – a už začínate s očistou.

Je tento spôsob detoxikácie postavený na reálnych pilieroch vedy?

Nie.

Voda v kombinácii s citrónom alebo uhorkou nepatrne zvyšuje vylučovanie vody z vášho tela, čím sa mierne znižuje telesná hmotnosť. Je to však kvôli strate vody, rozhodne nie tuku. Navyše, táto zmena je iba dočasná, a telo si po určitom čase hladinu vody v tele opätovne vyrovná.

Toto boli len niektoré z dostupných detoxikačných kúr, ktoré nás obklopujú z každej strany. Je naozaj smutné, že niektoré z týchto produktov nájdete – voľne dostupné – v lekárňach.

Ako sme spomínali na začiatku tohto článku, existuje iba jedna reálna detoxikácia organizmu – a nie je to nejaká kúra, ktorú si kúpite v supermarkete.

detoxikácia pečene
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako prebieha skutočná detoxikácia v nemocnici?

Odborne poskytovaná detoxikácia je proces, ktorý pomáha ľuďom závislým od drog alebo alkoholu. Počiatočná fáza odvykania od týchto látok však môže spôsobiť vážne zdravotné poškodenia. V prvých hodinách od poslednej dávky heroínu sa môže vyskytnúť:

 • úzkosť,
 • nespavosť,
 • bolesť svalov,
 • náznak psychózy,
 • násilné správanie.

Dôsledná zdravotná starostlivosť preto zahŕňa lieky na ukľudnenie, ale aj psychologické poradenstvo.

Detoxikačná kúra na chudnutie – ako to funguje?

Existuje množstvo detoxikačných kúr, ktoré sú zamerané na obmedzenie príjmu potravyhladovanie. Pri týchto procedúrach vnímate, že sa s vašim telom niečo deje – máte pocit zmeny.

Aj napriek tomu, že detoxikácia s vašim telom nerobí nič užitočné ani zdraviu prospešné, ľudia hlásia, že sa cítia lepšie, zdravšie, že majú viac energie a schudli. Treba podotknúť, že detoxikačné kúry obmedzujú množstvo prijatých kalórií. V skutočnosti teda hladujete.

Počas hladovky upadá metabolizmus a vaše telo investuje väčšie množstvo energie do mozgu, aby hľadalo potravu. To znamená, že vaše mozgové bunky majú dočasne viac energie, a preto pociťujete napr. zvýšenie pozornosti. Tento efekt však nebude trvalý.

detoxikačná kúra
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zapamätajte si:

 1. Každý voľne dostupný produkt s označením „detox“ je podvod. Neexistujú žiadne dôkazy, že tieto kúry fungujú – naopak, môžu vám ublížiť.
 2. Predajcovia detoxikácie vás zavádzajú nepravdivými informáciami o fungovaní ľudského tela. Odvracajú vašu pozornosť od reálnych problémov, a ponúkajú zdanlivo jednoduché riešenia na komplikované problémy.
 3. Účinky nezdravého životného štýlu, alkoholu, cigariet a nedostatku cvičenia neodstránite zo dňa na deň. Ide o dlhodobý proces, na ktorom treba pracovať.
 4. Zdravie vám nezabezpečí jedna pilulka.

Záver

„Pretože detoxikácia nemá žiaden vedecký podklad, chápeme ju ako kultúrny produkt,“ hovorí lekár Ben Goldacre.

Nie je nič zlé na skutočnosti, že chceme byť zdraví. Je však dôležité, aby sme sa zdravo stravovali a udržiavali si optimálnu váhu.

Na rady a odporúčania nekvalifikovaných odborníkov, ktorí predstierajú, že ich rituály sú založené na vede, nazerajme skepticky. Zamýšľajme sa nad tým, čo nám vlastne ponúkajú, a neprijímajme každé ich tvrdenie ako pevný fakt.

V konečnom dôsledku totiž ide nielen o naše peniaze, ale aj naše zdravie!

Autor je farmaceut

Zdroje:

 1. http://www.hindawi.com/journals/jeph/2012/258968/
 2. http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=651
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8849790
 4. https://www.sciencebasedmedicine.org/the-detox-scam-how-to-spot-it-and-how-to-avoid-it/

Pridaj komentár