Bróm v ľudskom tele: Aké má účinky? Kedy je pre telo toxický?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Vedeli ste, že nie všetky lieky, ktoré sa používali v minulosti, sa používajú aj dnes?

Je to preto, že boli nahradené účinnejšími a bezpečnejšími alternatívami.

Takýto je aj príbeh niektorých liekov, ktoré obsahujú bróm.

Čo je bróm?

Aké sú účinky brómu na telo?

Čo je bromizmus?

Potrebujeme bróm na prežitie?

Čo je to bróm?

Bróm je v periodickej tabuľke chemických prvkov v tej istej skupine ako fluór, chlór a jód. Pokiaľ nie je zlúčený s inými prvkami, je to veľmi reaktívna, červenohnedá dymivá kvapalina.

Z tohto dôvodu sa bróm v prírode samostatne nevyskytuje – nájdeme ho len ako zlúčeninu s inými prvkami, a síce vo forme tuhých solí (v zemskej kôre, či v morskej vode).

Staré „zlaté“ časy brómu v medicíne

Soli brómu majú tlmivé účinky, a preto sa v medicíne kedysi široko používali ako sedatíva či antiepileptiká. Používanie týchto solí má aj jednu neslávnu históriu. Keďže boli široko dostupné, pacienti ich niekedy nadužívali.

Tlmivý účinok sa však pri vysokých dávkach vytratil, a nahradila ho toxicita. A lekári – v mylnej domnienke, že ide o nedostatočnú liečbu – pacientom dávky paradoxne zvyšovali. Toxicita sa tým len zhoršila.

Soli brómu majú teda svoje najlepšie časy za sebou. Ich použitie bolo obmedzené už len na niektoré závažné formy epilepsie alebo ťažké kŕče.

Bróm však môžete stále nájsť v komplikovanejších liekoch, ako sú bromhexin či bromazepam. Ten prvý sa používa pri kašli, pretože uľahčuje vykašliavanie hlienov, kým druhý na utlmenie zmyslov, napríklad pri úzkostiach.

Ak ste sa práve zľakli ich toxicity, čítajte ďalej.

bróm účinky
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Účinky brómu na telo

Účinky na telo sa výrazne líšia podľa toho, či hovoríme o „samostatnom“ bróme, alebo o bróme ako súčasti zlúčenín.

Ak je totiž bróm iba ako zlomkom v komplikovanejších zlúčeninách (ako bromhexin či bromazepam), nie je reaktívny, a teda ani toxický. Toto použitie brómu zlepšuje „transport“ liečiva telom.

Pokiaľ je bróm súčasťou jednoduchších anorganických solí, pôsobí tlmivo. Preto sa v minulom storočí využíval najmä v psychiatrii.

Ak však tento prvok „stojí“ samostatne, je reaktívny. A to je problém. Reaktívny bróm je totiž veľmi toxický.

Toxicita brómu. Kde sa používa bróm?

Brómu môžeme byť vystavení rôznymi spôsobmi, no najčastejšie ide o dôsledok priemyselnej činnosti. K expozícii dochádza hlavne pri úniku brómu (pri haváriách), či ak sa nedodržiavajú bezpečnostné opatrenia.

Bróm sa používa napríklad v poľnohospodárstve (ako insekticíd), taktiež na dezinfekciu vody, pri výrobe farbív, bielení, či vo fotografickom priemysle.

bróm použitie
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo mám robiť, ak sa dostanem do kontaktu s brómom?

V prvom rade – dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Ak máte zamestnanie, kde sa môžete dostať do kontaktu s brómom (alebo inými toxickými látkami), nepodceňujte firemné nariadenia.

Ak už dôjde k ku kontaktu s brómom, základné pravidlo znie: minimalizovať expozíciu a urobiť to čo najrýchlejšie. Popritom zavolajte prvú pomoc, kde vám operátor na linke poradí, ako presne postupovať.

Ak sa bróm dostane na pokožku, môže spôsobiť popáleniny, odlupovanie kože či pľuzgiere. Vdýchnutie výparov zasa vyvolá podráždenie dýchacích ciest, kašeľ a dýchavičnosť.

Ak bróm prehltnete, môže dôjsť k poškodeniu tráviaceho traktu, čo sa prejaví bolesťou, vracaním krvi či prederavením žalúdka.

Bróm sa veľmi dobre vstrebáva, a tak môže prejsť až do mozgu. Objavia sa bolesti hlavy, zmätenosť, v extrémnych prípadoch strata vedomia, dokonca smrť.

Ak ste sa brómom poliali, odstráňte zasiahnuté oblečenie a miesto umyte veľkým množstvom vody. Ak sa vám bróm dostal do očí, vyplachujte si ich vodou alebo fyziologickým roztokom aspoň 15 minút, alebo aj dlhšie. Ak nosíte šošovky, najprv ich vyberte.

Ak ste bróm dokonca požili, nevyvolávajte zvracanie. Pomôžete si, ak vypijete 2 dcl vody alebo mlieka, lebo tým sa bróm v tráviacom trakte zriedi. Nepite však veľa tekutín, aby sa poškodenie tráviaceho traktu (naopak) nezhoršilo.

Ak vdýchnete pary brómu, okamžite vyjdite na čerstvý vzduch.

bróm v potravinách
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Toxicita solí brómu

Toxicitu nevyvoláva iba kvapalný bróm, ale aj užitie väčšieho množstva solí brómu. Tie sa v tele rozpúšťajú, pričom sa počas tomto procese uvoľňuje takzvaný bromidový anión.

Ak ste si práve povedali, že už nikdy neužijete bromazepam alebo bromhexin, nebojte sa. Po prvé – tieto lieky neuvoľňujú v tele bróm. Áno, k toxicite môže dôjsť, ale iba prekročíte odporúčané dávky.

Pokiaľ budete dodržiavať lekárom stanovené dávkovanie a ďalšie opatrenia, toxicity sa obávať nemusíte. Množstvo brómu v potrave, resp. v mori, je príliš malé, a to vám neublíži.

Potrebujeme bróm k prežitiu?

Odborné články naznačujú, že bróm je súčasťou niektorých metabolických procesov v tele. Aj preto je zaujímavé, že zatiaľ nebol stanovený odporúčaný denný príjem. Čo teda robiť?

Nerobte nič. Nelámte si hlavu nad výživovými doplnkami. Bróm sa prirodzene vyskytuje v obilninách, orechoch, rybách či morských plodoch. Týmito potravinami ľahko pokryjete potreby svojho tela.

Dobrá rada na záver

Ak máte povolanie, kde môžete prísť do kontaktu s brómom, dávajte pozor na školení o bezpečnosti práce a dodržiavajte všetky interné nariadenie. V morskej vode je brómu príliš málo na to, aby nám uškodil, no v priemysle a v poľnohospodárstve, vie narobiť veľa nepríjemností.

Autor je farmaceut

 

Pridaj komentár