(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Koľkokrát ste už počuli frázu, že niekomu stúpol adrenalín v krvi? Okrem predstavy o veľkom vzrušení či rozrušení, by ste asi nevedeli povedať niečo iné, čo by sa mohlo s telom človeka diať.
Adrenalín pritom „neistí“ len stresové a nezabudnuteľné zážitky, aby sme všetok ten nápor v „zdraví prežili“. Využíva sa aj v liečbe niektorých ochorení a stavov.
Čo je adrenalín?
Adrenalín je hormón, ktorý vzniká v nadobličkách. Objavili ho v roku 1901. A kedy sa vlastne „prebúdza“ v organizme?
Je to vo chvíľach, keď je telo vystavené nečakanej záťaži – najčastejšie v stresových situáciách. Preto si ho spájame hlavne s adrenalínovými atrakciami, keď zachádzame za hranice komfortnej zóny.
Avšak, pokiaľ hormón dávkujeme rozumne a cielene – v medicínskom prostredí, rýchlo nám dodá energiu. Na druhej strane, ak ho máme priveľa, naše emócie „lietajú“, čo škodí aj jednotlivým orgánom.
Adrenalín a noradrenalín
Rovnako ako adrenalín, aj noradrenalín je stresový hormón, a taktiež vzniká v nadobličkách. Noradrenalín umožňuje rýchle telesné reakcie na vypäté situácie – rozširuje cievy, čím sa dostáva do tela viac kyslíka.
Hlavný rozdiel medzi adrenalínom a noradrenalínom je v uvoľňovaní. Adrenalín sa vyplaví naraz vo veľkej dávke. Noradrenalín sa uvoľňuje priebežne a zabezpečuje naše „upokojovanie“.
Ako funguje adrenalín?
Človek je od prírody nastavený tak, aby sa mohol brániť pred každou hrozbou. Je to náš prirodzený inštinkt, ktorý spustí v tele tvorbu adrenalínu. Ten sa rýchlo dostáva do krvného obehu, kde funguje ako prvý posol, že sa „niečo deje“.
Adrenalín vysiela do všetkých buniek signál, že majú byť pripravené. To v nás naštartuje obranné reflexy. Preto keď nastane kritická situácia, adrenalín spustí fyziologické zmeny, ktoré majú viesť k našej „záchrane“.
A tak sa v stresových situáciách cítime akýsi čulejší a pozornejší – zmysly nám lepšie fungujú a reagujeme podstatne rýchlejšie, ako v pokojnom stave. No väčšinou si túto premenu uvedomíme až spätne.
Účinky adrenalínu:
- zrýchľuje tep,
- rozširuje priedušky – zlepšuje dýchanie,
- okysličuje telo,
- zužuje cievy,
- zvyšuje krvný tlak,
- stimuluje činnosť mozgu – zostruje všetky zmysly,
- zvyšuje hladinu cukru v krvi,
- celkovo zvyšuje silu/energiu.
Dávkovanie adrenalínu
Presné dávkovanie adrenalínu určuje lekár, ktorý ho aj sám podáva pacientovi. Urobí to vtedy, keď človek potrebuje prekonať niektoré náhle stavy. Hormón sa môže podávať aj deťom, ale dávky sú podstatne nižšie.
Adrenalín v medicíne
Naše telo si dokáže samo vyrobiť adrenalín, no vo veľmi kritických situáciách potrebujeme naraz veľkú dávku, aby sme niečo prekonali, alebo vôbec prežili. Lekári aplikujú adrenalín v týchto prípadoch:
- resustitácia – zástava srdca, zlyhanie krvného obehu,
- silná alergická reakcia – anafylaktický šok,
- kŕčové stiahnutie priedušiek,
- endotoxínový šok – vyvolaný baktériami,
- zdurenie slizníc,
- obmedzenie kapilárneho krvácania,
- lokálna anestézia.
Adrenalínová injekcia
Adrenalín vám najčastejšie podajú v injekčnej forme. Injekciu môže aplikovať iba školený zdravotný personál. Ak vám podávajú roztok v čistej forme, pichá sa do svalu.
Pri žilovom podaní sa adrenalín riedi s iným roztokom. Hormón sa pridáva aj do infúzií, najmä po prekonaní alergickej reakcie, alebo pri srdcových problémoch.
Adrenalínové pero
Pre alergikov je rýchle vpichnutie adrenalínu otázka života a smrti. Aj preto boli vyvinuté špeciálne perá, ktoré sú na predpis od alergológa. Alergici ich môžu použiť v prípade anafylaktického šoku, pričom manipulácia je veľmi jednoduchá.
Pero sa pichá do svalu, odporúča sa stehno, kde je dostatočne veľká plocha. Pero (po odstránení obalu) prudko vpichnete do nohy, počkáte 5 sekúnd, a potom vyberiete. Miesto vpichu chvíľku masírujte, aby sa nevytvorila bublinka, či opuch.
Adrenalínové pero sa používa ako prvá pomoc. Užitočné je najmä pri alergii na včelí jed.
Po použití pera, ihneď kontaktujte záchranku alebo ošetrujúceho lekára! Nemyslite si, že vpichnutie pera je konečným riešením.
Zvýšený adrenalín
Ak ste pravidelne a v silnom strese, hormón sa stáva vaším nepriateľom. So zvýšeným adrenalínom sa musíte naučiť narábať, inak môže dôjsť až k zlyhaniu srdcovo-cievneho systému. Jednoducho – nesmiete dopustiť, aby vám srdce zbesilo bilo niekoľko hodín denne.
Najlepšou kompenzáciou zvýšeného stresu je šport alebo akýkoľvek pohyb. Na pracovisku skúste dychové cvičenia, ktoré upokoja srdcový tep. Keď vám zvýšený adrenalín pripravuje chvíle úzkosti, mali by ste sa porozprávať so psychológom.
Adrenalín do srdca
V niektorých filmoch ste možno videli, ako pri zástave srdca pichli človeku adrenalín – a priamo do srdca. V praxi sa metóda takmer nepoužíva, pretože nedokážeme určiť rozsah poškodenia ciev, a tak by sme ich mohli ešte viac zničiť.
Injekcia sa vpichuje len do svalu alebo cievy. Jedinou výnimkou sú operácie, pri ktorých je otvorený hrudný kôš. Ak vtedy dôjde k náhlej zástave srdca, lekár má dobrý prehľad, a tak sa môže rozhodnúť pre vpichnutie adrenalínu.
Adrenalín ako (ne)povolený doping
Pri športových výkonoch sa automaticky zvyšuje tvorba adrenalínu. To v športovcoch vyvoláva ešte väčšiu chuť po víťazstvách a úspechoch. Už dobrá rozcvička zabezpečí, že hormón zostane v krvi ešte niekoľko minút, čo neskôr zlepšuje výkon.
V takejto prirodzenej reakcii ide o povolený, priam žiaduci doping. No mnohí športovci (najmä v minulosti) experimentovali s umelým zvýšením adrenalínu, čo dosahovali užitím nepovolených látok. Pozor! Nadmerná dávka adrenalínu v kombinácii s vypätím síl, môže privodiť náhlu zástavu srdca. Takto zahynuli viacerí vrcholoví športovci.
Zdroje:
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/adrenalin-leciva-641189.html#4_0
- https://www.rxlist.com/adrenalin-drug.htm#indications
- https://www.webmd.com/drugs/2/drug-11071/adrenalin-injection/details
- https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/adrenaline
- https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/norepinephrine
- https://www.youtube.com/watch?v=8dLthER4YZk
- https://www.healthline.com/health/adrenaline-rush
- https://www.sportsrec.com/529603-can-l-arginine-build-muscle-like-creatine.html