Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Infekčná mononukleóza má povesť choroby z bozkávania. Je to preto, že vírus, ktorý zapríčiňuje ochorenie (vírus Epsteina-Barrovej), sa šíri slinami. Samozrejme, môžete ho získať aj iným spôsobom ako bozkávaním – stačí, keď pijete zo spoločného pohára či fľaše s infikovanou osobou alebo keď si od nositeľa tohto vírusu požičiate príbor. Mononukleóza však nie je taká nákazlivá ako mnohé virózy súvisiace s prechladnutím.
Na rozdiel od adolescentov a dospelých mononukleóza u detí prebieha často bezpríznakovo alebo len s miernymi príznakmi, a preto v mnohých prípadoch zostáva nediagnostikovaná.
Aké má mononukleóza príznaky?
Prečo ochorenie vzniká?
Čo vás čaká u lekára, ak máte podozrenie na infekčnú mononukleózu?
Ako sa choroba z bozkávania lieči?
Ktoré komplikácie zhoršujú priebeh ochorenia?
Prečo vzniká mononukleóza?
Najčastejšou príčinou mononukleózy je vírus Epsteina-Barrovej. Podobné príznaky však môžu spôsobiť aj iné vírusy (cytomegalovírus, ľudský herpes vírus typu 6, toxoplazmóza, adenovírus).
Ako sme už spomenuli, vírus mononukleózy sa šíri slinami. Dobrou správou je, že aj keď sú príznaky mononukleózy nepríjemné, infekcia ustúpi sama a zvyčajne bez dlhodobých následkov. Telo si po infikovaní vytvorí protilátky a zostane voči vírusu už dlhodobo imúnne. Zjednodušene – mononukleózu už opakovane nedostanete.
Inkubačná doba vírusu mononukleózy
Vírus mononukleózy, teda vírus Epsteina-Barrovej, má inkubačnú dobu približne štyri až šesť týždňov, u malých detí môže byť kratšia. Vyjadruje čas, ktorý prejde o infikovania sa po objavenie prvých príznakov. Najskoršími príznakmi sú horúčka a bolesť hrdla. V priebehu pár týždňov sa zmiernia a môžete si myslieť, že ste zdravý. Zostávajú však zväčšené lymfatické uzliny, únava a opuchnutá slezina. Tieto príznaky sa zmiernia až v priebehu ďalších týždňov.
Príznaky a prejavy mononukleózy:
- únava,
- bolesť hrdla, ktorá sa nezlepší po liečbe antibiotikami,
- horúčka,
- zdurené lymfatické uzliny na krku a v podpazuší,
- zväčšené mandle,
- bolesť hlavy,
- kožná vyrážka,
- zväčšená slezina.
Aké komplikácie sprevádzajú mononukleózu?
Napriek tomu, že komplikácie nie sú pri tomto ochorení časté, v niektorých prípadoch môžu byť aj závažné.
Zväčšenie sleziny
Najčastejšou komplikáciou mononukleózy je zväčšenie sleziny. V extrémnych prípadoch môže aj prasknúť. Príznakom prasknutia sleziny je ostrá, náhla bolesť v ľavom boku. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, neraz je potrebná operácia.
Problémy s pečeňou
Popri mononukleóze sa môžu vyvinúť aj pečeňové choroby. Predovšetkým hepatitída – mierny zápal pečene, zožltnutie pokožky a očných bielkov.
Zriedkavejšie komplikácie mononukleózy
Mononukleóza môže viesť aj k ďalším, menej častým komplikáciám. Patria sem:
- anémia — zníženie počtu červených krviniek a hemoglobínu (proteín bohatý na železo v červených krvinkách),
- trombocytopénia — nízky počet krvných doštičiek, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi. Prejavuje sa červenými podkožnými bodkami (petéchiami).
- problémy so srdcom – zápal srdcového svalu (myokarditída),
- komplikácie týkajúce sa nervového systému — meningitída, encefalitída a Guillain-Barrého syndróm,
- zápal pečene alebo pankreasu,
- zdurené mandle – až tak, že môžu blokovať dýchanie.
Vírus Epsteina-Barrovej je nebezpečnejší pre ľudí s narušeným imunitným systémom.
Ako predchádzať infekčnej mononukleóze?
Podobne ako iným vírusovým ochoreniam. Chráňte sa pred kontaktom so slinami iných osôb, používajte vlastný príbor, čistý pohár, nejedzte porciu jedla, z ktorej jedla iná osoba. Tieto opatrenia dodržiavajte, aj keď ste infikovaní a tiež niekoľko dní po vymiznutí príznakov. Nezabudnite si pravidelne umývať ruky, aby ste zabránili šíreniu vírusu. Vírus mononukleózy totiž môže pretrvávať v slinách aj niekoľko mesiacov po infekcii.
Diagnostika ochorenia
Keď kvôli príznakom vyhľadáte lekára, najskôr vás fyzicky vyšetrí – skontroluje lymfatické uzliny, či nie sú opuchnuté, mandle, či nie sú zväčšené, a tiež pečeň a slezinu.
V prípade podozrenia na mononukleózu vám urobí krvné testy na protilátky proti vírusu Epsteina-Barrovej. Výsledky sú spravidla už o 24 hodín, ale nemusia odhaliť infekciu počas prvého týždňa choroby.
Existuje aj presnejší test, ktorý dokáže odhaliť ochorenie už počas prvého týždňa príznakov, výsledok však trvá dlhšie. Okrem samotnej prítomnosti vírusu bude lekára zaujímať počet leukocytov (bielych krviniek) vo vašej krvi.
Mononukleóza: liečba
Na liečbu tohto infekčného ochorenia neexistujú žiadne lieky. Keďže ide o vírusové ochorenie, antibiotiká nefungujú. Takže liečba zahŕňa najmä starostlivosť o seba, dostatok odpočinku, zdravú stravu a pitie množstva tekutín. Proti horúčke a bolesti hrdla môžete užívať voľnopredajné lieky.
Pozor na aspirín:
Deťom a adolescentom do veku 16 rokov nepodávajte na zmiernenie príznakov mononukleózy, ovčích kiahní alebo chrípky aspirín. Vedecké štúdie spájajú aspirín s Reyeovým syndrómom – síce zriedkavým, ale život ohrozujúcim stavom.
Kedy potrebujete antibiotiká?
Iba v tom prípade, ak sa ochorenie skomplikovalo. Lekár vám predpíše antibiotiká, ak máte sekundárne infekcie a ďalšie komplikácie. Mononukleózu niekedy sprevádza aj streptokoková infekcia, čo ukáže výter. Vtedy vám lekár nasadí antibiotiká, ktoré naň zaberajú. Niektorým pacientom sa popri mononukleóze rozvinie aj infekcia dutín alebo mandlí (tonzilitída). Aj v týchto prípadoch budete potrebovať liečbu antibiotikami. Závažné zúženie dýchacích ciest možno liečiť kortikosteroidmi.
Vyrážky pri mononukleóze
Hoci vyrážky nie sú úplne prvotným príznakom mononukleózy, môžu sa objaviť. Špeciálne vznikajú pri užívaní niektorých liekov. Lekári vo všeobecnosti chorým s mononukleózou neodporúčajú penicilínové antibiotiká. Vyrážky na koži neznamenajú hneď alergiu na antibiotikum, skôr súvisia so samotnou infekciou v kombinácii s liečivom.
Tipy, ako zmiernite príznaky mononukleózy:
- Liečbu podporíte voľnopredajnými liekmi, ktoré účinkujú proti bolesti, horúčke a zápalu, napríklad ibuprofén.
- Niekoľkokrát denne kloktajte slanou vodou. Pomôže zmierniť bolesť hrdla a zároveň podporuje čistenie a hojenie rán. Roztok na kloktanie si pripravíte jednoducho: rozmiešajte ¼ čajovej lyžičky (1,5 gramu) soli v 240 mililitroch teplej vody.
- Dodržiavajte odporúčania lekára.
S návratom k aktívnemu životu sa neunáhlite
Väčšina pacientov pociťuje zmiernenie príznakov mononukleózy v priebehu 2-3 týždňov, môžu však trvať aj dlhšie. Nezriedka prejdú dva až tri mesiace, kým sa budete opäť cítiť vo vlastnej koži. Čím viac budete oddychovať, tým skôr sa zotavíte. Neunáhlite sa, riskujete recidívu a nielen to.
Ak začnete s intenzívnou aktivitou priskoro po infekcii, rastie riziko prasknutia sleziny. Lekár vás pravdepodobne upozorní, aby ste s náročnejšími aktivitami (napríklad zdvíhanie ťažkých bremien, kontaktné športy, intenzívne tréningy či ťažká fyzická práca) počkali približne jeden mesiac.
Prasknutie sleziny má za následok vážne krvácanie a vyžaduje si urgentnú pomoc lekárov.
Zdroje:
https://www.merckmanuals.com/professional/infectious-diseases/herpesviruses/infectious-mononucleosis
https://www.cdc.gov/epstein-barr/about-mono.html