Celozrnné obilniny: Quinoa, pšeno, pohánka, amarant…

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Obilniny sú dnes opäť vo veľkej obľube, a to je dobre. V špajzy bežného človeka ich nájdete ako múku, chlieb, vločky alebo cestoviny.

Zatiaľ však veľmi malé percento populácie ukrýva vo svojich potravinových zásobách celozrnné obilniny. No práve takéto obilniny jedli naši predkovia. Bola to pre nich potrava „číslo jeden“.

„Bryndzové halušky ako národné jedlo, je jeden veľký omyl. Národným jedlom boli jednoznačne kaše – pohánková, jačmenná, z prosa. Servírovali sa nasladko, aj naslano, a tieto kaše boli aj obradové rituálne jedlá“, hovorí etnologička Katarína Nádaská v jednom rozhovore.

Je to pochopiteľné. Skúste si predstaviť človeka z „dolnej zeme”, ako cestuje na Liptov, aby si kúpil bryndzu. Ovce sa chovali (a dodnes chovajú) len v niektorých regiónoch. A chladničky neboli. K bryndzovým haluškám ste sa dostali iba na návšteve.

Prečo konzumovať celozrnné obilniny?

Energia

Celozrnné obilniny predstavujú komplexný zdroj sacharidov, t. j. energie pre naše telo a myseľ. Ak chcete získať pre svoje telo viac energie, rozhodne siahnite po týchto kráľovských potravinách. Celozrnné obilniny neobsahujú žiadny cholesterol, väčšina z nich ani lepok.

Minerály, vitamíny, bielkoviny, vláknina

Produkty vytvorené z bielej múky, sú zbavené otrubovklíčkov, v ktorých sú práve obsiahnuté všetky dôležité minerály, vitamíny, bielkoviny, vláknina či sacharidy. Iba celé zrno vám zaručí prísun všetkých spomínaných živín.

Nezvyšujú hladinu cukru

Ďalším dôvodom, prečo preferovať celozrnné obilniny (napr. pred chlebom, či múkou), je ich nízky glykemický index, a tiež to, že patria k zložitým cukrom. Tie sa uvoľňujú do krvi postupne, a nespôsobujú tak výkyvy hladiny cukru v krvi, čo znamená, že nie sme rýchlo hladní. Zdravý organizmus trávi obilie pomaly a bez veľkej námahy.

celozrnné obilniny diéta
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zdravá slezina, zdravý žalúdok

Z pohľadu čínskej medicíny majú obilniny prirodzene sladkú chuť. Vďaka tejto chuti vyživujú slezinužalúdok – orgány zabezpečujúce tráviaci proces. Okrem toho, prirodzene sladká chuť zabezpečí, že sa zníži chuť na extrémne sladkú chuť (rôzne sladkosti), čo má pozitívny vplyv na celkové zdravie. V Číne sa hovorí, že ak vám nefunguje trávenie, môžete očakávať tisíce chorôb. Navyše, obilie je z pohľadu čínskej medicíny neutrálneho charakteru, inými slovami – vyživuje rovnomerne jinjang.

Prirodzený detox

Obilniny a zelenina majú vo varenom stave zvláštnu schopnosť – vylučujú z tela jedovaté látky. Tie sa hromadia v tele pre nedostatok pohybu, nesprávne stravovacie návyky či duševnú záťaž.

Zdravá diéta

Ak potrebujete schudnúť zopár kíl, nemusíte urobiť nič iné, iba si pridať do jedálnička celé zrno. To sa postará o menšie číslo vašich nohavíc. Pokiaľ skombinujete na svojom tanieri celozrnné obilniny, strukovinyoriešky, získate všetky aminokyseliny, ktoré by vám poskytlo mäso.

Ako správne variť celozrnné obilniny:

  1. Každú obilninu premyjeme studenou vodou, ideálne 3x. Ak vyplávajú na povrch zlé zrná, prípadne kamienky, tak ich odstránime.
  2. Obilniny na pár hodín namočíme. Namáčanie uľahčuje trávenie a zvyšuje nutričnú hodnotu obilnín. Potravina sa vďaka tomu „preberie k životu“, čím sa uvoľnia do jedla všetky potrebné živiny.
  3. Obilninu varíme na miernom ohni, bez prísad.
  4. Keď začne obilnina vrieť, zberáme penu, ktorá sa tvorí na povrchu. Túto penu vyhadzujeme. V prípade, že máte obilninu v BIO kvalite, môžete tento proces vynechať.
  5. Po zovretí pridáme štipku soli.
  6. Keď sa obilnina otvorí, zrno je puknuté po celej dĺžke. Obilnina je vtedy dobre uvarená.
celozrnné obilniny pšeno pohánka špalda
Zdroj foto: Shutterstock.com

S čím konzumovať celozrnné obilniny?

Delená strava by mala byť jedným zo základných piliérov zdravého stravovania. To platí aj pri obilninách.

Najčastejšia chyba, ktorú ľudia robia?

Kombinujú sacharidy so živočíšnymi bielkovinami – chlieb so šunkou, ryžu s mäsom, cestoviny so syrom a iné. Následne môžu vzniknúť rôzne tráviace ťažkosti.

  • Nesprávne kombinácie – s mäsom, mliečnymi výrobkami, vajíčkami, cukrom.
  • Správne kombinácie – so zeleninou, s rastlinnými bielkovinami (strukovinami), s tukom (oriešky, semienka).

Druhy obilnín

Dnes je na trhu veľký výber obilných zŕn. Kúpiť si môžete bezlepkové či lepkové. Stručne vám prestavíme zopár z nich.

Quinoa

Drobné guľaté zrná, ktoré pripomínajú pšeno, sú semenami rastliny chenopodium quinoa. Táto šesťtisíc rokov známa obilnina pochádza z Južnej Ameriky, do Európy však zavítala až v 19. storočí. Starí Inkovia ju nazývali „matka zrno“ a považovali ju za posvätnú.

Quinoa neobsahuje lepok, takže ju môžu smelo konzumovať aj celiatici. Je bohatým zdrojom vápnika, železa, fosforu, B-vitamínov a vitamínu E. Na bielkoviny je z obilnín najbohatšia práve quinoa.

Pšeno

Pšeno patrilo k obilninám, ktoré jedli naši predkovia bežne, dokým neprišla na trh ryža. Pšeno je proso bez šupiek, má žltú farbu a je príjemne sladké.

Ako jedna z mála obilnín, pšeno má zásaditý vplyv na organizmus. Pšeno je bez lepku, má hrejivé účinky na telo, posilňuje slezinužalúdok. Pšeno má močopudné účinky a dokáže „vyťahovať“ vlhkosť z tela. Pšenová kaša je najlepším tipom na raňajky.

Pohánka

Pôvodne bola označovaná ako potravina chudobných, dnes patrí medzi najvyhľadávanejšie zrná. Jej zrná vyzerajú ako malé oriešky, predáva sa lúpaná alebo nelúpaná. Má sladko-horkú chuť.

Pohánka má hrejivé účinky na organizmus. Je bohatým zdrojom vitamínov skupiny Bminerálov (najmä horčík, mangán, meďfosfor). Obsahuje vzácny vitamín P (rutín) a množstvo antioxidantov.

Pohánka neobsahuje lepok. Z orgánov podporuje najmä srdce a tenké črevo.

celozrnné obilniny quinoa
Quinoa (zdroj foto: Shutterstock.com)

Amarant

Amarant pochádza z Južnej Ameriky, kde ho poznali už pre 8-tisíc rokmi. U nás nie je veľmi známy, no za svoje zloženie si zaslúži poprednú priečku medzi obilninami.

Amarant má chladivé účinky na telo a horkú chuť. Toto zrno by mali uprednostňovať najmä ženy v tehotenstve, či dojčiace matky, keďže je veľmi bohaté na živiny. Nájdete v ňom cennú esenciálnu aminokyselinu – lysín, ktorý podporuje tvorbu mozgových buniek. Ani amarant neobsahuje lepok.

Špalda

Špalda je na Slovensku už pomerne známa. Ide o zdravšiu formu šľachtenej pšenice, s vyšším obsahom minerálovbielkovín. Zrno špaldy má podlhovastý tvar a krásnu zlatistú farbu.

Špalda má hrejivé účinky na organizmus a sladkú chuť. Posilňuje hlavne pečeňžlčník. Obsahuje síce lepok, celiatici ju však zvyčajne dokážu tolerovať bez vedľajších účinkov. V špalde nájdete riboflavín (vitamín B2), magnézium, niacín, tiamín, meď, horčík, zinokželezo.

Článok „Celozrnné obilniny – tie zdravšie obilniny“ vznikol v spolupráci s Cesta poznania.

Redakčne upravené: Ján Mútala

1 odpovedí na “Celozrnné obilniny: Quinoa, pšeno, pohánka, amarant…

  1. Spätné upozornenie: Omega-3 mastné kyseliny – tie najzdravšie tuky - Swiss natural

Pridaj komentár