Cukrovka, srdce a cievy: Prečo diabetici zomierajú na kardiovaskulárne ochorenia?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Cukrovka (diabetes) je zákerná choroba s mnohými rizikami. Znamená poruchu spracovania glukózy v našom tele. Príčinou je nedostatok inzulínu (diabetes I. typu) alebo necitlivosť tkanív k inzulínu (diabetes II. typu). Inzulín totiž zabezpečuje vstup glukózy z krvi do buniek. Glukóza je pritom hlavným zdrojom energie väčšiny buniek v tele.

Viete, aké má cukrovka príznaky?
Prečo vzniká diabetes?
Aký má cukrovka súvis s ochoreniami srdca a ciev?
Čo robiť, aby ste znížili riziko cukrovky a jej komplikácií?

Príznaky diabetu sú zvýšená hladina cukru v krvi (glykémia) a prítomnosť cukru v moči (glykozúria). Tie si však sami bez laboratórneho vyšetrenia nevšimnete. Symptómy cukrovky, ktoré môžete pocítiť, sú:

  • smäd,
  • únava, slabosť, nevýkonnosť,
  • nadmerné močenie,
  • sucho v ústach,
  • častejšie močové infekcie alebo infekcie genitálu,
  • ťažšie sa hojace alebo nehojace sa rany,
  • zhoršovanie zraku,
  • priberanie na váhe, eventuálne chudnutie,
  • nechutenstvo alebo výrazný príjem jedla (polyfágia).

Diabetes: príčiny, typy cukrovky

Diabetes I. typu spôsobuje nesprávna reakcia imunitného systému na bunky tvoriace inzulín v pankrease. Presnú príčinu nevieme, v pozadí býva aj genetika, no nesprávnu imunitnú reakciu môžu spustiť rôzne spúšťače. Napríklad vírusová infekcia, nadmerný stres či iné. Cukrovka I. typu vzniká už v detstve alebo v mladom veku.

Diabetes II. typu býva často výsledkom nesprávnej životosprávy, riziko u vás stúpa, ak máte príbuzného s touto diagnózou. Nedostatok pohybu, nesprávna strava, stres, nepravidelný či nedostatočný spánok sú ovplyvniteľnými rizikovými faktormi. Zvyčajne sa hromadia, kým spôsobia chorobu, preto tento typ cukrovky vzniká v neskoršom veku – nazývala sa aj starecká cukrovka. Žiaľ, čoraz častejšie postihuje aj ľudí v mladšom veku. Tí často doplácajú na dôsledky príliš rýchleho alebo príliš pohodlného životného štýlu.

Existuje aj tehotenská cukrovka, ktorá vzniká počas tehotenstva a neskôr po pôrode môže zmiznúť alebo sa zafixovať. Ženy s tehotenskou cukrovkou majú neskôr zvýšené riziko vzniku diabetu II. typu. Tehotenská cukrovka je preto výkričníkom, ktorý by mal motivovať k úprave životného štýlu.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika cukrovky

Diabetes môže odhaliť už váš obvodný lekár pri bežnom vyšetrení krvi. Zvýšená glykémia nad 7 mmol/l nalačno, prípadne viac ako 11 mmol/l dve hodiny po jedle znamená cukrovku. Ak sa hladina pohybuje nad 9-10 mmol, glukóza sa objaví aj v moči.

Existuje aj predštádium diabetu – prediabetes, keď sa glykémia pohybuje nad normu 5,5 mmol/l, ale nepresahuje 7 mmol/l. Je varovaním, že máte na cukrovku nábeh, ale ďalší priebeh môžete výrazne ovplyvniť zmenou životosprávy.

Žiaľ, pri zanedbaní preventívnych prehliadok alebo podcenení príznakov (často nenápadných) môže lekár diagnostikovať cukrovku neskoro – až v štádiu akútnych alebo chronických komplikácií. Diabetes je nebezpečná nielen kvôli akútnym, ale aj kvôli chronickým komplikáciám.

Akútne komplikácie cukrovky

Akútne komplikácie cukrovky spočívajú v narušení vnútornej rovnováhy v krvi, poruche minerálov, dehydratácii so všetkými jej rizikami. V tomto stave tkanivá „hladujú“, pretože cukor je prítomný v krvi v nadmernom množstve, ale nedostáva sa do tkanív. Krv sa zahusťuje kvôli dehydratácii, poruchy minerálov môžu spôsobiť opuch mozgu či poruchy srdcového rytmu. Akútne komplikácie niekedy vyústia do poruchy vedomia až smrti.

Chronické komplikácie cukrovky

Chronické komplikácie diabetu sú plazivé, nemusíte si vôbec všimnúť ich nástup. Dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi poškodzuje cievy. Ich stena zhrubne, zúži sa ich priesvit a tým aj prietok krvi. Ak sa cieva úplne upchá, dochádza k akútnemu nedostatku kyslíka pre tkanivo, ktoré vyživuje.

Aj naše nervové vlákna sú zásobované drobnými cievkami. Ak sú poškodené diabetom, nervy nefungujú správne – vzniká diabetická neuropatia. Diabetik vtedy menej cíti bolesť – tak môže prehliadnuť infarkt či nevšimnúť si hlbokú ranu na nohe, ktorá vyžaduje ošetrenie. Príznaky diabetickej neuropatie sú poruchy citlivosti najmä nôh – chôdzu naboso pocítite, akoby ste chodili v ponožkách, necítite alebo menej cítite tlak či dotyk.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Drobné cievky obličky poškodené diabetom spôsobujú nedostatočnú funkciu obličiek, ktorá môže v záverečných štádiách viesť k ich zlyhaniu a nutnosti dialýzy.

Poškodenie veľkých ciev cukrovkou znamená urýchlenie aterosklerózy. Ateroskleróza je usádzanie tukových povlakov vo vnútri cievy, ktoré opäť zužujú jej priesvit. Zásobenie tkanív kyslíkom je preto znížené. Pri prasknutí povlaku dochádza k vytvoreniu krvnej zrazeniny, ktorá môže upchať celú cievu a spôsobiť tak infarkt. Postupné zužovanie ciev zásobujúcich srdce sa prejaví a ischemická choroba srdca, pri ktorej môžete pociťovať bolesti na hrudníku spočiatku pri námahe, neskôr aj v pokoji.

Cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia

Diabetes a kardiovaskulárne ochorenia idú ruka v ruke nielen kvôli poškodeniu ciev. Pri cukrovke môže vzniknúť aj poškodenie srdca ako takého, ktoré priamo nesúvisí s cievami. Tomuto stavu hovoríme diabetická kardiomyopatia, ktorá ohrozuje diabetika zlyhaním srdca. Príznaky zlyhávania srdca sa prejavujú opuchmi, dušnosťou, slabosťou, nevýkonnosťou, niekedy nahromadením tekutiny v bruchu (ascites), zväčšením pečene a zhoršením jej funkcie.

Diabetikom hrozí zlyhanie srdca trikrát častejšie ako nediabetikom, infarkt ich ohrozuje až päťnásobne častejšie. Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou smrti u diabetika.

Zaujímavé je, že vzťah cukrovky a srdcového zlyhania môže byť aj obrátený – u časti pacientov so srdcovým zlyhávaním sa postupne rozvinie porucha glukózovej tolerancie.

Liečba cukrovky

Liečba diabetu, najmä ak sú už prítomné komplikácie, vyžaduje často viacerých špecialistov. Diabetológovia nastavujú liečbu antidiabetikami – liekmi, ktoré upravujú samotnú cukrovku. Kardiológovia či internisti riešia kardiovaskulárne komplikácie, zvýšenú hladinu cholesterolu, nastavujú liečbu ischemickej choroby srdca či zlyhávania srdca. Angiológovia či cievni chirurgovia sa starajú o cievy a chronické rany, ktoré môžu pri cukrovke vznikať na nohách. Nefrológom patrí do kompetencie liečba narušenej funkcie obličiek. Očných lekárov potrebujete pri ťažkostiach so zrakom spojených s cukrovkou.

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení pri cukrovke

Ak ste diabetik, nespoliehajte sa iba na lieky. Ich užívanie, ak vám ich lekár odporučil, je dôležité. Nemenej dôležitá je však úprava životosprávy. Čo robiť, aby ste znížili riziká aj pre vaše srdce a cievy?

  • dodržiavajte diabetickú diétu, obmedzenie sacharidov, tukov, redukcia váhy,
  • sledujte si krvný tlak a s lekárom riešte jeho zvýšené hodnoty,
  • pravidelne sa venujte vhodnej fyzickej aktivite,
  • dbajte na pravidelný spánok a pitný režim,
  • vyhýbajte sa stresu – neklaďte na seba priveľké nároky, nenechajte sa hnať do veľkých výkonov.

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Mgr. Vladimír Radolec, MPH, MHA, internista – diabetológ, člen výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Zdroje: 

https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2014-5/diabetes-mellitus-a-srdecni-selhani-50140

https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_11/Diabetikom_najcastejsie_skracuju_zivot_srdcovocievne_ochorenia.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&

 

1 odpovedí na “Cukrovka, srdce a cievy: Prečo diabetici zomierajú na kardiovaskulárne ochorenia?

Pridaj komentár