Zvýšená, vysoká telesná teplota, horúčka?
(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)
Ak s nami nie je niečo v poriadku, telo nám to oznámi najrôznejšími spôsobmi. Niekedy musíme byť veľmi pozorní, aby sme pochopili, čo nám vlastne hovorí. Inokedy je to zase také jednoduché, že by to pochopilo aj dieťa. Jedným zo základných upozornení, že nie sme celkom zdraví, je zvýšená telesná teplota (subfebrília).
Kedy hovoríme o zvýšenej teplote a kedy o horúčke?
Čo nám signalizuje zvýšená teplota?
Prečo by ste zvýšenú teplotu nemali tlmiť?
Aké má príznaky prehriatie z tepla?
Môžete mať teplotu zo stresu alebo z únavy?
Ako súvisí subfebrília s ovuláciou?
Čo robiť, ak máte zvýšenú teplotu v tehotenstve?
Kedy je treba riešiť teplotu u detí?
Pri akých hodnotách hovoríme o podchladení?
Čo je vlastne zvýšená teplota?
Zvýšená teplota je obrannou reakciou organizmu. Imunitný systém sa takto chráni napr. pred vírusovými, bakteriálnymi alebo infekčnými ochoreniami. Za zdravú telesnú teplotu považujeme hodnoty v rozpätí 36 až 37 stupňov.
Pokiaľ teplomer ukazuje medzi 37 až 38 stupňami Celzia, hovoríme o zvýšenej teplote. Vtedy sa v tele množia baktérie a telo sa začína brániť. Imunitný systém bojuje s votrelcom.
Kedy hovoríme o horúčke?
O horúčke hovoríme vtedy, ak sa teplota zvýši nad 38 stupňov. Keď horúčku vyvolá nejaké ochorenie, ide o akútnu formu. Pokiaľ sa opakované horúčky objavujú dlhodobo a lieky nezaberajú, je to chronická forma, a za tým už hľadajme vážnejší zdravotný problém, napr. autoimunitné ochorenie.
Subfebrílie netlmte!
Akútnu zvýšenú teplotu, vyvolanú vírusom alebo infekciou, nikdy netlmíme liekmi. Tie užívame iba pri horúčke alebo v prípade, že stav pretrváva viac dní, pričom sme vylúčili všetky ostatné príčiny.
Namiesto potláčania zvýšenej teploty, pite viac tekutín a čo najviac oddychujte. Telo sa tak ľahšie vysporiada s baktériami, čo výrazne zjednoduší aj skráti liečbu.
Prehriatie z tepla
V lete často dochádza k prehriatiu organizmu. Telo sa takto bráni proti horúcemu počasiu. Lenže – krv sa presúva bližšie ku koži, kvôli čomu zlyháva vnútorné ochladzovanie. Práve vtedy sa môže objaviť mierne zvýšená teplota.
Pri ťažších stavoch alebo úpale, však môže telo reagovať až horúčkou nad 40 stupňov. K tomuto stavu dochádza aj pri dehydratácii – organizmus nemá dostatok tekutín, vysušujú sa sliznice a hneď sa zvýši aj teplota.
V oboch prípadoch treba zájsť do chladných priestorov. Tieň obvykle nestačí, keďže aj v ňom býva stále priteplo. Dbáme o dostatočný prísun tekutín, nič nerobíme, iba oddychujeme.
Teplota sa zvýši aj z únavy
Večer sa vrátite z práce úplne vyčerpaní a máte pocit, akoby na vás liezla choroba? Bolia vás svaly a máte zvýšenú teplotu? V skutočnosti to môže byť len reakcia na priveľké pracovné tempo. Dostali ste sa na pokraj síl a telo vám posiela varovné signály.
Vyberte si pár dní voľna, počas ktorých budete iba relaxovať. Oddýchnete si po psychickej i fyzickej stránke. Ak ani potom nedôjde k zlepšeniu, alebo sa zvýšená teplota objavuje pravidelne, zájdite za lekárom.
Rovnaká reakcia môže nastať pri svalovej horúčke. Vtedy teplota signalizuje svalové preťaženie alebo svalové zranenie.
Zvýšená teplota zo stresu
Teplota zo stresu má obvykle dve podoby. Prvou možnosťou je chronický stav, ktorý sa objavuje u ľudí s dlhodobo vysokým psychickým zaťažením. Pokiaľ je telo neustále v napätí, nestíha sa už ochladzovať, ako by sme od neho potrebovali.
Keď toto trvá niekoľko týždňov, pomôže relax alebo meditačné cvičenia. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí navštívte psychológa a pracujte na odstránení stresu zo svojho života.
Druhý stav vzniká pri konkrétnej udalosti. Teplota sa vám zvýši napríklad v čase skúšok, ale aj v kritickom momente, keď ste účastníkmi nečakanej alebo veľmi emotívnej situácie.
Vtedy zrazu pocítite nával horúčavy, potíte sa, môže vám prísť aj nevoľno. Avšak hneď, ako dostanete všetko pod kontrolu alebo prejdete skúškou, teplota sa vráti do normálu.
Subfebrílie počas menštruácie
Hormonálne zmeny prinášajú organizmu rôzne ťažkosti. Niektoré ženy to zažívajú pravidelne každý mesiac – pred alebo počas menštruácie. Zvýšená teplota je jedným zo symptómov PMS, pridáva sa k nej aj silná bolesť kĺbov. Po spustení krvácania sa teplota ustáli.
Zvýšenie teploty počas ovulácie
Zvýšená teplota je tiež znamením plodných dní. V čase ovulácie stúpne na približne 37,2 a pretrváva po celý čas, až kým vaječník uvoľní vajíčko.
Pre správne určenie týchto dní, si musíte teplotu zmerať v pošve, alebo v konečníku. Mali by ste tak urobiť ráno hneď po zobudení, ešte v posteli.
Zmena telesnej teploty v tehotenstve
Na zvyšovanie teploty tela sa pripravte aj počas gravidity. Dokonca niektoré mamičky naň spomínajú ako na jeden z prvých signálov tehotenstva. Teplota sa väčšinou objavuje v prvých týždňoch, potom sa vráti do normálu.
V tomto období musíte počítať aj častejšími vírusovými ochoreniami. Imunita ženy je počas tehotenstva oslabená, preto nedokáže tak bojovať s baktériami. Nie je výnimkou, ak ste najmä v 1. a 2. trimestri častejšie chorá, zápasíte s prechladnutím, chrípkou, či so zápalmi dýchacích ciest.
Samozrejme, v prvom rade treba liečiť samotné ochorenie. Užívanie akéhokoľvek lieku na znižovanie teploty vždy konzultujte s lekárom, pretože väčšina z nich nie je vhodná pre tehotné ženy!
Pokiaľ sa zo zvýšenej teploty stane horúčka, neváhajte ani chvíľu! Horúčka môže ohroziť správny vývoj plodu!
Zvýšená teplota u detí
Malé bábätko nemusí byť pri zvýšenej teplote na dotyk horúce. Preto sa viac spoliehajte na ostatné prejavy. Ak je drobček malátny alebo dlho a usedavo plače, radšej vezmite do ruky teplomer.
Telesná teplota u detí sa zisťuje meraním v análnom otvore; ale tam je prirodzene vyššia. Pred vynesením verdiktu preto u najmenších odpočítame 0,5 stupňa.
U novorodeniatok do 3 mesiacov kontaktujeme lekára aj pri malom zvýšením teploty, ktoré neustúpi do niekoľkých hodín. Ešte nemajú takú silnú imuntitu, preto môže choroba vypuknúť veľmi rýchlo.
Deti nad 6 mesiacov už trápia prvé prerezávajúce sa zúbky. Vtedy sa teplota môže zvýšiť až na 38 stupňov. U dojčiat postačí na utlmenie materské mlieko, u ostatných bábätiek čo najviac tekutín.
Deťom teplota počas dňa kolíše
Závažnosť posudzujeme podľa toho, ako často sa táto situácia objavuje. Všetci vieme, že teplota počas dňa prirodzene kolíše – napríklad večer je obvykle vyššia než ráno.
Ak má dieťa za sebou náročný deň, ide o prirodzenú reakciu. No keby sa to pravidelne opakovalo, alebo by šlo o niekoľko večerov s rovnakým zvýšením teploty, musíte zájsť za lekárom.
V rizikovom zimnom a jesennom období sledujte, či sa stav výrazne nezhoršuje, alebo či neprerástol až do horúčky. Vtedy môže ísť o reakciu na nástup infekčného alebo vírusového ochorenia.
Pretrvávajúce subfebrílie
V tejto situácii musíme vždy vylúčiť konkrétne ochorenie. V prípade, že máme negatívne výsledky testov, ale teplota naďalej pretrváva, vyšetrenia treba zopakovať ešte raz, a to do 2 mesiacov. Ak ani to neprinesie nové zistenia, môže ísť o permanentnú únavu, slabú imunitu, alebo prirodzene vyššiu telesnú teplotu.
Pretrvávajúca zvýšená teplota môže sprevádzať tieto ochorenia:
- rakovina,
- tuberkulóza,
- problémy so štítnou žľazou,
- zápal v tele,
- reuma,
- neodhalená infekcia,
- zlatý stafylokok,
- alergia,
- Crohnova choroba.
Čo je podchladenie?
Pri podchladení (hypotermia) vám teplota klesne pod 35 stupňov Celzia. Tento stav väčšinou spôsobujú vonkajšie faktory – napríklad dlhý pobyt vo veľmi chladnom prostredí. Niekedy sa takto prejavujú aj endokrinologické ochorenia.
U niektorých ľudí môže pretrvávať znížená teplota 35 stupňov. Znížená teplota väčšinou nastane kvôli zdravotnému problému – telo tak reaguje napr. na poruchy funkcie štítnej žľazy.
So zníženou teplotou sa stretávame aj u ľudí s anorexiou. Rovnako sa prejavuje stres, únava, slabšia imunita alebo anémia. Najčastejšie sa so zníženou teplotou stretávame u seniorov, kde ide o zlé prekrvenie organizmu, ktoré sa prejavuje studenými rukami a nohami.
Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská
Zdroje: