(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Začalo vám „šklbať“ v očnom viečku? Len tak – „z ničoho nič“?
Tik v oku je nepríjemný stav. Mnohí sa vystrašia, ale potom to pripíšu stresu alebo nadmernej práci s počítačom.
Skutočná príčina môže byť úplne iná, neraz i vážnejšia. No tu už potrebujeme pomoc odborníkov.
Ako sa zbavíte mimovoľných tikov?
A čo môžu znamenať?
Tik v oku – nie je to problém oka
O zášklboch viečok bežne hovoríme – mám „tik v oku“. Nejde však o problém samotného oka. Je to odborne myokýmia – opakovaný, nedobrovoľný kŕč. Najčastejšie sa vyskytuje v hornom viečku, menej často v dolnom, výnimočne na oboch viečkach.
Ak tiky v oku súvisia so psychickým stavom, traumou či stresom, budú sa prejavovať vždy v podobných situáciách. Vtedy hovoríme a neurotických tikoch. U mnohých ľudí sú návykové – je to „metóda“, akou sa telo vyrovnáva so stresom.
Väčšinou si svalové mini-kŕče ani nevšimneme. Ale ak máme také silné zášklby, že sa viečka dajú iba privrieť, ale nie zatvoriť, môže ísť o blefarospazmus. Toto je už chronický problém, ktorý väčšinou postihuje naraz obe oči.
Koľko trvá tik v oku?
Všetci to poznáme – tik v oku nevieme sami ovplyvniť. Nevieme predvídať frekvenciu tikov, ani kedy sa objaví ten prvý. Intervaly medzi jednotlivými tikmi sú obvykle sekundové či niekoľkominútové, čo sa potom nemusí zopakovať aj niekoľko mesiacov.
Ak pri tikoch necítite žiadnu bolesť, je to neškodná udalosť, bez potreby liečby. V zriedkavých prípadoch môže ísť o varovný signál, no vtedy sú tiky sprevádzanými aj ďalšími nekontrolovateľnými pohybmi tvárového svalstva.
Tiku v oku spôsobujú alebo zhoršujú tieto stavy:
- podráždenie očí,
- preťaženie očných viečok,
- únava, nedostatok spánku,
- fyzická námaha,
- vedľajšie účinky liekov,
- stres,
- užívanie alkoholu, tabaku, kofeínu,
- suché oči,
- zápal spojiviek,
- dráždivé látky v prostredí,
- znečistený vzduch,
- vietor,
- jasné slnko,
- nosenie okuliarov, resp. zmena dioptrií.
Vážnejšie príčiny tiku v oku
Ako sme už napísali, väčšinou nejde o nič nebezpečné, a preto tento stav nie je dôvodom na návštevu u lekára. Ak sa však tiky zhoršujú, neprechádzajú, alebo sa spájajú s inými komplikáciami, vyhľadajte odbornú pomoc.
Najskôr sa porozprávajte s praktickým lekárom, ten vás podľa konkrétnych príznakov zašle k odborníkovi – buď k očnému lekárovi, alebo k neurológovi.
Určite navštívte lekára, ak:
- tiky pretrvávajú niekoľko týždňov, alebo sa opakovane vracajú – chronické tiky môžu byť príznakom závažnejšej poruchy mozgu alebo nervového systému,
- predpokladáte, že máte poranené oko (oči) – poškodenie rohovky, škrabance na nej – hrozí vám trvalé poškodenie zraku.
- cítite bolesť, svrbenie, pálenie, pichanie,
- máte začervenané oko, výtok z neho, pokleslo vám horné viečko,
- vaše viečko sa pri každom tiku zatvára,
- tik začína ovplyvňovať ďalšie časti tváre,
- máte problémy s videním, rečou, pohybom, udržaním rovnováhy.
Tik v oku ako prejav alergie
Ak trpíte alergiou, zvyčajne to zistíte omnoho skôr, nie vďaka tikom v oku. Mimovoľné pohyby viečok rozhodne nepatria medzi hlavné prejavy alergie. Môžu sa však objaviť, najmä ak alergiu neliečite, alebo máte veľmi suché a rozdráždené oči.
Po príchode domov si dôkladne umyte tvár, pretože na viečkach sa bežne zachytávajú alergény.
Tetánia a tik v oku
Tetanický syndróm je porucha, pre ktorú je typická zvýšená dráždivosť centrálneho a periférneho nervového systému. Prejavuje sa mnohými symptómami, napríklad trhavými pohybmi v rôznych častiach tela. Potenciálne to teda môžu byť aj viečka.
Poruchy mozgu a nervov, ktoré spôsobujú tiky v oku:
- Obrna lícneho nervu (Bellova obrna) – prejavuje sa ochabnutím niektorých svalov tváre. Najčastejšou príčinou Bellovej obrny je mozgová mŕtvica, ale zaviniť ju môžu aj rôzne infekcie – herpes vírusy, či zápal stredného ucha.
- Dystónia – nečakané svalové kŕče, postihnutá oblasť tela sa skrúti.
- Cervikálna dystónia – prejavuje sa stiahnutím krčných a tvárových svalov (do neprirodzených a nepohodlných polôh).
- Skleróza multiplex – ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobuje kognitívne a pohybové problémy.
- Parkinsonova choroba – chvenie končatín, stuhnutosť svalov, problémy s rovnováhou, s rečou.
- Tourettov syndróm – vyznačuje sa nedobrovoľnými pohybmi, verbálnymi tikmi, či výkrikmi.
Tik v oku v tehotenstve a u detí
Budúce mamičky trápia tiky v oku najmä vtedy, ak majú nedostatok spánku. Na druhom mieste je nedostatok dôležitých vitamínov. Tik v oku u detí je zvyčajne prejavom nezvládnuteľného nervového vypätia. Najčastejšie sa to deje vo veku 7 až 11 rokov. Ak sa tiky opakujú, alebo pretrvávajú viac dní za sebou, riešte to s pediatrom.
Prevencia a liečba tikov
Problémy s neposlušnými viečkami zmiznú väčšinou bez vašej pomoci, v priebehu niekoľkých dní, maximálne do 2 týždňov. Pokiaľ stále pretrvávajú, vylúčte zo svojho života všetky negatíva, ktoré s tým môžu súvisieť:
- pite menej kofeínu,
- doprajte si kvalitný spánok,
- suché oči riešte umelými slzami,
- keď sa objaví tik, priložte si teplý obklad.
Chirurgické riešenia tiku v očiach
Ťažké tiky môže zmierniť botox, a to aj na niekoľko mesiacov. Injekcie botulotoxínu sa najčastejšie používajú v rámci liečby benígneho esenciálneho blefarospazmu. Očné viečka na tieto injekcie reagujú zvyčajne okamžite.
Inou možnosťou je chirurgický zákrok. Znamená odstránenie svalov okolo viečok, alebo časti nervu. Tieto metódy sa využívajú iba vo vážnych prípadoch, predovšetkým u pacientov, ktorí nereagujú na iné formy liečby.
Ako si ešte môžete pomôcť?
Preťažené a vystresované oko uvoľní očná gymnastika, či jemné masírovanie viečok. Zacvičte si s očami tak, že zdvihnite zreničky úplne dohora. Na očnej gymnastike je dobré to, že si zároveň posilníte zrak.
Ak sa tik v oku opakuje, zapisujte si dátumy, časy, ale aj situácie, ktoré k tomu mohli prispieť, napríklad aktuálny zdravotný stav. Zapíšte si aj to, aké jedlá ste predtým jedli, aké nápoje pili, či aké lieky užili. Z týchto zápiskov môžete veľa zistiť aj váš lekár.
Nezabudnite si dopĺňať vitamíny a minerály – najmä horčík, vitamíny B1, B6 a B12. Pomôcť si môžete aj stravou, nielen výživovými doplnkami. Každý deň si doprajte vajíčko, zeleninu, celozrnné pečivo, orechy a semienka.
Je tik v oku dedičný?
Aktuálne sa uskutočňujú dlhodobé štúdie, ktoré skúmajú genetickú predispozíciu na tik v oku. V tejto oblasti zatiaľ neexistujú žiadne presvedčivé výsledky. Nedá sa teda povedať, že tik v oku je dedičný problém.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/eyelid-twitch
- https://www.mayoclinic.org/symptoms/eye-twitching/basics/causes/sym-20050838
- https://www.bausch.com/your-eye-concerns/diseases-and-disorders/eyelid-twitching
- www.info.sk