Skleróza multiplex: Priebeh spomalí najmä skorá diagnostika a liečba

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Priznajte sa – koľkokrát ste sa už sami seba pýtali: „Čo mám sklerózu?“, keď ste na niečo zabudli, alebo si nevedeli spomenúť?

V skutočnosti je skleróza multiplex veľmi vážne ochorenie centrálnej nervovej sústavy.

Aké sú prvé príznaky sklerózy multiplex?

Čo je to skleróza multiplex?

Ide o zápal v centrálnom nervovom systéme, pri ktorom dochádza k atrofii, teda ubúdaniu sivejbielej mozgovej hmoty. Vytvárajú sa takzvané demyelinizačné plaky, čo sú miesta v mozgu, mieche alebo mozočku.

Plaky môžu mať niekoľko milimetrovcentimetrov, a sú roztrúsené po celej mozgovej hmote. Kvôli plakom zanikajú špeciálne myelínové pošvy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri prenose nervových vzruchov.

Čo spôsobuje sklerózu multiplex?

Príčiny vzniku sklerózy multiplex nie sú úplne objasnené. S istotou však vieme, že negatívnu úlohu zohráva imunitný systém, ktorý začne bojovať proti vlastným neurónom, pričom začne poškodzovať už spomínané myelínové pošvy.

Skleróza multiplex je teda autoimunitné ochorenie, pretože naše telo začne bojovať akoby „samo so sebou„. Ochorenie môže naštartovať viacero vonkajších vplyvov, napríklad vírusová infekcia, najčastejšie potom Epstein-Barrovej vírus (tento vírus spôsobuje aj mononukleózu – viac v našom článku).

Významný vplyv pri rozvoji sklerózy multiplex pripisujeme aj genetickej predispozícii. Čím bližší príbuzný v našej rodine má túto chorobu, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa objaví aj u nás.

Myslíte si, že skleróza multiplex sa týka len starších ľudí?

Omyl. Skleróza multiplex postihuje najčastejšie mladých ľudí od 20 do 40 rokov, a len zriedkavo ľudí nad 60 rokov. U nás na Slovensku je výskyt sklerózy multiplex pomerne vysoký. Je to približne 100 chorých na 100 000 obyvateľov, čo naozaj nie je málo.

skleróza-multiplex-príznaky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Aké sú prvé príznaky sklerózy multiplex?

Skleróza multiplex sa začína veľmi nenápadne. Jednotlivé prejavy závisia od postihnutej časti centrálneho nervového systému. Napríklad, prvé príznaky môžu byť spojené s poruchami zraku.

Pri problémoch so zaostrením človeku ani len nenapadne, že by mohlo ísť o sklerózu multiplex. Ďalším prejavom býva dvojité alebo zahmlené videnie, či bolesť za očnou guľou.

Čo sa týka iných symptómov, pacient môže mať pocit neistoty pri chôdzi, stráca rovnováhu, objavujú sa poruchy jemnej motoriky. V tomto prípade ide o poškodenie mozočka, ktorý koordinuje naše pohyby. Častým príznakom je tiež brnenie rúknôh, resp. nedostatočná funkcia zvieračov, z čoho vyplynie únik moču.

Skleróza multiplex a depresia

Skleróza multiplex súvisí aj s depresiami, poruchami spánku a celkovou únavou. Preto je nevyhnutná spolupráca viacerých odborníkov, teda nielen neurológa a všeobecného lekára, ale aj psychológa alebo psychiatra.

Skleróza multiplex a jej štádia

Skleróza multiplex má viacero štádií a tie rozlišujeme podľa toho, ako dlhé sú obdobia regenerácie medzi jednotlivými atakmi. Zo začiatku je typický nástup relapsujúco-remitantnej formy, čo môže trvať aj 10 – 15 rokov. Dochádza k striedaniu atakov a remisií, keď sa ochorenie dlhodobo neprejavuje.

V druhej fáze môže skleróza multiplex postúpiť do sekundárno-chronickej progresívnej formy. Zjednodušene to znamená, že pacient po ataku nedosiahne úplnú remisiu, ale iba čiastočnú, keďže sa postupne vyčerpávajú regeneračné schopnosti organizmu.

Tretie štádium, primárne progresívna forma, postihuje najčastejšie pacientov vo vyššom veku, okolo 40 – 50 rokov. Príznaky sa postupne zhoršujú, obdobia remisie sú veľmi krátke, až nastáva invalidizácia.

Posledné štádium sa vyskytuje najmenej často. Ide o relapsujúco-progresívnu formu, ktorá naberá na obrátkach hneď od začiatku. Nedochádza k žiadnym obdobiam zlepšenia, a preto je pacient invalidizovaný už v priebehu niekoľkých rokov.

skleróza-multiplex-diagnostika
Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika sklerózy multiplex

Ak zaznamenáte opísané príznaky, prípadne máte akékoľvek podozrenie, že by mohlo ísť o sklerózu multiplex, navštívte svojho praktického lekára. Ten by vás mal odporučiť na ďalšie neurologické vyšetrenia.

Ako pri iných ochoreniach, aj tu platí, že čím skôr sa ochorenie odhalí, tým lepšie. Pri diagnostike treba najskôr vylúčiť iné choroby, ktoré sa prejavujú podobne. Navyše, prejavy sklerózy multiplex nie sú u každého pacienta rovnaké.

Vyšetrenie u neurológa

Keď vás všeobecný lekár odošle k neurológovi, prvým vyšetrením bude magnetická rezonancia. Vyšetrenie je bezbolestné a bezpečné, len na krátky čas vám bude teplo. Počas vyšetrenia vám totiž podajú kontrastnú látku (na presnejšie zobrazenie mozgu a miechy), a práve táto látka spôsobí, že vám na chvíľu zostane teplo.

Pacient s podozrením na sklerózu multiplex však musí podstúpiť aj lumbálnu punkciu. Odoberá sa pri nej mozgovomiechový mok, a toto vyšetrenie už nie je dvakrát príjemné. Lekár vám pichne ihlou medzi 4.5. driekový stavec a odoberie niekoľko mililitrov mozgovomiechového moku.

Vzorka mozgovomiechového moku putuje ďalej na laboratórne vyšetrenie. Zmeny v moku sa ukážu asi u 90 % pacientov so sklerózou multiplex.

Liečba sklerózy multiplex

Mozog je jeden z najcitlivejších orgánov nášho tela, preto treba sklerózu multiplex odhaliť čo najskôr, a samozrejme, potom čo najskôr začať s liečbou. Mali by sme si však uvedomiť jednu vec – poškodenie mozgových buniek je nezvratné a nové bunky nám už nevzniknú.

Prečo sa teda mám liečiť?

Hoci sklerózu multiplex nevieme úplne vyliečiť, na potlačenie príznakov a spomalenie degeneračných procesov v mozgu už existujú účinné lieky. Tie dokážu potlačiť zápalové procesy, ktoré spôsobujú poškodenia v centrálnej nervovej sústavu. V tomto štádiu teda podávame protizápalové lieky, najčastejšie glukokortikoidy.

V prvej fáze sa využívajú aj liečivá, ktoré ovplyvňujú imunitné procesy. Ak keď táto terapia zlyhá, prechádza sa na liečbu druhej línie, ktorú zastupujú biologické lieky. O tých sa viac dočítate v našom článku.

skleróza multiplex prognóza
Zdroj foto: AdobeStock.com

Buďte zodpovední a neklesajte na duchu

Áno, skleróza multiplex je závažné ochorenie, ktoré je nevyliečiteľné. ALE! Pri včasnej diagnostike a správnom nadstavení liečby, je prognóza viac než dobrá! Veda pokročila, preto lekári dnes liečia každého pacienta individuálne, „ušijú“ mu lieky na mieru.

Netreba však nechávať všetko iba na lekárov. Mali by ste poctivo dodržiavať terapiuriadiť sa radami lekára. Vďaka tomu sa môžeme vyhnúť dramatickému priebehu ochorenia a skorej invalidizácii. O strave pre pacientov so sklerózou multiplex sa viac dočítate tu.

Pridaj komentár