Tachykardia: Mám to zo stresu alebo som vážne chorý?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Stav nazývaný tachykardia zvyčajne charaterizujeme ako búšenie srdca (palpitácie) a pocit nedostatku vzduchu, dýchavičnosť, potenie sa, točenie hlavy. Je mimoriadne nepríjemný, môžete si myslieť, že je ohrozený váš život. Žiaľ, panika situáciu ešte zhoršuje. Napriek tomu, že samotné búšenie srdca zvyčajne nemá vážnu príčinu, tachykardia s ďalšími príznakmi je reálnou poruchou srdca.

Zažili ste už pocit, že vám srdce bilo, akoby malo vyskočiť z hrude a pritom ste boli v pokoji?

Viete, čo je to tachykardia a čo ju vyvoláva?
Aké sú príznaky tachykardie okrem búšenia srdca?
Kedy treba vyhľadať pomoc odborníkov – kardiológov či internistov?
Súvisí s tachykardiou aj arytmia?
Čo vás čaká v rámci diagnostiky ochorení srdca?
Akú liečbu vám lekári naordinujú?
Budete potrebovať operáciu?
Čo znamená a ako sa lieči tachykardia v tehotenstve?

Kým bežné búšenie srdca vzniká ako následok stresujúcej situácie, emocionálneho napätia, horúčky či námahy, príčina chorobnej tachykardie spočíva hlbšie a netreba tento stav podceniť.

Čo je to tachykardia?

Srdce obvykle bije rýchlosťou 60100-krát za minútu. Tachykardia je porucha srdca, pri ktorej je tepová frekvencia (pulz) vyššia, ako 100 úderov za minútu.

Pulz, ktorý najčastejšie meriame na zápästí alebo krku, zodpovedá kontrakcii, teda zmršteniu srdcových komôr. Počas epizód tachykardií sa tepová frekvencia zvyčajne pohybuje v rozmedzí 140250 úderov za minútu.

Čo spôsobuje tachykardiu?

Tachykardiu pocítime, keď vzniknú problémy v elektrickom systéme srdca, ktorý riadi srdcový rytmus. Srdce vtedy začne biť rýchlejšie, než by malo. Tachykardia existuje ako samostatné ochorenie, no môže byť aj príznakom iných stavov:

V iných prípadoch je búšenie srdca vedľajším účinkom potravín alebo nápojov, ktoré obsahujú kofeín, vrátane kávy, čaju, čokolády. Citlivosť na kofeín sa líši od človeka k človeku, to znamená, že vám sa zvýši tep aj z menšieho množstva kofeínu, no kolegovi bude srdce biť, ako obvykle.

Nepreháňajte to s kofeínom

Štúdie síce dokazujú, že kofeín nemá významný vplyv na vznik tachykardie alebo výsledky EKG, a takisto neboli preukázané významné zmeny u pacientov, ktorí trpia na arytmiu (abnormálny rytmus srdca). Avšak zdraví jedinci, ktorí pili viac ako 9 šálok kávy za deň, mali dvojnásobne zvýšené riziko vzniku tachykardie. Pri viac ako 10 šálkach kávy denne bola pravdepodobnosť srdcovej smrti u ľudí s ochorením srdca až 55,7 %.

Tachykardia môže byť tiež dôsledkom vedľajších účinkov niektorých liekov, drog, nadmerného užívania alkoholu alebo fajčenia. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tachykardia môže byť tiež dôsledkom vedľajších účinkov niektorých liekov, pouličných drog, nadmerného užívania alkoholu alebo fajčenia tabaku.

Príznaky tachykardie:

  • tep srdca prekračuje 100 úderov za minútu,
  • cítite palpitácie, teda pocit rýchleho tlkotu srdca,
  • nepokoj, svalový tras (napríklad sa vám trasú ruky),
  • zrýchlené dýchanie (dýchavičnosť),
  • podráždený žalúdok,
  • únava (abnormálny pocit únavy),
  • točenie hlavy.

V zriedkavých prípadoch dochádza k mdlobám, ktoré sú výsledkom poklesu krvného tlaku. Ak ste pred krátkodobou stratou vedomia cítili búšenie srdca, mali by ste ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Ako vznikajú arytmie? Súvisia s tachykardiou?

Naše srdce sa skladá z predsiení a komôr, ktoré zabezpečujú pumpovanie krvi do celého tela. Správne fungujúce srdce pracuje na princípe elektrického signálu, ktorý sa šíri svalmi oboch predsiení srdca. Elektrický signál vyvoláva stiahnutie (kontrakciu) predsiení, vďaka čomu komory srdca napumpujú krv, ktorú následne posunú do celého organizmu.

Aby srdce pracovalo efektívne, tieto elektrické impulzy musia prechádzať srdcom po správnej dráhe a v presnej časovej harmónii. Vtedy krv prúdi v dostatočnom množstve, aby zásobila telo kyslíkom.

Arytmie sú poruchy srdcového rytmu, ktoré vznikajú z neprirodzenej elektrickej aktivity v srdci. Zaznamenáme ich v momente, keď sa elektrický signál začne šíriť z iného miesta v srdci, ako by mal, prípadne, ak začne prechádzať srdcom po iných dráhach. Pokiaľ arytmia pretrváva, môže sa stať, že znemožní srdcu, aby pumpovalo dostatok krvi do tela.

Druhy tachykardií

Tachykardie sú tie typy arytmií, pri ktorých srdce pracuje rýchlejšie, než by malo. Poznáme 3 základné typy tachykardií:

  1. Sínusová tachykardia. Môže byť fyziologická (prirodzená) – ak je tep srdca väčší, ako 100 úderov za minútu. Je to väčšinou normálna reakcia tela na určité situácie, ako cvičenie, úzkosť, vyčerpanosť alebo horúčka.
    Nefyziologická (neprirodzená) – ak je počas 24 hodín tep srdca väčší, ako 90 úderov za minútu, pričom nebol spôsobený prirodzenou reakciou organizmu. Nefyziologickú tachykardiu majú na svedomí niektoré poruchy, napríklad ochorenie štítnej žľazy, chudokrvnosť a nízky krvný tlak.
  2. Predsieňová tachykardia – vzniká na predsieňach srdca.
  3. Komorová tachykardia – vzniká na komorách srdca. Môže byť život ohrozujúca.

V rámci predsieňovej a komorovej tachykardie rozoznávame ešte flutter a fibriláciu. Pri fibrilácii komôr, bijú komory nielen príliš rýchlo, ale aj nepravidelne (chaoticky), a preto nie sú schopné pumpovať krv. Počas flutteru bijú rýchlo a pravidelne, no nesynchrónne s predsieňami, čo má takisto negatívny dopad na efektivitu srdca.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Tachykardia nás zriedkakedy ohrozuje na živote. Ak však spozorujete rýchly srdcový tep, resp. niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste kontaktovať svojho lekára čo najskôr, pretože aj iné, závažnejšie a život ohrozujúce stavy, môžu mať podobné príznaky. Rovnako ak máte podozrenie na komorovú tachykardiu alebo fibriláciu, mali by ste byť obzvlášť na pozore, pretože neliečené ťažkosti sa môžu skončiť fatálne.

Ak máte pocit na odpadnutie, pociťujete bolesť alebo závažné dýchacie ťažkosti, zavolajte záchrannú službu, na telefónnom čísle 112.

Ako sa tachykardia diagnostikuje?

Lekár zhodnotí vaše príznaky a vykoná zdravotnú prehliadku. Na určenie konkrétneho typu tachykardie sa používa viacero metód.

Elektrokardiogram (EKG)

Zaznamenáva srdcový rytmus a jeho elektrickú aktivitu. Zakaždým, keď srdce bije, produkuje malé elektrické signály. EKG prístroj zaznamenáva tieto signály na papier. Na základe vzorov, lekár dokáže určiť, o aký typ tachykardie ide, resp. ako tieto abnormality ovplyvňujú rýchlosť úderov vášho srdca.

EKG je bezbolestná procedúra. Zvyčajne sa vykonáva v nemocnici alebo v ordinácii, trvá asi 5 minút. Na ruky, nohy a hrudník vám prilepia malé samolepky (elektródy), ktoré sú pripojené (cez drôty) k EKG prístroju.

Tento prístroj sa používa iba v prípade, že vaše srdce vykazuje zrýchlený rytmus, napríklad počas epizód predsieňovej tachykardie. EKG nahrá váš abnormálny srdcový tep, a tým potvrdí/vyvráti predsieňovú tachykardiu.

Zachytiť takúto epizódu však môže byť ťažké. Vtedy prichádza na rad metóda dlhodobého zaznamenávania tepovej frekvencie – pomocou malého, prenosného EKG monitora (holtera), o veľkosti menšieho diaľkového ovládača. Minimonitor nosíte zavesený na krku 24 alebo 48 hodín, alebo od okamihu začatia epizódy tachykardie. Niektoré monitory môžete nosiť aj 1 týždeň, či dlhšie.

Ďalšie testy vám lekári odporučia po potvrdení diagnózy „tachykardia“. Pomáhajú určiť presné umiestnenie problému v srdci.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ide o malé prenosné zariadenie, o veľkosti USB kľúča alebo mobilného telefónu, ktoré môžete nosiť napríklad vo vrecku. Používa sa počas niekoľkých týždňovmesiacov. Aktivované je manuálne, keď sa u vás dostavia príznaky. Ak pociťujete symptómy, zapnete ho, a epizódy tachykardie sú potom zaznamenávané a telefonicky prenášané priamo k lekárovi.Moderné technológie dovoľujú implantovanie tohto zariadenia pod vašu kožu na dlhšie obdobie, až na 4 roky.

Iné diagnostické postupy:

  • Echokardiogram – vytvára obraz štruktúr srdca v pohybe.
  • Záťažový test – srdce je monitorované v čase, keď chodíte, alebo bežíte na bežeckom páse. Záťažový test sa používa na vyprovokovanie epizód arytmie.
  • Test na naklonenom stole – používa sa v prípadoch krátkodobých strát vedomia, alebo na zistenie reakcie vášho srdca na zmenu polohy (v súvislosti s tachykardiou). V tomto teste vám podajú lieky, ktoré navodzujú tachykardiu, pričom sa sledujú zmeny v srdcových funkciách. Najprv ležíte na posteli (asi 15 minút), potom vás náhle naklonia na stole do vzpriamenej polohy.

Liečba tachykardií

Liečba tachykardie závisí od typu a závažnosti. Takisto závisí od príčiny, ktorú bude lekár (ak bola preukázaná) riešiť.

Rôzne príčiny = rôzna liečba

  • Horúčka – používajú sa lieky na zníženie horúčky, ako paracetamol alebo ibuprofén. Ak horúčku spôsobila bakteriálna infekcia, budete užívať antibiotiká.
  • Strata krvi – podajú vám intravenózne tekutiny (do žily), alebo krvnú transfúziu. Potom sa zdroj krvácania ošetrí, prípadná rana zašije.
  • Zvýšená aktivita štítnej žľazy (hypertyreóza) – lieky na zníženie tvorby hormónov štítnej žľazy. K alternatívam patrí rádioaktívny jód, ktorý ničí štítnu žľazu (radiáciou), prípadne chirurgické odstránenie štítnej žľazy.
  • Choroby pľúc – ak tachykardiu zapríčinila krvná zrazenina v pľúcach, dostanete lieky, ktoré zrazeninu rozpúšťajú, resp. zabraňujú jej tvorbe.

Zastavenie epizódy tachykardie

Pokiaľ nie je príčinou vysokého pulzu iné ochorenie, cieľom liečby je zníženie pulzu. Možností je viacero – zrýchlený pulz sa môže dať do poriadku sám. Ak je treba, odborníci vám v tom pomôžu špeciálnymi manévrami, liekmi, elektrickými šokmi, či operáciou.

Vágové manévre

Vágové manévre sú prvou voľbou na zastavenie epizód tachykardií. Stimuláciou desiateho hlavového nervu, nazývaného nervus vagus, možno znížiť rýchlosť elektrických impulzov v srdci, a tým spomaliť srdcový tep. Tieto techniky sú však účinné u menej ako 1 z 3 pacientov.

Valsalvov manéver

Valsalvov manéver zahŕňa držanie nosa a úst, pričom sa snažíte vydýchnuť. Súčasne napínate sedacie svaly, akoby ste boli na záchode. Podobný účinok môžete dosiahnuť, keď si namočíte tvár do misy so studenou vodou, respektíve priložíte uterák s ľadovým obkladom na tvár.

Lieky na liečbu tachykardie

Ak vám zrýchlený pulz nedokážu spomaliť pomocou manévrov, v nemocnici vám podajú injekciu adenozínu, alebo tablety s antiarytmikami, čo sú lieky na úpravu zrýchleného rytmu srdca (napríklad s účinnou látkou flekainid alebo propafenón).

tachykardia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kardioverzia

Kardioverzia je liečba elektrickým prúdom, ktorá zvyčajne dokáže zastaviť prebiehajúcu epizódu. Lekár vám ju odporučí vtedy, keď lieky alebo manévre nezaberajú, alebo, ak je potrebné obnoviť normálny srdcový rytmus.

Je to pomerne jednoduchý postup. Lekári vám prostredníctvom defibrilátora, prístroja, ktorého elektródu poriložia na hruď, zavedú elektrický prúd na srdcový sval. Vytvoria šok na srdci, vďaka ktorému sa zvyčajne vráti rytmus srdca do normálu. Tento úkon lekári robia v celkovej anestézii.

Niektorí pacienti po zákroku cítia bolesť svalov hrudníka a majú červenú a podráždenú kožu v miestach dotyku elektród. Podráždenie zvyčajne po pár dňoch prejde.

Ak je to pre liečbu nevyhnuté, ďalšej epizóde môžu zabrániť lieky, ktoré spomaľujú elektrické impulzy v srdci. Tieto lieky sú určené na každodenné použitie, vo forme tabliet. Zahŕňajú účinné látky, ako propafenón, amiodarón, flekainid či prajmalín. (Rovnako vám lekár môže predpísať niektoré z liekov, ktoré sa používajú pri liečbe vysokého krvného tlaku, keďže aj tie majú vplyv na činnosť srdca – napríklad esmolol, propranolol, verapamil, diltiazem).

V prípade, že užívate amiodarón, vyhýbajte sa slnečnému žiareniu, pretože môže dôjsť k popáleniu kože. Taktiež kontaktujte lekára, ak sa počas užívania objavia poruchy videnia, dýchavičnosť či hnačky. Pri liečbe dronedarónom, ho – naopak – informujte, keď budete pociťovať neprimeranú či nezvyklú únavu, dýchavičnosť po fyzickej námahe, alebo sa objavia opuchy.

Kontraindikácie a varovania

Spomínané lieky sa negatívne ovplyvňujú s inými liekmi alebo vybranými zložkami potravy – preto je mimoriadne dôležité, aby ste lekára informovali o všetkých liekov, výživových doplnkoch a bylinkách, ktoré užívate. Počas užívania liekov by ste sa mali vyhnúť konzumácii grepu, či byline ľubovník bodkovaný.

Takisto by ste mali s lekárom konzultovať, či môžete užívať preháňadlá, pretože môžu ovplyvniť účinok týchto liekov. Mliečne výrobky, ako mlieko, dojčenské mlieko (a pravdepodobne aj jogurt), môžu spôsobiť znížené vstrebávanie flekainidu. Lekár bude pravidelne kontrolovať aj činnosť vašej pečene.

Vedľajšie účinky týchto liekov môžu často zahŕňať závraty, hnačku a rozmazané videnie. K únave môže dôjsť aj pri užívaní betablokátorov (esmolol, propranolol), u mužov môžu nastať problémy s erekciou.

Menej časté nežiaduce účinky súvisia s ťažkosťami so zaspávaním a poruchami nálady.

Chirurgické procedúry

Rádiofrekvenčná katétrová ablácia

Počas tejto procedúry vám lekári zavedú cez žily na stehnách (alebo do ramena, či krku) až do srdca tenký drôt (cievku). Tento drôt zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca a dokáže určiť presné miesto, kde tachykardia vzniká. Vysokofrekvenčné rádiové vlny prenášané do hrotu katétra, vytvoria na problémovom mieste malé jazvy, ktoré odstránia nežiaduci stav.

Počas procedúry dostanete sedatíva na upokojenie a lokálne anestetikum na znecitlivenie oblasti, kde je katéter. Celá procedúra trvá asi 1pol hodiny, a zvyčajne môžete ísť domov ešte v ten istý deň.

Vo veľkej väčšine prípadov je táto metóda postačujúca, čo platí pre nefyziologickú sínusovú tachykardiu, atriálnu fibriláciuatriálny flutter. Predsieňové tachykardie lieči vo viac ako 95 % prípadov, pri komorových tachykardiách je úspešnosť o niečo menšia. Metódu používajú po celom svete; je to bezpečná a vysoko účinná liečba v prevencii budúcich epizód, vďaka čomu už nikdy nebudete musieť brať lieky.

K možným komplikáciách patria malé modrinykrvácania v miestach, kde bol vložený katéter. Pri menej ako 1 zo 100 prípadov dochádza k poškodeniu elektrického systému srdca.

Ak to nastane, možno budete potrebovať kardiostimulátor (na kontrolu srdcového rytmu) natrvalo.

Pacemaker

Pacemaker je malé zariadenie, ktoré vám chirurgicky implantujú pod kožu. Keď tento prístroj zaznamená abnormálnu aktivitu srdca, vyžaruje elektrické impulzy, ktoré pomáhajú vrátiť srdcový pulz do normálu.

Implantovateľný kardioverter – defibrilátor

Tento prístroj vám lekár odporučí, ak máte zvýšené riziko život ohrozujúcej epizódy tachykardie. Zariadenie, ktoré je veľké asi ako mobilný telefón, vám  voperujú do hrude, aby nepretržite monitorovali váš pulz. V prípade potreby dokáže obnoviť normálny pulz srdcového svalu.

Operácia

Na trvalé odstránenie abnormálnych elektrických ciest v srdci musia niektorí pacienti podstúpiť operáciu srdca. Keď všetky ostatné možnosti liečby nezaberajú, využíva sa chirurgický zákrok „maze“ (bludisko), pri ktorom vám chirurg vyrezáva vzor bludiska do srdca, čo pomáha narúšať abnormálne signály srdca.

tachykardia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tachykardia v tehotenstve

Vágové manévre a adenozín sú vhodné na liečbu akútnej tachykardie v tehotenstve. Ak nezaberajú (alebo nie sú pre vás vhodné), lekár vám odporučí kardioverziu. Môže vám navrhnúť ďalšie lieky (metoprolol, propranolol, verapamil).

Literatúra je v súvislosti s tehotenstvom sa častokrát obmedzuje len a ojedinelé prípady, kedy pacientky dostali lieky. Avšak vieme, že lieky podávané v tehotenstve môžu mať potenciálne vedľajšie účinky na matku aj plod, a to v ktoromkoľvek štádiu.

V prvom trimestri tehotenstva je riziko vzniku vrodenej poruchy vývinu plodu najvyššie. Lekár spoločne vami posúdi riziko nasadenia liekov a ak ich nasadí, bude vás pravidelne monitorovať.

Prevencia

Niektorým formám tachykardie možno predísť dodržiavaním zdravého životného štýlu, resp. vyhýbaním sa faktorom, ktoré vedú k ochoreniam srdca. Odporúča sa, aby ste prestali s fajčením, vyhýbali sa alkoholu a drogám a primerane odpočívali. Samozrejme, pravidelné zdravotné prehliadky pomáhajú odhaliť rôzne problémy, teda aj tie so srdcom.

Autorka študuje na FaF UK v Bratislave

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Pridajte si nás na Facebook!

Zdroje:

http://www.cardio.sk/ochorenia/srdce/poruchy-rytmu-arytmie

http://www.nhs.uk/Conditions/Supraventricular-tachycardia/Pages/Introduction.aspx

https://www.drugs.com/health-guide/tachycardia.html

http://cafeesaude.com/app/uploads/2012/01/Arritmias-D-J-Pelchovitz-et-al-Am-J-Med-Vol-124-2011.pdf

http://www.innerbody.com/diseases-conditions/tachycardia

http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=3213&magazine_id=1

https://eurheartj.oxfordjournals.org/content/ehj/31/23/2915.full.pdf

www.adc.sk

www.sukl.sk

Pridaj komentár