Syndróm karpálneho tunela: Tŕpne vám ruka, bolí vás zápästie?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ivana bola medzinárodne uznávaná klaviristka. Aby sa udržala na vrchole, denne, zvlášť pred koncertom, cvičila viac ako 10 hodín.

Po čase začala pociťovať mravčenie v prstoch na pravej ruke. To neskôr vyústilo do silných bolestí v zápästí.

Obvodný lekár usúdil, že pravdepodobne ide o ochorenie zápästného zhybu. Neurológ diagnózu „syndróm karpálneho tunela“ iba potvrdil.

Škodlivý stereotyp

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie ochorenia, ktoré môžu postihnúť ruku. Syndróm vzniká pri sústavnom alebo opakovanom presilení ruky. Postihuje najmä ľudí, ktorí vykonávajú ťažkú alebo stereotypnú manuálnu prácu, napríklad šičky, kuchárky, montéri.

Ohrození sú aj ľudia, ktorí veľa pracujú s počítačom, radi kopú v záhrade, náruživo športujú (kulturisti a cyklisti), elektrikári, maliari, robotníci.

Osobitne sú ohrození ľudia pracujúci so zbíjačkou alebo vibrujúcimi nástrojmi. V týchto prípadoch môže byť zdravotný stav hodnotený aj ako ochorenie z povolania.

syndróm karpálneho tunela zbíjačka

Stredový nerv

Syndróm karpálneho tunela je najčastejšia neuropatia – postihnutie nervu. Poškodený je stredový nerv (nervus medianus) – jeden z najdôležitejších nervov ruky.

Stredový nerv prechádza spolu so svalovými šľachami ohýbačov prstov cez zápästie, a to v úzkom kanáliku (zápästný – karpálny kanál), tvorenom kostičkami a väzmi zápästia.

Opakovaný alebo sústavný tlak poškodzuje nerv, a zhoršuje jeho cievne zásobenie.

Príčiny syndrómu karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela môže spôsobiť každý stav, pri ktorom dochádza k zúženiu tunela, resp. jeho opuchu. K najčastejším komplikáciám patrí:

Pozor na opakované preťažovanie!

Typickým prvým prejavom je mravčenie, pálenie, alebo bolesti prstov a ruky. Ťažkosti sa spočiatku objavujú pri preťažovaní, napríklad pri nosení tašky.

Bolesti obťažujú pacienta aj v noci, keď ho často budia zo spánku. Postupne sa môže zhoršovať citlivosť v prstoch – typicky v prvých štyroch prstoch. Malíček býva ušetrený.

V poslednom štádiu ruka stráca cit, obratnosť a silu v prstoch. Výsledkom sú problémy pri bežných činnostiach, napríklad zapínaní gombíkov, vešaní bielizne, šití ihlou, chorému vypadávajú veci z ruky.

syndróm karpálneho tunela vypadávanie predmetov z rúk

Ženy sú ohrozenejšie

Ochorenie častejšie postihuje ženy, najmä po menopauze. Syndróm sa objavuje pri nasledovných diagnózach a problémoch:

Ľahká diagnostika, ťažšia liečba

Keďže ťažkosti sú typické, určenie diagnózy je pomerne jednoduché. Diagnózu zväčša určuje neurológ – potvrdzuje sa elektrofyziologickým, tzv. EMG vyšetrením.

Ak je to možné, najprv sa lieči základná príčina ochorenia. Obéznym pacientom lekár odporučí, aby schudli, a zmiernili tak záťaž v kĺboch, prípadne si zlepšili cirkuláciu lymfatickej tekutiny.

Pacientom s hypertyreózou (nadmerná činnosť štítnej žľazy) sa podáva náhradná hormonálna liečba. V ľahších prípadoch stačí, ak si pacienti šetria ruky, nosia dlahy a užívajú protizápalové lieky.

syndróm karpálneho tunela dlaha

V minulosti sa pacientom odporúčalo podávanie vitamínov skupiny B, no tento prístup sa ukázal ako neúčinný. Prechodnú úľavu prinesie aj lokálne podanie kortikoidov.

Ak ťažkosti pretrvávajú, a pacient stráca citlivosť a obratnosť v ruke, je to jednoznačná indikácia na operačné riešenie. Operácie sa netreba báť, pretože je to pomerne jednoduchý, krátky a bezpečný zákrok, v lokálnom znecitlivení.

Rekonvalescencia je krátka, no pacient by ruku nemal preťažovať ani po operácii.

Prevencia nadovšetko – ako predchádzať ochoreniu?

Predovšetkým – nepreťažovať ruky. Žiaľ, táto rada sa v praxi ťažko uplatňuje. Pomôcť však môže:

  • používanie správnych nástrojov a pracovných pomôcok,
  • striedanie intenzívnej práce s odpočinkom,
  • cvičenie – rozhýbanie rúk a chrbtice.

Ak pracujete s počítačom, odporúča sa správne sedenie, správna výška pracovnej dosky a ergonomická klávesnica.

Otáľanie a čakanie na zlepšenie, sa nemusí vyplatiť. Ak ťažkosti neustupujú, vyhľadajte odborníka – neurológa. Poškodenie nervu je totiž nezvratné, a v ťažkých prípadoch už nepomôže ani operácia.

Pridaj komentár