Očkovanie proti COVID-19: Princíp, druhy vakcín a ich nežiaduce účinky

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Očkovanie proti covidu má svojich priaznivcov aj odporcov. Pri pragmatickom pohľade však nateraz zostáva jediným spôsobom, ako pandémiu poraziť, vyjsť z izolácie a vrátiť sa do normálneho života. Aké druhy vakcín proti covidu sú momentálne (informácie k 28. 4. 2021) schválené na Slovensku? Aké sú ich nežiaduce účinky?

Aké druhy vakcín proti koronavírusu sú dostupné na Slovensku?

Koľko dávok potrebujete a v akých časových rozstupoch?

Je očkovanie proti koronavírusu bezpečné?

Aké nežiaduce účinky môžete očakávať?

Má zmysel očkovanie, keď ste už COVID-19 prekonali?

Môže očkovaný nakaziť iných?

Budeme očkovať aj deti?

Druhy vakcín proti koronavírusu

Od firiem Pfizer/BioNTech a firmy Moderna máme na Slovensku mRNA vakcínu. Tá dopraví do buniek samotné gény vírusu vo forme mRNA.

Vakcíny od firmy Astra Zeneca, čoskoro dostupná americká vakcína firmy Johnson & Johnson či toľko diskutovaná (nakúpená, preskúmavaná a zatiaľ nedostupná) ruská vakcína Sputnik – sú vektorové vakcíny. To znamená, že gény koronavírusu sú „prilepené“ na iný, neškodný vírus. Nedokáže spôsobiť ochorenie, ale do bunky prináša potrebnú informáciu na „výrobu“ koronavírusovej bielkoviny.

Vakcíny obsahujú gény koronavírusu, ale nemôžu zmeniť našu genetickú informáciu. Naše gény sú uložené v bunkovom jadre, gény vakcíny zostávajú mimo jadra. Podľa genetickej informácie naša bunka vyrobí vírusovú bielkovinu a následne proti nej vyrába naše telo protilátky.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Koľko dávok ktorej vakcíny potrebujem?

Doposiaľ sú u nás dostupné iba dvojdávkové vakcíny – Pfizer, Moderna, Astra Zeneca. Dvojdávkový je aj Sputnik. Vakcína Johnson & Johnson, na ktorú Slovensko ešte len čaká, je jednodávková.

Vakcíny na Slovensko prichádzajú postupne, preto sa očkovalo v 11 fázach. Momentálne sa už môžu na očkovanie prihlásiť všetci vo veku 16 a viac rokov. Bližšie informácie o jednotlivých fázach nájdete na www.korona.gov.sk.

Bezpečnosť vakcín

Vakcíny sú bezpečnejšie ako samotný covid, pretože vo vakcíne je len malá časť génov koronavírusu, ktoré sa navyše po krátkom čase v bunke rozpadnú. Pri covide však vstupujú do bunky všetky gény koronavírusu, ktorý sa plnohodnotne množí a dokáže svojho hostiteľa zabiť či spôsobiť dlhodobé následky.

Nežiaduce účinky

Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú najmä bolesť alebo opuch v mieste vpichu či bolesť celej končatiny, zvýšená teplota, únava, malátnosť. Pomôcť si môžete užitím liekov proti bolesti a studenými obkladmi na miesto vpichu. Ak nežiaduce reakcie nezmiznú do 72 hodín alebo sa u vás rozvinie dýchavičnosť či kašeľ, vyhľadajte lekársku pomoc.

Vážnym nežiaducim účinkom je alergická reakcia. Ak po očkovaní cítite sťažené dýchanie, svrbenie, slzenie očí, opuch v ústach alebo sa objaví vyrážka, upozornite zdravotnícky personál.

Laboratórium a covid na obrazovke
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Očkovanie a trombóza

Svetom pohli správy o výskyte vzácneho druhu trombóz po očkovaní vakcínou firmy Astra Zeneca. Ide o veľmi zriedkavé prípady trombózy žíl vo vnútri mozgu alebo v nezvyčajných miestach na tele. Trombózu dostalo iba 30 z obrovského množstva zaočkovaných 9,7 milióna ľudí.

Trombózy boli hlásené aj po očkovaní vakcínami Pfizer či Moderna, ale objavujú sa aj bez očkovania. Ich výskyt však dokázateľne stúpa pri samotnom covide. Po očkovaní nie je výskyt trombóz častejší než bez očkovania. Vakcína je preto z hľadiska trombózy rozhodne bezpečnejšia ako covid.

Má zmysel očkovanie po covide?

Po covide môžete, no nemusíte byť chránení pred ďalšou infekciou. Napovie test protilátok z krvi. Ak ho indikuje lekár, neplatíte zaň. Existuje aj menej presný rýchlotest z lekárne, ktorý si urobíte doma.

Testujte sa najskôr po 4 týždňoch od prvých príznakov, pretože protilátky sa tvoria s odstupom času. Pri dostatku protilátok by ste mali byť chránení pred ďalším covidom. Hladina protilátok časom klesá, ale je predpoklad, že nás chránia aj biele krvinky. Očkovať sa môžete dať tri mesiace po covide.

Dostanete COVID-19 z očkovacej látky?

Nie, pretože vo vakcíne nie je plnohodnotný vírus, ale len časť jeho génov. Táto časť nie je schopná rozmnožovať sa a spôsobiť ochorenie COVID-19.

Čaká očkovanie aj deti?

Ak sa chceme pandémie zbaviť, bude zrejme nevyhnutné očkovať aj deti. Pfizer zverejnil výsledky klinického skúšania, v rámci ktorého vakcína v kategórii 12- až 16-ročných obstála veľmi dobre. Viaceré firmy svoju vakcínu testujú aj na malých deťoch.

Je preto pravdepodobné, že časom bude možnosť zaočkovať aj deti.

Lekár očkuje dieťa
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Chcete sa dať zaočkovať?

Prihláste sa na https://korona.gov.sk/vakcinacia, termín dostanete SMS správou. Pred očkovaním sa môžete, ale nemusíte otestovať covid testom v niektorom z mobilných odberových miest. Vo vakcinačnom centre vás testovať nebudú. Neurobia vám tam ani odber protilátok.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, po očkovaní si miesto vpichu pritlačte, aby príliš nekrvácalo.

Čo si zobrať na očkovanie?

Zoberte si telefón s SMS o pridelenom termíne očkovania, občiansky preukaz alebo preukaz poistenca, respirátor typu FFP2. Ak sa dávate očkovať na základe rizikového zamestnania, zoberte si aj pracovnú zmluvu, dohodu o vykonaní práce a podobne.

Ako očkovanie prebieha?

Vypíšete formuláre a zaregistrujete sa. Zdravotník s vami prejde krátky dotazník. Ak je všetko v poriadku, podajú vám vakcínu.

Vakcínu dostanete injekciou do svalu na ramene. Po očkovaní zostanete v očkovacom centre 15 minút na pozorovanie. Ak budete pociťovať niečo nezvyčajné, upozornite personál. Ak užívate lieky na riedenie krvi alebo ste v minulosti mali závažnú alergickú reakciu, mali by ste zostať na pozorovaní 30 minút.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, po očkovaní si miesto vpichu pritlačte, aby príliš nekrvácalo. Ak užívate warfarín, pred očkovaním si dajte skontrolovať hodnotu INR v krvi. Musí byť  v správnom rozmedzí. Ak je príliš vysoká, nemali by ste sa dať očkovať. Ak užívate antiagregačnú liečbu (acylpyrín, klopidogrel), môžete sa dať očkovať. Ak užívate antikoagulačnú liečbu liekmi zo skupiny NOAK (priame antikoagulanciá), môžete sa dať očkovať, ak máte liečbu stabilne nastavenú. Liek užite

Účinkujú vakcíny proti mutáciám?

Zdá sa, že jestvujúce vakcíny účinkujú dobre voči britskej mutácii koronavírusu. Zatiaľ nevieme, aká je účinnosť vakcín voči iným mutáciám.

Môžem niekoho nakaziť covidom, ak som očkovaný?

Ani po očkovaní nie je vylúčené, že môžete niekoho nakaziť. No riziko je pravdepodobne nižšie. Naďalej dodržiavajte protiepidemické opatrenia: rúško, čisté ruky a dostatočné rozstupy.

Očkovanie a cestovanie

Je pravdepodobné, že na vycestovanie bude potrebné očkovanie alebo potvrdenie o testovaní. Testovanie vám dovolenku môže značne predražiť. Na rozdiel od očkovania vám navyše neponúka žiadnu ochranu pred covidom. Ak sa chystáte v lete vycestovať, prihláste sa na očkovanie včas, aby ste stihli absolvovať obe dávky s dostatočným časovým odstupom.

Digitálny covid pas
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Prečítajte si tiež: Chcete sa prihlásiť na očkovanie proti koronavírusu? Ako funguje čakáreň?

Zdroje:
www.korona.gov.sk
https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2021_03/Vsetko,_co_potrebujete_vediet_o_vakcine_AstraZeneca.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&

Pridaj komentár